Co to jest spekulacja? Jak to się ma do rynku kryptowalut

Wskazówki dotyczące inwestowania w kryptowaluty

Podnieś temat spekulacji rynkowych niemal każdemu przypadkowemu inwestorowi, a najprawdopodobniej będziesz miał nieprzyjemne spojrzenia. Spekulacja stała się modnym hasłem kojarzonym z nieodpowiedzialnym zachowaniem banków i innych dużych instytucji finansowych. Dla laika spekulacja to hazard pod jakąkolwiek inną nazwą, z tą kluczową różnicą, że odbywa się za pomocą pieniędzy inwestorów, a nie osobistych.

Reputacja spekulacji nie jest całkowicie niezasłużona. W końcu to spekulacja leży u podstaw niektórych z najbardziej spektakularnych niepowodzeń rynku. Z drugiej strony, wszystkie formy inwestowania są sposobem lub równoważeniem ryzyka i zysku, a spekulacja to tylko „zakład”, że ryzyko w tym konkretnym przypadku będzie warte ryzyka.

Wskazówki dotyczące inwestowania w kryptowaluty

Przyjrzymy się, czym dokładnie są spekulacje, jakie role pełnią na rynku i dlaczego utrzymywanie kryptowaluty na krwawiącej przewadze technologicznej może być złem koniecznym.

Definiowanie spekulacji

Jak pokrótce wspomnieliśmy wcześniej, każde inwestowanie wiąże się z mierzonymi kwotami ryzyka w zamian za oczekiwane kwoty zysku. Spekulacja znajduje się na jednym końcu tego spektrum, podczas gdy wirtualnie gwarantowane inwestycje, takie jak obligacje, na drugim. W tak zwanych bezpiecznych inwestycjach wysokość ryzyka jest znana wszystkim stronom, podobnie jak korzyści. Nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie ryzyka związanego z jakimkolwiek inwestowaniem, ale inwestycje o niskim ryzyku są na ogół sprawdzone w czasie i podpisane przez jakiś organ wyższego szczebla – zwykle organ rządowy. Kompromisem za wszystkie te zabezpieczenia jest stosunkowo niska wypłata. Ponieważ inwestor podejmuje stosunkowo niewielkie ryzyko, zyski są ponownie stosunkowo niewielkie.

Spekulacje działają na tej samej zasadzie, pisząc znacznie szerzej. Inwestor podejmuje na siebie stosunkowo dużą część ryzyka, oczekując, że osiągnięte zyski będą warte potencjalnej straty.

Krótkie słowo o tym, czym to wszystko różni się od zwykłego, starego hazardu. Chociaż hazard może obejmować elementy umiejętności, nikt nie może uczciwie opisać go jako formy inwestycji ze względu na dużą rolę przypadku. W spekulacji, chociaż ryzyko jest pewne, wszystkie strony podejmują rozsądny wysiłek, aby odrobić pracę domową i pracę nóg, niezbędną do powodzenia inwestycji. Nie ma rzucanych kości ani wirowanego koła ruletki. W dobrze przeprowadzonej inwestycji spekulacyjnej spekulant rozumie związane z nią ryzyko i uważa, że ​​informacje lub analiza, na których się opiera, są wystarczająco solidne, aby pokonać to ryzyko i ostatecznie czerpać korzyści finansowe. Innymi słowy, szansa jest ograniczana tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Od tulipanów po bitcoiny

Wiele złego imienia, jakie narosło spekulacje, było wynikiem źle zbadanych inwestycji, a nawet inwestycji dokonanych w złej wierze. Istnieje również nieodłączne ryzyko; dla każdej historii wielkiego sukcesu jest inna historia, kiedy ktoś zbankrutował.

Przykładem ur jest oczywiście wielki szał Tulip Mania, który miał miejsce w Holandii w latach trzydziestych XVI wieku. Ceny tulipanów w niewytłumaczalny sposób wzrosły, szczególnie w przypadku odmian rzadkich lub egzotycznie ubarwionych. Tulipanowcy zaczęli sprzedawać swoje jeszcze niesprawdzone cebulki po dzikich cenach, wprawiając rynek w szał. Jednak tak szybko, jak się zaczęło, popyt na tulipany spadł z urwiska, a niektórzy spekulacyjni inwestorzy zostali przyłapani na trzymaniu wyjątkowo ciężkich żarówek za zaledwie ułamek ceny, którą zapłacili.

Nie było żadnego prawdziwego sposobu na zbadanie, jakim kolorem ostatecznie okaże się tulipan, poza pewną ogólną wiedzą na temat danego hodowcy. Tak więc jest trochę niejasne, czy jest to kwestia spekulacji, czy hazardowej strony równania. Wciąż krążą inne, równie mgliste „inwestycje” – od razu przychodzą na myśl konie wyścigowe, podobnie jak arbitraż walutowy. Jednak głównym narzędziem spekulacyjnym naszych czasów wydaje się być kryptowaluta.

Bańka kryptowalutowa

Przeczytaj: Czy Bitcoin jest w bańce? Jeśli tak, to może pęknąć bańka kryptowalutowa?

Koniecznie niewielu ludzi przewidziało błyskawiczny wzrost wartości Bitcoina z kilku centów za sztukę do tysięcy dolarów. Jednak niektórzy szczęśliwi inwestorzy zbili fortuny na stosunkowo niewielkich zakładach. To jest finansowa podstawa szaleństwa kryptowalut, odkładanie na bok wszystkich bardziej purystycznych rzeczy, takich jak wolność finansowa, niszczenie zaufanych stron trzecich i powszechne obawy dotyczące prywatności. Sercem rynku kryptowalut są inwestorzy, którzy mają nadzieję zamienić stosunkowo małe inwestycje w mnóstwo cyfrowej gotówki – spekulanci.

Jak na każdym innym rynku spekulacyjnym, ta kategoria inwestorów jest źle oceniana. Niektórzy twierdzą, że w najlepszym przypadku pasożytniczy, aw najgorszym manipulatorzy rynkowi, wskazując na niezwykle niestabilny rynek kryptowalut. Gdy pieniądze ścigają wątpliwe projekty i jawne oszustwa, wyrzucając z szału prawdziwą wycenę tych projektów, osoby postronne mogą tylko szeptać i narzekać.

Niektórzy z tych inwestorów są w istocie po prostu hazardzistami, opierając swoje „inwestycje” na niemal zwyczajnych kaprysach. Niektórzy radzą sobie lepiej niż przeciętnie w analizie technicznej i mogą nawet mieć przyzwoitą wiedzę na temat podstawowej technologii. Wszyscy jednak są spekulantami, o czym świadczą powtarzające się lokalne krachy nieodłącznie związane z rynkiem kryptowalut. Crypto jest prawdopodobnie ostateczną areną inwestycyjną o wysokim ryzyku i wysokich zyskach.

Rozwój rynku

Jednak nawet najbardziej niedoinformowani spekulanci odgrywają rolę w popychaniu całego rynku do przodu. Spekulanci przygotowują pompę zarówno do legalnych, jak i nielegalnych projektów, dostarczając kapitał – który nie jest ani dobry, ani zły, ale niezbędny do funkcjonowania rynku. Spekulacje przyciągają również inwestorów z branży, którzy w inny sposób nie dbają o kryptowalutę. Od zwykłych kupujących po duże banki, nie chodzi o prywatność czy technologię – chodzi o pieniądze, czyste i proste.

Bull-Run kryptowalut

Przeczytaj: Polowanie na następny wyścig byków

Rzeczywiście, kryptowaluta może być po prostu dostosowana do kupowania spekulacyjnego i trudno polemizować z tą naturalną tendencją. Kryptowaluta, w przeciwieństwie do starych cebulek tulipanów, jest trudna do podrobienia lub oszukania. Worek żarówek jest stosunkowo łatwy do wymiany na podobny worek, więc nawet dobrze zbadana inwestycja może spłynąć po rurkach. Inaczej jest w przypadku Bitcoina, który ze swej natury jest podpisany i zabezpieczony programowaniem, z którego się składa. Rynek jest nowy i świeży, więc spekulanci mają możliwość czerpania ogromnych korzyści, stawiając na odpowiednie projekty.

Praktycznie nikt w dzisiejszych czasach nie będzie w stanie zażądać tysięcy punktów procentowych zysków w tradycyjnych towarach – lub w firmach, jeśli o to chodzi. Kryptowaluta znajduje się po prostu na zupełnie inną skalę technologiczną i finansową. I to jest chyba największa rola spekulantów na rodzącym się rynku kryptowalut. Nowa technologia jest przerażająca. To nie zostało udowodnione, a w rzeczywistości jest wysoce prawdopodobne, że zawiedzie. Ma też ogromny, nieograniczony potencjał.

W ciągu życia wielu czytelników internet ewoluował z narzędzia akademickiego i wojskowego w niezbędną część codziennego życia. Kryptowaluta ma ten sam potencjał. Przeszedł już od niszowego hobby anarchicznych maniaków prywatności do sal Goldman-Sachs. Spekulanci absorbują to olbrzymie ryzyko, biorąc na siebie swoje bryły i zyski, a także sprawiają, że rynek jest przyjemniejszy dla zwykłych inwestorów. Absorbując wstrząsy i rosnące problemy na rynku kryptowalut, spekulanci torują drogę dla bardziej ugruntowanych – i dobrze skapitalizowanych – interesów, aby wkroczyć i umocnić rynek w odpowiednim czasie.

Spekulanci zasłużyli na złą sławę w niektórych finansowych zakątkach. Jednak nie różnią się tak bardzo od pierwszych pionierów, którzy przepchnęli się na zachód przez Atlantyk lub do centrum Ameryki. Aby być spekulantem, musisz być ryzykantem. Być może będziesz musiał nawet podjąć głupie decyzje po drodze. Ale zaabsorbowane ryzyko może okazać się niezwykle opłacalne – zarówno dla spekulantów, jak i dla mniej odważnych dusz po nich.

Bibliografia

  1. http://theconversation.com/financial-speculation-the-good-the-bad-and-the-parasitic-33613
  2. http://www.drchaos.com/cryptocurrency-speculation-the-good-bad-and-questionable/
  3. https://www.forbes.com/sites/laurashin/2017/12/20/blockchains-are-for-speculation-and-thats-a-good-thing/#3a180d157b7a
  4. http://citizensoftheworld.io/cryptocurrency-speculation/
  5. https://www.investopedia.com/ask/answers/09/difference-between-investing-speculating.asp

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map