Co by bylo kdyby nebyli Lidice?

Kdo vyhladil Lidice

Když 4. června 1942 Heydrich na následky zranění zemřel, rozhodli se nacisté v Čechách a na Moravě k dosud neslýchané zastrašovací akci; významný podíl na plánu vyhlazení Lidic měl ambiciózní státní tajemník úřadu říšského protektora SS-Obergruppenführer Karl Hermann Frank.

Co se stalo v Lidicích

1942 – 81 let. Dne 10. června 1942 z rozkazu K. H. Franka nacisté vyhladili středočeskou obec Lidice jako odvetu na českém lidu za atentát na Heydricha. Záminkou se stalo vykonstruované obvinění, že se v Lidicích ukrývaly zbraně a osoby s podílem na atentátu.

Kdy došlo k vyhlazení Lidic

Večer 9. června 1942 byly Lidice obklíčeny, kolem půlnoci musely své domovy opustit první rodiny. Vypálení Lidic nacisté zdokumentovali.

Čím se proslavila obec Lidice

Lidice se staly celosvětovým symbolem obětí nacistických válečných zločinů a na jejich počest byla řada obcí po celém světě přejmenována jejich jménem a mnoho dětí po celém světě bylo pojmenováno "Lidice". Díky obdivuhodné mezinárodní sbírce byly Lidice po tragédii znovu vystavěny.

Kde jsou ležáky

Ležáky, nynější pietní území, leží na Chrudimsku, u obce Miřetice. Název Ležák patřil mlýnu, rovněž tamějšímu potoku, posléze i rybníku nad mlýnem. Ještě později se Ležáky staly názvem osady.

V kterém státě naleznete vesnici Lidice

Lidice
Okres Kladno
Kraj Středočeský
Historická země Čechy
Stát Česko

Kdo vypalil Ležáky

Historici ano, ale je třeba informovat veřejnost, říká Vojtěch Kyncl. Malá východočeská obec Ležáky se stala 24. června 1942 obětí pomsty nacistů po útoku našich parašutistů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Postihl ji stejný osud jako Lidice.

Kdo vyhladil Ležáky

Vyhlazení Ležáků přežily sestry Jarmila a Marie Šťulíkovy, které byly odeslány na převýchovu do Třetí říše. Jarmila se dostala do rodiny zemědělského inženýra Rudolfa Paetla na území Polska. Po válce rodina sama nahlásila, že opatruje dítě určené k poněmčení. Marie byla umístěna do rodiny německého úředníka v Poznani.

Co se stalo 24 června 1942

Dne 24. června 1942 dopadla odplata Němců za spáchaný atentát na R. Heydricha také na osadu Ležáky, kde byla odhalena vysílačka Libuše udržující spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Ještě téhož večera došlo v Pardubicích k popravě 33 ležáckých obyvatel.

Kdo prezil Ležáky

Dospělé nacisti popravili, děti zemřely v koncentračním táboře. Přežily jen sestry Šťulíkovy, které poslali na poněmčení. Nacisté vyhladili Ležáky přesně dva týdny po zničení Lidic. Ležáky jsou dnes spolu s Lidicemi symbolem nacistického bezpráví a okupace českých zemí.

Co se stalo 246

1793 – Ve Francii přijata první republikánská ústava. 1812 – Napoleon zahájil invazi do Ruska. 1813 – Bylo vybojováno malé, ale enormně významné střetnutí britsko-americké války – bitva u Beaver Dams. 1821 – V bitvě u Carabobo porazil Simon Bolívar španělskou koloniální armádu.

Kdo přežil Ležáky

Vyhlazení Ležáků přežily sestry Jarmila a Marie Šťulíkovy, které byly odeslány na převýchovu do Třetí říše. Jarmila se dostala do rodiny zemědělského inženýra Rudolfa Paetla na území Polska.

Co se stalo 12 12

1792 – Jednadvacetiletý Ludwig van Beethoven dostal první lekci hudební kompozice od Franze Josepha Haydna. 1899 – Na havajském ostrově Oahu se objevil první případ moru. 1901 – Guglielmo Marconi provedl první transatlantické bezdrátové spojení. 1916 – Německo nabídlo dohodovým mocnostem vyjednávání.

Co se stalo 13 10

1792 – Ve Washingtonu byl položen základní kámen Bílého domu. 1809 – V Schönbrunnu u Vídně byl v předvečer podepsání míru s Rakouskem zmařen pokus o atentát studenta teologie Friedricha Stapse na císaře Napoleona I. 1917 – Ve Fátimě se odehrál „sluneční zázrak“.

Co je 3.10 za Den

1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.

Co se stalo 264

1937 – Proběhl nálet na španělskou vesnici Guernica. 1943 – Witold Pilecki utekl v noci z koncentračního tábora Osvětim. 1964 – Tanganika a Zanzibar společně vytvořili Tanzanii pod vedením Julia Nyerere. 1986 – Došlo k nejhorší jaderné havárii v sovětské jaderné elektrárně Černobyl.

Co se stalo 16 5

1945 – Prezident republiky Dr. Edvard Beneš se z londýnského exilu vrátil do Prahy. 1950 – Jeskyně Na Pomezí byla zpřístupněna veřejnosti. 1990 – V pražském Strašnickém divadle proběhla premiéra hry Divadla Járy Cimrmana – Blaník.

Co se stalo v roce 1307

Jindřicha Korutanského hodnotili mnozí jako slabého panovníka. Českým králem byl s přestávkou čtyři roky. Druhé korunovace se dočkal v polovině srpna 1307.

Co je za den 1 října

Významné a mezinárodní dny 2023 – Říjen

Datum Jméno
1. 10. Mezinárodní den lékařů
1. 10. Světový den cyklistiky
1. 10. Světový den vegetariánství
1. 10. Mezinárodní den hudby

Co se stalo 13 5

1779 – Byl podepsán těšínský mír jenž ukončil válku o bavorské dědictví. 1846 – Spojené státy americké vyhlásily válku Mexiku. 1917 – Odehrálo se první ze série šesti mariánských zjevení ve Fátimě. 1981 – Došlo k neúspěšnému pokusu o atentát na papeže Jana Pavla II.

Co se stalo 9 10

2011 – Josef Váňa vyhrál s koněm Tiumen Velkou Pardubickou. 2017 – Předseda ANO 2011 Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek jsou obžalování za podvod s financováním Čapího hnízda. 2021 – Druhým dnem končí volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, výsledkem je mimo jiné odchod KSČM a ČSSD ze Sněmovny.

Co se stalo 30 10

1918 – Martinská deklarace proklamovala připojení Slováků k nově vznikající ČSR. 1938 – Wellesova rozhlasové adaptace knihy Války světů H. G. Wellse způsobila paniku po celých USA. 1941 – Začala jedna z velkých bitev východní fronty druhé světové války – bitva o Sevastopol.

Proč je pátek 13

Původ pověry

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů po celé Evropě a následný zánik řádu.

Co je 3.10 za den

1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.

Kdy je Objímací den 2023

O tom, že objímání je mimořádně důležité pro všechny, ale z našich životů se nejen vlivem pandemie bohužel vytrácí, je i Mezinárodní den objímání, který si od roku 1986 připomínají lidé po celém světě vždy 21. ledna.