Co to są tokeny niepodlegające obróbce? Unikalne i autentyczne zasoby cyfrowe

Tokeny niefunkcjonalne

Zamienność jest pożądanym aspektem każdej waluty, która ma być środkiem do przechowywania wartości, środkiem wymiany lub jednostką rozliczeniową. W kryptowalutach zamienność jest ważna dla zachowania legalności wymienialności waluty między jednostkami.

Niedawno na pierwszy plan wysunął się nowy typ tokena, znany jako niezamienialne tokeny (NFT), jako ważny i wyjątkowy zasób, który ma kilka interesujących zastosowań.

Tokeny niefunkcjonalne

Czym dokładnie są NFT?

NFT to zasadniczo unikalna reprezentacja składnika aktywów lub towaru w postaci wirtualnego tokena. Dzięki kryptografii pomagają w weryfikowalny sposób udowodnić własność i autentyczność zasobu. Na przykład wirtualne dzieło sztuki, w którym dzieło sztuki jest tokenizowane, a własność tokena bezpośrednio odzwierciedla własność dzieła sztuki, niezmiennie przechowywanego w łańcuchu bloków.

NFT są unikalne i nie można ich zastąpić innym elementem. Konsekwencje tego dla rozproszonego nośnika bez scentralizowanej władzy są szerokie i umożliwią przyszłą klasę zasobów cyfrowych, od częściowej własności po powiązanie zasobów świata rzeczywistego z tokenem cyfrowym.

Fungibility istnieje w kryptowalutach, takich jak Bitcoin, ponieważ każdy Bitcoin jest wart tyle samo, co następny Bitcoin. Jeden nie ma po prostu większej wartości niż inny. Można jednak argumentować, że Bitcoin nie osiąga pełnej zamienności, ponieważ dzięki analizie łańcucha bloków monety używane wcześniej do nikczemnych celów mogą zostać umieszczone na czarnej liście. Niezależnie od tego, celowe odejście od zamiennych kryptowalut na rzecz NFT jest ważne i oferuje kilka bardzo interesujących potencjalnych wyników.

Koncepcja NFT weszła do głównego nurtu wraz z CryptoKitties, który stał się wirusowy pod koniec 2017 roku, gdzie niektóre sprzedały się nawet za setki tysięcy dolarów. Chociaż protokoły i standardy istnieją poza Ethereum dla NFT, podstawowym standardem umożliwiającym ich tworzenie i wymianę jest standard ERC-721. Bardziej szczegółowo dostępne w Ethereum Github Wiki, Standard ERC-721 stał się podstawą tworzenia, emisji i handlu aktywami niezamiennymi.

Przeczytaj o Cryptokitties

Jednak ostatnio zespół odpowiedzialny za platformę Enjin zaproponował nowy standard tokenów, standard ERC-1155. ERC-1155, który ma zapewnić znaczną poprawę w stosunku do oryginalnego standardu ERC-721, zapewnia wiele korzyści w odniesieniu do NFT. W szczególności standard dopuszcza, aby umowa na token zawierała zarówno tokeny zamienne, jak i niewymienialne, co wcześniej nie było możliwe. Ponadto ERC-1155 umożliwia wdrażanie wielu różnych NFT w tej samej transakcji, tworząc znacznie wydajniejszy proces wymiany NFT za pośrednictwem rozproszonego rynku.

Obecne typy i przypadki użycia NFT

NFT stwarzają możliwy do zweryfikowania niedobór pewnych aktywów. Chociaż na początku było to popularne tylko w przypadku zasobów wirtualnych, takich jak CryptoKitties i podobne aplikacje do kolekcjonerskich kart cyfrowych lub innych unikalnych przedmiotów kolekcjonerskich, potencjalne zastosowania NFT znacznie się rozszerzyły, i to nie tylko w dziedzinie cyfrowej.

Rosnące przecięcie branży gier z kryptowalutami przyniosło szereg postępów w koncepcji aktywów niewymienialnych. Platforma WAX firmy OpSkins umożliwia użytkownikom handel NFT na zdecentralizowanym rynku, a nawet tworzenie własnych wirtualnych sklepów. WAX niedawno wydał nawet plan za wymianę dóbr fizycznych za pośrednictwem ich rynku, które są bezpośrednio powiązane z niewymienialnym tokenem.

Ogólnoświatowy przewodnik po wymianie wosków

Przeczytaj: Nasz przewodnik po wosku

Decentraland, wirtualna platforma 3D zbudowana na Ethereum, pozwala użytkownikom kupować unikalne działki i budować na nich, co tylko zechcą, od dappów po unikalne cyfrowe struktury.

Wiele z obecnych implementacji NFT koncentruje się w szczególności na handlu „skórkami” do gier, takimi jak spersonalizowana broń lub zbroja w strzelankach FPS, takich jak Counter-Strike. Handel tymi aktywami jest obecnie głównym przedmiotem zainteresowania giełd rozproszonych, takich jak WAX, a na tym etapie nacisk na NFT jest głównie związany z branżą gier. Nadal jednak pojawia się więcej zmian, które powinny rozszerzyć ich zastosowanie.

Pojęcia takie jak ułamkowa własność czegoś takiego jak rzadkie dzieło sztuki w świecie fizycznym można tokenizować. Zasób cyfrowy można następnie sprzedać na mniejsze fragmenty grupie właścicieli, którzy po sprzedaży w późniejszym terminie z zyskiem otrzymują zyski skorelowane z ich ułamkowym udziałem w aktywach cyfrowych. Proces ten można również zastosować na rynku nieruchomości komercyjnych. Niedawno pojawiające się platformy skupiły się również na wykorzystaniu łańcucha bloków do zapewnienia pochodzenia dzieł sztuki poprzez ustanowienie i utrzymanie łańcucha własności określonych dzieł sztuki.

Istnieje kilka rozproszonych rynków, które również koncentrują się na wymianie NFT. Zawierają OpenBazaar, Rzadkie bity, i WOSK, jak wspomniano wcześniej.

Przyszłość NFT

Przyszłe iteracje NFT prawdopodobnie będą obecne na wielu różnych rynkach. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zdigitalizowany, technologia IoT wciąż przyspiesza i pojawiają się bardziej praktyczne zastosowania technologii blockchain, naturalne jest, że łączenie fizycznych i bardziej tradycyjnych aktywów zostaje tokenizowane i powiązane z łańcuchem bloków.

Podobnie jak w przykładzie przedstawionym przez WAX, popularne użycie NFT może mieć postać fizycznych przedmiotów kolekcjonerskich, takich jak zabytkowe trampki. WAX umożliwi tokenizację tych klasycznych sneakersów, o ile pochodzi od renomowanego dystrybutora, pierwotnie takiego jak producent. Współpracując z takimi firmami, WAX umożliwi nawet wymianę dóbr fizycznych, takich jak tenisówki w stylu vintage, na wirtualny przedmiot, taki jak skórka do gry, za pośrednictwem ich platformy.

Certyfikaty identyfikacji, licencje na oprogramowanie i prawa własności mogą potencjalnie funkcjonować jako NFT. Niezawodne przekazywanie takich aktywów będzie miało nadrzędne znaczenie i chociaż nie ma jeszcze ram dla płynnej wymiany aktywów, poczyniono już znaczne postępy.

Bardziej tradycyjne aktywa, takie jak obligacje, akcje i metale szlachetne, mogą być tokenizowane lub łączone jako grupa, gdy bardziej niezawodny system stanie się bardziej efektywną opcją dla instytucji finansowych do rozpoczęcia korzystania. Skalowalność i wysokie koszty gazu to problem, który należy rozwiązać, zanim bardziej wartościowe aktywa zaczną migrować do łańcucha bloków.

Jednym z bardziej godnych uwagi zmian w dziedzinie tokenizowanych aktywów, na który należy uważnie obserwować, jest Niedawne uruchomienie przez Blockstream programu aktywów płynnych na jego płynnym łańcuchu bocznym wspieranym przez Bitcoin. Tam program zasadniczo pozwala na bezproblemową wymianę i tokenizację szerokiej gamy aktywów, od instrumentów finansowych po obiekty w świecie rzeczywistym. Wykorzystuje nawet poufne transakcje między stronami.

Blockstream od dawna stoi na czele innowacji w dziedzinie kryptowalut, za którymi stoi utalentowany i szanowany zespół. Łączenie zasobów cyfrowych w łańcuchu bocznym Bitcoin to imponujące osiągnięcie i znaczący postęp na arenie NFT.

Wniosek

Niewymienialne tokeny stanowią kuszące przejście do umożliwienia tokenizacji różnych zasobów cyfrowych i fizycznych. Chociaż zapotrzebowanie na wymienne kryptowaluty zawsze pozostanie, NFT oferują różnorodne i pomysłowe wykorzystanie łańcucha bloków oraz weryfikowalną niezmienność i autentyczność, którą zapewnia.

W miarę jak branża wkracza w erę zwiększonego nacisku na praktyczne zastosowania tokenów i technologii blockchain, NFT z pewnością pozostaną jednym z bardziej intrygujących osiągnięć w dziedzinie pełnej wielkich pomysłów i nowatorskich technologii.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map