Bitcoin Hard Forks Bitcoin Gold i Segwit2x: Co musisz wiedzieć

Bitcoin Hard Fork

25 października 2017 r. Od blockchainu Bitcoin oddzieliła się nowa kryptowaluta o nazwie Bitcoin Gold. W połowie listopada spodziewana jest premiera kolejnej nowej monety, znanej jako Segwit2x. Te monety są wynikiem tak zwanego „hard fork” w łańcuchu bloków Bitcoin. W tym artykule opiszemy, czym dokładnie jest hard fork, czym jest Bitcoin Gold & Są Segwit2x i jak wpłynie to na Twoje Bitcoiny.

Co to jest Hard Fork?

Ponieważ oprogramowanie Bitcoin jest oprogramowaniem open source, kod źródłowy jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich do przeglądania i wykorzystywania. W miarę ewolucji nieuchronnie konieczne będzie wprowadzenie pewnych zmian w kodzie źródłowym, aby upewnić się, że pozostaje on odpowiedni do celu. Zmiany te mogą być niewielkie (co może skutkować miękkim rozwidleniem) lub mogą mieć fundamentalne znaczenie dla samej natury łańcucha bloków. Hard fork to to, co dzieje się, gdy łańcuch bloków dzieli się na dwie części w wyniku fundamentalnej zmiany w zasadach rządzących systemem. Zmiana reguł pozwala na tworzenie nowych bloków, które byłyby niekompatybilne ze starszym systemem, ponieważ niezaktualizowane węzły nie były w stanie zweryfikować bloków utworzonych przez zaktualizowane węzły, które podążają za zmianą reguł. Hard forki są często wynikiem aktualizacji oprogramowania lub rozszerzenia reguł rządzących blockchainem.

Bitcoin Hard Fork

To, czy hard fork się powiedzie, zależy od tego, czy aktualizacja uzyska konsensus między twórcami aktualizacji a innymi interesariuszami, w tym giełdami Bitcoin i górnikami. Na przykład, w wyniku hard forka, gdzie konsensus co do forka jest ograniczony, większość górników nie modernizuje swojego systemu i kontynuuje wydobywanie starszego systemu, a nowa moneta stworzona przez hard fork szybko straciłaby na wartości. Alternatywnie, jeśli główne giełdy nie pozwalają użytkownikom na handel przy użyciu nowej monety, trudniej będzie przyciągnąć inwestycje. Jednak w przypadku dość równego podziału między interesariuszami co do tego, który łańcuch bloków powinien zostać wykorzystany, może to spowodować gwałtowny spadek kursów wymiany w całej branży..

W społeczności Bitcoin istnieją różnice zdań co do tego, czy hard forki są dobre, czy złe dla branży. Z drugiej strony, umożliwia społeczności oddzielne dzielenie się i tworzenie własnych zmian, co może skutkować ulepszeniami systemu, które w przeciwnym razie zostałyby utracone. Jednak z drugiej strony, zbyt wiele hard forków może spowodować zamieszanie wśród inwestorów, a także osłabienie rynku. Na przykład blockchain Bitcoin ma tylko 21 milionów bloków do wydobycia. Jednak dzięki wdrożeniu hard forków istnieje potencjał do wydobywania nieograniczonej ilości monet spin-off, co może skutkować zmniejszeniem zaufania konsumentów do całej branży, a tym samym ograniczeniem inwestycji w branży.

Inne przeszkody napotykane przez hard forki dochodzą do konsensusu, a wielu komentatorów sugeruje, że należy poświęcić więcej czasu na konsultacje ze społecznością Bitcoin przed uruchomieniem hard forka, ponieważ bez konsensusu hard fork może osłabić to, co ma być zjednoczoną zdecentralizowaną społecznością.

Bitcoin Gold

Projekt Bitcoin Gold (BTG) to hard fork mający na celu zakazanie systemów wydobywczych znanych jako układy scalone specyficzne dla aplikacji (ASIC), które są obwodami dostosowanymi do wysoce wydajnego wydobywania bitcoinów. Według twórców BTG wykorzystanie wydobycia ASIC spowodowało, że wydobycie stało się zbyt scentralizowane w niewielkiej liczbie kopaczy i spowodowało, że większe firmy mają zbyt dużą kontrolę i wpływ na kierunek bitcoinów. Zdaniem twórców BTG, poprzez decentralizację sieci, uczyni ją bardziej dostępną dla użytkowników, umożliwiając większej liczbie osób o mniejszej mocy obliczeniowej wydobywanie BTG.

Bitcoin Gold

Twórcy twierdzili, że projekt BTG ma wsparcie z dwudziestu giełd i portfeli. jednak, Coinbase oświadczył, że początkowo nie będzie obsługiwał monet, powołując się na brak przejrzystości.

Segwit 2x

Plik Segwit2x (B2X) hard fork to techniczny kompromis wynikający z porozumienia osiągniętego w maju 2017 roku między dużą liczbą górników Bitcoin i firm, znanego jako Porozumienie nowojorskie. Segwit2x ma na celu zwiększenie rozmiaru każdego pojedynczego bloku w łańcuchu bloków Bitcoin z 1 MB do 2 MB. Według zwolenników hard forka, mały rozmiar bloków Bitcoin w połączeniu ze wzrostem popularności Bitcoin doprowadził do zatorów i opóźnień w ilości czasu potrzebnego do zweryfikowania transakcji. Doprowadziło to do wzrostu opłat transakcyjnych, jako zachęty do uwzględniania transakcji w dowolnym bloku, który wydobywają. Dlatego każdy dokonujący transakcji Bitcoin ma dwie możliwości; płacić wyższe opłaty za szybszą transakcję lub nie płacić wyższych opłat i radzić sobie z wolniejszą transakcją.

Jednak wielu, którzy są przeciwni hard forkowi B2X, obawia się, że B2X nie zapewnia ochrony przed atakami typu replay. Atak replay to potencjalny hack, który może nastąpić po hard forku, w którym atakujący mogą replikować transakcje dokonane w łańcuchu rozwidlonym (tj. Łańcuch B2X) w dotychczasowym łańcuchu (tj. Łańcuch BTC), co spowoduje, że transakcja zostanie zduplikowane. Ataki typu Replay są wynikiem faktu, że monety BTC i monety B2X będą miały te same klucze prywatne po hard forku, co oznacza, że ​​transakcje są ważne w obu łańcuchach. W świetle obaw programiści wprowadzili schemat ochrony przed powtórkami. Istnieje jednak obawa, że ​​wielu użytkowników będzie nieświadomych ochrony przed ponownym odtwarzaniem, a tym samym będzie podatnych na atak polegający na powtórzeniu.

Co zrobić, jeśli posiadasz Bitcoin

Teoretycznie hard forki to dobra wiadomość dla posiadaczy Bitcoinów. Kurs wymiany dla Bitcoin Gold wynosi 1 BTG do 1 BTC, co oznacza, że ​​fork w pewnym sensie podwoił twoje zasoby Bitcoin. Jednakże, ponieważ twarde widelce mogą prowadzić do niepewności, istnieje realne ryzyko poważnych wahań na rynku (nawet większych niż zwykle!), A wartość Twoich monet jest równa wartości, jaką rynek uzna za warte. Na przykład w momencie pisania tego tekstu BTG spadł o ponad 66% w stosunku do swojej wartości w dniu hard forka.

Ponadto niepewność związana z hard forkami może prowadzić do zwiększonego ryzyka dla twoich zasobów Bitcoin. Jeśli posiadasz klucze prywatne do swojego Bitcoina w momencie forka, możesz zatem uzyskać dostęp do swoich BTG i B2X. Jeśli jednak zatrzymasz swój Bitcoin na giełdzie, to giełda zdecyduje, czy otrzymasz BTG i B2X. Na przykład, jak wspomniano powyżej, Coinbase wyrazili wątpliwości co do B2G, w związku z czym użytkownicy z BTG nie otrzymali dostępu do żadnego BTG. Coinbase wyraził podobne wątpliwości w odniesieniu do Bitcoin Cash, hard fork, który miał miejsce w sierpniu 2017 r., Chociaż stwierdzili, że użytkownicy otrzymają Bitcoin Cash od stycznia 2018 r. Coinbase oświadczyło również, że będą kredytować klientów dowolnym B2X po 1 BTC na 1 Kurs wymiany B2X w dniu wprowadzenia.

Innym potencjalnym problemem związanym z utrzymywaniem Bitcoinów na giełdzie podczas forka jest możliwość wystąpienia problemów technicznych w wyniku jakichkolwiek zmian wprowadzanych na serwerach. Giełdy prawdopodobnie również tymczasowo przestaną zezwalać na wpłaty i wypłaty, a potencjalnie nawet transakcje podczas forka.

Dlatego zaleca się, aby przed forkiem B2X upewnić się, że Bitcoin jest przechowywany w portfelu, który pozwala ci posiadać jedyny klucz prywatny lub świat seedów, aby mieć pewność, że zachowasz pełną kontrolę nad swoimi zasobami Bitcoin. Po uzyskaniu klucza prywatnego możesz mieć pewność, że masz pełną kontrolę nad swoimi środkami przed forkiem i po nim. Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo, rozważ przechowywanie swoich zasobów w portfelach sprzętowych i portfelach papierowych. Dzięki portfelom papierowym możesz zdobyć lub wydać swoje fundusze w dowolnym momencie po forku na obu łańcuchach bloków. W przypadku portfela sprzętowego może być konieczne poczekanie na zwolnienie narzędzia. Na przykład Trezor ogłosił, że nie będzie obsługiwał BTG, ponieważ ich zdaniem jego kodowanie jest niekompletne, a zatem zagroziłoby klientom Bitcoin z powodu ataków typu Replay.

Jak wyjaśniono powyżej, pozostawienie środków z wymianą podczas forka i po nim naraża użytkowników na wolę decyzji firmy. Firma może nie pozwolić na wpłatę lub wypłatę w określonym czasie. Jeśli więc potrzebujesz dostępu do środków znajdujących się na giełdzie, możesz nie otrzymać ich od razu. Ponadto niektóre giełdy mogą nie udostępniać od razu wsparcia dla podzielonych tokenów i znowu będziesz musiał poczekać. Na przykład giełda Coinbase nie udostępniła jeszcze gotówki Bitcoin (BCH) swoim klientom, którzy trzymali środki na platformie handlowej przed 1 sierpnia, a firma zamierza wydać BCH w styczniu 2018 r..

Jednakże, chociaż nie masz kontroli nad swoimi zasobami na giełdzie, rozsądne może być podążanie za ich przykładem, jeśli chodzi o transakcje Bitcoin podczas forka. Dlatego zaleca się, aby nie kupować ani nie sprzedawać żadnego BTC ani nie dokonywać żadnych transakcji w okresie krótko po forku B2X, ponieważ może to spowodować ataki powtórkowe i duże opóźnienia w wyniku nieporozumień wynikających z forka.

Po rozwidleniu będziesz mógł uzyskać dostęp i podzielić swoje monety. Jednak nadal zaleca się cierpliwość i poświęcenie czasu na rozważenie istniejącej infrastruktury dla wideł przed użyciem podzielonych sieci. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak zaimportować klucze prywatne, aby móc ubiegać się o podzielone tokeny, a także czekać na narzędzia do dzielenia od dostawców portfeli i giełd oraz zanim dostawcy ci skorzystają ze wsparcia i specjalnych narzędzi do dzielenia łańcucha.       

Wniosek

Obecnie trudno powiedzieć, jaki wpływ będą miały Bitcoin Gold i Segwit2X na łańcuch bloków Bitcoin. W ciągu pierwszych kilku godzin handlu cena Bitcoin Gold gwałtownie spadła, ale okaże się, czy ta waluta, czy jakakolwiek inna rozwidlona waluta, odniesie sukces na dłuższą metę. Dyskusyjne jest, czy znaczna część ostatnich zysków Bitcoin jest wynikiem zwiększonego poziomu świadomości marki Bitcoin w porównaniu z altcoinami. Jeśli jednak rozwidlone monety przyniosą ulepszenia, do których są przeznaczone, możliwe, że konsensus będzie polegał na skoncentrowaniu energii na „ulepszonym” produkcie, a nie na nazwie. Według niektórych komentatorów moneta, która zyska najwięcej zwolenników górników i deweloperów, prawdopodobnie stanie się jedynym Bitcoinem w przyszłości, zgodnie z rynkiem.

Jak zawsze, posiadacze Bitcoinów powinni zachować czujność, jeśli chodzi o ich zasoby. Uważaj na używanie Bitcoinów podczas i po hard forkach i upewnij się, że twoje zasoby są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe, dzięki osobistemu dostępowi do klucza prywatnego.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map