Profile kryptograficzne: Warren Buffett, „Wyrocznia Omaha”, przewiduje przedwczesny koniec Bitcoina

Warren Buffett Profile

Kiedy Warren Buffett mówi o pieniądzach, ludzie zwykle słuchają. Kwalifikacje 87-latka są w dobrym stanie. „Wyrocznia z Omaha” jest prezesem i największym udziałowcem międzynarodowego holdingu Berkshire Hathaway od 1970 roku. Jest wart prawie 83 miliardy dolarów, co czyni go trzecim najbogatszym człowiekiem na planecie od lutego 2018 roku. Rzadko przebywa na zewnątrz z pierwszej piątki. Przez krótki czas był najbogatszym człowiekiem świata w 2008 roku, aw następnym roku wyprzedził, a następnie został wyprzedzony przez założyciela Microsoftu, Billa Gatesa.

Jednak Buffett spotkał się z poważną krytyką za jego wyśmiewanie Bitcoina. Bez wątpienia inwestor-miliarder nazwał Bitcoin oszustwem i przepowiedział jego niechlubny koniec. Tylko czas pokaże, czy przewidywania Wyroczni są poprawne, czy – jak twierdzą niektórzy krytycy – jest trochę zgorzkniały, że nie widział nadchodzącego Bitcoina.

Warren Buffett Profile

Wczesne życie i kariera

Warren Buffett pochodzi z Omaha w Nebrasce, a Omaha nadal jest siedzibą Berkshire Hathaway. Buffett, syn kongresmana, wcześnie rozpoczął karierę biznesową. Podobno jedno z jego pierwszych przedsięwzięć biznesowych polegało na zakupie sześciu paczek sody z pralni jego dziadka i sprzedaży butelek za pięć centów za sztukę – zarabiając 1 centa zysku za każdy zakupiony sześciopak.

Swój pierwszy papier wartościowy kupił w wieku 11 lat – trzy akcje CitiesService Preferred po 38 USD za akcję. Sprzedał akcje po 40 dolarów za akcję, a potem był zdumiony, gdy odkrył, że wkrótce będą one kosztować 200 dolarów za akcję. Było to rzekomo wydarzenie, które ukształtowało jego podstawową strategię inwestycyjną, podsumowane w jego słynnym cytacie: „Giełda jest sposobem na transfer pieniędzy od niecierpliwych do pacjenta”.

Buffett był wykształcony na kilku uniwersytetach, zanim wylądował na Columbia University i spotkał się z inwestorem po katastrofie w 1929 roku, Benem Grahamem. Graham stał się Mentor Buffetta w nadchodzących latach, chociaż ich filozofie inwestycyjne stały w wyraźnym kontraście. Graham, który przeżył Wielki Kryzys, skupił się na firmach, które poniosły niewielkie lub żadne ryzyko. Buffett starał się całkowicie zrozumieć wewnętrzną pracę firmy, dokonując oceny ryzyka na podstawie potencjału firmy. Ostatecznie Buffett zlikwidował pokaźny portfel, który zgromadził, zatrzymując tylko kilka tokenów – wśród nich nasiona Berkshire Hathaway.

Młody Warren Buffett

Młody Warren Buffet, zdjęcie z Youtube

Dziś Berkshire Hathaway całkowicie posiada mnóstwo nazw firm domowych, między innymi: Dairy Queen, Fruit of the Loom, GEICO, BNSF Railway i Pampered Chef. Jest także właścicielem znacznych części Kraft Heinz Company, American Express, Wells Fargo, Coca-Cola, Apple i Bank of America.

Buffett od dawna jest podstawą Białego Domu, ostatnio spotkał się z prezydentem Barackiem Obamą w celu uzyskania wskazówek ekonomicznych i poparł nieudaną kandydaturę Hillary Clinton na urząd.

Buffett na Bitcoinie

Buffett nigdy nie był wielkim zwolennikiem Bitcoina. Na początku 2018 roku powtórzył swoją niechęć do inwestorów kryptowalut w kilku głośnych wywiadach dla głównych serwisów informacyjnych.

Dla Buffetta kryptowaluty są czymś więcej niż rozsądną inwestycją. Posunął się nawet tak daleko, że nazwał Bitcoin „prawdopodobnie trutka na szczury do kwadratu ” na spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway.

Warren Buffett na Bitcoinie

Warren Buffett, Talk Bitcoin on CNBC

Co więcej, powiedział, jest prawdopodobne, że kryptowaluta skończy się z hukiem, a nie upadkiem.

„Jeśli chodzi o kryptowaluty, generalnie mogę powiedzieć z niemal całą pewnością, że dojdzie do złego zakończenia” – powiedział Buffett CNBC. „Gdybym mógł kupić pięcioletnie doładowanie każdej z kryptowalut, byłbym zadowolony, ale nigdy nie straciłbym ani grosza”.

Te prognozy wywołały wiele gniewu w społeczności kryptowalut. Dwa główne kontrapunkty zostały podniesione, aby Buffett zajął się sytuacją. Po pierwsze, Buffett jest po prostu guru finansowym z innej epoki, a jego zrozumienie Bitcoina jest poważnie ograniczone. Po drugie, Buffett doskonale rozumie kryptowaluty. W rzeczywistości rozumie je tak dobrze, że zdaje sobie sprawę, że stanowią one zagrożenie dla jego zasobów na różnych tradycyjnych platformach bankowych.

Stare pieniądze kontra nowe

Inwestor venture capital Fred Wilson i Balaji Srinivasan, dyrektor ds. Technologii popularnej amerykańskiej giełdy wymiany walut na kryptowaluty Coinbase, odnieśli się do komentarzy Buffetta na Konsensus 2018 wydarzenie w Nowym Jorku.

„Nazywanie tego„ trutką na szczury ”sugeruje, że nie poświęcili czasu, aby naprawdę zrozumieć, co się tutaj dzieje” – powiedział Wilson w wywiadzie dla Wall Street Journal. „Jeśli myślisz o tym jako o jakiejś nowej klasie aktywów i jakiejś nowej rzeczy, którą możesz handlować, to myślę, że dojdziesz do takiego wniosku. Ale jeśli naprawdę rozumiesz, że jest to fundamentalna innowacja w podstawowej technologii dla Internetu, która zapewnia szereg nowych funkcji, które wcześniej nie istniały, to widzę to jako stos LAMP (zestaw narzędzi do tworzenia stron internetowych) lub coś takiego . To zupełnie nowy stos, na którym będziemy budować nowe aplikacje, a żetony są tylko paliwem, które rozświetla ten stos. ”

Srinivasan dodał, że Buffett może być jednym z najbardziej znanych przeciwników kryptowaluty, ale jego pogląd nie jest monolityczny. Liderzy MFW i Goldman Sachs oboje są optymistyczni na Bitcoinie w dłuższej perspektywie, a Goldman Sachs podjął kroki w celu otwarcia własnej giełdy kryptowalut.

Inni obserwatorzy rynku wskazywali na dodatkowe komentarze Buffetta jako dowód na to, że po prostu nie „dostaje” kryptowalut na tyle, by mieć wiarygodną opinię inwestycyjną na ich temat.

„Nie posiadamy żadnych, nie brakuje nam żadnych, nigdy nie będziemy mieć w nich pozycji” – powiedział Buffett. „Mam dość kłopotów z rzeczami, o których myślę, że coś wiem. Dlaczego na świecie powinienem zajmować długą lub krótką pozycję w czymś, o czym nie wiem? ”

Pojawiające się zagrożenie

Przynajmniej trochę obserwatorzy rynku wierzą że komentarze Buffetta są głównie pokazowe. Mężczyzna wykazał się niezwykłą przewidywalnością związaną z historyczną karierą inwestycyjną i chociaż w przeszłości niechętnie przyjmował nowe technologie, zawsze udawało mu się dostosować do zmieniających się warunków rynkowych, argumentują..

To jest o wiele bardziej prawdopodobne obserwatorzy mówią, że Buffett wystarczająco dobrze rozumie kryptowaluty, aby wiedzieć, że stanowi wyzwanie dla tradycyjnych instytucji finansowych, które wspierają Berkshire Hathaway poprzez swoje udziały w Bank of America, Wells Fargo, American Express i innych.

Banki kontra Bitcoin

Banki a kryptowaluta, obraz z Ile

Całkowita kapitalizacja rynkowa Ethereum jest podobna pod względem wielkości do JP Morgan Stanley, a kapitalizacja rynkowa Bitcoina jest mniej więcej równa Bank of China. Duża część zapału przeciwko kryptowalutom podsyca bardzo realny strach, że kryptowaluty zjadą udział banków w rynku i wyeliminują ich bardzo zyskowną pozycję pośrednika – cel wprost określony w twórcy Bitcoin, Satoshi Nakamoto. Papier Bitcoin.

„Potrzebny jest elektroniczny system płatności oparty na dowodzie kryptograficznym, a nie na zaufaniu, umożliwiający dowolnym dwóm chętnym stronom dokonywanie bezpośrednich transakcji bez konieczności korzystania z zaufanej strony trzeciej” – napisał Nakamoto. „Transakcje, których odwrócenie jest niepraktyczne pod względem obliczeniowym, chroniłyby sprzedawców przed oszustwami, a rutynowe mechanizmy depozytowe mogłyby być łatwo wdrożone w celu ochrony kupujących”.

Buffett: odpowiedni lub zardzewiały?

Prawdopodobnie za życia Buffetta nie będzie jasne, czy kryptowaluta to długotrwały boom, czy upadek. Niektóre plany dotyczące kryptowalut rozciągają się na dziesięciolecia, a Buffett działa na rynku na długo przed II wojną światową. Jednak jego słowa i wpływ w tradycyjnym sektorze bankowym prawdopodobnie utrzymają się znacznie dłużej niż sam biznesmen. Dopiero okaże się, czy jego „trutka na szczury do kwadratu” ostatecznie potwierdzi jego dziedzictwo, czy też go datuje.

Bibliografia

  1. https://www.thebalance.com/warren-buffett-biography-356436
  2. http://www.businessinsider.com/lessons-warren-buffett-learned-from-benjamin-graham-2015-5
  3. http://www.businessinsider.com/facts-about-warren-buffett-2016-12
  4. https://www.cnbc.com/2018/05/05/warren-buffett-says-bitcoin-is-probably-rat-poison-squared.html
  5. https://bitcoinmagazine.com/articles/fred-wilson-explains-why-warren-buffett-doesnt-get-bitcoin/
  6. https://themerkle.com/are-gates-buffet-and-munger-all-threatened-by-bitcoin/
  7. https://howmuch.net/articles/banks-vs-cryptocurrencies
  8. https://bitcoin.org/en/bitcoin-paper
  9. https://www.nasdaq.com/quotes/institutional-portfolio/berkshire-hathaway-inc-54239

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map