Czy technologia Ethereum i Blockchain może pomóc rozwiązać problemy z cenzurą?

Cenzura

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, uważa, że ​​blockchain może być kolejną wielką rzeczą w komunikacji bez cenzury.

Wydarzenia na amerykańskim Kapitolu spowodowały masowy exodus użytkowników Facebooka i Twittera w wyniku ich decyzji o zakazie prezydenta Trumpa i kilku grup „marginalnych”.

Większość wygnańców z Twittera uważała Parler za najlepszą platformę, na którą można się przenieść ze względu na jego podejście do wolności słowa i anty-cenzury.

Założyciel Ethereum postrzega Blockchain jako rozwiązanie

Jednak firmy takie jak Amazon Web Services natychmiast włamały się do witryny za to, co twierdziły, że nie są w stanie skutecznie moderować jej platformy.

To zmusiło Parlera do wycofania się z usługi, uniemożliwiając tysiącom użytkowników korzystanie z platformy mediów społecznościowych i ściągając krytykę ze strony zwolenników wolności słowa na całym świecie..

Jednym z takich prelegentów jest Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, który wyrażone jego poglądy na temat niebezpieczeństw związanych z cenzurą publiczną.

Obawy te podzielało wielu aktywistów, którzy uważają, że zdolności tych prywatnych firm mogą stać się większym problemem w dłuższej perspektywie, nawet jeśli zdają sobie sprawę z trudności, jakie napotykają podczas moderowania treści na swoich platformach.

Buterin to skomentował,

„Fakt, że tak wielu ludzi, którzy normalnie nigdy nie poparliby takiej władzy korporacji, teraz wiwatuje dyrektorów technicznych, którzy ostro walczą o demokratycznie wybranych urzędników, zasługuje na introspekcję”.

Początek cyfrowego wyjścia

Jeśli ostatnie wydarzenia dowiodły czegoś, to żadna scentralizowana platforma nie może pozostać neutralna w kontekście politycznym i społecznym, co jest dokładnie tym, co uniemożliwia stworzenie systemu bez zaufania, gdy opiera się on na władzy centralnej.

Hudson Jameson, również współzałożyciel Ethereum, powiedział w wywiadzie dla Decrypt, że te ostatnie wydarzenia „absolutnie zwiększają zapotrzebowanie na zdecentralizowane, odporne na cenzurę systemy”.

Chociaż te zdecentralizowane platformy mediów społecznościowych już istnieją, przyciągnięcie nowych użytkowników okazało się trudne w ekosystemie rządzonym przez kilku graczy.

W rzeczywistości firmy takie jak Facebook były badane w ciągu ostatniego miesiąca, gdy rząd USA wszczął proces antymonopolowy przeciwko gigantowi technologicznemu.

Ale nie tylko rząd zaczyna rozważać negatywny wpływ, jaki wielkie technologie mogą mieć na przyszłość społeczeństwa, ale także użytkownicy na całym świecie, którzy zaczęli szukać alternatyw dla tradycyjnych aplikacji, takich jak WhatsApp w ostatnich dniach..

Szansa dla platform mediów społecznościowych Blockchain

Te rosnące obawy dotyczące prywatności i monopolizacji platform społecznościowych mogą być żyzną glebą, na którą platformy blockchain czekały, umożliwiając im uchwycenie niektórych użytkowników, którzy zdecydowali się opuścić swoje poprzednie platformy w wyniku ostatnich wydarzeń..

Pan Buterin odniósł się do roli, jaką technologia blockchain może odgrywać w tworzeniu globalnego medium komunikacyjnego poprzez tweetowanie:

7. Próby obalenia Parlera są bardzo niepokojące. Apple, Google, AWS są bardziej podobne "wspólnych dostawców infrastruktury" niż serwis społecznościowy. Parler ma prawo istnieć, kropka.

– vitalik.eth (@VitalikButerin) 12 stycznia 2021 r

Zdecentralizowany charakter sieci blockchain, takich jak Ethereum, nie pozwoliłby pojedynczemu podmiotowi lub osobie na uciszenie mowy z dowolnej strony politycznego widma, ponieważ byłoby to prawie niemożliwe i sprzeczne z ideałami sieci.

Stwarza to jednak cienką linię, w jaki sposób można złagodzić mowę nienawiści lub nielegalne działania, ale zdecentralizowane zarządzanie i ogólnie społeczność powinny podejmować takie decyzje i mechanizmy bez konieczności radzenia sobie z presją ze strony prywatnej firmy. może doświadczyć.

Nowa potrzeba otwartej komunikacji

Oczywiste jest, że duże firmy technologiczne zmieniają biegi. Brak treści pozwalających na rozbieżne poglądy na rozwiniętych platformach, wydaje się, że nadeszła nowa era w rozwoju mediów społecznościowych.

Chociaż to odejście od ugruntowanych platform jest bardzo nowe, skala czystek spowodowanych przez istniejące platformy pobudzi rozwój systemów, które charakteryzują się znacznie większą otwartością, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem ochrony niepopularnych pomysłów (przepisy dotyczące wolności słowa zawsze były to nawiasem mówiąc…).

W świecie, w którym idee stają się całkowicie nie do zaakceptowania, ludzie tracą zdolność mówienia na wiele tematów, z których wiele jest ważnych dla dyskursu publicznego. Jest prawdopodobne, że decentralizacja znalazła nowy obszar do rozwoju.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map