Understanding Ethereum: Surveying the Network’s Rising DAO Scene

Ethereum

Twórcą Ethereum był Vitalik Buterin pisanie w zdecentralizowanych organizacjach autonomicznych lub DAO już w maju 2014 r., kiedy uruchomienie sieci głównej Ethereum było jeszcze ponad rok.

W tamtym czasie Buterin argumentował, że „w sumie można śmiało powiedzieć, że„ DAOizm ”jest na dobrej drodze, aby stać się quasi-cyber-religią”. Sześć lat później ta prognoza okazała się dość prorocza, ponieważ szereg projektów DAO rozkwita teraz na Ethereum i przyciąga zagorzałych wczesnych użytkowników.

Oczywiście niesławny hack „The DAO”, specyficznego DAO typu for-profit, który został zaatakowany w 2016 roku, wymusił kontrowersyjne, awaryjne manewry ze strony głównych programistów Ethereum i ogólnie schłodzone innowacje związane z DAO przez wiele lat.

Jednak po trzech latach krajobraz wygląda znacznie inaczej, w dużej mierze dzięki niedawnemu wzrostowi popularności organizacji „kradnij ten kod”, takich jak Moloch DAO i MetaCartel, a także ciągłemu dojrzewaniu Ethereum w ogóle..

Teraz DAO wraz z DeFi, czyli zdecentralizowanymi finansami, wydają się być dwoma asami Ethereum w dołku. Zbadajmy niektóre z najważniejszych wątków na tej scenie DAO, aby lepiej zrozumieć ten rosnący, bezprecedensowy sektor.

Powstanie Molocha i MetaCartel

W marcu współzałożyciel i dyrektor generalny SpankChain, Ameen Soleimani, zrobił wiele, aby odnowić zainteresowanie przestrzenią, uruchamiając Moloch DAO, organizację w łańcuchu, w której członkowie mogą łączyć eter i głosować na oddolne finansowanie wysiłków na rzecz rozwoju Ethereum.

Inicjatywa DIY szybko stała się hitem, ponieważ jej szeregi i bank gildii, który obecnie posiada ETH o wartości ponad 1,25 miliona dolarów, urosły w szanowane i produktywne siły w ekosystemie Ethereum.

Co więcej, Soleimani z zadowoleniem przyjął inne projekty mające na celu przyjęcie kodu Mololcha do własnych celów, co jest dynamiką, która napędzała niedawną eksplozję DAO w Kambrze. Znawcy branży, tacy jak zespół OpenLaw, chwalili inteligentne kontrakty Molocha v2 jako podobne do standardu tokenów ERC20, ale pod względem zarządzania blockchainem, sugerując, że pojawi się znacznie więcej klonów v2.

Moloch DAOPlik MolochDAO

Mówiąc o klonach, pierwszy widelec Molocha, MetaCartel, również stał się produktywnym i rozpoznawalnym orkiem w ekosystemie. Uruchomiony jako inkubator dApp w czerwcu 2019 r., MetaCartel od tego czasu wyłonił więcej niż kilka projektów podrzędnych i przekazał kilkanaście grantów projektom dApp i DAO, takim jak rDai i PokéMol.

MetaCartel nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia, a wraz z Molochem DAO w szczególności zainspirował wiele nowych projektów do realizacji własnych spinów w zdecentralizowanych organizacjach.

MakerDAO nadal dojrzewa

MakerDAO to zdecentralizowana społeczność, która wykorzystuje zarządzanie łańcuchem za pośrednictwem tokenów MKR do steward Maker, protokołu pożyczek kryptograficznych, który do tej pory stał się dominującym dApp DeFi, oraz powiązanym z Maker’em stablecoinem o ustalonej wartości dolara, Dai.

Po uruchomieniu Dai w sieci głównej Ethereum w grudniu 2017 r., Największym kamieniem milowym MakerDAO była jak dotąd aktywacja systemu Multi-Collateral Dai (MCD) w listopadzie ubiegłego roku, który umożliwia teraz użytkownikom dostęp do automatycznych pożyczek Dai z zabezpieczeniem kryptograficznym wykraczającym poza ETH..

W związku z tym MakerDAO nadał ton DeFi i skierował Dai na wczesną trajektorię w kierunku stania się akceptowaną walutą światową, wyczyny, które pokazują, jak wiele zdecentralizowanych organizacji mogą pokryć.

Aragon i inni twórcy DAO Advance

Aragon to platforma dApp zbudowana na Ethereum – chociaż pracujemy również nad samodzielną siecią Aragon, Aragon Chain – która umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie i organizowanie DAO.

Obecnie więcej niż kilka projektów wykorzystuje usprawnioną infrastrukturę Aragonu do zarządzania swoimi operacjami. Chociaż platforma nie jest jedyną możliwą do dostosowania DAO.

Na przykład inne platformy, takie jak Colony, Daohaus i DAOstack, również zapewniają infrastrukturę inteligentnych kontraktów, za pomocą której zespoły mogą organizować i współpracować w łańcuchu. Podsumowując, przywołanie własnego DAO staje się coraz łatwiejsze, więc nowe fale projektów są niewątpliwie tuż za rogiem.

Przewodnik po AragoniiAragon: Zdecentralizowane zarządzanie & Struktura organizacyjna

Powrót DAO Venture

Hack „The DAO” z 2016 r. Zmroził zainteresowanie DAO jawnie nastawionymi na zysk przez wiele lat. Jednak już nie.

Na przykład w grudniu 2019 r.Grupa MetaCartel zaprezentowała MetaCartel Ventures, nowy DAO, który będzie powiązany z rzeczywistą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, aby zdecentralizowana organizacja mogła łatwo zawierać umowy prawne.

„W połączeniu z odpowiednim doświadczeniem inwestycyjnym będziemy w stanie wcześnie zidentyfikować okazje o wysokiej wartości, o których inni inwestorzy nie zdają sobie sprawy” – powiedzieli twórcy grupy.

DAO nastawione na zysk mogą również przybierać inne kształty i rozmiary. Rozważmy przykład Raid Guild, który jest jak spółdzielnia pracownicza w łańcuchu, która w razie potrzeby wysyła swoich specjalistów do rajdów lub koncertów. Im więcej pracy dostaje Raid Guild, tym więcej jej członków zarabia. Lub rozważ MetaFactory, platformę crowdfundingową dla marek modowych, która pozwala wyjątkowym markom rozpocząć własne DAO. Wydaje się, że to tylko pierwsze z wielu innych, które nadejdą.

DAO dla społeczności

Innym interesującym trendem, który ostatnio nabiera tempa w ekosystemie Ethereum, jest zwrócenie się do DAO, aby przekazać kontrolę nad projektem z zespołu konstruktorów do szerszej społeczności interesariuszy.

Podręcznikowy przykład z grudnia ubiegłego roku, kiedy Parity Technologies, zespół stojący za popularnym klientem Parity Ethereum, oświadczył, że odchodzi od obsługi tego klienta i skupia się bardziej na własnym wewnętrznym łańcuchu bloków, Polkadot. Aby zapewnić, że klient parytetu będzie mógł żyć, firma ogłosiła plan przekazania obowiązków konserwacyjnych nowemu DAO nazwanemu OpenEthereum.

Widzieliśmy podobne plany ogłaszane również w innych sektorach. Kyber Network, agregator płynności DeFi dApp, niedawno zaprezentował KyberDAO, który będzie używany do zarządzania ważnymi elementami dApp, a projekt świata wirtualnego Decentraland również właśnie ujawnił swoje własne zarządzanie kierowane przez społeczność DAO.

Fundusze ETF DeFi? Witamy PieDAO

Crypto ETF okazały się dotychczas nieuchwytne w Stanach Zjednoczonych. Ale tam, gdzie finanse głównego nurtu są sztywne i powolne, DeFi jest elastyczne i szybkie. Tutaj, cue in PieDAO.

Rzeczywiście, jednym z najnowszych i najbardziej intrygujących projektów na scenie DeFi jest PieDAO, który został niedawno przedstawiony przez Alessio Delmonti jako „DAO alokacji aktywów dla zdecentralizowanych, ważonych rynkowo alokacji portfeli”.

Krótko mówiąc, członkowie PieDAO będą mogli koordynować i tworzyć aktywa podobne do ETF na Ethereum. To kolejny interesujący przykład tego, co potrafią DAO.

„Dzięki PieDAO każdy może uczestniczyć w tworzeniu tokenizowanej alokacji portfela, która może obejmować ekspozycję na rozwiązania cyfrowe & tradycyjne aktywa (poprzez aktywa syntetyczne), nazywamy te alokacje jednostkami interesu publicznego ”- wyjaśnił Delmonti.

Nowe eksperymenty do obejrzenia

Różnorodność w sektorze DAO rośnie, gdy nowi innowatorzy wkraczają na talerz ze świeżymi pomysłami.

Jednym z projektów, który robi coś innego i interesującego na przecięciu DAO i DeFi, jest Rocket, projekt pożyczkowy oferujący pożyczki Dai zabezpieczone niezamiennymi tokenami (NFT), znane również jako kolekcje kryptowalut. Projekt właśnie wydał największą jak dotąd pożyczkę – 20000 Dai wspieranych przez 421 działek LAND, wirtualnej nieruchomości Decentraland – więc zaczyna się gorący początek.

Kolejnym innowacyjnym projektem ogłoszonym w tym roku był MetaClan, pierwszy eSportowy DAO. Jego członkowie zdobywają łupy z gier opartych na łańcuchu blokowym, takich jak CryptoKitties, Axie Infinity i Gods Unchained, i wspólnie dzielą się przychodami z tego tytułu, a wszystko to jest zarządzane w sieci.

To tylko dwa przykłady, które pokazują, jak DAO mogą umożliwić tworzenie nowych rodzajów przedsiębiorstw, które wcześniej nie były możliwe. W związku z tym spodziewaj się znacznie więcej eksperymentów na scenie DAO w nadchodzących latach.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map