Jak zapewnić bezpieczeństwo materiału do odzyskiwania portfela i kryptowaluty

Jak chronić materiał do odzyskiwania portfela

Utrata inwestycji w bitcoiny jest okropna, bez względu na to, ile ich masz. Te uczucia pogarszają się jeszcze bardziej, gdy zostaną skradzione, oszukane lub zgubione z powodu jakiegoś głupiego, głupiego błędu. Jeśli nie chcesz stracić swoich monet, ten przewodnik jest dla Ciebie idealny.

Należy rozumieć, że nie zaleca się przechowywania dużych ilości bitcoinów na żadnej giełdzie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko utraty lub włamania. Więc zamiast trzymać swoje bitcoiny na giełdzie, rozważ założenie bezpiecznego portfela, do którego posiadasz klucze prywatne. Zalecamy skonfigurowanie sieci Ethernet portfela papierowego offline lub dokonanie niewielkiej inwestycji w portfel sprzętowy, taki jak Trezor lub Ledger.

Za każdym razem, gdy konfigurowany jest portfel, użytkownicy otrzymują unikalne ziarno odzyskiwania składające się z 12–24 losowych słów. Zachęcamy do zapisania tego materiału siewnego w bezpiecznym miejscu i nigdy nie publikowania go w Internecie.

Jak chronić materiał do odzyskiwania portfela

Nasiona odzyskiwania są uważane za najważniejszy aspekt utrzymania bezpieczeństwa Twoich kryptowalut. Ziarno odzyskiwania jest najlepszym przyjacielem, gdy stracisz papier, sprzęt lub portfel mobilny, ponieważ jest to jedyny sposób na odzyskanie środków i portfela. Wiele osób pomija zapisywanie swojego kodu początkowego odzyskiwania podczas konfigurowania portfela, ponieważ są zbyt pochopne. Jednak, aby zapobiec całkowitej utracie bitcoinów i kryptowalut, ważne jest, aby zapisać swoje ziarno odzyskiwania w bezpiecznym miejscu. Zdecydowanie zaleca się wykonanie kopii zapasowej frazy odzyskiwania portfeli kryptograficznych, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Przechowuj swój materiał siewny w trybie offline

Najlepszą metodą przechowywania nasion regeneracyjnych jest zapisanie ich na kartce papieru i przechowywanie w bezpiecznym miejscu, na przykład w skrzynce depozytowej. Przechowywanie materiału siewnego odzyskiwania w aplikacji do robienia notatek, komputerze, pamięci masowej w chmurze, Dysku Google lub Dropbox jest całkowicie niewskazane ze względu na ryzyko zhakowania komputera i kradzieży materiału siewnego.

Zakup nowego USB wyłącznie w celu przechowywania materiału wyjściowego do odzyskiwania jest dobrym pomysłem, ale tylko wtedy, gdy nie zamierzasz używać USB do niczego innego. Mimo to przechowuj materiał siewny odzyskiwania na urządzeniu USB dopiero po zapisaniu go na kartce papieru. Dyski USB mogą zostać utracone, a nawet czasami ulec awarii. Poleganie wyłącznie na technologii do przechowywania kluczowych i niezwykle wrażliwych danych nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli masz większą inwestycję w Bitcoin lub inną kryptowalutę, zdecydowanie zalecamy przyjrzenie się tak zwanemu „portfelowi sprzętowemu”. Są to specjalne urządzenia zaprojektowane do przechowywania kluczy do portfeli bez ujawniania ich na komputerze lokalnym. W ten sposób, jeśli twój komputer został przejęty przez hakera, wirusa lub złośliwe oprogramowanie, twoje klucze pozostaną bezpieczne. Urządzenia te są dostarczane ze specjalnymi kartami, na których można zapisać nasiona w celu bezpiecznego przechowywania.

Trezor Box

Więcej wskazówek, jak bezpiecznie przechowywać ziarno Bitcoin

Nie czekaj zbyt długo, aby zarejestrować swoje ziarno odzyskiwania. Zamiast tego, gdy zostaniesz z nim przedstawiony, zapisz go i natychmiast schowaj w bezpiecznym miejscu. Papier to jeden z najbezpieczniejszych sposobów obsługi i przechowywania krytycznych danych. W rzeczywistości archeolodzy nieustannie odkrywają zwoje papieru, które nie wiedzą, ile setek lat, ale które nadal zawierają istotne informacje historyczne. Całkiem imponujące, ponieważ komputer z pewnością nie byłby w stanie przechowywać danych przez tak długi czas, zwłaszcza zarodek odzyskiwania.

Możesz zapisać lub utworzyć więcej niż jedną kopię swojego materiału siewnego. A co, jeśli twój dom zostanie sabotowany przez klęskę żywiołową, na przykład pożar? Cóż, najprawdopodobniej stracisz ziarno regeneracji. Wyobraź sobie emocjonalne zamieszanie, którego doświadczyłbyś, gdybyś na dobre stracił dostęp do wszystkich swoich zasobów cyfrowych. Dlatego tak ważne jest, aby mieć gdzieś bezpiecznie schowaną więcej niż jedną kopię wyrażenia naprawczego, aby w przypadku pożaru lub powodzi Twoje nasiona pozostały bezpieczne! Jeśli jesteś w posiadaniu znacznie większej liczby bitcoinów, rozważ laminowanie arkusza papieru zawierającego ziarno odzyskiwania i przechowywanie go w bezpiecznym skarbcu.

Źródło zdjęcia: Skrzynki depozytowe Goldcore

Nie zaleca się robienia zdjęć materiału siewnego do odzyskiwania lub nawet wykonywania kopii cyfrowych. Nigdy nie przechowuj swojego materiału siewnego w poczcie e-mail, usłudze przechowywania w chmurze ani w bibliotece zdjęć urządzenia przenośnego, ponieważ istnieje ryzyko włamania i utraty frazy odzyskiwania.

Możesz jednak rozważyć dodanie zaawansowanej frazy odzyskiwania do swojego seeda, jeśli masz taką funkcję podczas jej generowania. Zaawansowana fraza odzyskiwania umożliwia dodanie niestandardowego hasła do nasion. Oznacza to, że jeśli ktoś o złej woli naruszy twoje ziarno odzyskiwania, zasadniczo nie będzie w stanie ukraść twoich funduszy z powodu niestandardowego hasła chroniącego twoje cenne aktywa. Niektórzy użytkownicy idą nawet o krok dalej i zapamiętują całe swoje ziarno odzyskiwania!

Grawerowanie klucza prywatnego lub słów nasiennych

Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo, niektórzy użytkownicy mieli wielkie szczęście, przechowując swoje frazy zarodkowe odzyskiwania za pomocą metod przechowywania w chłodni, które lubią firmy BillFodl zapewniać. Billfodl tworzy niestandardowe i bezpieczne płyty stalowe z wygrawerowanymi frazami nasion odzysku.

Dzięki Billfodl możesz zebrać dowolny rodzaj klucza prywatnego, jakiego potrzebujesz – frazę wyjściową (do 24 słów), alfanumeryczną, szesnastkową itp.! Po prostu użyj dostarczonych płytek uporządkowanych w opakowaniu i wsuń je jeden po drugim, a następnie zamknij i zablokuj.

Billfodl jest wodoodporny. Złożony z najwyższej jakości morskiej stali nierdzewnej 316, Billfodl chroni przed wszystkimi zagrożeniami związanymi z wodą, w tym korozyjną wodą morską. To jest tak dobre, że Twoje dane byłyby bezpieczne na dnie oceanu.

Billfodl

Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Billfodl tutaj.

Zdarzały się również sytuacje, w których osoby posiadające portfele zawierające znaczne ilości bitcoinów zmarły, pozostawiając swoje rodziny w nieznanym zakresie, w jaki sposób mogą odzyskać odziedziczone kryptowaluty. W niektórych sytuacjach sensowne jest zapisanie materiału siewnego i klucza odzyskiwania w testamencie dla członków rodziny, w tym instrukcje dla osób niezaznajomionych z zasobami kryptograficznymi.

Dbaj o bezpieczeństwo swoich bitcoinów na dobre

Nie da się podkreślić, jak ważne jest, aby materiał siewny regeneracji był jak najbezpieczniejszy. Musisz być bardzo ostrożny w odniesieniu do swojego portfela, bitcoinów i materiału do odzyskania. Dzięki powyższej radzie powinieneś lepiej zrozumieć, w jaki sposób możesz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo nasion regeneracji. Bycie mądrym i podjęcie niezbędnych środków ostrożności może naprawdę pomóc uchronić Ciebie i Twoje aktywa w niebezpieczeństwie!

Ważne jest, abyś zrozumiał, że jesteś odpowiedzialny za swój majątek i majątek. Istnieje wiele technik i sztuczek, których można użyć, aby zabezpieczyć swoje aktywa i odzyskać nasiona. Jednak ważne jest, aby wybrać jedną lub dwie metody, które lubisz i do których czujesz się pewnie. Możesz nawet użyć tych samych metod do przechowywania materiału siewnego, jak w przypadku innych papierowych aktywów i dokumentów, takich jak testament, akt urodzenia lub hipoteka na dom . Stosując odpowiednie środki ostrożności, możesz maksymalnie zabezpieczyć materiał do odzyskiwania i chronić waluty cyfrowe przed złodziejami!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map