Tajemnicza historia Bytecoin

Bytecoin ma odpowiednio podłą historię jak na kryptowalutę, która szczyci się prywatnością i anonimowymi transakcjami. Zaczęło istnieć w 2012 roku – nie w 2014 roku, jak pierwotnie twierdzili programiści – jako pierwsza kryptowaluta oparta na wszechobecnej obecnie warstwie aplikacji CryptoNote. Całkowicie niezależny od bitcoina o podobnej nazwie, Bytecoin miał na celu przywrócenie kryptowaluty do jej kryptograficznych korzeni, zapewniając użytkownikom prawdziwie anonimową walutę peer-to-peer.

Obecnie Bytecoin można znaleźć na większości głównych giełd. Ale prehistoria tej monety o ochronie prywatności zawiera mikrokosmos całej branży. Dlatego może dać wskazówki, w jakim kierunku kryptowaluta będzie podążać w przyszłości.

Tajemnicza historia Bytecoin

Prehistoria Bytecoina

Aby porozmawiać o pochodzeniu Bytecoina, najpierw musimy porozmawiać o pochodzeniu jego znacznie bardziej znanego i bogatego kuzyna, Bitcoina. W białej księdze, której autorem jest wciąż nieznany podmiot Satoshi Nakamoto w 2008 roku, Bitcoin jest przedstawiany jako populistyczna alternatywa dla tradycyjnego systemu wykorzystywania zaufanych stron trzecich, takich jak banki, do przenoszenia pieniędzy od osoby do osoby. Rzeczywiście, ten nowy Bitcoin został zaprojektowany jako system wyłącznie peer-to-peer, unikający zaufanych stron trzecich dla reguł zapisanych bezpośrednio w kodzie. Przynajmniej w teorii Bitcoin mógłby być przenoszony dość anonimowo od jednej osoby do drugiej, wiedząc o tym tylko łańcuch bloków i zaangażowane osoby.

To przywołuje obrazy szyfrówek handlujących rewolucyjnymi sekretami i budujących neo-hipisowskie komuny, połączone ze sobą miłością i pokojem oraz wieloma, wieloma drutami.

Rzeczywistość była trochę inna. Oryginalny, ogromny przypadek użycia Bitcoina był preferowaną walutą na czarnym rynku online Silk Road. Tutaj Bitcoin może być wymieniany anonimowo – przynajmniej w teorii – na narkotyki, broń i inne nielegalne opłaty.

Ostateczna porażka Jedwabnego Szlaku (i jego następców) i konfiskata milionów dolarów w Bitcoinie przez rząd USA ujawniły, że rzekomo niemożliwy do wykrycia Bitcoin wcale nie był tak niemożliwy do wykrycia. Przy odrobinie śledztwa możliwe było powiązanie adresów Bitcoin i płatności z tożsamościami online. Te tożsamości online można następnie powiązać z prawdziwymi osobami za ekranem, co doprowadzi do aresztowań i konfiskat.

Wpisz CryptoNote

CryptoNote był próbą zajęcia się tymi monetami prywatności w Bitcoin. Rok 2013 Biała księga CryptoNote wyraźnie porównał się z Bitcoinem, prezentując się jako alternatywa ochrony prywatności ze względu na użycie wielu podpisów zamiast prostszego systemu księgi Bitcoin.

Przy znacznej ilości skomplikowanego kodowania problem sprowadza się do adresów, które można połączyć za pomocą Bitcoina. CryptoNote bezpośrednio rozwiązuje ten problem.

„Klasyczne adresy Bitcoin po opublikowaniu stają się jednoznacznymi identyfikatorami płatności przychodzących, łącząc je ze sobą i wiążąc z pseudonimami odbiorcy. Jeśli ktoś chce otrzymać „nierozwiązaną” transakcję, powinien przekazać swój adres nadawcy kanałem prywatnym. Jeśli chce otrzymywać różne transakcje, których nie można udowodnić, że należą do tego samego właściciela, powinien wygenerować wszystkie różne adresy i nigdy nie publikować ich pod własnym pseudonimem ”.

Programiści CryptoNote wyjaśnili.

„Proponujemy rozwiązanie umożliwiające użytkownikowi opublikowanie jednego adresu i otrzymanie bezwarunkowych płatności niemożliwych do ustalenia. Miejsce docelowe każdego wyniku CryptoNote (domyślnie) to klucz publiczny, pochodzący z adresu odbiorcy i losowych danych nadawcy. Główną zaletą w porównaniu z Bitcoinem jest to, że każdy klucz docelowy jest domyślnie unikalny (chyba że nadawca używa tych samych danych dla każdej transakcji do tego samego odbiorcy). W związku z tym nie ma takiego problemu, jak „ponowne wykorzystanie adresu” zgodnie z projektem, a żaden obserwator nie jest w stanie określić, czy jakiekolwiek transakcje zostały wysłane na określony adres lub połączyć dwa adresy razem ”.

Narodziny Bytecoina

Bytecoin był pierwszą kryptowalutą, która przyjęła standard CryptoNote, natychmiast prezentując się jako alternatywa dla Bitcoin pro-prywatna.

Wczesny programista Bytecoin Harry Ullman powiedział CCN w wywiadzie – prowadzony oczywiście za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby zachować jego prywatność – że algorytm Bitcoina został zmodyfikowany przy użyciu CryptoNote jako podstawy do stworzenia CryptoNight. Ostatecznym celem były transakcje całkowicie niemożliwe do nawiązania.

„Blockchain [Bitcoina] to księga otwarta dla każdego, dzięki czemu każda płatność jest identyfikowalna i możliwa do powiązania” – powiedział Ullman. „Uważamy jednak, że prywatność finansowa jest ważną cechą elektronicznej gotówki. Twoja historia transakcji nie powinna być dostępna dla stron trzecich, bez względu na to, czy jest to rząd, czy marketerzy. Aby rozwiązać ten problem, Bytecoin dokonał wyrafinowanych zmian w oryginalnym projekcie kryptowaluty. Jako pierwsi wprowadziliśmy zarówno sygnaturę pierścieniową, jak i jednorazowe klucze prywatne ”.

Prawdziwe narodziny Bytecoina

Oto, gdzie rzeczy stają się lepkie. W społeczności zajmującej się prywatnymi monetami nie ma zgody co do tego, kiedy dokładnie powstał Bytecoin, przez kogo i jakie były ostateczne cele twórców. Jest to skomplikowane ze względu na samą naturę Bytecoina jako monety skoncentrowanej na prywatności.

W 2014 Wątek Reddit, Twórca konkurencyjnej monety prywatności Monero, Riccardo Spagni, używając rączki fluffyponyza nakreślił najważniejsze elementy dotychczasowej debaty.

Blockchain Bytecoin rzekomo rozpoczął się w 2012 roku, w którym to czasie ponad 80 procent monety zostało wstępnie wydobytych – 151 miliardów z 184 miliardów możliwych monet.

Jak to możliwe, biorąc pod uwagę, że biała księga CryptoNote została opublikowana dopiero w październiku 2013 r?

Wątek Bytecoin Reddit

Istnieje kilka możliwości…

Blockchain Bytecoin mógł zostać sfałszowany lub programiści CryptoNote mogli stworzyć Bytecoin w tajemnicy, wstępnie go wydobyć, a następnie wypuścić technologię open source dla reszty świata z dużym startem w 2014 roku.

„Blockchain nie był publicznie obserwowany ani obserwowany przez te dwa lata” – napisał fluffyponyza. „Nie mamy powodu, aby sądzić, że to prawda, a nawet jeśli byłaby to prawda, nadal oznacza to, że ~ 151 miliardów z 184 miliardów BCN (82%) zostało wydobytych przed ich publicznym ujawnieniem.”

Deweloper dodał, że jest więcej pytań dotyczących tego, kto dokładnie napisał co, kiedy i dlaczego.

„Gdyby sieć BCN ruszyła w listopadzie (2013), nikt by jej nie kwestionował. Jest raczej rozsądne, na wszystkich kontach, że osoba (osoby) stojące za dokumentem CryptoNote albo napisała początkowy kod i przekazała go programistom Bytecoin, którzy następnie uruchomili z tym, sfałszowali łańcuch bloków (trywialny) i opublikował to publicznie w marcu po zakończeniu fałszowania blockchain ”,

powiedział fluffyponyza.

„Kod wydobywczy BCN został celowo okaleczony, prawdopodobnie po to, aby sfałszowany łańcuch bloków wydawał się legalny. Nie tylko dziwne lub napisane przez kryptologa, który nie wie, jak optymalizować, ale celowo okaleczony w celu powolnego wydobywania… Czy nikt nie dbał o optymalizację kodu haszującego w ciągu dwóch lat, nawet po to, aby skrócić czas pobierania i weryfikacji blockchain od zera? Uważam to za mało prawdopodobne ”.

Bytecoin, dziś i jutro

Od lutego 2019 r.Bytecoin ma cenę za monetę w wysokości 0,000586 USD, a łączna kapitalizacja rynkowa wynosi nieco ponad 107 milionów USD. Jego najsłynniejszy konkurent, Monero, kosztuje 43,74 USD przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej prawie 733 mln USD.

To opowiada historię i, co zaskakujące, nie dotyczy nieco podejrzanej przeszłości Bytecoina ani niedawnej dominacji Monero. Opisuje rynek, na którym monety, których celem jest anonimowy transfer pieniędzy, zarządzają kwotami w milionach, a nawet miliardach dolarów. Otwartym pytaniem pozostaje, czy kontrowersje wokół Bytecoina są zasłużone. Jest jednak jasne, że monety służące ochronie prywatności wykroiły znaczącą niszę w świecie kryptowalut, a ich wpływ będzie nadal wzrastał.

Bibliografia

  1. Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer, Bitcoin.org
  2. https://www.coindesk.com/bitcoin-milestones-silk-road-goes-dark-bitcoin-survives-its-biggest-markets-demise/
  3. https://cryptonote.org/whitepaper.pdf
  4. https://www.ccn.com/interview-harry-ullman-bytecoin/
  5. https://np.reddit.com/r/Monero/comments/26we1g/why_monero_and_not_bytecoin/
  6. https://coinmarketcap.com/currencies/bytecoin-bcn/
  7. https://coinmarketcap.com/currencies/monero/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me