Handel kryptowalutami: Jaki jest wskaźnik MACD?

Co to jest wskaźnik MACD

Zmienny świat kryptowalut to plac zabaw do nauki i używania różnych wskaźników analizy technicznej. Być może najbardziej pomocną odmianą dla nowicjusza są wskaźniki opóźnione lub wskaźniki oparte na przeszłych ruchach cen.

Dają one sens historii twojej analizie i wskazują bezpośrednio na pojawiające się trendy na rynkach byków i niedźwiedzi. Przyjrzymy się pokrótce jednemu z bardziej bogatych w informacje wskaźników, które można wykorzystać do przewidywania przyszłych zmian cen – oscylatorowi zbieżności / dywergencji średniej ruchomej lub wskaźnikowi MACD.

Ten wskaźnik może być używany w połączeniu z innymi metodami potwierdzania, aby przewidywać przyszłe wybiegi byków i niedźwiedzi na podstawie informacji historycznych.

Co to jest wskaźnik MACD

Składniki MACD

Wykres MACD składa się z trzech głównych elementów. Pojawi się linia wskazująca 12-dniową wykładniczą średnią ruchomą, linia wskazująca 26-dniową wykładniczą średnią kroczącą i seria słupków wskazujących różnicę między tymi dwoma.

Możesz również znaleźć wykresy MACD, które wykorzystują 12-dniową wykładniczą średnią ruchomą i 9-dniową średnią z tej linii, zwane odpowiednio linią MACD i linią sygnału. W obu przypadkach wykresy są odczytywane w ten sam sposób. Skoncentrujemy się na 12-dniowej, 26-dniowej wersji dla uproszczenia.

MACD

Obraz z Investopedia

Wykładnicza średnia krocząca zapewnia obraz cen w czasie, ważonych względem nowszych cen za pomocą dość skomplikowanego algorytmu. 12-dniowa średnia krocząca wyświetla średnią ważoną z ostatnich 12 dni, a 26-dniowa średnia krocząca wyświetla średnią ważoną z ostatnich 26 dni.

12-dniową średnią ruchomą można traktować jako krótkoterminowy wskaźnik nastrojów i kierunku rynkowego. 26-dniowa średnia ruchoma nie jest wystarczająco długa, aby można ją było nazwać wskaźnikiem długoterminowym, ale stanowi ważny kontrapunkt dla 12-dniowej średniej ruchomej.

Dla naszych celów będziemy odnosić się do 12-dniowej średniej ruchomej jako wskaźnika krótkoterminowego, a 26-dniowej średniej ruchomej jako wskaźnika średnioterminowego.

W miarę przepływu tych średnich kroczących wzdłuż wykresu odległość między ich szczytami i dołkami będzie się zwiększać. Mogą się krzyżować i mogą podążać równolegle.

Słupki na dole MACD graficznie przedstawiają odległość między liniami i ich względny kierunek. Słupki skierowane w górę wskazują, że krótkoterminowa średnia ruchoma jest powyżej średniookresowej średniej ruchomej i odwrotnie w przypadku słupków skierowanych w dół.

Macd

Obraz z Investopedia

W tych trzech komponentach zawarte są wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby potwierdzić wzrost lub spadek w najbliższej przyszłości.

Jak to jest używane

Czytanie wykresu MACD jest stosunkowo proste.

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest ogólne nachylenie wykresu. Jeśli obie linie są nachylone w górę, na rynku panuje ogólny wzrost. Jeśli linie są nachylone, rynek cofa się i znajduje się w środku niedźwiedzia.

Interesująca część pojawia się, gdy weźmie się pod uwagę odległość i kierunek linii od siebie.

Podobnie jak w przypadku innych odmian wykresów średniej ruchomej, gdy krótkoterminowa średnia ruchoma jest powyżej średnio- lub długoterminowej średniej ruchomej, nastroje są dobre i można oczekiwać, że cena wzrośnie. Stopień, w jakim jest to przypadek, można zmierzyć liniami u dołu wykresu. Długie linie w górę wskazują zdrowy dystans między krótko- i średnioterminową średnią kroczącą. W praktyce oznacza to, że ceny krótkoterminowe przewyższają ich średniookresowe odpowiedniki.

Warto zauważyć, że jest to tylko migawka rynku w obecnym stanie, a ceny nie mogą być ekstrapolowane w dłuższej perspektywie. Na przykład duża rozbieżność w górę między cenami krótko- i średnioterminowymi może oznaczać, że rynek jest na dobrej drodze do wykupienia. I odwrotnie, jeśli linie są długie i skierowane w dół, można wywnioskować, że rynek znajduje się w trendzie spadkowym, ale może być na dobrej drodze do wyprzedania.

Crossovers

W obu przypadkach to, czego szukasz, to skrzyżowanie linii. Wskazuje to na odwrócenie trendu i może być wykorzystane do planowania przyszłych transakcji.

Jeśli krótkoterminowa średnia ruchoma przecina średniookresową średnią ruchomą z góry – umieszczając ją poniżej średniookresowej linii średniej ruchomej – oznacza to, że sentyment cenowy gwałtownie się pogorszył, a rynek doświadcza spadku. Jeśli przecina się od dołu i porusza się powyżej średniookresowej średniej kroczącej, nastroje poprawiły się i powinniśmy spodziewać się wzrostu cen w najbliższej przyszłości.

Zwyżkowy

Obraz z Investopedia

Jak zawsze w przypadku opóźnionych wskaźników, zawsze dobrze jest dwukrotnie sprawdzić swoją pracę za pomocą innego wskaźnika analizy technicznej, aby potwierdzić ogólny trend. Same średnie kroczące nie powinny być używane do kształtowania pozycji cenowych lub poziomów wpisowego.

Ograniczenia wskaźnika MACD

Pierwszą i najbardziej oczywistą wadą wskaźnika MACD jest to, że ustawienia mogą się różnić w zależności od użytkownika. Omówiliśmy już wersję 12- i 26-dniowej średniej ruchomej w porównaniu z wersją 12- i 9-dniową. Różnice te mogą oznaczać, że dwóch różnych użytkowników MACD może uzyskać różne odczyty z tych samych danych, w zależności od wybranej wersji..

Oś czasu wykresu może również pomieszać dane. Większość traderów woli używać wskaźnika MACD na dziennym wykresie cen. Warto jednak potwierdzić trendy w szerszych ramach czasowych, aby uniknąć szumu w krótkoterminowych liczbach. Zawsze pamiętaj, że gdy masz do czynienia ze średnimi kroczącymi, masz już do czynienia z elementem czasu, który został zaprojektowany w celu wygładzenia niepewnych, codziennych informacji o cenach. Uważaj, aby nie wygładzić swoich linii do tego stopnia, że ​​nie przedstawiłeś żadnych informacji.

Ponieważ MACD jest opóźnionym wskaźnikiem, rejestrowanie nagłych zmian na rynku może być nieco powolne. Jest to szczególnie istotne w dzikim i mętnym świecie kryptowalut, gdzie duże wahania mogą nastąpić w ciągu kilku godzin lub minut. Poleganie wyłącznie na analizie wskaźnika MACD pozostawi Cię o krok w tyle za samym rynkiem.

Wreszcie MACD może wygenerować fałszywy sygnał odwrócenia, jeśli trader działa zbyt szybko. Rynki często przechodzą na palcach wzdłuż linii odwrócenia, wahając się w przód iw tył przed dokonaniem właściwego spadku. Ponieważ MACD jest opóźnionym wskaźnikiem, ryzykujesz, że skoczysz pistoletem, że tak powiem, podczas cofania, zanim to odwrócenie naprawdę się pojawi.

Na przykład, jeśli MACD pokazuje skrzyżowanie wskazujące na zbliżający się bieg byków i działasz na to zbyt szybko, możesz się przesadzić, zanim rynek naprawdę zacznie biec. Ponownie, warto potwierdzić ruchy cen i odwrócenia za pomocą kilku różnych wskaźników przed faktycznym zawarciem transakcji.

Więcej przewodników po analizie technicznej

Stworzyliśmy również szereg poradników dotyczących analizy technicznej:

 • Przewodnik po kryptowalutach Day Trading
 • Handel kryptowalutami: czym są wstęgi Bollingera ?
 • Handel kryptowalutami: Head & Objaśnienie wzorców handlu ramionami
 • Handel kryptowalutami: wskaźniki dynamiki i średnie kroczące
 • Handel kryptowalutami: co to jest handel marżą ?
 • Handel kryptowalutami: identyfikacja i wykorzystanie poziomów zniesienia Fibonacciego

Kolejne narzędzie w zestawie

MACD jest pomocnym narzędziem do określania przyszłego kierunku cen za pomocą opóźnionych wskaźników. Najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, to krótko- i średnioterminowe średnie kroczące. Idealnie byłoby, gdyby krótkoterminowa średnia ruchoma pozostawała powyżej długoterminowej średniej ruchomej, chyba że planujesz zająć krótką pozycję.

Miej oko na histogram na dole wykresu dla wskaźników wykupienia i wyprzedania i zwróć szczególną uwagę na zwrotnice. Pamiętaj też, że pracujesz z zasadniczo starymi danymi.

Warto dwukrotnie sprawdzić swoją pracę za pomocą różnych wskaźników, aby potwierdzić, że akcja cenowa, którą widzisz na MACD, faktycznie ma miejsce.

Bibliografia

 • https://medium.com/stature-network/understanding-cryptocurrency-trading-signals-macd-in-300-words-b962bc100245
 • https://cryptocoinmastery.com/ema-macd/
 • http://oneminutestock.com/limitations-of-the-macd-indicator/
 • https://cryptocurrencyhaus.com/crypto-trading-macd-indicator/
 • https://www.investopedia.com/terms/m/macd.asp

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map