Profile kryptograficzne: Vitalik Buterin, twórca Ethereum

Vitalik Buterin Profile

Dziennikarz. Wydawca, Scholar. Kreator waluty cyfrowej. Oto niektóre z wielu etykiet, które można zastosować do projektanta i głównego badacza Ethereum, Vitalika Buterina. Wielopłaszczyznowy człowiek, jest zaangażowany w społeczność kryptowalut od prawie siedmiu lat i pozostał jedną z jej najbardziej wpływowych postaci. Ale co napędza pęd Buterina, który pozwala mu osiągnąć tak wiele? Odpowiedź tkwi w pozornie codziennych interakcjach.

Historia Buterina, przed Ethereum

Vitalik Buterin urodził się w Rosji w 1994 roku jako syn informatyki Dmitrija Buterina i Natalii Ameline. Wychowywał się w Kołomnej w obwodzie moskiewskim, dopóki nie wyemigrował z rodziną do Toronto w Kanadzie. Umieszczony w utalentowanej klasie w trzeciej klasie, zabłysnął z wielu przedmiotów, w tym matematyki, programowania i ekonomii; w jednej historii mówi się, że dodawał trzycyfrowe liczby w głowie dwa razy szybciej niż średnia1.

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin, zdjęcie z InvestinBlockchain.

W decydującym momencie Buterin pamięta, jak grał w World of Warcraft w 2010 roku. Pewnego dnia Blizzard podjął decyzję o usunięciu składnika obrażeń z „… [jego] ukochanego zaklęcia Wysysanie życia przez czarownika”. Zdruzgotany „zapłakał się do snu” i „zdał sobie sprawę, jakie okropności mogą przynieść scentralizowane usługi”.

W innej fascynującej historii wspomina, że ​​czerpał inspirację z dyskusji na temat strategii na zawodach robotyki, stwierdzając, że „… [dał] każdemu agentowi funkcję użyteczną i pozwolił mu niezależnie działać, aby zmaksymalizować ich własne cele”. Ten moment podyktował jego myśl polityczną. Doświadczenia z dzieciństwa Buterina znacząco wpłynęły na jego przekonania polityczne i technologiczne przez wiele lat.

Wydarzenie to zbiegło się w czasie z odkryciem przez niego kryptowaluty Bitcoin w 2011 roku. Współzałożyciel słynnego Bitcoin Magazine w tym samym roku zanurzył się w świecie kryptowalut i napisał setki artykułów na ten temat2. Magazyn Bitcoin w 2012 roku rozpoczęło się później wydanie drukowane, określane jako jedna z pierwszych poważnych publikacji poświęconych kryptowalutom3. Ponadto zakodował dla opartego na prywatności Dark Wallet, marketplace Egora i Kryptokit4.

W 2012 roku Buterin wstąpił na University of Waterloo. Do 2013 roku zaczął odczuwać rozczarowanie szkołą, przypominając sobie, że „… projekty kryptograficzne zajmowały mi [do 30 godzin tygodniowo] mojego czasu, więc zrezygnowałem5”. Następnie podróżował po świecie, badał projekty kryptograficzne i dokonał oszałamiającego odkrycia na temat natury kryptowalut. Doprowadziło to do narodzin Ethereum, któremu poświęcił całe swoje życie.

W tym samym roku opublikował białą księgę przedstawiającą Ethereum, jego alternatywną platformę, zaprojektowaną dla każdego typu zdecentralizowanych aplikacji, które chcieliby tworzyć programiści. Mówiąc prościej, Ethereum „ułatwia tworzenie inteligentnych kontraktów, samowzmacniający się kod, z którego programiści mogą korzystać w różnych aplikacjach.6” Za swoje wysiłki został mianowany stypendystą Thiel 2014, nagrodą za 100 000 dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat do wykorzystania na bieżące i przyszłe projekty7.

Ethereum

W tym czasie Buterin zbudował wystarczająco imponujące CV, aby stać się szanowanym członkiem sceny konferencji bitcoin. W styczniu 2014 roku zaprezentował światu Ethereum podczas North American Bitcoin Conference w Miami8. W tym czasie główny zespół Ethereum składał się z niego, Mihai Alisie, Anthony Di lorio i Charlesa Hoskinsona9. Poprzez szwajcarską firmę Ethereum Switzerland GmbH i szwajcarską organizację non-profit, Fundację Ethereum, Ethereum zostało rozwinięte w kryptowalutę, którą znamy dzisiaj.

Podstawy Ethereum

Kryptowaluta łańcucha blokowego Ethereum nazywa się Ether; jest notowany pod kodem ETH i sprzedawany na różnych giełdach kryptowalut. Jest reprezentowany przez grecką wielką literę Xi (Ξ) jest używany jako symbol waluty. Podobnie jak jego inspiracja, Bitcoin, Ethereum jest rozproszoną publiczną siecią blockchain10. Eter uzyskany z wydobycia centralnej sieci blockchain jest zbywalny jako kryptowaluta i służy do płacenia za opłaty transakcyjne i usługi w sieci Ethereum.

Vitalik z Disrupt SF

Vitalik wyjaśnia Ethereum w Disrupt SF, zdjęcie z TechCrunch.

Co najważniejsze, blockchain koncentruje się na uruchamianiu kodu programistycznego dowolnej zdecentralizowanej aplikacji. Chociaż Bitcoin jest ograniczony do przypadków użycia waluty, Ethereum „zastępuje bardziej restrykcyjny język bitcoina… i zastępuje go językiem, który pozwala programistom pisać własne programy11”.

Ethereum umożliwia programistom tworzenie własnych inteligentnych kontraktów przy użyciu języka programowania Solidity. Inteligentne kontrakty w sieci dystrybucyjnej Ethereum mogą mieć wiele narzędzi, w tym:

 • Funkcjonujące jako rachunki z „wieloma podpisami”, dzięki czemu środki są wydawane tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę wymagany procent uczestników
 • Za dużo umów między użytkownikami
 • Aby zapewnić użyteczność dla innych umów
 • Przechowywanie informacji o aplikacji 12

Kod solidności

Przykład kodu solidności.

Inteligentne kontrakty mają ograniczenia; w końcu są tak dobrzy, jak ludzie, którzy je piszą. Przeoczenia mogą prowadzić do niezamierzonych działań. Jednak przy odpowiednim prognozowaniu skutki te można zniwelować.

Buterin zaprojektował również Ethereum do budowania zdecentralizowanych organizacji autonomicznych lub DAO. DAO są w pełni autonomiczną, zdecentralizowaną organizacją bez lidera13. DAO są obsługiwane przez szereg inteligentnych kontraktów napisanych razem w łańcuchu blokowym Ethereum.

Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, istnieje szereg korzyści wynikających z prowadzenia zdecentralizowanej platformy Ethereum. Pierwsza to niezmienność: osoba trzecia nie może wprowadzać żadnych zmian w danych. Po drugie, jest odporny na korupcję: aplikacje opierają się na zasadzie konsensusu, co uniemożliwia cenzurę. Po trzecie, bezpieczeństwo: bez centralnego punktu awarii aplikacje są dobrze chronione przed atakami hakerskimi i oszukańczymi działaniami. Po czwarte, nie ma przestojów: aplikacje nigdy się nie wyłączają i nie można ich wyłączyć.

Wpływ i oszustwo śmierci

Dziś Vitalik Buterin niesie na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Jego opinia i pozycja wystarczą, by wpłynąć na całe rynki. Na przykład mistyfikacja zapoczątkowana w czerwcu 2017 r. Przez członków forum 4chan krążyła po Internecie, stwierdzając, że założyciel Ethereum zginął w wypadku samochodowym14. Wiadomości pojawiły się w wątku / biz / o 16:30 czasu wschodniego, powołując się na inny post na luźnym kanale.

Chociaż post nie zawierał linku ani dowodów, wiadomość rozprzestrzeniła się jak pożar. Serwisy sensacyjne zaczęły wychwytywać tę historię – pomimo wszelkich dokładnych szczegółów lub zdjęć dotyczących incydentu – a Wikipedia została zredagowana do czasu przeszłego. Pojawił się sam Vitalik na Twitterze o 20:01 czasu wschodniego stłumić plotki o jego wczesnej śmierci.

Kolejny dzień, kolejny przypadek użycia blockchain. pic.twitter.com/OyHzdhEeGR

– vitalik.eth (@VitalikButerin) 26 czerwca 2017 r

Ale w ciągu trzech i pół godziny, kiedy podobno odszedł Buterin, cena Ethereum spadła z 300 do 260 USD. Vitalik Buterin jest tak ważny dla społeczności kryptowalut, że jego zdrowie dosłownie ma moc wpływania na rynki.

Wniosek

Najbardziej zdumiewającym aspektem sylwetki Vitalika Buterina jest jego wiek: ma zaledwie 23 lata. Nazwany zarówno Forbes 30 poniżej 30 lat i Fortune 40 poniżej 40 listy, najlepsze lata Buterina przed nim.

Na razie Buterin podzielił się swoją wizją Ethereum w 2018 roku. Na konferencji w Tajpej, Buterin zidentyfikował cztery kluczowe obszary, w których widzi potrzebę ulepszeń. Te obszary – prywatność, bezpieczeństwo konsensusu, bezpieczeństwo inteligentnych umów i skalowalność – z pewnością zostaną uwzględnione w przyszłym roku.

Ostatecznie czas pokaże tylko, co krypto-geniusz jest w stanie osiągnąć w przyszłości.

Bibliografia

 1. https://www.wired.com/2016/06/the-uncanny-mind-that-built-ethereum/#.u88ip6pb1
 2. https://www.coindesk.com/information/who-created-ethereum/
 3. https://books.google.com/books?id=OHbCBwAAQBAJ&pg = PA156&dq = Vitalik + Buterin&hl = en&sa = X&ved = 0ahUKEwih0oXUn6nMAhVssIMKHSZUDysQ6AEIJDAB # v = onepage&q = Vitalik% 20Buterin&f = fałsz
 4. https://www.coindesk.com/peter-thiel-fellowship-ethereum-vitalik-buterin/
 5. https://about.me/vitalik_buterin
 6. https://www.coindesk.com/information/who-created-ethereum/
 7. https://www.coindesk.com/peter-thiel-fellowship-ethereum-vitalik-buterin/
 8. https://www.coindesk.com/miami-bitcoin-conference-day-2-litecoin-regulation/
 9. https://web.archive.org/web/20140302035654/http://blog.ethereum.org/2014/01/23/ethereum-now-going-public/
 10. https://blockgeeks.com/guides/ethereum/
 11. https://www.coindesk.com/information/ethereum-smart-contracts-work/
 12. https://www.coindesk.com/information/ethereum-smart-contracts-work/
 13. https://blockgeeks.com/guides/ethereum/
 14. https://www.bitsonline.com/ethereum-vitalik-death-hoax

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map