Jak jdou za sebou slohy
století jsou:románský sloh.gotika.renesance.baroko.rokoko.klasicismus.
Jak vznikla gotika
Gotický sloh vznikl postupným vývojem ze slohu románského. Počátky gotického slohu začínají ve Francii a jsou spojeny s vybudováním opatství v Saint-Denis poblíž Paříže.
Kdy vznikl gotický sloh
Gotika je období datované přibližně od konce 12. století po konec 15. století.
Co je po gotice
Gotika je umělecký sloh, který se prosadil v architektuře, malířství i sochařství. Před gotikou lidé stavěli v románském slohu. Gotika z románského slohu vlastně vznikla. Po gotice pak následoval sloh renesanční.
Archiv
Který sloh je nejstarší
Románský sloh
Slovo romanus, ze kterého vychází pojmenování nejstaršího stavebního slohu, znamená v překladu římský.
Odkud pochází baroko
Baroko či barok (z portugal. pérola barroca – perla) je umělecký směr, který vládl v Evropě mezi roky 1600 a 1750. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě.
Kdo vymyslel gotiku
Evropa během středověku zažila dva hlavní umělecké směry – do dvanáctého století dominoval románský sloh a pak ho pomalu začala střídat gotika, která se udržela až do století šestnáctého. Slovo "gotika" vymysleli Italové podle barbarského kmene Gótů, protože i tenhle nový sloh jim připadal barbarský.
Kdo vynalezl gotiku
Označení gotika či gotický sloh se objevuje v 16. století a má v té době pejorativní význam. Tento pojem začal používat malíř, architekt a spisovatel Giorgio Vasari (Michelangelův žák) [3]. Ten uvádí, že tento sloh pochází z Německa a že ho vynalezli Gótové (pomyslnou kolébkou gotiky je však Francie).
Jak se zilo v gotice
Program obsahuje stručný výklad dějin kultury období gotiky. Důraz je kladen nejen na umění té doby, ale také na životní styl (život na hradech a ve městech, jak se lidé tenkrát oblékali a co jedli…).
Kdy skončila gotika
století se začíná ve světě projevovat umělecký sloh zvaný gotika. V českých zemích se objevila o něco později a také později skončila. Ve střední Evropě a v Německu trvala až do 16. století, kdy v Itálii a Francii nastupovala navazující renesance, která chtěla veškeré prvky gotiky popřít a opírala se o antiku.
Jak poznat renesanční stavbu
Znaky renesance:
Typické byly štuky, sgrafito, mramorové obklady. Rytmus a symetrie – Fasády jsou členěny římsami, sloupy, pilastry či arkádovými ochozy. Půdorys je většinou pravoúhlý. Renesanční stavby jsou pro člověka mnohem lépe uchopitelnější, což je pravděpodobně i důsledek symetrie a rytmického členění.
Co to je Rokoko
Rokoko je umělecký a životní sloh 18. století, poslední období baroka, které předcházelo neoklasicismu. Projevilo se zjemnělým vkusem v architektuře, jejích interiérech, v uměleckých řemeslech, v módě odívání i v galanterii. Rokoko vychází a navazuje na baroko, v některých ohledech je jeho opakem.
Co se stalo v baroku
Baroko bylo politicky spojeno s procesem protireformace a s budováním panovnického absolutismu ve většině Evropy. Střet katolicismu a protestantismu se odehrál během třicetileté války a katolicismus byl upevňován právě barokním uměním.
Jaký je rozdíl mezi gotikou a románským slohem
Románské stavby jsou strohé a mají velmi silné zdi. Stavělo se ze dřeva nebo z kombinace dřeva a kamene. Oproti tomu gotika je zdobná a stavebním materiálem je již zcela kámen. Středověké umění představuje významnou část evropské kultury a stalo se východiskem pro další kulturní epochy.
Kdo vymyslel renesancí
Zatímco se dosud zobrazovaly středověké náboženské náměty, nyní se umělci zaměřovali na zobrazování skutečného života. Iniciátorem renesanční architektury byl Filippo Brunelleschi /1377 – 1446/ – vytvořil kopuli florentského dómu – symbol renesance.
Čím se liší renesance od gotiky
Renesanční umělci se inspirovali antickými díly. Hlavním rozdílem mezi gotikou a renesancí je OBRAT OD BOHA K ČLOVĚKU. Renesance se soustředí na pozemský svět a spěje k pohodlnému lidskému životu. Také zkoumá přírodu a rozvíjí vědu.
Jaký je rozdíl mezi barokem a rokokem
Oproti baroknímu monumentalismu, patosu a umocněné výrazovosti rozvinulo jemnou hru světla a stínu až k citově sentimentální lyričnosti. Prostor, klíčová složka každého výtvarného názoru, je v rokoku důsledně intimní, tj.
Kdy byl klasicismus
KLASICISMUS (2.pol.17.st. – 18.st.) Umělecký styl, který byl reakcí na baroko, vyznává rozum, pravidla a řád.
Proč baroko vzniklo
Baroko vzniklo v 17. století v Itálii v období válek (třicetiletá válka) a nejistot, nerovnoměrnost a protikladnost vývoje v Evropě, proto pocity marnosti, pomíjivosti pozemského světa apod.: růst autority katolické církve a absolutistické moci panovníka. Je to opak renesance.
Co to je humanismus
Humanismus (z latinského humanus, lidský) je pozdější označení pro filosofické, literární a kulturní hnutí, vzniklé v Itálii ve 14. století, charakteristické obnoveným zájmem o klasické jazyky, antickou kulturu a filosofii a vysokým hodnocením lidské osoby, včetně její zbožnosti a ctností.
Co je to Quattrocento
Italský výraz, který znamená 15. století. Není to pouze časový údaj, znamená mnohem víc a zahrnuje v sobě i životní styl nejskvělejšího a nejživějšího regionu tehdejší Evropy.
Kdy vznikl humanismus
Humanismus (z latinského humanus, lidský) je pozdější označení pro filosofické, literární a kulturní hnutí, vzniklé v Itálii ve 14. století, charakteristické obnoveným zájmem o klasické jazyky, antickou kulturu a filosofii a vysokým hodnocením lidské osoby, včetně její zbožnosti a ctností.
Jak vzniklo Rokoko
Charakteristika. Jméno slohu se odvozuje od francouzského rocaille, česky rokaj, ornamentálního zprohýbaného motivu, poněkud připomínajícího boltec ucha. Tento ornament nekonečných variačních možností vznikl počátkem 18. století v Itálii, avšak výtvarně byl akcentován hlavně ve Francii v době Ludvíka XV.
Jaký je rozdíl mezi klasicismem a osvícenstvím
Klasicismus je umělecký směr, osvícenství je jeho duchovní (nebo chcete-li filozofická) náplň. Obojí souvisí s absolutistickými panovníky a jejich dvory, s filozofy a podnikateli, s přírodními vědami a technikou. Vzorem klasicismu bylo starověké Řecko, jeho myšlenky, ideály, střídmost a řád.
Kdy byl biedermeier
Biedermeier je umělecký směr a životní styl první poloviny 19. století, typický pro měšťanskou kulturu německy mluvících zemí. Časově bývá tradičně ohraničován Vídeňským kongresem (1815) a revolucí roku 1848.