Inside PlotX: nowy zdecentralizowany rynek prognoz oparty na Uniswap

PlotX

Jedną z największych zalet ekosystemu Ethereum jest obecnie takie bogactwo dostępnych zasobów, czego wynikiem jest ciągłe pojawianie się nowych projektów w kosmosie.

PlotX jest jednym z tych nowych projektów i wchodzi do młodego, ale obiecującego sektora zdecentralizowanych rynków prognoz. Aplikacje te pozwalają użytkownikom bez pozwolenia obstawiać zakłady na dowolne tematy, a nagrodą za prawidłowe zakłady jest – zgadłeś – zysk.

Tak więc, ponieważ PlotX jest najnowszym protokołem w bloku, zagłębmy się w ten nowatorski projekt i to, co wnosi do stołu.

Co to jest PlotX?

Więc już wiemy, że PlotX jest zdecentralizowany protokół prognoz. Jednak w przeciwieństwie do niektórych innych projektów w obszarze prognoz, PlotX wykorzystuje model zautomatyzowanego animatora rynku (AMM), a la popularny protokół handlowy Uniswap, w przeciwieństwie do systemu księgi zamówień.

Oznacza to, że dla każdego rynku prognoz, który został otwarty na PlotX, tworzona jest pula płynności tokenów, aby wspierać handel na tym rynku.

Powiększając, PlotX nie jest zabezpieczony, co oznacza, że ​​zachowujesz pełną kontrolę nad swoimi funduszami podczas korzystania z protokołu. Poza bramą projekt pozwala użytkownikom tworzyć rynki 1-godzinne, 1-dniowe lub 1-miesięczne w oparciu o pary kryptowalut, np. czy stosunek BTC-USDT wzrośnie za miesiąc. Wypłaty w postaci nagród są natychmiastowe, więc nie trzeba majstrować przy procesach roszczeniowych za pośrednictwem strony trzeciej.

Chociaż projekt jest wciąż młody i znajduje się w fazie alfa, istnieje w sieci testowej Kovan Ethereum. Ma to na celu zapewnienie, że wszystko jest zgodne z protokołem PlotX przed uruchomieniem i obsługuje poważny kapitał. Ale dziesiątki użytkowników już zgromadziły się, aby otworzyć własne rynki testowe, więc sprawy toczą się zgodnie z planem..

Jeśli jesteś zainteresowany odebraniem jakiejś sieci testowej ETH, aby dać PlotX wczesny obrót, możesz poprosić o trochę KETH od Kovan Faucet.

Rozliczenia matematyczne

Rozwiązania sporów rynkowych, w których użytkownicy nie zgadzają się co do wyniku danego rynku, są dużym grzęzawiskiem dla wszystkich zdecentralizowanych projektów prognostycznych. PlotX mierzy się z tym problemem, koncentrując się na rynkach nie-subiektywnych, które można określić matematycznie. Uwagi na stronie projektu:

„Pomysł z PlotX polegał na trzymaniu się z dala od rynków, które wymagają subiektywnych opinii w czasie rozliczeń rynkowych, zmniejszając szanse na spór… PlotX w chwili obecnej zapewnia możliwość tworzenia tylko tych rynków, dla których istnieje matematyczne rozliczenie. Rzadka szansa na spór ma miejsce, gdy Oracle nie zaksięguje ceny aktywów kryptograficznych w momencie rozliczenia rynkowego. ”

W szczególności PlotX wykorzystuje Chainlink i Provable wyrocznie do ustalania cen. A ponieważ procesy łańcuchowe, takie jak ten, mogą być podatne na manipulacje, społeczność PlotX zaproponowała „zasilenie średniej z wielu źródeł [ceny] za pośrednictwem Chainlink”.

W przypadku, gdy rzadkie rozwiązanie jest konieczne, PlotX korzysta z systemu zarządzania w łańcuchu, w którym orzeka Panel Rozstrzygania Sporów. Członkowie panelu zostaną poddani głosowaniu przez interesariuszy projektu.

Prognozy lewarowane

Innym kluczowym aspektem protokołu PlotX jest sposób, w jaki natywnie zasila on lewarowane pozycje predykcyjne. Oznacza to, że użytkownicy mogą podchodzić do swoich transakcji z różnym stopniem ryzyka.

W szczególności PlotX oferuje handlowcom dźwignię 1x, 2x, 3x, 4x i 5x. Domyślną pozycją jest pozycja 1x, której otwarcie oznacza, że ​​użytkownicy wystawiają 20% postawionych aktywów. Co więcej, pozycja 5x oznacza, że ​​trader musiałby postawić 100% postawionych aktywów, aby postawić zakład. 5-krotna dźwignia daje 5-krotne korzyści, jeśli Twoja prognoza się spełni, ale stracisz też wszystko, jeśli Twój zakład był błędny.

Protokół Community-Run

PlotX nie tylko zajmuje się sporami dotyczącymi zarządzania łańcuchem. Cały projekt jest zdecentralizowanym projektem prowadzonym przez społeczność, który jest kierowany w łańcuchu przez jego użytkowników.

Najpierw jednak społeczność PlotX będzie zarządzana przez małą gałąź wykonawczą, której członkowie są głosowani przez społeczność. Witryna projektu wyjaśnia:

„[A] n Advisory Board zostanie powołana w celu ułatwienia podejmowania decyzji wymagających interakcji ze światem innym niż blockchain, a także zarządzania niektórymi z bardziej ekstremalnych scenariuszy… Rada Doradcza nie ma prawa do przechowywania puli funduszy… z każdym członkiem Rady mogą zostać zastąpione w dowolnym momencie w procesie głosowania członków. Na tej ścieżce, w momencie uruchomienia w sieci głównej, społeczność wybierze 5 członków rady doradczej. ”

Co więcej, twórcy projektu zamierzają z czasem wycofać Radę Doradczą, aby PlotX mógł stale przechodzić w kierunku pełnej decentralizacji.

PLOT Tokenomics

Natywnym tokenem PlotX jest PLOT, który ma wiele propozycji wartości.

Po pierwsze, platformy handlowe PlotX wymagają opłaty w ETH lub PLOT, aby działać. 50% naliczonych opłat ETH służy do odkupu PLOT z giełd zdecentralizowanych, a pozostałe 50% naliczonych opłat ETH pokrywa opłaty za gaz. Wszelkie pobrane opłaty za PLOT są spalane w celu wygenerowania rozpędu deflacyjnego na tokenie.

Następnie PlotX korzysta z programu premii za polecenie, w którym handlowcy zarabiają bPLOT $ (czyli 1: 1 z PLOT) za polecanie innym protokołu. Te $ bPLOT można wykorzystać do obstawiania większej liczby zakładów na PlotX, co otwiera drogę do zdobycia większej liczby nagród PLOT. 

Po trzecie, PlotX obsługuje system Community Mining dla PLOT. Oznacza to, że zrzuty lotnicze PLOT będą zarezerwowane dla innych projektów, które po głosowaniu otrzymają nagrody w wysokości $ bPLOT, umożliwiając nowym napływom użytkowników udział w rynkach PlotX i zdobywanie nagród PLOT.

Ponadto dostępna jest również kampania „Stawka i graj”. Oznacza to, że gracze mogą postawić swoje tokeny PLOT, aby kwalifikować się do zdobycia jeszcze większej liczby nagród PLOT, niż normalnie byłyby w stanie.

Wreszcie PlotX oferuje programy Governance Mining i Liquidity Mining, które nagradzają uczestników ładu i dostawców płynności PlotX tokenami PLOT.

Skalowanie na przyszłość z Matic Network

Popyt na przestrzeń blokową Ethereum wzrósł w tym roku, a to gwałtownie podniosło koszty transakcji Ethereum w tym roku w naturze.

W związku z tym Ethereum dApps z całego ekosystemu odczuwają presję, aby przyjąć rozwiązania skalujące w warstwie 2, które budowane na Ethereum mogą drastycznie przyspieszyć i obniżyć transakcje. Dobra wiadomość jest taka, że ​​wiele rozwiązań L2 naprawdę zaczyna się pojawiać w Ethereum w tej chwili, co oznacza, że ​​PlotX ma opcje skalowania.

Idąc dalej, zespół projektowy zidentyfikował projekt L2 Matic Network jako potencjalną wybraną technologię skalowania. W ogłoszeniu z zeszłego tygodnia PlotX powiedział:

„Rozwiązania L2 będą ważne, aby PlotX był super zabawny i prosty. Wierzymy, że ta współpraca z MATIC może dostarczyć nam właściwych wskazówek, aby to osiągnąć dzięki ich platformie i doświadczeniu ”.

Wniosek

PlotX to obiecujący projekt, który pojawia się w odpowiednim momencie w ekosystemie DeFi.

Jasne, istnieją już inne zdecentralizowane rynki prognoz, takie jak Augur i Omen. Ale sprawy są wciąż tak wcześnie, że niewątpliwie jest dużo miejsca na kolejny projekt skoncentrowany na AMM, aby wejść w światło reflektorów.

W ciągu kilku lat rynki takie jak PlotX mogą stać się znacznie bardziej powszechne, ale ten punkt nigdy nie nadejdzie, gdyby nie pionierska praca, która jest obecnie wykonywana w tej dziedzinie. W międzyczasie projekt jest kolejnym, który należy kontynuować na radarze Ethereum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map