Żetony zarządzania: badanie najpopularniejszych projektów DeFi Ethereum w 2020 roku

DeFi

Tokeny zarządzania, które dają posiadaczom prawo wpływania na kierunek zdecentralizowanych projektów finansowych, były jednymi z największych hitów w ekosystemie Ethereum w tym roku.

Rzeczywiście, w momencie pisania tego artykułu łączna kapitalizacja rynkowa 8 najważniejszych projektów tokenów zarządzania DeFi Ethereum wzrosła do ponad 4,3 miliarda USD. Dla porównania, kapitalizacja rynkowa bitcoina wynosi obecnie 169 miliardów dolarów, eter to 26 miliardów dolarów, XRP to 6 miliardów dolarów, a gotówka bitcoinowa to 4 miliardy dolarów.

Ta rzeczywistość sugeruje, że te tokeny zarządzania stają się coraz bardziej popularne w kryptoekonomii, ponieważ dają użytkownikom bezpośredni udział w zarządzaniu platformami DeFi. Jednak pozostaje prawdą, że wielu ludzi w kosmosie nadal nie rozumie tych żetonów i tego, co robią. Aby podkreślić panujące i rosnące tokeny zarządzania Ethereum, przyjrzyjmy się największym z nich, a także dwóm nowicjuszom, Curve CRV i MTA mStable.

COMP

Kapitalizacja rynkowa: 1,68 miliarda dolarów

Obecna całkowita podaż: 10 000 000

Aktualna cena: 168 USD

COMP, token zarządzania protokołu rynku pieniężnego Compound, jest obecnie największym tokenem zarządzania według kapitalizacji rynkowej. Token daje społeczności posiadaczy możliwość głosowania nad kluczowymi zmianami w złożu. COMP można również delegować do głosowania innym osobom.

Rozwijając się jako zdecentralizowane centrum pożyczkowo-pożyczkowe, Compound był już bardzo popularny w DeFi, zanim jego token COMP został uruchomiony w czerwcu 2020 r. Od tego czasu wydobycie płynności COMP, które pozwala użytkownikom Compound zarabiać COMP proporcjonalnie do ich działalności, pomogło w rozwoju To oznacza, że ​​jest największym DeFi dApp w ogóle z aktywami o wartości prawie 700 milionów dolarów zablokowanymi w protokole w tej chwili.

SNX

Kapitalizacja rynkowa: 669,6 mln USD

Obecna całkowita podaż: 194,006,803

Aktualna cena: 3,45 USD

SNX jest rodzimym zasobem Synthetix, zdecentralizowanej platformy do wydawania aktywów syntetycznych opartych na Ethereum, które mogą śledzić aktywa w świecie rzeczywistym, takie jak waluty, towary i inne. W grudniu 2019 roku zespół Synthetix ogłosił przejście zdecentralizowanego zarządzania, w którym kilku głównych interesariuszy Synthetix początkowo kontrolowałoby finanse projektu przed posiadaczami tokenów SNX, którzy ostatecznie przejmą skarb i protokół.

SNX ma już użyteczność poza tym aspektem zarządzania, ponieważ użytkownicy mogą zablokować SNX jako zabezpieczenie do tworzenia syntezatorów, takich jak sUSD, czyli syntetyczny USD. W tym celu SNX nie jest ściśle tokenem zarządzania, ale ewoluuje w kierunku tego dodatkowego modelu.

MKR

Kapitalizacja rynkowa: 447,4 mln USD

Obecna całkowita podaż: 1,005,577

Aktualna cena: 444,93 USD

MKR, symbol zarządzania popularnego projektu pożyczkowego DeFi i projektu stablecoin MakerDAO, był oryginalnym tokenem zarządzania ekosystemem DeFi. Od tego czasu zasób zainspirował wiele innych projektów w kierunku zdecentralizowanego zarządzania i służył jako wczesny pasek, w stosunku do którego te inne projekty mierzą swoje tokeny.

MKR służy do głosowania nad ważnymi zmianami w protokole Maker, takimi jak dodanie nowych typów zabezpieczeń. MKR nie ma obecnie wbudowanej funkcji delegowania głosów (takiej jak COMP), ale trwają plany przeniesienia delegacji do tokena. W porównaniu z wieloma projektami równorzędnymi, MKR jest również zauważalnie deflacyjny, ponieważ opłaty MKR płacone za protokół Maker są spalane.

WYPOŻYCZAĆ

Kapitalizacja rynkowa: 385,5 mln USD

Obecna całkowita podaż: 1,299,999,942

Aktualna cena: 0,30 USD

LEND jest zabezpieczeniem i dowodem zarządzania Aave, rosnącym zdecentralizowanym protokołem pożyczkowym i pożyczkowym na Ethereum. Aave jest podobny do Compound w tym, co oferuje użytkownikom DeFi, chociaż Aave zapewnia wyjątkowe funkcje, takie jak pożyczki błyskawiczne i delegowanie kredytów, tj. Możliwość pożyczania innym pożyczki pod Twoje zabezpieczenie.

Po postawieniu, LEND przyznaje prawa głosu, a także zarabia na swoich posiadaczach opłaty generowane przez protokół Aave. Jednocześnie te postawione POŻYCZKI służą jako obrona Aave w przypadku epizodów masowej likwidacji.

KNC

Kapitalizacja rynkowa: 333,8 mln USD

Obecna całkowita podaż: 210,552,294

Aktualna cena: 1,59 USD

KNC jest natywnym tokenem sieci Kyber, protokołem agregatora płynności w łańcuchu, który umożliwia użytkownikom dokonywanie zdecentralizowanych transakcji. W lipcu 2020 r.zespół Kyber wprowadził aktualizację Katalyst i KyberDAO, które umożliwiają użytkownikom obstawianie KNC w celu zdobywania nagród za głosowanie i zarządzania siecią Kyber. Warto zauważyć, że Kyber należy do Ethereum najbardziej popularny zdecentralizowane wymiany w obecnym stanie rzeczy.

BAL

Kapitalizacja rynkowa: 294 miliony dolarów

Obecna całkowita podaż: 35 870 000

Aktualna cena: 8,20 USD

Balancer to oparty na Ethereum automatyczny animator rynku (AMM), który jest nieco podobny do Uniswap. Jednak w przeciwieństwie do dwuczłonowych pul płynności Uniswap, Balancer oferuje możliwość otwierania pul składających się z maksymalnie 8 różnych tokenów ERC20. BAL jest tokenem zarządzającym Balancera i pozwala posiadaczom decydować o kierunku protokołu. Nowo uruchomiony projekt oferuje również kampanię wydobywania płynności, w ramach której użytkownicy Balancera są na bieżąco nagradzani BAL.

BZRX

Kapitalizacja rynkowa: 286 milionów dolarów

Obecna całkowita podaż: 1 030 000 000

Aktualna cena: 0,28 USD

bZx jest zdecentralizowanym protokołem pożyczkowym i handlowym depozytem zabezpieczającym, a jego zespół stoi za platformami Fulcrum i Torque. Tego lata twórcy protokołów zaprezentowali model tokena v3 BZRX, tokena zarządzania bZx. Ten token można postawić, aby uzyskać opłaty za protokół, a także opłaty za usługi równoważenia i nagrody BAL za służenie jako dostawca płynności w bazowej puli równoważenia.

UMA

Kapitalizacja rynkowa: 187,3 mln USD

Obecna całkowita podaż: 100,312,319

Aktualna cena: 444,93 USD

Uruchomiony w kwietniu 2020 r. UMA jest tokenem zarządzającym protokołu UMA, który może służyć do tworzenia szerokiej gamy syntetycznych, „bezcennych” zasobów. Aktywa te są bezcenne, ponieważ minimalizują użycie wyroczni, nie polegając na łańcuchowej informacji cenowej. W związku z tym tokeny UMA dają posiadaczom prawo do decydowania o ważnych parametrach protokołu, obsługiwanych typach zasobów i nie tylko. Ponadto w przypadku sporów dotyczących żądań ceny posiadacze UMA wkraczają, aby spełnić żądania za pośrednictwem mechanizmu weryfikacji danych protokołu UMA.

CRV

(Statystyki do ustalenia)

Curve, zdecentralizowany protokół wymiany do wydajnych transakcji stablecoinami, jest obecnie ósmym co do wielkości projektem DeFi według strony trackera DeFi Pulse. W czerwcu 2020 roku zespół Curve ogłosił plany uruchomienia CRV, tokena zarządzania, oraz CurveDAO, organizacji z siedzibą w Aragonii, która będzie używana do decentralizacji zarządzania Curve w przyszłości. CRV, który zostanie nagrodzony (nawet z mocą wsteczną) użytkownikom Curve, będzie miał początkową podaż w wysokości 1 miliarda. Harmonogram inflacji tokena ostatecznie zapewni podaż nieco ponad 3 miliardów tokenów. Podobno CRV zostanie upubliczniony do końca lata 2020 r., Kiedy to rozpocznie się ustalanie cen.

MTA

(Statystyki do ustalenia)

MTA jest tokenem zarządzania mStable, protokołu meta-stablecoin, który umożliwia użytkownikom tworzenie MASET, np. MUSD, przy użyciu podstawowych koszyków stablecoinów, takich jak USDC, USDT i Dai. MTA miało swoją pierwszą ofertę 18 lipca na protokole wymiany Mesa wspieranym przez Gnosis, który koncentruje się na najwyższej płynności w transakcjach pierścieniowych. 2,66 miliona MTA zostało uwolnionych podczas sprzedaży, z których dochód został dostarczony do Aragon DAO, stowarzyszonego z projektem mStable. Warto zauważyć, że MTA można postawić na opłaty za platformę i odsetki.

Wniosek

Wraz ze wzrostem liczby tokenów zarządzania, takich jak te powyżej, pojawią się frakcje, a z tych frakcji wywodzą się politycy protokołu, którzy podchodzą do nowo odkrytej polityki tych platform DeFi na różne sposoby.

Na przykład, niektóre protokoły polityczne dla platform pożyczkowych będą bardziej liberalne w stosunku do dodawania szerokiej gamy obsługiwanych rodzajów zabezpieczeń, w tym bardziej scentralizowanych aktywów, takich jak USDC, WBTC i tak dalej. I odwrotnie, inni politicos będą bardziej konserwatywni i skłaniają się ku utrzymaniu tych platform DeFi jako niezależnych od scentralizowanych rozwiązań, jak to tylko możliwe.

To tylko przedsmak tego, co ma nadejść; potencjał tej sceny politycznej dopiero zaczyna nabierać kształtu, podobnie jak szerszy sektor DeFi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map