Co to jest Hash Rate?

Chcesz zaangażować się w wydobywanie kryptowalut? Jeśli tak, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest współczynnik hashowania i co on oznacza. Nie tylko to, ale także to, jak może wpłynąć na wynik finansowy. Chociaż górnictwo może zajmować się tylko hobby, nadal ważne jest, aby dobrze zrozumieć wskaźniki hashowania, aby móc podejmować najlepsze decyzje dotyczące własnego biznesu lub hobby. W tym artykule omówię wszystkie podstawy tego, czym jest szybkość mieszania. Porozmawiamy również trochę o tym, jak koszty energii elektrycznej mogą mieć duży wpływ na Twoją rentowność.

Co to jest Hash Rate?

Podstawy – co to jest współczynnik skrótu?

Najprościej mówiąc, szybkość mieszania odnosi się do szybkości, z jaką działa dowolne urządzenie wydobywcze. Szybkość jest ważna, ponieważ wydobywanie kryptowalut to tak naprawdę gra polegająca na zgadywaniu. Chociaż termin „wydobycie” sugeruje, że jest to proces liniowy z początkiem i zakończeniem, jak wykopywanie tunelu, w rzeczywistości jest zupełnie inny. Bez zbytniego wchodzenia w to, czym jest wydobywanie, to, co się dzieje, to to, że każde urządzenie górnicze wykonuje tysiące, a nawet miliony prób na sekundę. Celem jest znalezienie poprawnej odpowiedzi na pytanie, które rozwiąże obecny blok.

Chociaż jest całkiem możliwe, że możesz rozwiązać blok bitcoin i otrzymać pełną nagrodę za wydobycie w wysokości 12,5 bitcoina za pomocą 10-letniego laptopa, szanse na to są znacznie gorsze niż uderzenie piorunem w pogodny i słoneczny dzień. W rzeczywistości, przy dzisiejszym poziomie trudności, wydobycie pojedynczego procesora z szybkością 50 hashów na sekundę prawdopodobnie zajęłoby trzy czwarte miliona lat, aby samodzielnie wydobyć pojedynczy blok. Biorąc pod uwagę te szanse, nic dziwnego, że nikt przy zdrowych zmysłach nie wydobywa bitcoinów za pomocą procesora.

Gdy szukasz urządzenia do wydobywania kryptowaluty, takiego jak koparka ASIC lub karta GPU, możesz porównać szybkość mieszania urządzenia. Ta szybkość mieszania jest równa liczbie odgadnięć, jakie urządzenie może wykonać na sekundę, próbując rozwiązać blok i zdobyć nagrodę. Wydobywanie puli zmienia sposób wypłacania tej nagrody, ale efekt jest nadal w dużej mierze ten sam. Wyższy wskaźnik hash oznacza więcej wypłat.

Wskaźniki skrótu są wyświetlane na wiele różnych sposobów, więc omówmy je teraz.

Dekodowanie terminologii szybkości skrótu

Wskaźniki skrótu są wyrażane przy użyciu terminów znanych każdemu, kto rozumie terminologię dotyczącą przechowywania danych komputerowych. Terminy takie jak mega, giga i tera są obecnie najczęściej używane przy opisywaniu współczynników mieszania.

Zaczynając od dołu, szybkość mieszania 60 hashów na sekundę oznacza, że ​​urządzenie będzie w stanie obliczyć i wykonać 60 prób na sekundę, próbując rozwiązać blok.

Jeden krok w górę to kilohash (KH / s), następnie megahash (MH / s), następnie gigahash (GH / s), następnie tera (TH / s), a następnie peta (PH / s). Oto przydatny wykres wyjaśniający, w jaki sposób obliczane są te współczynniki mieszania.

kilohash = 1000 hashes

megahash = 1000 kilohasów

terahash = 1000 megahasów

petahasz = 1000 terahaszów

Nie wszystkie skróty są równe

Jeśli porównasz urządzenie do wydobywania bitcoinów z urządzeniem przeznaczonym do wydobywania, na przykład Ethereum, zauważysz bardzo dużą widoczną różnicę w szybkościach mieszania. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele różnych algorytmów używanych przez kryptowaluty. Wszystkie wymagają różnej ilości pamięci i mocy obliczeniowej, aby mogły zostać wydobyte.

Mówiąc prościej, bitcoin i jego algorytm SHA256 są uważane przez dzisiejsze standardy za stosunkowo łatwe do obliczenia. W rezultacie urządzenie wydobywcze, które jest nadal aktualne, musiałoby wytwarzać hashe w zakresie terahash i wyższym.

Gdybyśmy mieli porównać to z Ethereum, okaże się, że większość nowoczesnych urządzeń wydobywczych Ethereum (zazwyczaj GPU) działa w zakresie megahash.

Etherum Mining Rig

Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że urządzenie do wydobywania bitcoinów jest znacznie potężniejsze lub bardziej produktywne. Chociaż prawdą jest, że generuje więcej haszów (odmiany SHA256), dzieje się tak, ponieważ skróty bitcoin są łatwiejsze do obliczenia obliczeniowego. W konsekwencji trudność sieci jest znacznie wyższa w przypadku bitcoinów.

Aby było jeszcze bardziej zagmatwać, niektóre kryptowaluty celowo wybierają algorytmy, które można wydobywać tylko przy użyciu podstawowego procesora. W rezultacie urządzenia wydobywcze dla tej sieci, które mogą wytwarzać setki skrótów na sekundę, są uważane za wysokie i bardzo konkurencyjne.

Więc co to wszystko oznacza? Zasadniczo oznacza to, że samo spojrzenie na szybkość mieszania niekoniecznie mówi o skuteczności górnika. Musisz także zrozumieć trudność sieci i jaka jest norma dla większości urządzeń wydobywczych dla tej konkretnej kryptowaluty.

Obliczanie rentowności

Teraz, gdy wiemy, że nie wszystkie skróty są takie same, musimy wiedzieć, jak obliczyć szacowaną rentowność górnika na podstawie jego szybkości mieszania.

W tym celu będzie musiał skorzystać z kalkulatora opłacalności wydobycia, takiego jak dostępny tutaj.

Co do mnie

Najpierw przyjrzyjmy się bitcoinowi. Obecnie typowy nowoczesny ASIC do wydobywania bitcoinów wytwarza około 12 terahashów na sekundę mocy wydobywczej. Przy dzisiejszym poziomie trudności oznacza to, że takie tempo wydobycia będzie dawało średnio 0,318 BTC rocznie. Gdyby do wydobywania Bitcoin Cash (który wykorzystuje ten sam algorytm co BTC) wykorzystano te same 12 terahashów, można by oczekiwać, że otrzymasz 2,7635 BCH rocznie. Przy dzisiejszych wartościach handlowych różnica jest niewielka, ale wygenerowany BTC jest nieco bardziej wartościowy.

Przyjrzyjmy się teraz wydobywaniu Ethereum. Przyzwoity procesor graficzny dostanie około 50 megahasów na sekundę. Niektórzy zrobią więcej, a inni mniej. Jeśli przyjmiemy 50 megahasów, ktoś wydobywający Ethereum może spodziewać się zarabiania 1,45 eteru rocznie. Wiele platform wydobywczych Ethereum ma siedem GPU. Jeśli przyjmiemy, że wszystkie siedem procesorów graficznych ma tę samą prędkość, spodziewalibyśmy się zarabiania nieco ponad 10 kart Ethernetu rocznie.

Uwzględnianie kosztów energii elektrycznej

Ostatnim i bardzo ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu opłacalności wydobycia, są koszty związane z energią elektryczną zużywaną przez sprzęt górniczy. Nazywa się to wydajnością górnika.

W poprzednich latach kopanie bitcoinów przy użyciu procesorów graficznych było powszechne. Jednak gdybyś spróbował to zrobić dzisiaj, ilość energii elektrycznej, którą musiałbyś wydać w porównaniu z szybkością mieszania, którą otrzymałeś, oznaczałaby, że Twoja operacja wydobywcza byłaby całkowicie nieopłacalna. Jednym z powodów, dla których górnicy ASIC są tak popularni, jest to, że nie tylko wytwarzają wyższy wskaźnik hashowania, ale często robią to przy niższym względnym koszcie energii na gotówkę.

Nawet jeśli jedna maszyna górnicza oferuje wyższy wskaźnik hashowania niż inna, najważniejsza dla górników jest nie tylko szybkość mieszania, ale także wydajność. Maszyna, która wytwarza o 10% wyższą szybkość mieszania niż normalnie, ale przy 50% wyższych kosztach energii, byłaby nieefektywna i mniej opłacalna.

Podsumowanie

Stawki skrótu są ważną miarą urządzeń do wydobywania kryptowalut, niezależnie od tego, czy są to układy ASIC, czy procesor laptopa. Te liczby mogą jednak być mylące. Konieczne jest więc trochę więcej zrozumienia, aby w pełni zrozumieć znaczenie szybkości mieszania.

Wydajność, czyli ilość energii elektrycznej zużywanej przez urządzenie w porównaniu z szybkością mieszania, jest niezwykle ważną kwestią. To znaczy, jeśli celem jest osiągnięcie zysku. Lub przynajmniej zrównoważyć koszty i zyski.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me