Co to jest Ripple (XRP): i czy jest to warte szumu?

Ripple XRP Pozew

Kryptowaluta znana jako Ripple była w zeszłym roku główną gwiazdą wśród tradycyjnych analityków finansowych. Jeśli chodzi o ceny monet, Ripple podskoczył o niesamowite 35000% w ciągu 2017 roku, po czym gwałtownie spadł na początku tego roku. Ale czym tak naprawdę jest Ripple i dlaczego ludzie są tym tak podekscytowani? Ripple ma być przeznaczone dla banków, ale czy któreś banki faktycznie używają XRP? Czy Ripple jest w ogóle kryptowalutą z jakiejkolwiek definicji? Omówimy to wszystko i nie tylko w tym artykule, który dotyczy Ripple.

Witryna internetowa Ripple

Co to jest Ripple?

Co zaskakujące, Ripple jest nieco starszym projektem kryptowalutowym, którego korzenie sięgają 2004 roku – zanim bitcoin został stworzony. Celem projektu zawsze było dotarcie do banków, a dokładniej na przelewy bankowe. Szczególnie te, które mają charakter transgraniczny. Plan polegał na stworzeniu tego, co ostatecznie stanie się „protokołem płatności Ripple”. Jednak dopiero w 2012 roku Ripple zaangażował się konkretnie w kryptowalutę.

Dzisiaj, jeśli chcesz wysłać środki z banku A w kraju 1 do banku B w kraju 2, musisz wykonać oszałamiającą liczbę czynności. W każdym momencie naliczane są opłaty i mogą pojawić się błędy. Zazwyczaj międzynarodowe przelewy bankowe wykorzystują różne sieci, takie jak Swift lub ACH, żeby wymienić tylko kilka. Systemy te nie są interoperacyjne i wymagają tego, co jest efektywnym tłumaczeniem na każdym etapie. Co gorsza, wiele z tych transakcji wymaga banku pośredniczącego, któremu równie ufają banki 1 i 2 z poprzedniego przykładu. To oczywiście wprowadza więcej opóźnień i opłat.

Efekt końcowy? Międzynarodowe przelewy bankowe trwają wiele dni, jeśli nie tygodni, nie są przetwarzane w weekendy, są niezwykle drogie i podatne na błędy.

W tym miejscu rzekomo pojawia się Ripple. Chociaż nie wszystkie szczegóły są dostępne, zamierzonym celem tokena i sieci Ripple było usprawnienie międzynarodowych przelewów bankowych, tak aby mogły być realizowane w ciągu kilku sekund zamiast tygodni i przy znacznie niższych opłaty. Należy również zauważyć, że ta koncepcja jest inna niż to, co robią inne kryptowaluty. Systemy te to giełdy kryptowalut peer-to-peer, takie jak wysyłanie bitcoinów od jednej osoby do drugiej. System Ripple byłby w dużej mierze niewidoczny dla zwykłego użytkownika, a zamiast tego byłby używany do niemal natychmiastowego przenoszenia wartości fiat na całym świecie.

W każdym razie to jest sen, ale jaka jest prawdziwa sytuacja? Czy jakiekolwiek banki używają dziś Ripple i jego kryptowaluty XRP?

Ripple w prawdziwym świecie

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niestety prosta. A ta odpowiedź brzmi: nie. Żaden bank nie wykorzystuje dziś XRP ani żadnej innej kryptowaluty do powszechnych międzynarodowych przelewów bankowych. Jeśli jakiekolwiek banki używają dziś kryptowaluty, robią to w tajemnicy lub tylko w ramach wewnętrznego testu.

Nie oznacza to, że Ripple jako firma nic nie robi. Wręcz przeciwnie, Ripple ma kilka różnych technologii związanych z giełdami finansowymi, które nie obejmują kryptowaluty. Na przykład Ripple korzysta z pliku technologia, którą nazywają xCurrent. Wiadomości się zepsuły w lutym, że Santander Bank będzie wykorzystywał tę technologię do „płatności osobistych”.

Chociaż jest to z pewnością interesujące i było dobrą wiadomością dla Ripple jako firmy, ponownie nie ma to nic wspólnego z kryptowalutą. Standander nie jest i obecnie nie będzie miał żadnych połączeń z XRP. xCurrent to całkowicie oddzielny system.

Cena Ripple & Szum

O Ripple wspomniano w kilku głównych programach informacyjnych, a nawet był tam fragment CNBC w styczniu wyjaśniając, jak go kupić za pomocą Bitsane i Coinbase. Jak na altcoina, który nie znajduje się w pierwszej trójce, aby przyciągnąć tego rodzaju uwagę, jest naprawdę niezwykły. Sugeruje to, że Ripple zmagał się ze znacznym wpływem szumu i prawdopodobnie jest częściowo odpowiedzialny za wzrost cen.

Aby dodać więcej szumu do tego, co już jest, w Internecie pojawiły się plotki sugerujące, że Coinbase wkrótce zacznie oferować Ripple. Kiedy aktywa są notowane na Coinbase, historycznie odnotowano duży wzrost ceny z powodu nagłej płynności i łatwego dostępu, jakie ma teraz. Na przykład spójrz na gotówkę bitcoin.

Wreszcie, poważny wzrost cen marszowych był również powiązany z dużym skokiem, jaki odnotował cały rynek w grudniu ubiegłego roku. Zasadniczo ceny wszystkich aktywów znacznie wzrosły, ponieważ na wielu giełdach są one zwykle powiązane z bitcoinem.

W najwyższym punkcie każda moneta ripple była warta około 4,50 dolara. Ta wielkość wzrostu jest co najmniej oszałamiająca. W pewnym momencie dyrektor generalny Ripple wymienił jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Dzieje się tak, dopóki ceny nie spadły z podłogi.

Obecnie jednostki Ripple są sprzedawane za około 0,65 USD, czyli znacznie poniżej rekordowego poziomu. Wciąż jednak jest znacznie powyżej poziomu z 2014 r. Lub zazwyczaj pozostawał poniżej jednego centa.

Pod maską

Ripple jest nieco dziwną kryptowalutą. Ma wiele cech i punktów filozofii projektowania, które znacznie różnią się od innych popularnych projektów. Ripple nie jest wydobywany, nie ma dowodu stawki i nie było ICO. Ripple nie jest też tokenem w innej sieci. Obecnie zdecydowana większość monet Ripple znajduje się w posiadaniu samej firmy Ripple. Rzeczywiście, oszałamiająca ilość Ripple jest trzymana z dala od rynku i jest całkowicie pod kontrolą firmy Ripple i kilku jej liderów.

Opłaty transakcyjne Ripple są spalane, ponieważ nie ma górników, którzy pobierają jakiekolwiek opłaty. Zrobiono to również jako środek deflacyjny, ponieważ całkowita ilość monet Ripple jest oszałamiająca i wynosi prawie 100 miliardów. Obecnie ponad 60% podaży pozostaje poza rynkiem.

Jeśli chodzi o przetwarzanie transakcji, istnieje tylko kilka węzłów walidacyjnych, które mogą uczestniczyć w sieci. Niektóre źródła podają, że tylko banki i „animatorzy rynku” mogą obsługiwać węzły. Doprowadziło to do argumentów, że Ripple nie jest zdecentralizowany. Dlatego hipotetycznie jest znacznie bardziej podatny na atak, jeśli te główne węzły ulegną awarii lub zostaną uszkodzone przez nikczemną stronę.

Czy banki dbają o Ripple??

Oryginalny pomysł Ripple jest rzeczywiście dość interesujący. Jednak w mijającej dekadzie istnienia firmy nadal ani jeden bank nie jest zainteresowany wykorzystaniem waluty XRP.

O ile jest to środek transakcji dla wymian peer-to-peer, nie jest idealny, ponieważ nie oferuje funkcji prywatności i jest w dużej mierze scentralizowany w przetwarzaniu transakcji.

Jako środek do przechowywania bogactwa lub jako inwestycja długoterminowa, trudno jest również powiedzieć, czy Ripple jest mądrym wyborem. Ponieważ ponad 60% monet nadal jest trzymanych poza rynkiem, inwestorzy są zmuszeni po prostu zaufać tym, którzy posiadają większość z nich, aby nie po prostu ich porzucili i nie zniszczyli ceny.

Jeśli banki zaczną używać monety XRP, będzie to dla nich prawdziwy przypadek użycia. Nie wiemy jednak, czy doprowadzi to do długoterminowego, trwałego i organicznego wzrostu cen. Może to doprowadzić do nagłego wzrostu ceny z powodu szumu medycznego, ale znowu nie wiemy, w jakim stopniu banki naprawdę wykorzystają monety XRP, jeśli w ogóle. Nawet gdyby większość głównych banków na świecie kupiła po 10 milionów XRP każdy, to i tak nie zmniejszyłoby to całkowitej podaży tego, co jest obecnie na rynku.

Banki będą bankami

Wreszcie, jest całkowicie możliwe, że banki mogą całkowicie uniknąć Ripple i zamiast tego używać bardziej zaufanych i zdecentralizowanych aktywów, takich jak bitcoin lub Ethereum, do przeprowadzania transakcji. Lub mogliby po prostu zrobić to, co robią banki i zachować wszystko prywatne i zastrzeżone, uruchamiając własne prywatne łańcuchy bloków, z którymi społeczeństwo nie ma możliwości interakcji.

Ripple jest obecnie trzecią walutą pod względem kapitalizacji rynkowej. To nie przypadek i jasno wskazuje, że platforma jest zainteresowana. Jednak tego rodzaju ruchy mogą się szybko zmieniać i dopóki XRP nie znajdzie prawdziwego przypadku użycia wśród docelowych odbiorców, powinniśmy nadal być wobec nich podejrzliwi, a nie po prostu ślepo inwestować. Pamiętaj, nikt nie używa XRP do niczego. Prawdopodobnie rozsądniej jest poczekać i sprawdzić, czy banki są w ogóle zainteresowane XRP, zanim zanurzysz się głęboko.

Ujawnienie: autor tego artykułu nie ma żadnych inwestycji w XRP i nie zamierza otwierać żadnej pozycji w XRP przez najbliższe trzy miesiące.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map