Obelisk może stworzyć układy ASIC typu open source, uniwersalne układy ASIC do naśladowania?

Obelisk

Zagrożenie centralizacją wydobycia jest częstym tematem. Ale jakie jest rozwiązanie? Jak dotąd większość odpowiedzi dotyczyła albo przejścia na dowód stawki, albo regularnej zmiany algorytmów, aby przeciwstawić się rozwojowi ASIC. Niektórzy nawet powiedzieli, że opór ASIC jest daremny (zamierzone odniesienie do Treka) lub że problem powinien rozwiązać się z czasem. Ale jeden producent ASIC, Obelisk, chce pójść w zupełnie innym kierunku.

Ich plan polega na oferowaniu usługi polegającej na zaprojektowaniu i utworzeniu niestandardowego algorytmu i rozpoczęciu produkcji sprzętu ASIC na monetę, zanim zostanie on uruchomiony lub zaktualizowany, a następnie opublikuje specyfikacje dotyczące swobodnego budowania urządzeń, aby inne firmy również mogły je wykonać. Czy doprowadzi to do uniwersalnego urządzenia ASIC?

Obelisk

Nie można ich pokonać, dołącz do nich?

Szereg znanych członków społeczności kryptowalut, takich jak autor Andreas Antonopoulos i Anthony Lusardi ze spółdzielni ETC, zgłosiło się i stwierdzili, że odporność na ASIC jest przedsięwzięciem bezużytecznym lub szkodliwym. Ich zdaniem górnicy ASIC z natury lepiej zabezpieczają sieć i zapewniają szereg korzyści łańcuchom bloków, na których są wydobywani.

Dla celów argumentacji załóżmy, że ich twierdzenia są poprawne. Powiedzmy, że próba walki z ASIC to zły pomysł. W jaki sposób kryptowaluta może zarówno skorzystać z zalet wydobycia ASIC, ale nadal nie cierpieć z powodu wad centralizacji i monopoli dostawców?

Problemy górnicze

Przeczytaj także: Problemy z wydobywaniem kryptowalut: zużycie energii & Centralizacja

To jest, gdzie Program startowy Obelisku może zaoferować (kosztowną) alternatywę. Usługa, która osiąga „około 10 milionów dolarów”, obejmuje zaprojektowanie i opracowanie nowego algorytmu proof-of-work, który ma być odporny na 51% ataków, a także zaprojektowanie i produkcję sprzętu ASIC dla nowego algorytmu.

Jak więc miałoby to zmienić grę? Odpowiedź jest taka, że ​​po wydaniu pierwszej serii urządzeń Obelisk poda do publicznej wiadomości specyfikacje projektowe dla urządzenia. Oznacza to, że każdy producent, w tym ten, który być może nigdy wcześniej nie zajmował się kryptowalutą, będzie miał pełny dostęp do tego, co zwykle jest wysoce strzeżonym i tajnym zestawem schematów..

Niekończące się problemy w łańcuchu dostaw to już przeszłość?

Jednym z największych problemów, przed którymi stoją dziś górnicy ASIC, jest chroniczny niedobór nowych urządzeń.

Gdy nowe urządzenie zostanie ogłoszone i wprowadzone do przedsprzedaży, nieuchronnie zostanie ono całkowicie wyprzedane zwykle w mniej niż godzinę. Wtedy ci, którzy mają szczęście dostać się na listę przedsprzedażową, otrzymają swoje urządzenia najwcześniej dopiero 3 do 6 miesięcy później. Skutkuje to ogromnie zawyżonym rynkiem wtórnym, na którym chciwi oportuniści kupują jak najwięcej urządzeń, a następnie odsprzedają je za potrójną lub poczwórną cenę..

Jest to jednak tylko na rynku detalicznym. Duzi, zamożni nabywcy prawie na pewno są w stanie składać wcześniejsze zamówienia bezpośrednio od producenta poza systemem. Daje im to prawdopodobnie nieuczciwą przewagę nad mniejszymi konkurentami, którzy mogą chcieć po prostu uruchomić kilka maszyn w piwnicy lub garażu..

W tym miejscu pomysł Obelisku staje się naprawdę fascynujący.

Jeśli to, co mówią, jest prawdą, a plany zostaną ujawnione publicznie, to wkrótce po pierwszym uruchomieniu urządzeń potencjalnie dziesiątki lub więcej producentów może zacząć samodzielnie produkować urządzenie. Doprowadziłoby to nie tylko do zwiększenia podaży urządzeń, ale także do pewnego stopnia konkurencji cenowej i jakościowej wśród wielu producentów – coś, co byłoby absolutnie korzystne dla kupujących zarówno dużych, jak i małych..

Czy każdy będzie korzystał z usługi?

Pytanie brzmi teraz, czy ktoś skorzysta z oferty Obelisku.

Jak wspomniano powyżej, cena za usługę to aż 10 milionów dolarów. Na początku ICO projekty łatwo przyciągały sto milionów dolarów. Spadek o 10 milionów dolarów na niestandardowy sprzęt ASIC, aby uniknąć 51% ataków lub centralizacji, mógł być łatwą decyzją. Jednak dzisiaj większości ICO nie udaje się przekroczyć nawet 1 miliona dolarów, znacznie mniej 10 milionów dolarów, co jest absolutnym minimum, aby rozpocząć ten proces..

Powodem, dla którego Obelisk tak dużo nalicza, jest prawdopodobnie krytyczny komponent, że będą rozdawać projekty swoich urządzeń, a tym samym nie będą mogli na nich czerpać wyłącznie korzyści. Z drugiej strony firma taka jak Bitmain uzyskałaby wyłączne prawa do produkcji własnych projektów na zawsze. Daje im to nieskończoną kontrolę nad utrzymaniem własnego rynku według własnego uznania. Jest to zrozumiałe, ale zwykłemu obserwatorowi 10 milionów dolarów wydaje się wygórowane.

Co gorsza, projekty, które mogłyby odnieść największe korzyści z tego rodzaju usług, takie jak mniejsze monety potwierdzające pracę, które są narażone na wysokie zagrożenie atakiem 51%, prawie na pewno nie byłyby w stanie pozwolić sobie na tę usługę.

Torowanie drogi do uniwersalnego standardu ASIC?

Jeśli ktoś podejmie Obelisk do stworzenia nowego algorytmu proof-of-work i projektu ASIC o otwartym kodzie źródłowym, małe projekty mogą po prostu zdecydować się na twardą rozwidlenie algorytmu Open Source proof-of-work opracowanego przez Obelisk i wykorzystać potencjał powszechna dostępność nowych urządzeń ASIC.

Powiedzmy na przykład, że Obelisk tworzy algorytm wydobywczy o nazwie „ObHash” oraz górnik o nazwie „ObMiner1”. Wyobraź sobie, że każda mała moneta dowodu pracy przeszłaby na znormalizowany algorytm ObHash, który wykorzystywał projekt Open Source ObMiner1 ASIC, który został wyprodukowany przez wielu różnych konkurentów i w wielu różnych przedziałach cenowych. Być może byłby Bitmain ObMiner1, Halong ObMiner1, GMO ObMiner1 i tak dalej.

Taki wynik może rozwiązać wiele problemów. Nagle wiele projektów można by chronić dzięki współużytkowaniu podobnego algorytmu i znormalizowanego sprzętu wydobywczego. Ale trudno powiedzieć, czy kiedykolwiek będzie to rzeczywistość. Trudno też powiedzieć, jakie nieprzewidziane problemy techniczne lub zagrożenia mogą spowodować tego rodzaju układ.

Drugim ważnym pytaniem byłoby – kto w pierwszej kolejności zapłaci Obeliskowi 10 milionów dolarów, żeby to zrobił?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map