Krajowe kryptowaluty: rosyjski Cryptoruble, wenezuelski Petro i estoński estcoin

Krajowe kryptowaluty

Popularność kryptowalut rośnie w ostatnich latach na całym świecie. Na wzroście cen kryptowalut zyskują zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Do tej pory rządy obserwowały z boku, obserwując, co się dzieje z tym nowym zjawiskiem.

Ale w 2017 roku słyszeliśmy różne wiadomości na temat krajowych kryptowalut. Kilka stanów na całym świecie planuje uruchomić swoje kryptowaluty. W tej chwili Wielka Brytania, Rosja, Wenezuela, Estonia, Dania, Kambodża, Chiny, Iran, Kanada, Liberland i wiele innych wyraziło zainteresowanie stworzeniem własnych kryptowalut.

Krajowe kryptowaluty

Za każdym stanem decydującym się na uruchomienie swoich kryptowalut kryją się różne motywacje lub powody. Niektórzy z nich chcą całkowicie kontrolować rynek kryptowalut w swoich krajach, podczas gdy inni próbują uniknąć międzynarodowych sankcji. Zobaczmy, co niektóre z tych krajów robią z tymi wirtualnymi walutami.

Wenezuela’s Petro

Ten południowoamerykański kraj, o najwyższej inflacji na świecie i ważnych rezerwach ropy naftowej pod ziemią, zdecydował się uruchomić własną krajową kryptowalutę. Ale jak to możliwe, że jeden z krajów o najgorszych wynikach na świecie, z prawie 90% ubóstwem, uruchamia krajową kryptowalutę?

Maduro

Prezydent Wenezueli Maduro, zdjęcie z AlaJazeera.

Cóż, powody tej decyzji są czysto polityczne / ekonomiczne. Odkąd reżim zaostrzył swoją brutalną retorykę na arenie międzynarodowej, grupa krajów pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zdecydowała się nałożyć sankcje gospodarcze na rząd socjalistyczny. Zmniejszyło to pomoc finansową dla kraju i napływ pieniędzy na utrzymanie projektu politycznego.

Głównym celem tej kryptowaluty znanej jako „Petro” jest uniknięcie tych finansowych i międzynarodowych sankcji. Rząd zyskuje możliwość łatwego dostępu do międzynarodowych funduszy, unikając sankcji nałożonych przez inne kraje.

Ale niektóre kraje już wyraziły swoje negatywne opinie na temat tej kryptowaluty. Na przykład argentyński minister finansów Nicolás Dujovne, wyjaśnił podczas spotkania w Madrycie:

„Argentyna zajęła mocne i zdecydowane stanowisko, jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które ostrzegły, że Wenezuela nie jest demokracją i że prawa człowieka nie są przestrzegane oraz że ma kilku więźniów politycznych. Rząd argentyński nie dokonuje transakcji z kryptowalutami, a tym bardziej nie zrobiłby tego z Petro. ”

Podobne uwagi wypowiedział polski rząd po plotkach, że kraj europejski mógłby zaakceptować Petro jako lekarstwa i żywność.

Kryptowaluta jest teraz wdrażana w kraju. Rząd naciskał na stacje naftowe i biura rządowe, aby zaakceptowały krajową wirtualną walutę.

El Petro será canjeable por dinero fiduciario y otros criptoactivos a través de casas de cambio digitales. El Estado aceptará el pago de impuestos, obligaciones, tasas, contribuciones y servicios públicos nacionales en Petro. #AlFuturoConElPetro pic.twitter.com/80puSYsmbb

– SENIAT (@SENIAT_Oficial) 21 lutego 2018 r

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro uruchomił kryptowalutę 3 grudnia podczas przemówienia przez National TV Channel VTV.

Pan Maduro powiedział:

„Wenezuela ogłosiła utworzenie własnej kryptowaluty. Będzie się nazywać „Petro” […] To pozwoli nam przejść do nowych sposobów międzynarodowego finansowania, aby umożliwić rozwój społeczny i gospodarczy kraju. ”

Opinia w Wenezueli jest głęboko podzielone nad utworzeniem Petro i prawodawców w kraju nawet uznał to za nielegalne.

Rosyjski Cryptoruble

Rząd rosyjski kilkakrotnie wspierał ideę narodowej kryptowaluty. Rzeczywiście, prezydent Rosji Władimir Putin sam poprosił o stworzenie CryptoRuble.

Władimir Putin

Vladimir Putin, zdjęcie z CNN

Nikolay Nikiforov, rosyjski minister komunikacji i środków masowego przekazu, wyjaśnił lokalnej gazecie AIF, że Putin nakazał utworzenie CryptoRuble.

Za CryptoRuble znajdujemy inną logikę. Kraj eurazjatycki nie próbuje uniknąć międzynarodowych sankcji za pomocą tej kryptowaluty, ale zamiast tego chce wspierać handel międzynarodowy między krajami euroazjatyckimi.

Euroazjatycka Unia Gospodarcza (EUG), która obejmuje Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Armenię, ma ważne stosunki handlowe. Dzięki nowemu CryptoRuble kraje te będą w stanie obniżyć koszty transakcji i zwiększyć prędkość płatności transgranicznych.

Wydaje się, że intencje Rosji dotyczące CryptoRuble są międzynarodowe. Kraj słowiański wykazał również zainteresowanie międzynarodową kryptowalutą, która działałaby wśród BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) i rozszerzyła się na inne kraje, takie jak Izrael czy Armenia.

CryptoRuble może być tylko jednym z pierwszych kroków przed wprowadzeniem międzynarodowej kryptowaluty. Na przykład wypróbowanie CryptoRuble wśród krajów EUG jako projektu pilotażowego, a później zaproponowanie go jako udanego przypadku i przedstawienie go BRICS.

Ale co robi Rosja, aby edukować ludzi o kryptowalutach? Przede wszystkim sami obywatele Rosji są bardzo zainteresowani kryptowalutami. Kilku Rosjan bierze udział w różnych projektach Initial Coin Offerings (ICO) i Blockchain na całym świecie.

Rosja współpracuje z Vitalikiem Buterinem, założycielem Ethereum, w celu promowania wiedzy o blockchain i wdrażania różnych projektów blockchain w rządzie. Na przykład Moskwa ma system głosowania oparty na blockchainie Ethereum. Ten system głosowania jest znany jako Aktywny Obywatel, a mieszkańcy Moskwy mogą głosować na różne propozycje, aby miasto było bardziej przyjazne dla życia.

Oprócz tego w kraju działają dwie agencje kryptowalut we Władywostoku i szkoła blockchain, której doradza Buterin.

Estcoin w Estonii

To kolejny kraj, który myśli o wydaniu krajowej kryptowaluty. Kraj ten znany jest jako „republika cyfrowa” ze względu na promocję nowych technologii. Estonia jest pierwszym krajem na świecie, który oferuje swoim obywatelom wirtualną e-rezydencję.

Chcąc podążać drogą cyfryzacji, Dyrektor Zarządzający e-Residency, Kaspar Korjus, napisał na blogu, który Estonia mogłaby zaoferować e-rezydentom „estcoiny”. Estcoin to planowana estońska kryptowaluta, która zostanie uruchomiona w ramach pierwszej oferty monet.

Estcoin

Estcoin, obraz z Kaspar Korjus

Oczywiście w poście na blogu już wyjaśniono, że nie jest to oficjalne uruchomienie krajowej kryptowaluty Estonii, ale tylko pomysł polityczny, aby przejść do cyfrowego raju, którym Estonia chce się stać.

Korjus napisał:

„Przypomnijmy – to jeszcze nie jest polityka narodowa, ale jest to pomysł warty rozważenia, który ma potencjał, by stać się rzeczywistością”.

Na nieszczęście dla Estonii i idei politycznej Europejski Bank Centralny (EBC) i Mario Draghi, prezes EBC, wyrazili swoje stanowisko w tej sprawie, odrzucając wszelkie próby stworzenia wirtualnej waluty krajowej lub nie..

Oczywiście Estonia jest częścią Unii Europejskiej i strefy euro. Kraj używa euro do codziennych transakcji, a bez banku centralnego lub władzy monetarnej (uprawnienia przekazano EBC) Estonia nie może stworzyć waluty równoległej do euro.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we Frankfurcie nad Menem 7 września 2017 r. Mario Draghi odpowiedział na pytanie dotyczące Estonii i jej zamiaru stworzenia krajowej wirtualnej waluty.

Mario Draghi stwierdził bez pozostawiania otwartych drzwi na opinie:

„Żadne państwo członkowskie nie może wprowadzić własnej waluty; walutą strefy euro jest euro ”.

Wniosek

Różne kraje, różne sytuacje i lokalizacje. Ale wszystkie mają coś wspólnego i to jest wola posiadania krajowej kryptowaluty. Wenezuela już to zrobiła, ale Petro potrzebuje więcej czasu na rynku, abyśmy mogli wyrazić opinię na jego temat.

Rosja zmierza w kierunku swojej kryptowaluty. Jego wdrożenie może zająć trochę więcej czasu, ale w kolejnych miesiącach mogliśmy zobaczyć ważne informacje dotyczące CryptoRuble.

Estonia może wydawać się daleka od posiadania własnej kryptowaluty. Europejski Bank Centralny prowadzi bardzo restrykcyjną politykę wobec innych środków płatniczych równoległych do euro. Oczywiście EBC musi utrzymywać normalne funkcjonowanie euro bez konkurentów ze strefy euro. Co się stanie, jeśli kryptowaluta stanie się prawnym środkiem płatniczym i będzie używana częściej niż euro? To byłby poważny problem.

W tym samym czasie inne kraje, takie jak Iran, Kanada, a nawet mikronizacja Liberlandu myślą o swoich własnych kryptowalutach. Czas pokaże, czy wszystkim tym krajom udało się stworzyć wirtualne waluty dla swoich gospodarek, czy nie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map