Charlie Lee z Litecoina rzuca wątpliwości na temat DeFi opartego na Ethereum po ostatnim „ataku”

DeFi

Jeśli śledziłeś rozwój Ethereum w ciągu ostatnich kilku miesięcy, prawdopodobnie słyszałeś (i potencjalnie doświadczyłeś) wzrostu w zdecentralizowanym ekosystemie finansów (DeFi) blockchain.

Zdecentralizowane finansowanie, które jest efektywną migracją usług finansowych oferowanych przez banki do ekosystemu opartego na blockchain (zdecentralizowane pożyczki, zdecentralizowany handel na marżach itp.), Zostało okrzyknięte „zabójczym przypadkiem użycia” Ethereum, ponieważ może przyciągnąć w ogromnej liczbie użytkowników.

Na przykład menedżer produktu Coinbase powiedział, że DeFi prawdopodobnie będzie kluczową częścią ekosystemów kryptowalut i blockchain:

„DeFi, czyli zdecentralizowane finanse, jest istotną częścią otwartego systemu finansowego. Narzędzia DeFi są odporne na cenzurę, bezstronne, programowalne i dostępne dla każdego, kto ma smartfona. W tym hackathonie skupiamy się na przybliżeniu światu DeFi ”.

DeFi, czyli zdecentralizowane finanse, jest istotną częścią otwartego systemu finansowego. Narzędzia DeFi są odporne na cenzurę, bezstronne, programowalne i dostępne dla każdego, kto ma smartfona. W tym hackathonie skupiamy się na przybliżeniu światu DeFi. (Kostiumy nie są wymagane.) pic.twitter.com/6zhnd8gCXa

– Coinbase (@coinbase) 9 grudnia 2019 r

Niestety, nie wszyscy wykonawcy kryptowalut zgadzają się, że usługi finansowe w Ethereum i innych łańcuchach bloków to naprawdę przyszłość.

Zdecentralizowana porażka finansowa

W ten weekend raporty ujawniły na Twitterze, że nazwano protokół DeFi oparty na Ethereum bZx doświadczył czegoś, co niektórzy nazywali „włamaniem” lub „atakiem”.

Per a rozbicie wydarzenia przez DeFi Pulse, dostawca danych śledzący ekosystem DeFi na Bitcoin i Ethereum oraz innych blockchainach:

  • W wyniku ataku użytkownik wziął „pożyczkę błyskawiczną” w wysokości 10 000 ETH z platformy DeFi i zdeponował środki w innych protokołach.
  • 5000 ETH zostało zdeponowane w Compound w celu wycofania pożyczki w postaci 112 monet Wrapped Bitcoin (duża część podaży), które są przedstawicielami BTC z siedzibą w Ethereum.
  • Reszta monet została użyta do skracania WBTC na Fulcrum. WBTC został następnie sprzedany na Uniswap, aby obniżyć cenę monety, napisał DeFi Pulse, aby umożliwić pokrycie krótkiej pozycji z zyskiem.
  • DeFi Pulse zasugerował, że ta „sytuacja” pozwoliła podmiotowi na zrealizowanie dużego zysku w wysokości ponad 300 000 USD.

Twórca Litecoin, Charlie Lee, nie jest przekonany o obietnicy DeFi

Ponieważ ta sytuacja wymagała dużego kapitału, szybko została opublikowana na Twitterze. W związku z tym niektóre wybitne osoby w branży kryptowalut zwróciły uwagę.

Charlie Lee, twórca Litecoina i były lider zespołu w Coinbase, powiedział, że ta sytuacja jest „powodem, dla którego nie wierzę w DeFi”, zauważając, że fakt, że bZx zdołał zablokować swoje kontrakty w wyniku zaistniałej sytuacji, jest znakiem że termin „DeFi” jest po prostu mylący.

Lee zakończył swoje przemyślenia na temat sytuacji, pytając, czy DeFi jest naprawdę lepsze niż to, co istnieje obecnie w finansach.

Dlatego nie wierzę w DeFi. To najgorsze z obu światów. Większość DeFi może zostać zamknięta przez scentralizowaną partię, więc to tylko teatr decentralizacji. A jednak nikt nie może cofnąć włamania lub exploita, chyba że dodamy więcej centralizacji.

Więc jak to jest lepsze niż to, co mamy teraz? https://t.co/F1HMSeqb6q

– Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) 16 lutego 2020 r

Sceptycyzm Lee wobec DeFi został powtórzony przez wielu innych czołowych komentatorów z branży.

Chociaż istnieją wszystkie te krytyki w odpowiedzi na sytuację bZx, niektórzy twierdzą, że posunięcie z WBTC było bardziej cechą niż błędem lub atakiem. Niektórzy twierdzą, że to tylko przypadek sprytnego arbitrażu.

Ethereum DeFi rośnie w szybkim tempie

Chociaż było kilka ataków i potencjalnych luk w zabezpieczeniach protokołów DeFi, jak wspomniano powyżej, ilość wartości zamkniętej w tym ekosystemie opartym głównie na Ethereum znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku lub dwóch..

W rzeczywistości, zaledwie w zeszłym tygodniu, wartość zamknięta w zdecentralizowanych protokołach finansowych po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard dolarów, eksplodując coraz wyżej, gdy cena bitcoina wzrosła w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Wzrost był widoczny głównie na MakerDAO, zdecentralizowanej platformie pożyczkowej i stablecoin. Przedstawiciele producenta zgodzili się niedawno podnieść stopę procentową (stopę rezerwową) DAI, rodzimego stablecoina protokołu, co mogło pobudzić wzrost kapitału w protokole.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map