Sieć Błyskawiczna Bitcoina: Protokół Neutrino i ostatnie osiągnięcia

Protokół Bitcoin Lightning Neutrino

Rozwiązanie do skalowania drugiej warstwy Bitcoina – Lightning Network (LN) – poczyniło znaczne postępy w 2018 r., Pomimo przedłużającego się niedźwiedzia na rynkach. Wielu deweloperów postrzega tego typu spadki koniunktury na rynku jako istotne okresy wzrostu zarówno dla podstawowej technologii, jak i dla podstawowej społeczności.

LN był kwitnący w ciągu ostatnich kilku dni, pomimo niedawnego negatywnego trendu spadkowego na rynkach kryptograficznych, gdy Bitcoin złamał wsparcie. Wartość pojemności LN (suma wartości kanałów) wynosi obecnie około 2 miliony dolarów (~ 441 BTC), a liczba otwartych kanałów około 15 800. W chwili pisania tego tekstu (21 listopada) oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z zaledwie kilkoma dniami 17 listopada. Od tego czasu suma wartości kanału podskoczyła z 232 do 441 BTC, a liczba otwartych kanałów wzrosła z około 14 300 do 15 800.

Protokół Bitcoin Lightning Neutrino

Pomijając przyczyny wzrostu aktywności i wartości, oceniając niektóre ostatnie wydarzenia – zwłaszcza Protokół neutrin i Serwer BTCPay – dostarcza intrygujących informacji na temat rosnącego LN.

Lightning Labs i Protokół Neutrino

Lightning Labs jest liderem w dziedzinie innowacji, jeśli chodzi o LN. Ich demon sieci Lightning (LND) jest kompleksową implementacją LN i zawiera kilka usług typu back-end, takich jak Neutrino, który jest eksperymentalnym lekkim klientem. LND jest zgodne z ciągle ewoluującym Specyfikacja Lightning Network (BOLTs) i jest przeznaczony dla programistów, którzy chcą zmoczyć swoje stopy z LN.

Neutrino jest lekkim portfelem, który zachowuje prywatność i został zaprojektowany z naciskiem na korzystanie z LN. Jest napisany w Go i wykorzystuje zagęszczone filtry blokowe, aby ulepszyć filtrowanie bloom SPV (PKG 37) implementacja lekkiego klienta, która jest standardem wśród lekkich klientów Bitcoin od kilku lat. Protokół Neutrino jest nadal w fazie eksperymentalnej, więc nie jest zalecany do używania w tej chwili pełnego klienta LND.

Podstawowe problemy, które rozwiązuje Neutrino to wyciek informacji z filtrami bloom w węzłach SPV, które można wykorzystać do deanonimizacji użytkowników i zapewnić bardziej przyjazne dla użytkownika wrażenia, zachowując jednocześnie niepodzielny, bezpieczny i zdecentralizowany portfel.

Neutrino zostało zaprojektowane tak, aby zminimalizować przepustowość i pamięć po stronie klienta, jednocześnie zachowując prywatność na pełnych węzłach obsługujących lekkich klientów. Osiąga to poprzez mechanizm, w którym Filtry GSC są używane do reprezentowania adresów odpowiadających w określonym bloku, które są znacznie bardziej skompresowaną wersją bloku niż blok źródłowy. Urządzenia o niskiej przepustowości (np. Telefony komórkowe) mogą następnie określić, czy transakcje w nowo utworzonym bloku mają znaczenie dla portfela użytkownika. Jeśli blok zawiera odpowiednie transakcje, klient Neutrino pobiera odpowiedni blok, ale tylko dane transakcji, a nie podpisy ani dane świadka. Klient może następnie skanować i aktualizować swoje informacje o transakcjach za pomocą procesu ukończonego przez oprogramowanie portfela użytkownika, a nie losowy węzeł, co jest ważne ze względu na prywatność.

Submarine Swapy

Czym są zamiany łodzi podwodnych? Wyślij Bitcoin z Mainnet do Lightning Network & Z powrotem

Synchronizacja klientów Neutrino odbywa się zgodnie ze zmodyfikowaną wersją obecnego procesu klienta BIP 37 SPV, w którym klient pobiera łańcuch nagłówków bloków, a nie rzeczywisty łańcuch bloków, jak w przypadku pełnego klienta. Jednak klient Neutrino jednocześnie pobiera łańcuch nagłówków filtrów, w których filtr GSC odpowiada każdemu blokowi. Klient Neutrino – na podstawie analizy odpowiednich transakcji w blokach – pobiera dane transakcyjne bloku, jeśli odpowiedni filtr GSC zawiera odpowiednie dane transakcyjne.

Klienci Neutrino wymagają znacznie mniejszej przepustowości z powodu kompresji GSC i faktycznie zmniejszają obciążenie obliczeniowe na pełnych węzłach, ponieważ filtry wysyłane do klientów Neutrino muszą być obliczane tylko raz dla wszystkich użytkowników. Klient zawiera również nowe zabezpieczenia do rozwiązywania konfliktów informacji o transakcjach i zmniejsza wymagania dotyczące lokalnej pamięci masowej, odrzucając poprzednie nagłówki bloków po sprawdzeniu poprawności podczas procesu synchronizacji.

Neutrino jest wciąż w początkowej fazie, więc należy go używać ostrożnie. Neutrino Github wyraźnie ostrzega przed użyciem protokołu eksperymentalnego i szczegółowo opisuje kilka z nich główne problemy z dotychczasowym protokołem. Oficjalne propozycje BIP odnoszące się do Neutrino to PKP 157 i BIP 158. Lightning Labs zapewnia również obszerny plik post na blogu w sprawie protokołu neutrin i jego przewidywanych zmian.

Przyszłe zmiany w Neutrino obejmują pobieranie filtru blokowego spoza sieci Bitcoin i potencjalnie integrację skrótu filtru blokowego GSC bezpośrednio z nagłówkiem bloku za pomocą miękkiego rozwidlenia. Ostatecznie celem Neutrino jest zbudowanie podstaw dla nowej generacji aplikacji portfelowych, które będą budowane na bazie.

Kolejny znaczący rozwój dotyczący Neutrino pojawił się, gdy programista Bitcoin w Bitcoin Advisory – Pierre Rochard – proponowane wtyczka Microsoft Excel dla sieci Lightning. Wtyczka wykorzystuje klienta Neutrino i umożliwia użytkownikom proste wklejanie adresów portfeli i płacenie innym użytkownikom Excela przez LN. Tego typu postępy w LN są kluczowe dla ułatwienia przyjęcia technologii, ponieważ Excel jest jednym z najczęściej używanych narzędzi oprogramowania księgowego na świecie.

Rozwój serwera BTCPay

BTCPay serwer stał się popularnym procesorem płatności kryptowalutowych typu open source, koncentrując się głównie na Bitcoin. Jest to nieupoważniony system fakturowania, który jest zgodny z fakturowym interfejsem API BitPay i skutecznie pozwala użytkownikom stać się własnymi procesorami płatności Bitcoin i LN, za pośrednictwem własnego serwera lub serwera strony trzeciej.

BTC Pay

BTCPay, obraz z Bitcoin Wiki

Można na nim budować aplikacje, a kilka z nich już utworzyło systemy punktów sprzedaży w sklepach przy użyciu serwera BTCPay. Podstawowe zalety korzystania z serwera BTCPay to bezpośrednia kontrola środków, wykorzystanie LN (może nawet przetwarzać płatności dla innych użytkowników), niższe opłaty i uniwersalnie kompatybilne faktury.

Ciekawym zastosowaniem serwera BTCPay było ogłosił na początku tego miesiąca przez IndieSquare. Opracowali Unity SDK, który wykorzystuje serwer BTCPay dla twórców gier do tworzenia sklepów w grze i zakupów w aplikacji za pośrednictwem LN. Programiści mogą następnie zachować pełną kontrolę nad przetwarzaniem płatności w sklepach z grami lub zakupami, korzystając z interfejsu fakturowania dla wielu gier.

IndieSquare zapewnia nawet plik przewodnik aby dodać interfejs użytkownika sklepu w grze dla zasobu projektu gry „Survival Shooter”, który korzysta z serwera LN i BTCPay. Serwer BTCPay jest dostosowany do programistów, ale jego rozprzestrzenianie się powinno pomóc zmniejszyć obawy dotyczące cenzury ze strony podmiotów przetwarzających płatności wynikające z problemów ze zgodnością.

The Future Lightning Network

Bitcoin ma dużą przestrzeń projektową do budowania na nim i tworzenia przyjaznych dla użytkownika aplikacji, które powinny sprzyjać większemu przyjęciu technologii. LN przeszedł długą drogę od czasu swojego powstania. Ostatnie wydarzenia pokazują trend w kierunku znacznie bardziej opłacalnych aplikacji i niezależnych wdrożeń technicznych – takich jak serwer BTCPay – które zapewniają użytkownikom prywatność, decentralizację i bezpieczeństwo bez zbytniego poświęcania na froncie UI / UX.

Rozwój sieci w ostatnim tygodniu jest znaczący, co symbolizuje, że ludzie są zainteresowani korzystaniem z LN pomimo bessy na szerszym rynku. Takie trendy zazwyczaj pozostają niezauważone przez media głównego nurtu, ale okazują się kluczowymi miernikami ich przyjęcia, ponieważ podstawowa technologia wciąż ewoluuje.

Lightning Labs zauważa, że ​​minęło sześć lat od ostatniej propozycji ulepszenia Bitcoin, kładącej nacisk na platformy mobilne. Neutrino oferuje ulepszenie kilku problemów, z którymi boryka się większość lekkich klientów Bitcoin i ich niedociągnięć w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i użyteczności. Wraz z coraz powszechniejszymi postępami udoskonalającymi doświadczenie LN, LN jest gotowy do kontynuowania swojej trajektorii w kierunku skalowalnego rozwiązania sieciowego płatności dla Bitcoin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map