Przewodnik po tetheringu dla początkujących

Przewodnik po uwięzi

Jeśli wkroczyłeś w kryptowaluty w 2017 roku, praktycznie nie ma mowy, o czym byś nie słyszał Tether (USDT): dobry, zły i brzydki.

Rzeczywiście, „stablecoin”, tak zwany, ponieważ pojedynczy token ma na celu utrzymanie tej samej wartości niezależnie od tego, czy rynki kryptowalut są w górę, w dół, czy w bok, miał co najmniej dramatyczny rok.

Witryna Tether

A zatem dzisiaj przeprowadzimy cię przez Tether. Co to jest i dlaczego przyciąga tak wiele uwagi w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Więź 101

Tether to oparty na Ethereum token ERC20, który jest rozliczany jako „U.S. żeton dolara ”. Dzieje się tak, ponieważ mówi się, że każda uwięź jest powiązana z rezerwami fiducjarnymi 1: 1, a rezerwy te są utrzymywane na dotychczas nieujawnionych rachunkach bankowych pod kontrolą Tether Limited. Tether Limited jest oczywiście organizacją kierującą projektem tokenów.

Żetony uwięzi można powiązać z różnymi walutami; najczęstszym jest USDT, czyli tokeny uwięzi, które są rzekomo wspierane przez dolary amerykańskie. Istnieją również uwięzi euro (EURT), a obecnie trwają prace nad uwięziami do jena japońskiego.

Korzyści Tether

Fundacja Tether broni tych rezerw, mówiąc rachunki projektu są audytowane, ale o tym później.

Pomysł na token? Aby ułatwić inwestorom i handlowcom stabilne przenoszenie wartości fiducjarnych do kryptowaluty, aby skorzystać z bezproblemowych zalet możliwości wymiany krypto-krypto. Na przykład użytkownicy często „koczują” w żetonach uwięzi, aby zachować zyski podczas spadków na rynkach.

Mówi się, że wyżej wymieniony Tether Limited tworzy i niszczy tethers po otrzymaniu zleceń wpłaty i wypłaty.

Gdzie znaleziono uwięź

Korzyści ze stablecoina są od dawna pożądane w przestrzeni kryptowalut, więc tokeny na uwięzi stały się częścią par handlowych na wielu znanych giełdach kryptowalut.

Te wymiany obejmują:

  • Binance
  • Bitfinex
  • Bittrex
  • Poloniex

Rzeczywiście, opcje USDT i EURT stały się popularne wśród wielu traderów, którzy próbują uniknąć konsekwencji podatkowych, które są często nieodłącznie związane z wymianami kryptowalut. Popularność ta jest widoczna w rosnącej podaży żetonów na uwięzi, która w chwili druku wynosi ponad 1,3 miliarda tokenów.

Pęta

Zdjęcie za pośrednictwem Coincap.io

Istnieją obawy, że wszelkie giełdy, które są narażone na duże ilości uwięzi, są w dużym stopniu narażone na awarię, jeśli projekt Tether ostatecznie imploduje, ale znowu, o tym później.

W obecnym stanie rzeczy należy po prostu zauważyć, że w rzeczywistości wiele osób używa teraz tetherów na uwięzi. A to może mieć ogromne konsekwencje niezależnie od tego, czy Tether odniesie sukces, czy porażkę.

Zarzuty Bitfinex

Ponieważ coraz więcej użytkowników polega na tetherach jako sposobie na posiadanie możliwości fiducjarnych na arenie handlu kryptowalutami, sam projekt Tether został poddany znacznie większej kontroli. A niektóre z rzeczy, które zdaniem społeczności pojawiły się w trakcie tej analizy, dotyczą, delikatnie mówiąc.

Jeśli każdy USDT jest naprawdę wspierany przez aktywa fiducjarne w świecie rzeczywistym, wszystko powinno przebiegać gładko. Tether to naprawdę stablecoin, jeśli tak jest.

Niektóre z bardziej szkicowych plotek krążących i spekulowanych dotyczą związku między projektem Tether a tytanicznie popularną giełdą kryptowalut Bitfinex.

Bitfinex Exchange

Plotki obejmują oskarżenia o partnerstwo między Tether i Bitfinex w działaniach takich jak:

  • oszukańcze (bez rezerw) emisje na uwięzi
  • pranie pieniędzy
  • wspólne tuszowanie

Żeby było jasne, oba projekty w najsilniejszy sposób zaprzeczyły tym zarzutom, nazywając je spiskami w świetle ich wyraźnej niewinności. Obiecano audyty i podjęto kroki prawne przeciwko osobom oskarżonym o szerzenie oszczerczych kłamstw.

Ale te silne działania nie powstrzymały kłębiącego się dymu…

Weźmy na przykład pod uwagę, że niedawny wyciek dokumentów Paradise Papers (ogromna skarbnica wysoce wrażliwych danych finansowych najbogatszych i najbardziej skrytych obywateli świata) zdradziła zaskakujący i wcześniej nieznany fakt: według The New York Times zarówno Tether, jak i Bitfinex dzielić najwyższa kadra kierownicza.

To dlatego, że Giancarlo Devasini jest dyrektorem wykonawczym zarówno w giełdzie, jak i w projekcie stablecoin, a Phil Potter jest również dyrektorem ds. Strategii (CSO) w obu firmach.

Phil Potter, zdjęcie z New York Times

Te powiązania nigdy wcześniej nie były znane i nasuwają wiele pytań. Będąc największą giełdą kryptowalut pod względem wolumenu na świecie, Bitfinex jest głównym legitymizatorem USDT. Problem polega na tym, że za każdym razem, gdy duży napływ tetherów uderza w Bitfinex, wydaje się, że cena bitcoina rośnie. Jest to szkicowe i powinno wzbudzić ostrożność w społeczności.

Dlaczego? Ponieważ jeśli USDT nie jest tak naprawdę wspierany 1: 1 przez rezerwy fiducjarne, to fałszywe pieniądze wchodzą na rynki kryptowalut, z kolei fałszywie wspierając ceny kryptowalut. To tak, jakby używać pieniędzy, których tak naprawdę nie muszą kupować kryptowalut, a rzeczywistość byłaby na przykład upieczona w cenie bitcoina.

Czy to właśnie przed tym stoi teraz przestrzeń? Trudno powiedzieć. Nie ma jednak wątpliwości, że w ostatnich tygodniach ten problem narastał.

Tether i Bitfinex odpowiadają

Obydwa projekty nie upadną bez walki, jak powiedzieliśmy wcześniej.

We wrześniu opublikowali raport opisujący ich sytuację finansową. Ale wielu nie było zadowolonych. Raport nie był formalnym audytem i został przeprowadzony przez stosunkowo małą firmę księgową. Księgowi również nie mieli dostępu do wszystkich istotnych informacji, ponieważ niektóre dane zostały zredagowane.

W międzyczasie Bitfinex i Tether zatrudnili zespół ds. Public relations 5W Public Relations, aby poradzić sobie z rosnącymi opadami. Firma 5W Public Relations nalegała, aby nie ujawniać, kto ma rachunki bankowe tych firm. Niechęć do wymieniania nazwisk jest przynajmniej wiarygodna, ponieważ Tether miał w tym roku wiele kont zamkniętych – w szczególności za pośrednictwem Wells Fargo

Więź Apokalipsy

Jaki jest więc scenariusz koszmaru, skoro wszystko jest naprawdę tak złe, jak twierdzą mionicy?

Jeśli rynki odkryją, że więzy nie są w rzeczywistości wspierane przez prawdziwe rezerwy, nastąpi kilka wydarzeń, takich jak reakcja łańcuchowa.

Jeśli uwięzi nie są w pełni zabezpieczone, co się stanie, gdy rynek to odkryje i upadnie?

Po pierwsze, cena bitcoina spadnie na giełdach, które nie używają USDT w parach handlowych, ponieważ doświadczeni inwestorzy kryptowalut zaczną koczować w bezpiecznych walutach fiducjarnych.

Następnie inwestorzy zaleją bitcoiny i inne kryptowaluty z giełd opartych na USDT na giełdy, które nie mają par handlowych USDT. Ten ostatni może zostać zamknięty, celowo lub nieumyślnie, z powodu nadmiernej głośności.

Po trzecie, giełdy, które w dużym stopniu opierają się na tetheringu, takie jak na przykład Bittrex, mogą natychmiast stać się niewypłacalne, ponieważ tokeny USDT i ceny kryptowalut w ogólnym kraterze.

W tym koszmarnym scenariuszu nie ma nic pożądanego. Ale gdyby istniała jakakolwiek srebrna podszewka, oznaczałoby to, że jeśli Tether prowadzi oszukańczy plan, muszą zostać ujawnieni, a to będzie bolesne bez względu na wszystko – lepiej raczej wcześniej niż później.

Nasza rada? Rozpocznij testowanie, jak szybko możesz wyładować swoje krypto do fiat. To test praktyczny, który może się przydać, jeśli sytuacja pójdzie na południe w najgorszy możliwy sposób.

Czy przestrzeń kosmiczna przetrwa eksplozję kryptowalut?

Cóż, arena kryptowalut widziała wcześniej kataklizmiczny upadek z Mt. Kilka lat temu upadek giełdy Gox. Wielu straciło wszystko. A cena bitcoinów spadła o 86 procent. Ale w końcu wszystko się potoczyło i zobacz, gdzie jesteśmy teraz.

Jeśli wybuchnie dym USDT, przestrzeń kryptowalut przeżyje swój drugi Mt. Incydent Gox, Mt. Gox 2.0, jeśli chcesz. Więc rzeczy staną się o wiele brzydsze, zanim znów staną się ładniejsze. Jeśli tak się stanie, ci, którzy zostaną wypłaceni na marginesie, będą wielkimi zwycięzcami. Ci, którzy zostaną złapani przez implozję, mogą po prostu stracić wszystko.

To tak, jak powiedziano: ceny kryptowalut mogą spaść do zera z dnia na dzień. Miejmy nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy, ale zawsze przygotuj się na najgorsze.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map