Finanse

Po boomie zdecentralizowanego sektora finansowego Ethereum w 2020 r. Wydaje się, że kryptoekonomia po raz kolejny wkracza w hossę około dwóch i pół roku po tym, jak ostatnia hossa kryptowalut zakończyła się w styczniu 2018 r..

Oczywiście od tamtego czasu wiele się zmieniło. Ethereum pobiera teraz więcej opłat transakcyjnych niż Bitcoin, najlepsze projekty DeFi w końcu znalazły dopasowanie do rynku produktów, czego dowodem jest rosnący wolumen, a token Chainlink LINK urósł do 5 najlepszych monet na kapitalizację rynkową.

Innymi słowy, ekosystem Ethereum jest liderem w wyścigu kryptowalut w 2020 roku, podobnie jak w 2017 roku, kiedy boom ICO eksplodował na platformie inteligentnych kontraktów. Różnica między wtedy a teraz polega na tym, że podstawy Ethereum – i podstawy najlepszych projektów na nim zbudowanych – są dziś wykładniczo lepsze.

To powiedziawszy, niektóre z zagrożeń i pułapek kryptowalut w 2017 roku są równie istotne dla naszej obecnej kryptoekonomii, podczas gdy od tego czasu wprowadzono nową dynamikę kryptonatywną, która uzasadnia odpowiednio nowe rodzaje czujności. W związku z tym w tym poście omówię serię podstawowych wskazówek, które pomogą Ci przetrwać hossę kryptowalut 2020 w ogólnie rozsądny sposób.

Nie ścigaj wszystkiego

Wielkim hitem w DeFi w tym roku jest rolnictwo plonowe, w którym protokoły nagradzają użytkowników za dostarczanie płynności do ich projektów. Wraz z tym zjawiskiem pojawiają się nowe rodzaje kryptonatywnych możliwości zarobkowania, ale także nowe możliwości ryzyka.

Na przykład w tym tygodniu uruchomiono Yam Finance iw ciągu około jednego dnia protokół zgromadził już 600 milionów dolarów w zarządzanych aktywach. Następnie wykryto błąd, który ostatecznie uniemożliwił zarządzanie projektem, co z kolei sprawiło, że projekt stał się bezużyteczny.

Chodzi o to, że na początku Yam wydawał się interesującą drogą do uzyskiwania plonów, a zespół miał dobre intencje. Ale projekt został uruchomiony bez kontroli i wkrótce odkryto duży problem, który kosztował więcej niż pieniądze kilku użytkowników.

Na wynos? Pozornie seksowne projekty będą obfitować w hossę, ale ryzyko też będzie. Poświęć trochę czasu, aby poważnie przeanalizować, w jakich projektach chcesz uczestniczyć, i bądź wybredny. Jeśli spróbujesz wykorzystać każdą okazję do zarobku, możesz stracić wszystko.

Złe projekty też się rozwiną

Ilekroć kryptoekonomia okaże się poważnie dochodowa, oszuści zaczynają się pojawiać masowo. Motyw zysku po prostu istnieje. Spodziewaj się, że pojawi się więcej złośliwych aktorów, jeśli kryptowaluty nadal będą się nagrzewać w nadchodzących miesiącach.

Jedną rzeczą, na którą należy uważać, są złośliwi aktorzy, którzy wykorzystują renomowane protokoły i próbują zwabić nowych użytkowników „nowymi projektami”, tanio jeżdżąc na płaszczyźnie pracy innych zespołów. Mówiąc najprościej, jeśli projekt wydaje się zbyt piękny, aby był prawdziwy i wiąże się z nieuzasadnionym ryzykiem, unikaj go za wszelką cenę.

Świetne informacje = świetne spostrzeżenia

Użytkownik kryptoekonomii jest tak dobry, jak informacje, które pobiera. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, gdzie znaleźć renomowane strumienie informacji.

Na szczęście dla nas wszystkich istnieje teraz mnóstwo wspaniałych zasobów, które są swobodnie dostępne publicznie, jeśli chodzi o analizę aktywności blockchain, np. na Ethereum lub Bitcoin. Ponieważ ta hossa jest kierowana przez Ethereum, niektóre z aktualnych zasobów dotyczących Ethereum, które polecam, są następujące:

 • DeFiPulse (świetne do śledzenia statystyk DeFi)
 • CoinGecko (DeFi-centric alternatywa dla CoinMarketCap)
 • Dune Analytics (niesamowite źródło statystyk Ethereum)
 • Zapper (usprawniony pulpit nawigacyjny DeFi)

Korzystanie z renomowanych i przydatnych witryn, takich jak te, pomoże Ci poruszać się po przestrzeni w zwinny i przy użyciu możliwie najlepszych informacji.

Poznaj swoje dane

W przestrzeni kryptowalut nie brakuje żargonowych metryk, ale żadna z nich nie jest zbyt trudna do zrozumienia, a podstawy są ważne do zrozumienia. Zawierają:

Wolumen: ile dana kryptowaluta została sprzedana w określonym przedziale czasu, np. Objętość 1-dniowa, 30-dniowa, 90-dniowa.

Total Value Locked (TVL) = wskaźnik dla projektów DeFi, który ilustruje, ile jeden protokół lub wszystkie protokoły DeFi łącznie mają obecnie w zarządzanych aktywach.

Współczynnik dominacji: procent, jaki kapitalizacja rynkowa aktywa stanowi w łącznej kapitalizacji rynkowej wszystkich kryptowalut. Możesz użyć miernika również dla DeFi: „Twórca projektów pożyczkowych obecnie szczyci się wskaźnikiem dominacji 26% w sektorze DeFi”.

Opłaty: ile użytkownicy zapłacili za transakcje w danym przedziale, np. 24 godziny.

Podaż w obiegu / całkowita podaż: podaż w obiegu odnosi się do tego, ile krypto krąży w danym momencie, podczas gdy całkowita podaż to maksymalna kwota kryptowaluty, jaka kiedykolwiek zostanie wyemitowana. Ponieważ niektóre projekty są wydawane przez dziesięciolecia, liczby te mogą być bardzo różne.

Uważaj na ceny gazu

Jeśli będziesz używać Ethereum w najbliższych tygodniach, pamiętaj o cenach paliwa. Ceny te to kwota w ETH, którą musisz zapłacić, aby transakcja Ethereum lub transakcje zostały pomyślnie przetworzone.

Ponieważ użytkownicy ścigali się, by brać udział w różnych projektach DeFi w ostatnich tygodniach, ceny gazu były ostatnio bardzo wysokie. Rozwiązania do skalowania w warstwie drugiej są tuż za rogiem, ale w międzyczasie spryt może zaoszczędzić sporo ETH.

Skorzystaj z zasobów, takich jak stacja benzynowa ETH, aby wypróbować transakcje, gdy ceny gazu są niższe, lub sprawdź Loopring Pay, system skalowania L2 na żywo, który umożliwia niezwykle szybkie i wirtualne wysyłanie transakcji ETH i ERC-20 za darmo. Jest też Chi Gastoken zespołu 1-calowego, któremu warto się przyjrzeć.

Zrozum DEXes!

Tak wiele działań, które pomogło w rozpoczęciu obecnego hossy dla kryptoekonomii, skupiało się wokół zdecentralizowanych giełd lub DEX.

To powiedziawszy, jeśli jesteś nowy w kosmosie, wyświadczysz sobie teraz przysługę, jeśli zajrzysz do kilku samouczków DEX i próbnego handlu z niewielką ilością pieniędzy do stracenia, aby poczuć się wygodnie. Uniswap jest obecnie królem płynności na arenie DEX, więc jest to świetne miejsce na rozpoczęcie. Niektóre inne agregatory DEX lub DEX, które możesz chcieć sprawdzić, obejmują:

 • Sieć Kyber
 • Stabilizator
 • 1 cal
 • Krzywa
 • Matcha
 • Mesa
 • Bancor

Śledź wspólnoty zainteresowań

W społecznościach projektów, którymi jesteś zainteresowany, będziesz chciał trzymać rękę na pulsie. Najlepszym sposobem na to jest udanie się do miejsc, w których członkowie społeczności gromadzą się na dyskusjach.

Jeśli chodzi o media społecznościowe, Twitter i Reddit są prężnymi centrami aktywności społeczności kryptograficznej. Ale warto też rozważyć pobranie aplikacji do czatu, takich jak Telegram i Discord, ponieważ wiele projektów prowadzi własne czaty, które mogą okazać się kopalnią przydatnych informacji i podobnie myślących współpracowników.

Uważaj na zmienność

Ceny kryptowalut mogą szybko rosnąć i spadać równie szybko.

Nie oznacza to, że należy stale spodziewać się ekstremalnej zmienności w kryptoekonomii. Tylko nie zdziw się, jeśli ceny szybko zmieniają się w określonym kierunku, z pewnością zdarzy się to czasami i często w większym stopniu niż zazwyczaj można zobaczyć na tradycyjnych rynkach.

Nigdy nie garb się bezpieczeństwem

Bezpieczeństwo przede wszystkim, prawda? W tej chwili istnieje wiele zabawnych eksperymentów związanych z kryptowalutami, ale zawsze powinieneś mieć na uwadze bezpieczeństwo.

Na przykład rozważ zakup portfela sprzętowego, aby bardziej zdecydowanie zabezpieczyć swoje aktywa. Uważaj na ataki phishingowe i nigdy nie wprowadzaj frazy wyjściowej portfela w żadnym miejscu online. Unikaj szkicowych witryn i szkicowych projektów oraz potrójnie sprawdzaj adresy URL i adresy podczas przeprowadzania transakcji. Jeśli ktoś oferuje skandalicznie dobrą ofertę, z pewnością jest ona zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa.

A co najważniejsze, jeśli kiedykolwiek będziesz mieć jakieś pytania, poszukaj odpowiedzi, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania ze swoimi zasobami: w okolicy jest wielu pomocnych ludzi, a także poradniki dla początkujących, które mogą pomóc Ci szybko nabrać najlepiej bezpiecznie korzystać z kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me