Ethereum

Każda transakcja Ethereum wymaga kwoty ETH, denominowanej w „gwei” i nazwanej płatnością za gaz, aby mogła zostać przetworzona. A ponieważ zdecentralizowany sektor finansowy Ethereum jest obecnie w ogniu, popyt na korzystanie z infrastruktury platformy inteligentnych kontraktów eksplodował.

Z kolei rosnąca konkurencja o blockspace Ethereum spowodowała ostatnio bolesny wzrost cen gazu. Jeszcze w zeszłym miesiącu użytkownicy jęczeli, że blockchain najwyraźniej wkracza w erę 100 gwei, podczas której ceny poniżej 100 gwei wydawały się nierealne w przyszłości.

Rzeczywiście, cena gazu wynosząca 100 gwei w przybliżeniu równa się obecnie 0,8 USD, a wiele działań Ethereum składa się z powiązanych serii transakcji, więc opłata może się sumować nawet za jedną czynność.

Szybko do przodu do tego tygodnia, a szał blockspace tylko się nasilił. W czasie pisania tego posta w środę, 12 sierpnia, średnia cena gazu Ethereum wynosiła aż 287 gwei według Stacja benzynowa ETH. To około 2,30 USD na transakcję!

Więc co się dzieje?

W sensie makro, ogólne wykorzystanie Ethereum rośnie przez cały rok, ponieważ różne sektory skoncentrowane na ETH, takie jak DeFi, NFT i pieniądze społeczne, ostatnio nabierały tempa..

Na przykład 30-dniowa średnia krocząca Ethereum z opłat transakcyjnych przewyższa 30 DMA Bitcoina przez prawie dwa miesiące z rzędu.

Opłaty 30DMA Ethereum są wyższe niż Bitcoiny od 53 dni. Opłaty za 30 DMA Ethereum są obecnie o około 40% wyższe niż w przypadku Bitcoinów. pic.twitter.com/h8CXjp3u2H

– Larry Cermak (@lawmaster) 11 sierpnia 2020 r

Dużą częścią niedawnego wzrostu liczby transakcji było pojawienie się szaleństwa „rolnictwa plonowego” w DeFi, gdzie projekty nagradzają użytkowników tokenami zarządzania za korzystanie z ich protokołów.

A to, co ostatnio widzieliśmy, gdy rolnictwo zyskało na popularności, to fakt, że użytkownicy mają tendencję do przechodzenia od jednej kampanii uprawiania gorących plonów do następnej, gdy zostaną wypuszczeni. Rezultatem były masowe i ostre migracje kapitału do modnych projektów dnia. W tym tygodniu tym projektem był Yam Finance i jego token YAM.

YAMblers, my wszyscy!

Po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w poniedziałek, 10 sierpnia, a następnie uruchomiony bez kontroli dzień później, Yam Finance jest najnowszym protokołem do szturmu na DeFi.

„W swej istocie YAM jest kryptowalutą o elastycznej podaży, która rozszerza się i kontraktuje dostawy w odpowiedzi na warunki rynkowe, początkowo nastawiona na 1 USD za YAM” – zespół wyjaśnił w poście wprowadzającym.

Aby zrealizować ten model, konstruktorzy Yam przyjęli podejście podobne do Frankensteina i połączyli kluczowe elementy z innych protokołów DeFi. Niektóre z głównych inspiracji obejmowały elastyczne dostawy Ampleforth, system obstawiania Mintr firmy Synthetix oraz moduł zarządzania Compound. Wynikające z tego stworzenie jest eksperymentem pieniężnym, który nagradza pierwszych użytkowników tokenami YAM.

Takie połączenie wystarczyło, aby przyciągnąć uwagę rolników na całym świecie, ponieważ projekt zgromadził już 560 milionów dolarów w kontraktach na obstawianie w ciągu 30 godzin od uruchomienia.

Jednak gdy setki użytkowników naraz włączyły się do projektu, presja na opłaty za gaz Ethereum tylko się pogorszyła. W związku z tym koszty rozpoczęcia obstawiania na Yam lub wycofania nagród YAM są niewykonalne dla więcej niż kilku.

Wszystkie znaki wskazują na byka?

Nie ma wątpliwości, że ceny gazu w zakresie 300 gwei ostro uniemożliwiają użytkownikom, którzy nie są wielorybami, korzystanie z Ethereum dApps.

Ale drugą stroną tej dynamiki jest to, że takie ceny pokazują, że Ethereum staje się nowym centrum aktywności w szerszej kryptoekonomii, w której znaczna liczba użytkowników jest gotowa zapłacić ekstremalne ceny gazu tylko za przywilej korzystania z przestrzeni blokowej Ethereum..

Na tym coraz bardziej zwyżkowym rynku takie opłaty mogą ostatecznie okazać się nieistotne w porównaniu ze zwrotami możliwymi na przykład dzięki uprawie dochodowej, co z kolei może prowadzić do większej presji na zakup aktywów kryptograficznych w ogóle.

Jestem trochę zdezorientowany skargami dotyczącymi opłat transakcyjnych za 20 USD za Ethereum, które są bezpośrednim wynikiem szaleńczego popytu i użycia protokołu, co prowadzi do szalonej hossy i ogromnych zysków.

– Mike Dudas (@mdudas) 12 sierpnia 2020 r

Dobrą wiadomością jest to, że ekosystem skalowania drugiej warstwy Ethereum jest na skraju wybuchu, ale do tego wybuchu jeszcze kilka miesięcy. W międzyczasie wydaje się, że bóle gazowe będą się utrzymywać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me