Historia jedwabnego szlaku: opowieść o narkotykach, wymuszeniach i bitcoinach

Historia Jedwabnego Szlaku

Silk Road to targowisko inne niż wszystkie. Opisywany jako internetowy Dziki Zachód i eBay of vice, był rajem dla handlarzy narkotyków, handlarzy bronią i fałszerzy dokumentów. Założona w lutym 2011 roku przez młodego libertarianina Rossa Ulbrichta (alias Dread Pirate Roberts, postać z filmu „The Princess Bride”, której tożsamość podobno dzieliło kilka osób), oryginalna witryna Silk Road była aktywna przez mniej niż trzy lat, ale w tym czasie zrobiło to spore poruszenie.

Na początek uczyniło Ulbrichta multimilionerem, a później skazanym. Następnie konsekwencje upadku Jedwabnego Szlaku doprowadziły również do skazania dwóch agentów federalnych USA za korupcję. I wreszcie, pozostawiło po sobie dziedzictwo, ale co to jest. Czy ostatecznie była to siła dobra? A może ostatecznie miał to zgubny wpływ na jej idealistycznego założyciela?

Historia Jedwabnego Szlaku

Brzmi jak zadatki na film z Hollywood, prawda? Robi i jest. Gwiazda Hollywood, Keanu Reeves, opowiedział o filmie dokumentalnym z 2015 roku o sadze Silk Road zatytułowanej Deep Web, która jest kroniką powstania i upadku strony internetowej oraz jej założyciela. Dlatego wydaje się właściwe, aby ten post zaczął się od wprowadzenia głębokiej sieci.

Głęboka sieć & Dark Web

Głęboka sieć to część internetu, której większość użytkowników nigdy nie widzi. Jest zdefiniowany jako obejmujący całą zawartość World Wide Web, która z jakiegoś powodu nie jest indeksowana przez wyszukiwarki, takie jak Google (zindeksowana część internetu jest nazywana siecią powierzchniową). Chociaż nie ma sposobu na dokładne zmierzenie rozmiaru i zakresu głębokiej sieci, niektórzy eksperci sugerują, że jest ona setki razy większa niż sieć powierzchniowa. Dostęp do głębokiej sieci wymaga specjalistycznych umiejętności i narzędzi, takich jak Tor, program opracowany przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych, który umożliwia anonimową komunikację online.

W wyniku sukcesu i rozgłosu witryn internetowych, takich jak Silk Road, niewielka, ale notoryczna sekcja głębokiej sieci jest powszechnie nazywana ciemną siecią. Ciemna sieć to część głębokiej sieci, która istnieje w ciemnych sieciach (tj. Sieciach nakładkowych, do których można uzyskać dostęp tylko za pomocą określonego oprogramowania lub konfiguracji, których przykłady obejmują Tor lub sieci wymiany plików / peer-to-peer).

Ross Ulbricht

Urodzony w Austin w Teksasie Ross Ulbricht ukończył fizykę na Uniwersytecie Teksańskim oraz tytuł magistra inżyniera na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii. Miał libertariańskie poglądy na temat świata; czytając Ayn Rand i będąc samozwańczym zwolennikiem kandydata na prezydenta USA Rona Paula. Był sceptyczny co do władzy rządowej i kwestionował zasadność i skuteczność amerykańskiej wojny z narkotykami.

Ross Ulbricht

Po ukończeniu studiów Ulbricht był asystentem naukowym w swojej macierzystej uczelni. Później Ulbricht zdecydował, że nie chce zostać naukowcem na pełny etat i próbował swoich sił w wielu start-upach, w tym w księgarni internetowej. Jednak rozczarował się swoimi próbami zostania odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą i, podobnie jak wielu innych programistów komputerowych w jego wieku i umiejętnościach, udał się do Doliny Krzemowej, aby stworzyć start-up jak żaden inny..

Jedwabny Szlak

Nazwany na cześć historycznej sieci szlaków handlowych łączących Europę z Azją Wschodnią, Ulbricht założył Jedwabny Szlak w oparciu o skromną zasadę: uczynić świat lepszym miejscem. Według swojego profilu na LinkedIn Ulbricht chciał „wykorzystać teorię ekonomii jako sposób na zniesienie przymusu i agresji wśród ludzkości”.

Jedwabny Szlak został zaprojektowany przez Ulbrichta jako wolny rynek, rynek, którego istnienie byłoby poza zasięgiem rządowej kontroli, podkopując w ten sposób samą tkankę państwa. Ideologia Ulbrichta polegała na tym, że użytkownicy Jedwabnego Szlaku mieli możliwość samodzielnego decydowania, jakie substancje chcą wprowadzić do swoich ciał, bez konieczności zajmowania się niebezpiecznymi gangami narkotykowymi lub wpadania w konflikt z władzami. Podobnie jak w serwisie eBay, będzie dopasowywać kupujących i sprzedających, pozwalać użytkownikom na wzajemne ocenianie i zapewnianie, że wymienione produkty będą dostarczane bezpośrednio do drzwi klientów przez niczego niepodejrzewającą usługę pocztową.

Ponieważ działał jako usługa ukryta Tor, komunikacja na Silk Road była uważana przez użytkowników za prawie całkowicie anonimową. Ponadto transakcje na Silk Road można było dokonywać wyłącznie za pomocą bitcoinów, które choć nie były całkowicie anonimowe, oferowały poziom anonimowości o wiele większy niż jakakolwiek inna forma transakcji walutowych lub transakcji kartą kredytową..

Witryna Silk Road

Zgodnie z prognozą Ulbrichta podczas zakładania strony, notowania na Silk Road miały być ograniczone do produktów, które skutkowały „przestępstwami bez ofiar”. Na tej podstawie zakazano wpisów związanych z pornografią dziecięcą, skradzionymi kartami kredytowymi, zabójstwami i bronią masowego rażenia. Rzeczywiście, badanie witryny przeprowadzone na początku 2013 r. Sugeruje, że do 70% produktów wymienionych na stronie to narkotyki. Jednak pomimo stworzenia warunków świadczenia usług, które były bardziej zaporowe niż inne rynki ciemnej sieci, Ulbricht stał się niechętny lub niezdolny do utrzymania standardów, które początkowo ustalił, i rzeczywiście złagodził politykę zakazu sprzedaży broni w oparciu o pogłębiający się pogląd. przepisy dotyczące broni palnej utrudniały ludziom kupowanie broni, w przeciwieństwie do jego libertariańskich wartości. Ponadto, wraz z rozwojem strony, zaczęto wymieniać coraz więcej produktów „przemytu”.

Dla użytkowników Silk Road główną przewagą, jaką miał nad konkurentami, było to, że był on godny zaufania. Kupujący i sprzedawcy mogli oceniać się nawzajem, między innymi na podstawie jakości, niezawodności i ceny. Innym powodem sukcesu Silk Road było to, że Ulbricht był w większości konsekwentny i szczery, jeśli chodzi o jego poglądy na temat tego, jak chciał, aby Silk Road działał, a jego interakcje na forum Silk Road wydają się wskazywać, że naprawdę czuł się tak, jakby a pozostali użytkownicy Silk Road byli społecznością. Zamówienia były prawie zawsze realizowane (chyba że w rzadkich przypadkach, gdy dostawa została przerwana przez władze, w którym to przypadku anonimowi użytkownicy udawaliby niewinność), a użytkownicy mogli ufać, że każdy bitcoin przechowywany w Escrow jest bezpieczny. Szacuje się, że w stosunkowo krótkim okresie życia ponad 1 miliard dolarów przeszedł z rąk do rąk za pośrednictwem Jedwabnego Szlaku, przynosząc Ulbrichtowi osobistą fortunę w wysokości około 28 milionów dolarów w momencie aresztowania.

Chociaż władze wiedziały o istnieniu Jedwabnego Szlaku w ciągu kilku miesięcy od jego uruchomienia, odkrycie tożsamości Ulbrichta zajęło ponad dwa lata. Dwóch amerykańskich senatorów publicznie potępiło witrynę, która poprosiła DEA o przejęcie nazwy domeny Silk Road, ale postęp był powolny, a władze musiały próbować infiltrować sieć, wyśledzić dostawców i administratorów (z których żaden nigdy nie był wystarczająco blisko Ulbricht, aby poznać jego prawdziwe imię) i skrupulatnie poskładać małe elementy układanki, z którymi byli w stanie pracować. Jednak po wielu latach sumiennej pracy FBI w końcu dogoniło Ulbrichta.

Koniec drogi

Pewnego październikowego popołudnia w bibliotece publicznej w San Francisco marzenie Rossa Ulbrichta o libertariańskim raju online dobiegło końca. FBI w końcu dogoniło Ulbrichta, infiltrując Silk Road, „odwracając” wielu najbliższych współpracowników Ulbrichta i wykorzystując ich tożsamość, aby stopniowo rozwikłać sieć Jedwabnego Szlaku. Ostateczne powiązanie nastąpiło między Silk Road i Ulbricht, kiedy proste wyszukiwanie w Google połączyło Dread Pirate Roberts z innym aliasem o nazwie „altoid”, który był wczesnym promotorem Silk Road na innym forum narkotykowym. Ten alias został prześledzony w Internecie do forum bitcoin, na którym Ulbricht zamieścił swój osobisty adres e-mail.

Ulbrichta złapano na gorącym uczynku. W momencie aresztowania był zalogowany na Silk Road jako administrator i używając swojego pseudonimu Dread Pirate Roberts, nieświadomie komunikował się z tajnym agentem FBI. Agenci odkryli, że laptop Ulbrichta zawierał dziesiątki milionów dolarów bitcoinów, a kolejne miliony na dyskach USB znalezionych w jego mieszkaniu. Komputer zawierał również prywatny dziennik Ulbrichta, który zawierał obciążające go dowody. W ciągu kilku godzin od aresztowania, domena Jedwabnego Szlaku została zajęta, rynek został zamknięty, a wielkie plany Rossa Ulbrichta, aby uczynić świat lepszym miejscem, legły w gruzach.

Powiadomienie o rozmiarze domeny

Usiłowanie zabójstwa

Kiedy Ross Ulbricht znalazł się w sądzie, jednym z bardziej zaskakujących zarzutów w raporcie było sześć zarzutów popełnienia morderstwa. Jedwabny Szlak został stworzony przez idealistę i wolnorynkownika i miał na celu ograniczenie przemocy związanej z handlem narkotykami. Jednak jego idealistyczny i pryncypialny założyciel stanął teraz przed sądem, w obliczu oskarżenia o usiłowanie zabójstwa.

W ramach śledztwa w sprawie Silk Road FBI dogoniło wielu innych użytkowników i administratorów Silk Road podczas polowania na Dread Pirate Roberts. Jednym z nich był Curtis Green, ojciec dwójki dzieci w średnim wieku. Green był moderatorem na Silk Road, który zaczął sprzedawać leki na receptę na stronie internetowej. Po przeczytaniu o aresztowaniu Greena Ulbricht, który wymagał od wszystkich moderatorów ujawnienia mu swojej prawdziwej tożsamości, obawiał się, że Green zostanie informatorem, zwłaszcza po tym, jak dowiedział się, że 350 000 dolarów w bitcoinach zniknęło z różnych kont Silk Road i zostało prześledzonych wstecz. na konto Greena. Aby chronić siebie i swoje przedsiębiorstwo, Ulbricht wezwał innego ze swoich bliskich współpracowników, którzy pisali na Silk Road jako „Nob”, aby wyświadczył mu przysługę i wykonał wyrok na Green. Na nieszczęście dla Ulbrichta „Nob” był agentem DEA imieniem Carl Force, który zinfiltrował Silk Road, aby zbliżyć się do Ulbrichta.

Korzystając z okazji do dalszej integracji z Ulbrichtem, Force zaaranżował zabójstwo Curtisa Greena za książęcą sumę 40 000 dolarów. W następstwie „zamachu” Ulbricht wyraził skruchę za to, co się stało, ale zgodził się, że jest to konieczne. Ale jak się później okazało, dowody sugerowały, że nie był to jedyny raz, kiedy Ulbricht próbował zatrudnić zabójców. Co dziwne, próby te obejmowały zatrudnienie członka Hell’s Angels do zabicia użytkownika Silk Road, który szantażował Ulbrichta, grożąc włamaniem się do witryny za pomocą ataku typu „odmowa usługi”.

Chociaż oskarżenia o usiłowanie zabójstwa zostały usunięte z aktu oskarżenia, Ulbricht został skazany za pranie pieniędzy, hakowanie komputerów i handel narkotykami i został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

A 350 000 dolarów, które zaginęły? Został skradziony, ale nie przez osobę, której podejrzewał Ulbricht.

Wymuszenie

Jak wspomniano wcześniej, agent DEA, „Nob”, który zainscenizował uderzenie, aby usidlić Ulbrichta, nazywał się Carl Force. Force wykorzystał informacje, które zdobył na temat Dread Pirate Roberts, aby stworzyć alternatywne tożsamości na forum Silk Road, które wykorzystał do wyłudzenia pieniędzy od Ulbrichta w zamian za poufne informacje o śledztwie FBI na stronie internetowej. Ponieważ informacje przesłane przez Force do Ulbrichta były zaszyfrowane, nie było możliwości ustalenia, czy przekazane informacje są zgodne z prawem, czy nie. Co więcej, Force sprzedał swoją historię w zamian za luksusowy kontrakt z Hollywood.

Co więcej, 350 000 $ w bitcoinach, które Ulbricht odnalazł na koncie Curtisa Greena, zostało skradzione, ale nie przez Greena. Były agent Secret Service, Shaun Bridges, wykorzystał tożsamość Greena, aby ukraść pieniądze z konta Silk Road. Ponadto wykorzystał konto Greena do kradzieży kolejnych 450 000 dolarów z innych kont Silk Road, które przeniósł na swoje konto.

Następstwa

Ross Ulbricht odwołał się od wyroku i wyroku dożywotniego pozbawienia wolności, powołując się na dwa wyroki za korupcję przeciwko Force i Bridges, o których żaden z jego obrońców nie został poinformowany podczas procesu. Jego zespół obrony twierdził również, że przeszukania sieci Jedwabnego Szlaku przez FBI podczas ich śledztwa były niezgodne z konstytucją. Sędziowie odrzucili apelację, zwracając uwagę na fakt, że sędzia rozpatrujący sprawę wziął pod uwagę zarzuty usiłowania zabójstwa wniesione przeciwko Ulbrichtowi.

Carl Force przyznał się do wymuszenia, prania pieniędzy i utrudniania wymiaru sprawiedliwości i został skazany na sześć i pół roku więzienia, a także zapłacenie ponad 300 000 dolarów odszkodowania. Shaun Bridges również przyznał się do prania brudnych pieniędzy i został skazany na 71 miesięcy więzienia. Obecnie jest sądzony za dalsze przypadki prania pieniędzy za pośrednictwem BTC-e, giełdy bitcoinów, która została niedawno zamknięta przez FBI podczas dochodzenia w sprawie włamania do Mt Gox.

Po aresztowaniu Rossa Ulbrichta w październiku 2013 r. Silk Road 2.0 zostało tymczasowo ponownie otwarte przez administratorów pierwotnej strony. Silk Road 2.0 przetrwał przez około rok, aż do zamknięcia go i aresztowania rzekomego operatora. Pojawiły się kolejne iteracje Silk Road, a także inne serwisy oferujące podobne usługi. Jednak mając świadomość, że FBI jest na ich tropie i surowe kary, jakie mogą spotkać operatorzy witryn internetowych, jeśli zostaną złapani, żaden następca Silk Road nie osiągnął takiego poziomu sukcesu ani rozgłosu. Ponadto pojawiło się wiele oszukańczych witryn, a wiele głośnych oszustw sprawia, że ​​użytkownicy są bardziej nieufni, jeśli chodzi o zaufanie do takich witryn.

Ross Ulbricht pozostaje w więzieniu, skazany niedawno na dożywocie bez szansy na warunkowe zwolnienie przegrał odwołanie przeciwko tej pozornie surowej karze z składem odwoławczym składającym się z trzech sędziów potwierdzającym pierwotną decyzję sądu, uwzględnili jednak stonowaną krytykę amerykańskich przepisów antynarkotykowych:

„Rozsądni ludzie mogą i nie zgadzają się co do społecznej użyteczności surowych wyroków za dystrybucję kontrolowanych substancji, a nawet kryminalnego zakazu ich sprzedaży i używania w ogóle” – czytamy w opinii sądu apelacyjnego. „Jest bardzo możliwe, że w pewnym momencie w przyszłości uznamy te polityki za tragiczne błędy i przyjmiemy mniej karne i skuteczniejsze metody ograniczania częstości i kosztów zażywania narkotyków”.

„Jednak w tym momencie naszej historii demokratycznie wybrani przedstawiciele narodu opowiedzieli się za polityką zakazu, popartą surową karą”.

Rodzina Rossa nadal prowadzi kampanię na rzecz „uwolnienia Rossa Ulbrichta od barbarzyńskiego podwójnego wyroku dożywocia za wszystkie pokojowe oskarżenia”, z na miejscu przyjmować darowizny na poczet honorariów prawników.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map