Przewodnik po Ethereum

Bitcoin to spuścizna, oryginalna kryptowaluta, która zapoczątkowała całą branżę innowacji opartą na technologii blockchain i towarzyszącej jej dziedzinie mechaniki technicznej i ekonomicznej.

Przede wszystkim pomyślany jako magazyn wartości i środek wymiany wartości poza jurysdykcją rządów lub stron trzecich, aplikacja Bitcoin koncentruje się na zapewnieniu indywidualnej wolności gospodarczej poprzez stworzenie nowatorskiej technologii finansowej.

Jednak zastosowanie technologii blockchain, kryptografii, przetwarzania rozproszonego i ekonomii w systemie takim jak Bitcoin było tylko wierzchołkiem góry lodowej dla przyszłej branży o ogromnym potencjale. Ethereum otworzyło drzwi do potencjału wykorzystania technologii blockchain w szerokiej gamie zastosowań.

Co to jest Ethereum?

Określony jako rozproszony komputer świata, Ethereum jest otwartą, publiczną platformą blockchain i zdecentralizowaną platformą obliczeniową kompletne funkcjonalność inteligentnych kontraktów.

Zaproponowany pod koniec 2013 roku przez wówczas 19-letniego Vitalika Buterina jako platforma, która mogłaby hipotetycznie wykorzystać blockchain do przechowywania i wykonywania programów komputerowych w międzynarodowej sieci rozproszonych węzłów, Ethereum stało się najbardziej znaną i uznaną kryptowalutą poza Bitcoin.

Przewodnik po Ethereum

Historia Ethereum

Ethereum ma długą, kontrowersyjną i bardzo znaczącą historię, która miała duży wpływ na kształtowanie współczesnej sfery kryptowalut. Plik biały papier zaproponowana przez Vitalika pod koniec 2013 roku była początkiem ery Ethereum.

Przedstawiony jako rozproszony komputer świata do wykonywania i przechowywania programów komputerowych, celem było stworzenie rozproszonej platformy obliczeniowej, która w pełni wykorzystałaby potencjał technologii blockchain. Jak ujął to Vitalik we wstępie do swojego artykułu:

„To, co Ethereum zamierza zapewnić, to łańcuch bloków z wbudowanym pełnoprawnym językiem programowania zgodnym z Turingiem, który może być używany do tworzenia„ kontraktów ”, których można używać do kodowania dowolnych funkcji przejścia między stanami, umożliwiając użytkownikom tworzenie dowolnego z opisanych systemów powyżej, a także wiele innych, których jeszcze sobie nie wyobrażaliśmy, po prostu zapisując logikę w kilku wierszach kodu ”

Systemy, które „opisuje powyżej” w cytacie, odnoszą się do typowych aplikacji (dapps) zbudowanych na bazie łańcucha blokowego Ethereum, takich jak cyfrowe aktywa w łańcuchu (tokeny ERC-20), aktywa niezamienne, zdecentralizowane giełdy, łańcuchowe systemy tożsamości i reputacji, gry typu peer-to-peer, zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO), a przede wszystkim inteligentne kontrakty.

Inteligentne kontrakty są główną cechą Ethereum i są w zasadzie samowykonującymi się programami, które ułatwiają wymianę czegokolwiek wartościowego w sieci, niezmiennie przechowywanego w łańcuchu bloków. Wykonują się, gdy spełnione są określone warunki i pozostają poza wpływem osób trzecich lub cenzury i nie mają przestojów, o ile działa sieć Ethereum.

Ogólne ambicje projektu nakreślone w białej księdze, a także wiedza techniczna jego młodego założyciela przyciągnęły uwagę wielu osób zajmujących się kryptowalutami. Podstawowa innowacja platformy stała się znana jako „Maszyna wirtualna Ethereum” (EVM) i jest kompletnym oprogramowaniem, które działa w sieci Ethereum, umożliwiając każdemu uruchomienie dowolnego programu, niezależnie od języka programowania, na łańcuchu blokowym Ethereum. Rezultatem jest możliwość stworzenia szerokiej gamy zdecentralizowanych aplikacji na jednej platformie.

Wczesny rozwój Ethereum rozpoczął się na początku 2014 roku od Vitalika i niewielkiego zespołu, w tym Anthony’ego Di Iorio, Charlesa Hoskinsona i Mihai Alisie. Projekt rozpoczął się za pośrednictwem szwajcarskiej firmy Ethereum Switzerland GmbH, a następnie przez szwajcarską fundację non-profit Ethereum.

Vitalik Buterin

Przeczytaj nasz Profil Vitalika Buterina

W tym czasie Joseph Lubin był dyrektorem operacyjnym w Switzerland GmbH i pomógł założyć Fundację Ethereum. Pozostaje znaczącą postacią w społeczności kryptowalut jako założyciel ConsenSys.

W lipcu 2014 roku Ethereum przeszło sprzedaż publiczną, podczas której od lipca do sierpnia zebrano ponad 14 milionów dolarów. We wrześniu tego samego roku Ether (waluta Ethereum) został przekazany inwestorom i zespołowi programistów, a pozostałe środki trafiły do ​​Fundacji Ethereum.

W lipcu 2015 r. Zostało uruchomione pierwsze eksperymentalne wydanie Ethereum w sieci mainnet, oznaczone jako „Frontier”. Pierwsza poważna aktualizacja platformy Ethereum została wydana w marcu 2016 r. Jako „Homestead” i była pierwszą aktualizacją uznaną za stabilną, koncentrującą się na cenach gazu, bezpieczeństwie i przetwarzaniu transakcji. W tamtym czasie krytycy Ethereum wciąż obawiali się jego bezpieczeństwa i stabilności, ponieważ chociaż pełna platforma Turing oferuje znaczną liczbę potencjalnych aplikacji programistycznych, niesie ze sobą również poważne i potencjalnie śmiertelne problemy z bezpieczeństwem.

DAO

Pomimo obaw związanych z bezpieczeństwem, na fali podniecenia ze strony społeczności powstał The DAO, zdecentralizowana autonomiczna organizacja działająca jako fundusz VC kierowany przez inwestorów. DAO zebrał około 150 milionów dolarów dzięki wpłatom od ponad 11 000 osób i był postrzegany jako nowatorskie, samowykonujące się połączenie inteligentnych kontraktów zaprojektowanych jako zdecentralizowane narzędzie inwestycyjne.

Niesławnie DAO został zhakowany w czerwcu 2016 roku, kiedy nieznani użytkownicy byli w stanie wykorzystać lukę w jego kodzie i przenieść 50 milionów dolarów do innego DAO (znanego jako Dark DAO). Co więcej, inni użytkownicy, gdy stali się publicznymi, wykorzystali tę samą lukę, aby skierować pozostałe fundusze do trzeciego DAO o nazwie White Hat DAO.

Co to jest DAO?

Przeczytaj więcej o DAO i hackowaniu DAO

Powstały opad był intensywny i silnie polaryzujący. Pojawiły się dwie strony, z których jedna twierdziła, że ​​niezmienności łańcucha blokowego i podstawowej zasady „kodu jako prawa” nie można złamać, podczas gdy druga strona argumentowała za twardym rozwidleniem protokołu zwrotu środków inwestorów i wyeliminowania dostępu hakerów do fundusze na oryginalnym blockchainie Ethereum.

Ostatecznie Vitalik Buterin ogłosił w lipcu 2016 r., Że górnicy zgodzili się na hard fork, a widelec jest bliski. Jednak mniejszość górników nadal trzymała się mocno i mocno przekonana, że ​​nie rozwidla protokołu, co, jak widzieli, podważamy podstawową zasadę platformy. W ten sposób Ethereum został rozwidlony, a nowy łańcuch stał się znany jako Ethereum, a stary, nieobsadzony łańcuch stał się znany jako Ethereum Classic, skutecznie dzieląc społeczność Ethereum.

W miarę upływu czasu większość firm, deweloperów, górników i użytkowników faworyzowała łańcuch Ethereum (rozwidlony) i jest to obecna sieć o nazwie Ethereum z drugą najwyższą kapitalizacją rynkową i ogromną społecznością za nią. Ethereum Classic (ETC) również pozostaje popularną kryptowalutą, jednak zespół stojący za ETC wdraża te same aktualizacje co łańcuch Ethereum i aktywnie rozwija platformę.

Ethereum kontra Ethereum Classic

Ethereum vs Ethereum Classic: jakie są różnice

Ostatnia duża aktualizacja do Ethereum miała formę „Metropolis – Byzantium”, która jest pierwszą częścią dwuczęściowego ulepszenia Metropolis, które ma położyć podwaliny pod przejście Ethereum do wersji Proof-of-Stake „Casper”, a także jego ostateczna implementacja fragmentacji.

Ethereum znajduje się w czołówce ostatnich problemów ze skalowaniem w szeroko rozumianej branży kryptowalut. Nękany wysokimi opłatami za gaz i długim czasem transakcji, Ethereum boryka się z poważnymi obawami dotyczącymi możliwości skalowania, aby sprostać wymaganiom tysięcy dappsów działających na swojej platformie oraz wystarczającej przepustowości o dużej przepustowości, aby wspierać rozległą sieć zdecentralizowanych uczestników.

Proponowane rozwiązania mają pojawić się we wspomnianej wyżej aktualizacji Casper i jej ostatecznym przejściu do shardingu, unikalnej metody partycjonowania poziomej architektury bazy danych, zaprojektowanej w celu zmniejszenia przeciążenia sieci i ułatwienia skalowania sieci.

Jak działa Ethereum?

Maszyna wirtualna Ethereum (EVM) to kompletne oprogramowanie Turing, które działa w sieci Ethereum. Wykonuje skrypty w rozproszonej sieci komputerów i umożliwia wykonywanie i przechowywanie wszystkiego, od inteligentnych kontraktów po DAO. Funkcjonalnie Ethereum umożliwia programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na jego podstawie. Może to obejmować gry, rozproszone rejestry, organizacje i wiele innych.

Projekt stojący za Ethereum, oparty na biały papier, ma na celu przestrzeganie zasad:

 • Prostota – Protokół powinien być maksymalnie wydajny, nawet kosztem przechowywania danych lub nieefektywności czasowej.
 • Uniwersalność – Wewnętrzny kompletny język skryptów Turing jest dostarczany w języku, którego programista może używać do programowania dowolnego typu inteligentnego kontraktu lub transakcji.
 • Modułowość – Protokół Ethereum powinien być zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej modułowy i możliwy do rozdzielenia.
 • Zwinność – Protokół nie jest osadzony w kamieniu i wszelkie możliwości poprawy architektury protokołu lub EVM pod względem skalowalności lub bezpieczeństwa zostaną wykorzystane.
 • Brak dyskryminacji / brak cenzury – Protokół nie powinien próbować aktywnie ograniczać lub zapobiegać określonym kategoriom użycia.

Korzyści z Ethereum

Zalety Ethereum nie tylko jako samej platformy opartej na blockchain, ale także w porównaniu z innymi platformami opartymi na blockchain obejmują:

 • Niezmienność – Osoba trzecia nie może dokonywać żadnych zmian danych.
 • Odporność na korupcję / manipulację – Cenzura jest niewykonalna przy konsensusie PoW rozległej i zdecentralizowanej sieci uzgadniającej jej globalny stan.
 • Bezpieczeństwo – Połączenie konsensusu PoW, technik kryptograficznych zastosowanych w modelu transakcyjnym oraz braku centralnego punktu awarii chroni sieć przed włamaniami i manipulacjami.
 • Brak przestojów – Aplikacje, inteligentne kontrakty, organizacje itp., Wszystkie działające na łańcuchu blokowym Ethereum, działają zawsze i nie można ich wyłączyć.

Wady Ethereum

Jako platforma kompletna pod kątem Turinga, Ethereum jest podatne na luki w zabezpieczeniach, które można wykorzystać dzięki złożoności podstawowego języka programowania używanego w inteligentnych kontraktach, Solidity. Inteligentne bezpieczeństwo kontraktów stał się poważnym problemem, a hack DAO był odkrywczym wydarzeniem, które doprowadziło do głównych obaw o długoterminową rentowność inteligentnych kontraktów..

Ethereum kładzie również duży nacisk na bezpieczeństwo i decentralizację zamiast skalowalności. Podczas gdy rozwiązania w zakresie skalowalności są w przygotowaniu i na horyzoncie, niska przepustowość i wysokie koszty gazu dla Ethereum w tej chwili sprawiają, że jest to niewygodne dla zwykłych użytkowników, którzy chcą bezpłatnie korzystać z aplikacji, do których są przyzwyczajeni, a także dla deweloperów budujących zastosowań, w których koszty gazu stały się w niektórych przypadkach zbyt wysokie.

Model transakcji

Ethereum wykorzystuje model oparty na koncie, podobny do nowoczesnego modelu bankowego dla użytkowników, a nie UTXO model Bitcoina. Globalny stan Ethereum jest podzielony na te konta, które składają się z 20-bajtowych adresów i gdzie każda transakcja wartości lub informacji między kontami jest uważana za zmianę stanu.

Konto Ethereum zawiera 4 pola. Wartość nonce, równowaga eteru, kod umowy i pamięć. Istnieją dwa rodzaje kont, konta będące własnością zewnętrzną i konta kontraktowe. Konta należące do podmiotów zewnętrznych to konta użytkowników, które są kontrolowane za pomocą kluczy prywatnych, nie zawierają żadnego kodu i można ich używać do tworzenia i podpisywania transakcji. Konto umowy to inteligentna umowa uruchamiana przez kod i odbiera wiadomości, które umożliwiają przechowywanie wiadomości i kodu, a także kontakt z innymi umowami i kontami będącymi własnością zewnętrzną.

Ether jest walutą platformy Ethereum, podczas gdy Gas jest pochodną Ether używaną do płacenia za transakcje i obliczenia w sieci. Ethereum wybrał model oparty na koncie zamiast modelu Bitcoin UTXO z wielu powodów, na temat których można znaleźć bardziej szczegółowe informacje tutaj.

Wydobywanie Ethereum

Wydobywanie Ethereum jest pod wieloma względami podobne do wydobywania bitcoinów. Istnieje jednak podstawowa różnica polegająca na tym, że blockchain Ethereum nie tylko przechowuje listę transakcji łańcucha blokowego, ale także najnowszy stan sieci.

Ethereum wykorzystuje również drzewa Patricia zamiast Merkle Tree jako część regulacji stanu blockchain. Drzewa Patricia to zmodyfikowana forma drzew Merkle, która umożliwia Ethereum wydajne przechowywanie i dostosowywanie stanu łańcucha bloków w każdym bloku.

Inne godne uwagi cechy łańcucha blokowego Ethereum i wydobywania obejmują:

 • Czas bloku 12 sekund
 • Algorytm Ethash Mining (wykorzystuje DAG)
 • Statyczna nagroda w postaci bloku 3 ETH
 • Górnicy zrekompensowali wydatek gazu w bloku.
 • Dodatkowa nagroda za włączenie wujków jako bloków.

Jak wydobywać Ethereum

Dowiedz się więcej o kopaniu Ethereum w naszym kompletnym przewodniku

Zgoda

Ethereum obecnie stosuje zmodyfikowany model konsensusu Nakamoto Consensus Proof-of-Work (PoW). Konsensus PoW w Ethereum jest wyjątkowo bezpieczny, ponieważ sieć składa się z tysięcy zdecentralizowanych węzłów na całym świecie.

Wydobywanie w modelu PoW Ethereum wykorzystuje Ethash (DAG), który ma na celu haszowanie szybkiego czasu weryfikowalności. Ponadto górnicy na dużą skalę odnoszą stosunkowo niewielkie korzyści z większych operacji ze względu na duże wymagania dotyczące pamięci algorytmu.

Model ten zostanie ostatecznie zastąpiony konsensusową implementacją Proof of Stake wraz z nadchodzącą aktualizacją Casper.

Przewodnik dla początkujących po Ethereum Casper

Przeczytaj więcej o Ethereum Casper

Inteligentne kontrakty & Dapps

Inteligentne kontrakty i zdolność programistów do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji na Ethereum to jego najważniejsza cecha. Od budowania dappsów, które działają jak gry, po zespoły wypuszczające własne tokeny ERC-20 na Ethereum, dzięki wykorzystaniu tej funkcjonalności EVM umożliwiono wiele znaczących zmian w szeroko rozumianej branży kryptowalut..

Solidity jest obecnie podstawowym językiem programowania używanym do pisania inteligentnych kontraktów i budowania dappów, jednak Ethereum obecnie eksperymentuje z nowym językiem programowania Beta znanym jako Vyper to ma być znacznie prostszy, bezpieczny i podlegający kontroli język dla inteligentnych kontraktów w celu złagodzenia niektórych niedociągnięć związanych ze złożonością Solidity.

Jeśli Ethereum jest w stanie skalować, aby spełnić wymagania głównego nurtu aplikacji i przepustowości, możliwe iteracje dapps na platformie są nieograniczone. Deweloperzy będą mieli nowe możliwości zarabiania na swoich dziełach, użytkownicy nie będą obciążani kosztownymi i nieefektywnymi firmami zewnętrznymi, a ostatecznie aplikacje (a nawet łańcuchy bloków) staną się interoperacyjne ze sobą, umożliwiając całkowicie nowy paradygmat rozwoju aplikacji i innowacji.

Przyszłość Ethereum

Ethereum wydaje się niezmiennie umieszczane, obok Bitcoin, jako centrum świata kryptowalut. Wraz ze standardami proponowanymi i wdrażanymi w sieci Ethereum, ogromną i oddaną społecznością programistów i różnych innych współtwórców, a także wokalnym, utalentowanym liderem Vitalika Buterina na czele, przyszłość Ethereum wygląda jasno.

Ethereum pozostaje na czele innowacji w branży, a zmiany, takie jak planowane przejście na sharding, są postrzegane jako jedne z najbardziej zniechęcających zadań, nie tylko w dziedzinie blockchain, ale także w większej społeczności technicznej. Ethereum wymienia również szereg przyszłych technologii, które aktywnie lub potencjalnie rozwijają, w tym:

 • Oszczędzanie portfeli
 • Ubezpieczenie upraw
 • Zdecentralizowany kanał danych
 • Multisig Escrow
 • Chmura obliczeniowa
 • Hazard P2P
 • Rynki prognoz (tj. Augur)
 • Zdecentralizowane rynki (tj. 0x)

Zespół Ethereum nie tylko opracowuje przełomowe innowacje, ale także większa społeczność, która uczestniczy w sieci w postaci rozwijania własnych projektów, w ramach sieci Ethereum, również wnosi znaczący wkład. Niektóre interesujące i odkrywcze zastosowania Ethereum obejmują projekty takie jak Aragon, 0x, Augur, Golem, i Loom Network.

Wniosek

Ethereum jest obecnie jedną z najważniejszych i najpopularniejszych platform w branży blockchain / kryptowalut. Ponieważ talenty technologiczne nadal migrują w kosmos, adopcja staje się coraz bardziej powszechna, a rozwiązania skalujące są wdrażane, Ethereum wydaje się pozostać rozproszonym komputerem świata dla zdecentralizowanych aplikacji jutra.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me