Osiągnięto miliard milowy: pytania dotyczące Ethereum DeFi

Ethereum DeFi

Społeczność Ethereum zaczęła świętować 6 lutego, kiedy późnym wieczorem łączna wartość zablokowana w najlepszych zdecentralizowanych aplikacjach finansowych platformy inteligentnych kontraktów po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard USD.

Ten wyczyn był kamieniem milowym dla Ethereum, zwłaszcza że „komputer świata” wciąż ma zaledwie 5 lat.

Fakt, że Ethereum wspiera obecnie działalność DeFi o wartości ponad 1 miliarda dolarów, jest zatem legitymizacją, stanowiąc wyraźny dowód, że jego młody i ewoluujący ekosystem już wytwarza prawdziwą wartość i innowacje.

Zdjęcie za pośrednictwem DeFi Pulse

Po osiągnięciu tego rodzaju ważnych kamieni milowych warto spojrzeć wstecz i zastanowić się, jak daleko zaszły sprawy.

Z drugiej strony, bardzo pomocne jest również spojrzenie w przyszłość i zbadanie tego, co może pojawić się na horyzoncie. Jak mogłaby odpowiednio wyglądać przyszłość DeFi? Co to oznacza dla nas, użytkowników? W tym duchu poniżej znajduje się kilka kluczowych pytań, które interesariusze DeFi mogą rozważać, aby lepiej zrozumieć, co mogą przynieść nadchodzące miesiące i lata..

1) Jak będzie wyglądać top 3 DeFi w przyszłym roku?

W tej chwili współczynnik dominacji twórców – proporcja wartości zamkniętej w inteligentnych kontraktach MakerDAO w porównaniu z wartością zablokowaną w innych aplikacjach DeFi – wynosi prawie 60 procent.

Czy projekt Maker może przedłużyć swoją pozycję nr 1 na listach przebojów DeFi o kolejny rok? Wydaje się prawdopodobne.

Według strony trackera DeFi Pulse, dApp pożyczający Maker zajmuje obecnie pierwsze miejsce w rankingu kapitalizacji DeFi z wartością ponad 600 milionów dolarów, w większości składającą się z ETH, w swoich inteligentnych kontraktach.

Przepaść między Maker a jego najbliższymi konkurentami, Synthetix i Compound Finance, nie jest w tej chwili zamknięta: na projekt Synthetix w tej chwili zawarto kontrakty na nieco ponad 140 milionów dolarów, podczas gdy liczba ta wynosi 125 milionów dolarów w przypadku Compound.

Więc chociaż wydaje się, że Compound i Synthetix mogą zamienić się miejscami w nadchodzącym roku, potencjalnie w tę iz powrotem, Maker wygląda na początku bezpiecznie, a ich siła DeFi nie ma sobie równych, ponieważ jest stewardami popularnego automatycznego systemu pożyczkowego Maker Vaults i ukochanego stablecoina DeFi, Dai.

Być może projekty takie jak InstaDApp i Uniswap są kandydatami na mrocznego konia do włamania się do trzech najlepszych projektów DeFi pod względem wielkości, ale Maker wygląda jak kłódka na szczycie przez co najmniej następny rok lub dwa.

2) Gdy 10 miliardów dolarów?

Duże, okrągłe liczby psychologiczne zawsze przyciągają uwagę ludzi, jeśli chodzi o kryptoekonomię. Dlatego świętowano rozbicie 1 miliarda dolarów w DeFi i dlatego interesariusze zwracają teraz oczy na kolejną błyszczącą liczbę, 10 miliardów dolarów.

Mówiąc najprościej, zdobycie 10 miliardów dolarów w DeFi będzie wymagało dalszych kroków społeczności w kierunku tworzenia aplikacji, których ludzie potrzebują, chcą z nich korzystać i mogą z łatwością wykorzystać. Współczynnik wrażeń użytkownika z pewnością poprawił się w ekosystemie Ethereum w ostatnich latach i jest to trend, który będzie się utrzymywał.

Jeśli można zrobić więcej postępów w zakresie UX, a wiele rzeczy szybko się porusza po Ethereum, wówczas 10 miliardów dolarów w DeFi może być możliwe w ciągu najbliższych dwóch lat.

Właśnie dostałem @ Zer0Collateral pożyczka z… zerowym zabezpieczeniem.

Wziął roczną pożyczkę na 12%.

Tylko 1 miliard dolarów zamknięty #DeFi dzisiaj. Czy to prowadzi nas do 10 miliardów dolarów?https://t.co/w64zkAPDTw

– evan.ethereum.eth (@evan_van_ness) 7 lutego 2020 r

3) Kwestia ekonomicznej przepustowości

Czy rozwój DeFi sprawi, że natywny zasób Ethereum, eter, stanie się bardziej wartościowy? Według niektórych analityków taki jest zamysł.

Na przykład wartość transferów stablecoin przeprowadzonych na Ethereum po raz pierwszy w historii przewyższyła wartość transferów ETH na Ethereum. Ta działalność stablecoinów, w większości skupiona wokół DeFi, generuje zainteresowanie i popyt na ETH jako gaz napędzający transakcje w sieci Ethereum.

„To jeden z największych powodów, dla których warto być optymistycznym na ETH”, pisarz Bankless Ryan Sean Adams zauważył niedawno o boomie Ethereum na stabilne monety. Adams powiedział później „ETH to ekonomiczna przepustowość dla DeFi”. Sugestia? Jeśli DeFi rośnie, rośnie ETH. 

4) Jak wpłynie na to ETH 2.0?

Wielka zmiana nadchodzi w ekosystemie Ethereum jeszcze w tym roku, kiedy rozpocznie się aktualizacja „Serenity” i zostanie aktywowany konsensus dotyczący weryfikacji stawek w „Ethereum 2.0”.

Pojawienie się obstawiania Ethereum prawdopodobnie przyniesie nowy napływ poszukiwaczy zysków, którzy chcą wykorzystać nowy model obstawiania Ethereum. Nowi poszukiwacze zysków to nowi użytkownicy, a nowi użytkownicy to więcej potencjalnych uczestników DeFi.

W związku z tym szukaj Ethereum 2.0, aby potencjalnie zapoczątkować nową falę użytkowników DeFi.

5) Czy inny projekt może pasować do DeFi?

To się jeszcze okaże, ale na razie wyścig jeszcze się nie zakończył.

Tak zwani Ethereum Killers do tej pory nie dokonali żadnego zabijania, a wkrótce pojawi się wielu konkurentów nowej generacji ™.

Tu i teraz Ethereum już wspiera aplikacje i poziomy zaangażowania społeczności, które nie dorównują żadnemu innemu projektowi blockchain, a jego przewaga w wyścigu szczurów staje się coraz bardziej korzystna z każdym mijającym dniem.

Spójrz na lawinę budowania bez pozwolenia, wysoce kompozycyjnych, trwających obecnie na obrzeżach Ethereum, aby zrozumieć, jak trudno będzie nadążyć za tym tempem w innym projekcie.

6) Więcej żetonów wydanych projektów DeFi?

Niektórzy interesariusze w społeczności Ethereum przewidują, że więcej projektów DeFi, które obecnie nie mają natywnych tokenów, ostatecznie obejmie własne uruchomienia tokenów.

W tym miesiącu zauważyliśmy zmarszczkę na tym froncie ze strony firmy dApp pożyczającej Dharmę, której zespół właśnie ogłosił stworzenie „dToken”, opakowanej wersji cTokens firmy Compound, która pozwoli Dharmie zarabiać na swojej infrastrukturze. Nie zdziw się, jeśli więcej projektów będzie rozważać podobne modele w przyszłości.

1 / Pytanie, które często otrzymujemy w Dharmie, brzmi: „Jak zarabiasz pieniądze?”

Dziś z przyjemnością przedstawiamy dToken – infrastrukturę, która umożliwia Dharmie zarabianie pieniędzy wraz z naszymi użytkownikami i która przygotowuje grunt pod ekscytujące funkcje, które nadejdą.https://t.co/It1IcXznNL

– Dharma (@Dharma_HQ) 6 lutego 2020 r

7) Jak dalej decentralizować?

W tym miesiącu Ethereum i DeFi YouTuber Chris opublikowali wideo i powiązane arkusz w którym zbadał, ile projektów DeFi nie jest w pełni zdecentralizowanych.

Blec odkrył, że tylko trzy główne projekty DeFi były zasadniczo zdecentralizowane, jak niedawno wyjaśniła Camila Russo z The Defiant:

„Zespoły odpowiedzialne za 10 z 13 projektów ocenianych przez Blec, w tym Compound, TokenSets, Synthetix i dYdX, mają prawo do aktualizacji swoich kontraktów. Tylko Uniswap i InstaDApp są w pełni zdecentralizowane, podczas gdy MakeDAO ma zdecentralizowany system zarządzania, który decyduje o zmianach, zgodnie z arkuszem kalkulacyjnym [Blec]. ”

W związku z tym interesujące będzie śledzenie, jak działają projekty DeFi w celu dalszej decentralizacji ich operacji w czasie. Niektóre z pewnością wypadną lepiej pod tym względem od innych, więc ostatecznie sukces tych aplikacji sprowadzi się do tego, ile użytkownicy są skłonni znieść centralizację.

8) Kiedy mainstream?

Nie ma gwarancji, że Ethereum i jego aplikacje trafią do głównego nurtu. Ale w tym momencie jest taka możliwość, nawet jeśli na razie wszystko wydaje się być wczesne.

Być może główny nurt nadejdzie raczej wcześniej niż później, jeśli postępy w Ethereum 2.0 i dApps będą kontynuowane. Co więcej, możliwości czarnego łabędzia należy przewidywać i bronić przed np. Niedawna praca Chrisa Bleca nad ustaleniem, w jaki sposób klucze administratora mogą być nadużywane w przestrzeni DeFi. Hack DAO prawdopodobnie cofnął Etheruem o kilka lat, a poważny hack DeFi może zrobić to samo. Z pewnością uzasadniony jest ostrożny optymizm.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kolejną kwestią do rozważenia jest ułatwienie korzystania z DeFi dla zwykłych ludzi. Biorąc aplikację taką jak loteria bez strat Ethereum PoolTogether i tworząc nowy front-end, który oddziela wszystkie podstawowe aspekty kryptograficzne, może okazać się, że jest to wczesny przypadek użycia platformy inteligentnych kontraktów.

Oczywiście możliwe jest, że Ethereum ostatecznie uschnie, a jego ekosystem DeFi zniknie. Ale na razie można wybaczyć stwierdzenie przeciwne: wydaje się, że Ethereum i DeFi są na trajektorii w kierunku przyjęcia do głównego nurtu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map