Problemy z walutą Fiata i jak to wkrótce będzie cyfrowe

Fiat & amp; Waluta cyfrowa

Nawet wielu najostrzejszych krytyków kryptowalut przyznaje, że istnieją poważne problemy z walutami fiducjarnymi.

O dziwo, najbardziej otwarty krytyk walut emitowanych przez rząd; były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kenneth S. Rogoff, jest także wrogiem kryptowaluty. Rogoff napisał nawet książkę; Klątwa gotówki, w którym zalecił rządom całkowite zniesienie gotówki papierowej.

Argument Rogoffa jest taki, że gotówka wysysa pieniądze z legalnych, wolnych przedsiębiorstw i trafia na czarny rynek. Oskarża również światowe banki centralne o promowanie czarnego rynku poprzez czerpanie zysków ze sprzedaży papierowych banknotów.

„A cała ta gotówka ułatwia rozwój głównie w szarej strefie, a nie legalnej” – mówi Rogoff naładowany w artykule redakcyjnym Project Syndicate. Zauważył, że rachunek za 100 dolarów; których przeciętny Amerykanin prawie nigdy nie widzi, stanowi 80% podaży pieniądza w USA. Banknot 100 dolarów jest ulubionym środkiem wymiany przestępców na całym świecie.

Waluta papierowa zachęca do brutalnych przestępstw, sprawiając, że kradzież się opłaca, a handel narkotykami i nielegalna imigracja są opłacalne; Rogoff zauważył, że dając przestępcom łatwy w użyciu środek płatniczy. W klątwie gotówki; zauważył, że szwedzki rząd znacznie zmniejszył liczbę napadów na banki, po prostu obniżając ilość gotówki w obiegu, co sprawiło, że takie przestępstwa były mniej opłacalne.

Jak na ironię, jest to twierdzenie, które jest zrównane z Bitcoinem i innymi kryptowalutami, że ułatwiają przestępstwo, gdy w rzeczywistości gotówka jest zdecydowanie największą metodą lub wymianą dla przestępców.

Czy waluta papierowa jest przestarzała?

Rogoff to ten sam człowiek, który potępił Bitcoin (BTC) jako „Crypto Fool’s Gold” w Syndykacie Projektu z 9 października kolumna. Rogoff; profesor polityki publicznej na Uniwersytecie Harvarda, nie jest fanem kryptowalut, ale uważa, że ​​współczesne waluty fiducjarne są gorsze.

Co ciekawe, Rogoff uważa, że ​​rządy zlikwidują obecne waluty fiducjarne; i zastąp je w najbliższej przyszłości krajowymi kryptowalutami (używa terminu waluty cyfrowe). Wydaje się, że wierzy w to, że gotówka papierowa jest przestarzałą technologią, którą należy znieść.

„Ale długa historia waluty mówi nam, że to, co wprowadza innowacje w sektorze prywatnym, ostatecznie reguluje i przywłaszcza sobie państwo – i nie ma powodu, aby oczekiwać, że wirtualna waluta uniknie podobnego losu” – napisał Rogoff w Project Syndicate.

Jego przewidywania są takie, że rządy po prostu przejmą kryptowalutę. Historycznie rzecz biorąc, waluty papierowe były najpierw drukowane przez banki, ale ostatecznie zostały przyjęte przez rządy, ponieważ stanowiły doskonałą technologię płatności.

Niebezpieczeństwo utraty gotówki

Osobą, która zgadza się z Rogoffem, jest premier Indii Narendra Modi. 8 listopada 2016 roku Modi zademonstrował wszystkie problemy z walutami fiducjarnymi, deklarując, że 86% gotówki w jego kraju jest bezwartościowe.

Modi po prostu wszedł do telewizji i powiedział Indianom, że ich dwa największe rachunki; 500 rupii (7,50 USD lub 5,40 GBP) i 1000 (15 USD lub 10,81 GBP) banknotów były natychmiast bezwartościowe, CNN Money zgłoszone. Nic dziwnego, że działanie premiera wywołało natychmiastową panikę i natychmiastowy brak gotówki.

India CashIndianie czekają w kolejce do wypłaty gotówki, zdjęcie z CNN.

W ciągu następnych 50 dni dziesiątki milionów Hindusów dowiedziały się, jak to jest żyć bez gotówki. Niektóre firmy uciekały się do barteru, podczas gdy niektórzy ludzie spali w kolejkach przed bankami i bankomatami, które podobno miały gotówkę. Taki chaos pojawił się, ponieważ 98% wszystkich transakcji konsumenckich w Indiach odbywa się za gotówkę.

Modi pokazał światu, dlaczego gotówka jest takim kiepskim mechanizmem płatności; można go natychmiast zniszczyć lub zabrać. Tak jak osoba, która trzyma wszystkie swoje pieniądze na rachunkach pod materacem, może stracić wszystko przez kradzież lub pożar. Cały naród może stracić siłę nabywczą w wyniku jednej akcji rządu.

Zagrożenie hiperinflacją

Głównym problemem związanym z walutą Fiata jest problem inflacji, rządy mogą drukować tyle nowych pieniędzy, ile im się podoba, co powoduje dewaluację pieniędzy już znajdujących się w podaży. Na przykład, po kryzysie finansowym w 2008 roku, bank Anglii stworzył 375 miliardów funtów nowych pieniędzy. Jest to ciągły problem i jeden z problemów, które kryptowaluty rozwiązują całkowicie – na przykład wiemy, że będzie istnieć tylko 21 milionów Bitcoinów..

Mieszkańcy Wenezueli doświadczają innego poważnego zagrożenia ze strony walut rządowych: hiperinflacji.

Ceny w Wenezueli mogły wzrosnąć o 12875% w 2017 r. Io 85% w grudniu 2017 r., Powiedział ekonomista Johns Hopkins University Steve Hanke w wywiadzie dla The Economist. Hanke uważa, że ​​ceny w Wenezueli podwajają się co 52 dni.

Jeśli Hanke ma rację, umieściłoby to Wenezuelę wśród najgorszych przypadków hiperinflacji w historii. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2018 r. Inflacja w Wenezueli może wzrosnąć o 13 000%.

Rząd Wenezueli drukuje teraz 100 000 banknotów w swojej fiducjarnej walucie Bolivar, The Economist zgłoszone. Rachunek może być wart mniej niż 50 centów (0,36 GBP) w dolarach amerykańskich. Czarnorynkowy kurs wymiany jednego dolara amerykańskiego (0,72 £) w Wenezueli wynosi 228 000 boliwarów, Reuters zgłoszone.

HiperinflacjaGrafika hiperinflacji, obraz z Ekonomista.

Przeciętny Wenezuelczyk odczuwa ból, jajko kosztuje teraz 10 000 boliwarów; lub dzienną pensję narodową płacy minimalnej na ulicach kraju, The Havana Times zgłoszone. Jajka najwyraźniej zastąpiły boliwary jako jeden z ulubionych środków wymiany w Wenezueli. Pojedynczy karton jajek kosztuje teraz 60 000 boliwarów – czyli sześć dni płacy minimalnej.

Bolivar jest bezwartościowy, ponieważ prezydent Wenezueli Nicholas Maduro zniszczył gospodarkę i zmarnował pieniądze całego narodu na ropę. Nic dziwnego, że wielu Wenezuelczyków; w tym sam Maduro, z konieczności stali się maniakami kryptowalut.

Kryptowaluta a hiperinflacja

Tysiące Wenezuelczyków wykorzystuje super tanią energię elektryczną w kraju do wydobywania Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), Atlantyk zgłoszone we wrześniu 2017 roku. Wenezuelczyk może zarobić około 500 dolarów (359,56 funtów) lub 125,4 miliona boliwarów miesięcznie, wydobywając bitcoiny.

Wenezuelczycy lubią Bitcoin, ponieważ policja, przestępcy lub żołnierze nie mogą go przejąć na muszce. Mogą również używać Bitcoin do płacenia za przedmioty od firm handlu elektronicznego w Miami i wysyłania ich do krajów Ameryki Południowej. Można nawet kupić karty podarunkowe Visa i MasterCard; które można wykorzystać w Amazon, z Bitcoinem lub Ethereum.

Dzięki temu niektórzy Wenezuelczycy mogą kupować podstawowe produkty, takie jak żywność, lekarstwa i pieluchy online, odkrył reporter z Atlantyku Rene Chun. Ci ludzie mogą wieść lepsze życie niż ich sąsiedzi, którzy handlują jajami za towary konsumpcyjne na ulicy.

Bitcoin jest teraz tak cenny w Wenezueli; że skorumpowana policja przejmuje platformy wydobywcze i restartuje je na swoich stacjach, napisał Chun. Jedyny sposób, w jaki policjanci mogą otrzymać zapłatę; i nakarmić swoje rodziny, to wydobywać bitcoiny.

Pozwalanie politykom łupić bogactwo narodu

Najnowszym maniakiem kryptowalut w kraju jest sam Maduro; WHO ogłosił stworzenie altcoina opartego na ropie naftowej, który nazwał Petro w grudniu 2017 r., Al Jazeera zgłoszone. Maduro planuje nawet spróbować skłonić Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) do wydania altcoinów.

Prezydent Wenezueli Maduro, zdjęcie z AlaJazeera.

„Mam zamiar oficjalnie zaproponować wszystkim krajom OPEC i nie produkującym OPEC przyjęcie wspólnego mechanizmu kryptowalutowego wspieranego przez ropę” – powiedział Maduro.

Petro prawdopodobnie nie pomoże przeciętnym Wenezuelczykom; ale ułatwi Maduro i jego poplecznikom wyprowadzenie wszystkich pieniędzy z ropy z kraju przed rewolucją. Nie jest jasne, czy społeczność międzynarodowa pozwoli Maduro uciec z rabunkiem bogactwa Wenezueli.

Los Wenezueli ujawnia, co może być największą wadą rządowych walut fiducjarnych; Ułatwiają skorumpowanym lub niekompetentnym przywódcom łupienie bogactwa narodu. Jedyne, co dyktator musi zrobić, aby zdobyć więcej gotówki, to uruchomić drukarnię.

Ofiary to przeciętni obywatele, którzy nie mają innego wyboru, jak tylko przyjąć bezwartościowy papier. Dyktator i jego kumple mają możliwość sprzedaży aktywów za inne waluty z wartością i przeniesienia ich na zagraniczne konta bankowe. Niepokojące jest to, że w interesie dyktatora jest drukowanie większej ilości pieniędzy; ponieważ może wymienić je na waluty z wartością, czyniąc gotówkę jeszcze bardziej bezwartościową.

Wenezuela Pokazuje, dlaczego kryptowaluta zastąpi waluty Fiata

Przeciętni ludzie są zdani na łaskę tego przerażającego systemu, ponieważ nie mogą wydać bezwartościowego papieru tyrana poza krajem. Nie mają też dobrych środków na wyprowadzanie gotówki poza granice kraju, ponieważ nikt inny nie akceptuje ich krajowych gazet.

Kryptowaluty umożliwiają przeciętnym ludziom ominięcie wystawionego przez rząd Fiata, który podlega ich kaprysom – i właśnie dlatego są tak cenni. Prawdziwą zaletą kryptowaluty jest to, że umożliwia ona przeciętnym ludziom dokonywanie transakcji transgranicznych bez kursu wymiany. To daje im siłę nabywczą i możliwości transferu pieniędzy kiedyś zarezerwowane tylko dla bogatych.

Rogoff i Modi mają całkowitą rację, problemy z walutą fiducjarną zabiją ją w najbliższej przyszłości, bez względu na to, co zrobią rządy. Czy nam się to podoba, czy nie, kryptowaluta jest przyszłością pieniądza, a rządy będą zmuszone do jej przyjęcia lub próby jej zakazania, co okaże się daremne ze względu na jej zdecentralizowany charakter.

Chińskie plany cyfrowej waluty

Raporty z Chin mówią, że bank centralny tego kraju czyni postępy w swoich planach stworzenia suwerennej waluty cyfrowej. Jednak Ludowy Bank Chin (LBCh) nie opublikował jeszcze żadnego oficjalnego harmonogramu wprowadzenia proponowanego cyfrowego juana.

W międzyczasie komentatorzy nadal twierdzą, że chińskie plany cyfrowej waluty są częścią wysiłków mających na celu zapobieżenie powszechnemu przyjęciu publicznych kryptowalut, takich jak bitcoin (BTC), a także prywatnych walut wirtualnych, takich jak Libra Facebooka. Kilka banków centralnych podejmuje również wysiłki, aby uruchomić własne emitowane przez państwo waluty cyfrowe.

Chiny

Nie określono daty wprowadzenia dla chińskiej waluty cyfrowej

Według South China Morning Post, LBCh wydał oświadczenie 5 stycznia 2019 r., w którym zadeklarował postęp w rozwoju cyfrowej waluty juana. Oświadczenie było częścią dorocznej konferencji roboczej banku centralnego, na której szczegółowo opisano działania LBCh za ostatni rok.

Pomimo przedstawienia dowodów na trwające prace nad proponowaną walutą cyfrową banku centralnego (CBDC), LBCh nie określił prawdopodobnych ram czasowych dla uwolnienia cyfrowego juana. W 2019 roku raporty wskazywały, że chińska waluta cyfrowa prawdopodobnie zostanie uruchomiona w listopadzie 2019 roku, ale te plotki okazały się fałszywe.

Ponadto szczegóły dotyczące cyfrowej waluty Chin są nadal rzadkie, a źródła wewnętrzne do tej pory odmawiają podawania zwięzłych komentarzy na temat projektu.

W 2018 roku Blockonomi poinformował, że LBCh rekrutuje specjalistów od waluty cyfrowej.

Pekin chce walczyć z przyjęciem Bitcoina i Libry w Chinach

Pomimo braku szczegółów na temat proponowanej chińskiej waluty cyfrowej, jedno jest jasne – Pekin chce przeciwdziałać kryptowalutom takim jak bitcoin i Libra. Jednym z kluczowych dowodów na to twierdzenie jest to, że pogłoski o projekcie wzrosły po opublikowaniu białej księgi Libra w połowie 2019 r..

Chiny były jednym z pierwszych krajów, które skrytykowały projekt, powołując się na obawy dotyczące kontroli monetarnej. W tamtym czasie Pekin sprzeciwił się planowi Libry, by stworzyć stabilne monety wspierane przez koszyk walut fiducjarnych, mówiąc, że taka cyfrowa waluta może przyczynić się do ucieczki kapitału z Chin kontynentalnych.

Wzmożona dyskusja na temat chińskich planów waluty cyfrowej pojawiła się również w czasie, gdy rząd aktywnie promował przyjęcie technologii blockchain. Prezydent Xi Jinping zadeklarował w październiku 2019 r., Że blockchain stanie się „podstawową” technologią w kraju. Krytycy chińskiego stanowiska pro-blockchain powiedzieli, że kraj nie będzie dążył do promowania bardziej zdecentralizowanych aspektów technologii.

Różne państwowe i polikliczne organizacje medialne również lirycznie opowiadały o wykorzystaniu blockchain w Chinach. Jednak ta fala pozytywnych nastrojów związanych z blockchainem nie rozciągnęła się na kryptowaluty, a rząd kraju zdecydowanie utrzymywał swoje „stanowisko blockchain, a nie kryptowalut”.

Jak wcześniej informował Blockonomi, wznowione rozprawienie się z kryptowalutami spowodowało wyparcie pięciu giełd kryptowalut z działalności. Ten nowy zakaz dotyczący wirtualnej waluty wydawał się koncentrować na punktach obrotu aktywami cyfrowymi dostępnymi bez recepty (OTC).

Chiny usunęły wydobywanie bitcoinów z listy zabronionych działań przemysłowych. Jednak kilka prowincji w kraju żąda, aby górnicy kryptowalut ograniczali zużycie energii w miesiącach suchych, aby zapewnić wystarczające dostawy energii dla konsumentów detalicznych.

Banki centralne patrząc na suwerenne waluty cyfrowe

Kilka banków centralnych również potwierdziło lub zaprzeczyło doniesieniom o opracowaniu własnych CBDC.

Zainteresowane strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i całej Unii Europejskiej (UE) również wezwały do ​​stworzenia cyfrowego euro. Niektórzy decydenci argumentują, że takie posunięcie jest konieczne nie tylko w celu zwalczania prywatnych kryptowalut, takich jak Libra, ale także w celu dotrzymania kroku Chinom w powstającym krajobrazie gospodarki cyfrowej.

Escaping the Dollar: Chiny, Rosja & Inni rozważają wspólną cyfrową walutę

Przywódcy z krajów wchodzących w skład bloku BRICS – Chin, Rosji, Indii, Brazylii i RPA – rozmawiali o stworzeniu wspólnej waluty cyfrowej, która miałaby na celu rozliczenia handlowe i dalsze odsunięcie uczestniczących krajów z dala od długiego cienia Dolar.

Jak donosi rosyjskie media RBC, dyskusje wywodziły się z jednego z bloków gospodarczych i politycznych rada biznesowa spotkania w tym tygodniu, na których przedstawiciele BRICS po raz pierwszy formalnie rozważali taki wysiłek.

Z dialogu nie wynikały żadne konkretne plany, więc na razie brakuje potencjalnych szczegółów i możliwe jest, że projekt nigdy nie wystartuje lub zrobi to znacznie później po znacznych zmianach. Więc nie nazywaj tego jeszcze cyfrowymi pieniędzmi.

Dolar

„To nie będą pieniądze, możemy powiedzieć, że będzie to obieg dokumentów bez papieru, aby ułatwić transakcje” – przekonywał Nikita Kulikov, który był obecny na posiedzeniu rady.

Cokolwiek się stanie, ważne jest, że kraje BRICS rozważyły ​​nawet możliwość stworzenia własnego systemu rozliczeń blockchain, ponieważ obejmują one jedne z najbardziej wpływowych wschodzących gospodarek świata i są domem dla ponad 3 miliardów ludzi. Jeśli BRICS rozważyło wspólną walutę cyfrową, inni też to zrobią, a konsekwencje tego mogą być głębokie i długotrwałe.

Świt de-dolaryzacji: Rosja jako studium przypadku

Wysiłki zmierzające do „obniżenia wartości dolara” rosną ostatnio na arenie światowej, a nigdzie ta dynamika nie była wyraźniejsza niż w Rosji, a udział tego kraju we wspomnianych dyskusjach BRICS to tylko ostatnie wydarzenie w kampanii mającej na celu przekroczenie znaczenia dolara.

Na przykład w Rosji w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiły się różne propozycje dotyczące wspieranych przez państwo działań w zakresie cyfrowej waluty, a wszystkie z nich były wysuwane na tle czołowych przywódców Rosji, którzy chcieli sposobów na uwolnienie kraju od dolarowych i zachodnich sankcji handlowych..

Zeszłego lata Andrey Kostin, szef dużego rosyjskiego banku VTB, wytyczył ścieżkę, w której kraj mógłby wykorzystać mniej dolarów w transakcjach międzynarodowych. Od tego czasu od rosyjskich urzędników napłynęły pokrewne pomysły na temat tego, w jaki sposób technologia kryptowalut może odegrać rolę w depolaryzacji kraju. Propozycje wahały się od kryptowalut opartych na złocie lub ropie po stablecoin powiązany z rublem rosyjskim.

„[A] n kryptowaluta oparta na ropie naftowej pozwoliłaby krajom produkującym ropę uniknąć wszelkich ograniczeń finansowych i handlowych, które stały się nadmierne w ostatnich latach” – powiedział były rosyjski minister energetyki Igor Jusufow w październiku 2018 r. Miesiąc później przewodniczący Komisji Finansowej Dumy Państwowej Anatolij Aksakow zaproponował utworzenie „krypto-rubla”, który byłby wspierany przez rosyjski bank centralny.

W związku z tym rosyjscy urzędnicy uczestniczyli również w rozmowach z kolegami z Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), której Rosja przewodzi wraz z Armenią, Białorusią, Kazachstanem i Kirgistanem, w celu stworzenia wspólnej waluty cyfrowej dla bloku, która mogłaby zostać uruchomiona już wcześnie jak w 2020 r.

Jak wyjaśnił ówczesny wiceminister finansów Rosji Aleksiej Moisejew o inicjatywie EUG:

„Liczba [firm krajowych] objętych sankcjami stale rośnie i słyszymy groźby wprowadzenia kolejnych sankcji. Musimy więc zareagować, tworząc niezawodne systemy płatności międzynarodowych, które nie są powiązane z dolarem amerykańskim ”.

W podobnym duchu chińscy urzędnicy stwierdzili, że dużą motywacją stojącą za ich ciągłym dążeniem do cyfrowego juana jest dalsze umocnienie suwerenności monetarnej Chin – ukryte uderzenie w widmo dolara amerykańskiego.

Wówczas nawet między Rosją a Chinami z pewnością w BRICS istnieje wola polityczna, aby kontynuować prace, które mogą pomóc im odejść od dolara. Okaże się, czy blok posunie się naprzód, ale cała sprawa może być kluczowym wątkiem geopolitycznym, który należy obserwować w przyszłości.

Wysiłki banku centralnego dotyczące waluty cyfrowej eksplodują przed wprowadzeniem chińskich kryptowalut

Gdybyś dziesięć lat temu powiedział komuś na Wall Street lub urzędnikowi banku centralnego, że będą suwerenne waluty cyfrowe, prawdopodobnie by się roześmiał. Ale te cyfrowe waluty stają się rzeczywistością. I szybko.

Crypto

Banki centralne stawiają wszystko na kryptowaluty?

CoinDesk zgłosił że Banque de France właśnie podwoił swoje ambicje dotyczące aktywów cyfrowych. W ofercie pracy opublikowanej w połowie zeszłego miesiąca wspomniano, że bank centralny potrzebuje analityka z doświadczeniem w krypto-ekonomii, teorii gier i publicznym lub prywatnym blockchainie.

W raporcie zauważono również, że władze monetarne Francji poszukują osoby do zbadania wykorzystania technologii blockchain w tradycyjnej bankowości.

Ten sam CoinDesk opublikował wyżej wymieniony raport, Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ujawnił, że włączy kluczową osobę: Benoit Coeure, ustępujący członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

Coeure, który wcześniej nazwał Bitcoin „złowrogim odrodzeniem kryzysu finansowego”, będzie kierował Centrum Innowacji BIS, nowym oddziałem podmiotu bankowego, dla którego kryptowaluty stały się jednym ze swoich głównych obszarów zainteresowania.

Podczas gdy BIS ogłoszenie dotyczące tej wiadomości nie wspomniał o kryptowalutach, BIS wspierał w przeszłości waluty cyfrowe banków centralnych. Agustín Carstens, szef BIS, powiedział na początku tego roku:

„Wiele banków centralnych nad tym pracuje; pracujemy nad tym, wspieramy ich ”.

Te najnowsze wiadomości pojawiają się zaledwie kilka tygodni po tym, jak raport ujawnił, że Kanada rozważa własną kryptowalutę. Zgodnie z wcześniejszymi raportami z tego punktu sprzedaży, wewnętrzna prezentacja slajdów przedstawiona gubernatorowi Banku Kanady Stephenowi Polozowi ujawniła proponowany projekt waluty cyfrowej banku centralnego.

Proponowana moneta byłaby szeroko dostępna ”, ostatecznie obowiązkowa alternatywa dla papierowego fiat, byłaby w stanie zbierać informacje o konsumentach i zwalczałaby„ bezpośrednie zagrożenie ”Bitcoinem i innymi zdecentralizowanymi i„ niezabezpieczonymi ”systemami pieniężnymi.

Odpowiedź dla Chin

Chociaż może to być zbieg okoliczności, że cała ta praca nad walutami cyfrowymi wspieranymi przez bank centralny / fiducjarne dzieje się natychmiast, wydaje się, że jest to odpowiedź na te, które obecnie wyprzedzają grę: chiński rząd i Ludowy Bank Chin.

W zeszłym miesiącu prezydent Chin Xi Jinping powiedział Chińczykom, że powinni zacząć przyjmować blockchain jako „podstawową technologię”, aby wzmocnić szereg branż, w tym opiekę zdrowotną i finanse.

Ponadto w ostatnich miesiącach raporty ujawniły, że Chiny są bliskie uruchomienia dwuwarstwowego systemu pieniądza cyfrowego, który może stać się głównym środkiem wymiany w kraju..

Wyścig o cyfryzację

Jest prawdopodobne, że w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy coś w rodzaju „wyścigu zbrojeń w łańcuchu blokowym”, w trakcie którego kraje i firmy na całym świecie będą się starać, by jak najlepiej wykorzystać tę technologię.

Prawdopodobnie skupimy się na scentralizowanych kryptowalutach ze względu na wartość, jaką zapewniają; wspomniany wyżej slajd Bank of Canada wspomniał, że banknoty szybko stają się przestarzałe i drogie, a zdecentralizowane kryptowaluty zaczęły stanowić zagrożenie dla polityki pieniężnej.

Ten zbliżający się wyścig zbrojeń będzie miał ogromne znaczenie, twierdzą analitycy, a Anthony Pompliano, poprzednio z Facebooka, a obecnie z firmy inwestycyjnej zajmującej się kryptowalutami Morgan Creek Digital, zapewnił, że Stany Zjednoczone „zyskają przewagę [pieniężną / gospodarczą]” i „zdobędą wyobraźnia setek milionów ludzi ”, gdyby uruchomiła system pieniądza cyfrowego, zanim zrobiły to Chiny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map