GMO Miner

Duża firma technologiczna w Japonii właśnie ogłosiła nową koparkę bitcoin ASIC 7 nm. Urządzenie ma wyższą cenę niż konkurencja, ale według doniesień ma znacznie wyższy współczynnik hashowania. Nazwany GMO Miner B2, urządzenie ma zostać wysłane w październiku 2018 r.

GMO Miner

Przedstawiamy GMO Miner B2

W ogłoszeniu za pośrednictwem a informacja prasowa, japońska firma GMO Internet Group ogłosiła zamiar zostania głównym graczem w branży wydobywczej bitcoinów, wypuszczając to, co ma być technologicznie lepszym urządzeniem do Bitmain S9.

Prezes Masatoshi Kumagai powiedział, że szanuje Bitmain, ale „pokonamy ich”.

To, co sprawia, że ​​jest to coś więcej niż tylko wydanie produktu, to fakt, że to urządzenie może potencjalnie zakłócić obecny prawie monopol, jaki Bitmain posiada na wydobycie ASIC. Według ostatni post na blogu napisany przez zespół stojący za Obeliskiem, górnik ASIC dla Siacoin, Bitmain jest znany z „nieczystego grania”. W szczególności, gdy próbowali znaleźć firmy produkujące ich części, okazało się, że ich zamówienia są w tajemniczy sposób anulowane i bez wyjaśnienia, dlaczego. Implikacja podana w poście na blogu była taka, że ​​Bitmain naciska na producentów części komputerowych w Chinach, aby produkowali tylko dla nich sprzęt ASIC i nikogo więcej.

W odpowiedzi Bitmain opublikował bloga post, w którym uznali to oskarżenie za „teorię spiskową”. Żadna strona argumentacji nie dostarczyła konkretnych dowodów.

Nie jest jednak nieco zaskakujące, że nowa górniczka GMO nie została wyprodukowana w Chinach kontynentalnych, ale została wyprodukowana na Tajwanie.

Specyfikacje techniczne

Pierwszą dużą innowacją w B2 jest to, że wykorzystuje 7-nanometrowy proces produkcyjny. Oznacza to, że poszczególne procesory urządzenia są jeszcze ściślej pogrupowane, dzięki czemu są szybsze i wydajniejsze.

Podczas uroczystości odsłonięcia 5 czerwca reporter Bloomberg, Yuji Nakamura, ujawnił specyfikę urządzenia. Według niego, urządzenie będzie dostępne w sprzedaży detalicznej za niecałe 2000 USD, będzie miało prędkość wydobycia 24 TH / s, jest produkowane na Tajwanie i zużywa 1950 W mocy..

GMO przedstawia pierwszy w Japonii chip do wydobywania bitcoinów B2:

&# 128722; 1999 USD (w porównaniu z 837 USD za S9 firmy Bitmain)

⚡️24TH / s (w porównaniu z 14TH / s dla S9)

&# 127481;&# 127484; Zaprojektowany w JP, wyprodukowany w TW

&# 128268; 1,950 w na jednostkę

&# 128197; Rezerwacje rozpoczynają się 6 czerwca, wysyłamy do końca października

&# 128104; ‍&# 128188; CEO: "Szanuję Bitmain, ale pokonamy ich" pic.twitter.com/m04WGBX1jf

– Yuji Nakamura (@ ynakamura56) 5 czerwca 2018 r

Poświęćmy chwilę, aby obliczyć te liczby w kalkulatorze wyszukiwania.

Według coinwarz.com, ta ilość mocy wydobywczej przy dzisiejszym poziomie trudności i współczynniku nagrody za blok przyniosłaby nieco poniżej 10 USD dziennie, czyli 0,44 BTC rocznie. Oznacza to, że urządzenie najprawdopodobniej zwróci się z inwestycji w nieco ponad rok.

W porównaniu do Bitmain S9, B2 zużywa więcej energii, ale wytwarza znacznie wyższą szybkość mieszania. Wprowadzenie liczb do kalkulatora sprzętu Bitmain ujawnia, że ​​S9 będzie produkować nieco ponad pięć dolarów dziennie lub 0,27 BTC rocznie, ale będzie zużywać około 600 USD mniej energii elektrycznej, używając domyślnej ceny energii elektrycznej 0,10 USD za kilowatogodzinę.

Warte różnicy w cenie?

Chociaż urządzenie Bitmain może produkować mniej bitcoinów dziennie, kosztuje również około połowy ceny B2, jeśli zawiera niezbędne dodatki, takie jak zasilanie i wysyłka międzynarodowa. Po uruchomieniu liczb rentowność obu urządzeń jest bardzo bliska, a każde z nich jest w stanie wyjść na zero w nieco ponad rok (ale urządzenie Bitmain psuje się nawet nieco wcześniej).

GMO Miner

Możesz więc zadać sobie pytanie, dlaczego nie kupić dwóch urządzeń Bitmain zamiast jednego z urządzeń GMO? Odpowiedź sprowadza się nie tylko do czystej rentowności, ale do zakłócenia monopolu. Teraz, gdy Bitmain ma prawdziwą konkurencję, kupujący ASIC mają wybór i mogą wybierać między dwoma różnymi urządzeniami, które są ze sobą wysoce konkurencyjne. Mało tego, ponieważ jedna firma nie kontroluje już całej globalnej podaży (efektywnie), obie firmy będą zmuszone prześcignąć drugą, próbując zdobyć klientów. Ten rodzaj konkurencji jest zawsze dobry dla konsumentów, ponieważ zmusza producentów do ciągłego wprowadzania innowacji i prześcigania konkurencji.

Koniec monopolu Bitmain?

To, co dopiero się okaże, to jak szybko upadnie monopol Bitmain. Najprawdopodobniej to, co będzie tutaj największym decydującym czynnikiem, to po prostu to, ile urządzeń może wyprodukować GMO. Bitmain ma ustaloną linię dostaw i produkty już na rynku. GMO może mieć mniejszą linię produkcyjną, więc nie jest wykluczone, że początkowo niewiele urządzeń trafi na rynek. Oznacza to, że podczas gdy niektórzy szczęśliwi nabywcy będą mieli szansę na użycie GMO B2, inni, którzy chcą kupować w dużych ilościach, prawdopodobnie nadal będą trzymać się S9, dopóki okoliczności nie zmienią się, a wskaźniki produkcji dla B2 wzrosną. Nie wiemy jednak, w jakim stopniu urządzenia będą początkowo dostępne i jak dobrze będzie ewoluował ich poziom zaopatrzenia w czasie.

Dzisiaj nawet Bitmain nie jest w stanie nadążyć za popytem, ​​więc jest to prawie gwarancja, że ​​urządzenia B2 będą się wyprzedawać niemal natychmiast.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me