Co chodi na slepice?

Co útočí na slepice

Může jí být i sova, nejčastěji potom výr velký a kalous ušatý, káně nebo dokonce orel. Všechny tyto dravce chrání zákon, jejich odlov je tedy zakázán. Šelmy malé až střední velikosti. Mezi ně můžeme zařadit například kunu, lišku nebo lasičku.
Archiv

Jak zabezpečit slepice proti kunám

Slepičí výběh by měl tedy obsahovat dost stromů a keřů, můžete jim vyrobit i jednoduché stříšky, kam se při hrozícím nebezpečí rychle ukryjí. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že si žádný dravec vaši slepičku neodnese, musíte na výběh pořídit síť nebo ho překrýt pletivem a vyrobit vlastně takovou slepičí voliéru.
Archiv

Jaký kurník pro slepice

Kurník by měl mít dostatečně velké okno (i světlo rozhoduje o snášce), a dále regulovatelné větrací okénko. Obojí je možno v létě nahradit pletivem, v kurníku však nesmí být průvan. Mimo krmítka a napáječky nesmí chybět hřad či hřady, na jednu slepici je potřeba 15 cm hřadu. A zde bývá největší kámen úrazu.

Kdy chodí liška na slepice

Na hejno slepic útočí lišky nejčastěji v noci, pokud ale mají velký hlad nebo se potřebují postarat o mláďata, nebojí se vyrazit pro potravu i za bílého dne. Nezvanými návštěvníky mohou být i kuny, lasičky, krysy nebo třeba potkani.
Archiv

Jak humánně zabít slepici

Spočívá v tom, že uchopíte slepici pod zobákem. Přičemž palec jí položíte zezadu na páteř krku a rychlým pohybem hlavu zvrátíte přes palec dozadu. Tento způsob je efektivní a pro slepici bezbolestný.

Jaké pletivo na slepice

Samozřejmě ale čím bude oplocení i při menším počtu slepic větší, tím lépe. Pro větší kusy, jako jsou husy, kachny a krůty, můžete použít klasické lesnické pletivo. Patří k nejlevnějším typům drátěného oplocení. V případě větší drůbeže sáhněte klidně i po podobné variantě – ovčím pletivu.

Jak chránit slepice před liškou

Elektrický ohradník.

Jedná se totiž i nejúčinnější způsob, jak své slepice před liškami ochránit. Drát pod napětím není pro lišku nijak nebezpečný, protože poskytuje pouze krátký, ale ostrý a neškodný šok zvědavému liščímu nosu, který lišku od slepice odradí a většinou peláší pryč tam, odkud přišla.

Jak vysoko Bidlo pro slepice

Bidýlka zasaďte cca 30 cm nad trusníky. Pro správné hřadování na hřadech je důležité, aby hřady tvořily nejvyšší místo v kurníku, to již bylo zmíněno v úvodu.

Jak se zabíjí slepice

Drůbež by neměla být na podestýlce (začala by znečištěnou podestýlku požírat), ale nejlépe v ohradách na roštech, případně v dostatečně velké plastové či dřevěné bedně. Hrabavou drůbež zabíjíme nejlépe tak, že peří pod krkem u hlavy oškubáme (chceme-li krev dále v kuchyni využít) a následně přeřízneme krční tepnu.

Jak liška zabiji slepice

Funguje na principu senzoru, takže pokud se liška přiblíží k vašemu výběhu se slepicemi, senzor spustí zvuk a liška utíká pryč. Elektrický ohradník.

Jak vypadají čmelíci u slepic

Čmelík kuří, neboli muňka je drobný pavoukovitý parazit o velikosti okolo 0,5 mm. Jeho barva je šedá až červená, v závislosti na objemu nasáté krve. Čmelíci se na první pohled podobají klíštěti a také se jako klíště chovají – přisají se na slepice a začnou pít jejich krev.

Kam umístit Popeliště pro slepice

Popelí se, popelí…

Popeliště je nehluboká jamka, naplněná nejlépe dřevěným popelem nebo jemným pískem. Protože musí zůstat suché, je nelepší umístit popeliště pod stříšku nebo přímo pod kurník, pokud máte nadzemní.

Co do výběhu pro slepice

Každý výběh by měl mít pevný základ, který zajistí uvnitř výběhu bahna a vody co nejméně. Skvělou volbou je tak štěrk nebo i malé oblázky, nejsou špičate, a tak drůbeži nijak neublíží. Stačí tak pár kil aspoň dvě vrstvy na sobě rozházet volně na zem do výběhu a máte hotovo.

Jak zabránit létání slepic

Nejrychlejší způsob, jak slepice donutit, aby vám nelétaly je zkrácení jejich křídel, respektive zastřihnutí jedné letky. Slepice sice let zkusí, ale zjistí, že nemá rovnováhu a že je letka příliš krátká na to, aby se let mohl uskutečnit.

Co dát do výběhu pro slepice

Čerstvá štěpka vám krásně provoní celý výběh a neutralizuje slepičí zápach. Sláma je také možnost, ale jde o jemnější materiál, který rychleji degraduje a brzy začne hnít. Další variantou jsou peletky z pilin, které do sebe postupně nasávají vlhkost.

Jak rychle oškubat slepici

Škubání ve škubačce:

Spařenou drůbež vhoďte přímo do bubnu škubačky a škubačku zapněte. Oškubání trvá cca. 60-90 sekund. Během škubání do škubačky přilívejte vodu, nebo zapněte hadici s vodou přímo do škubačky.

Jak opařit slepici

Slepici ponořit na 30 až 45 vteřin do vody o teplotě 56 -60 °C. Brojlera ponoříte také na 30 až 45 vteřin do vody horké 54 -56 °C. Husa potřebuje ponořit na minutu až dvě do vody horké 65 -70 °C.

Jak poznat co zabilo slepici

Liška a kuna.

Když vaše hejno navštíví liška, kuna nebo i lasička, určitě po sobě zanechá stopy. Uvidíte peří i stopy, v případě deště nebo bláta. Naskytne se vám jistě i pohled na brutálně zabité slepice a chybějící oblast krku.

Jak se zbavit Čmeliku u slepic

I u živých zvířat lze použít křemelinu k jejich přímému ošetření. Odchyťte vaše slepičky jednu po druhé a rukama do peří slepic postupně vetřete křemelinu. Můžete ji případně i zamíchat do popeliště, ovšem při tomto použití se přes peří nemusí křemelina dostat až na kůži slepice a její účinky tak nebudou stoprocentní.

Jak se pozná že má slepice čmelíky

Příznaky výskytu:bledé hřebínky drůbeže.neklid.skvrny od krve na vejcích.nízká snůška vajec.úhyn mladých kuřat.

Jak se pozná stáří slepice

Starší slepice jsou mnohem vyrovnanější a klidnější. Jejich peří ztratilo lesk, ovšem pořád vypadají na pohled velmi dobře. Je to dáno tím, že peří v průběhu let ztrácí část své „těsnosti“ a to dává slepičkám mírně rozcuchaný vzhled. Hřebeny jsou stále červené, ale mají mírně odlišnou strukturu než u mladých kuřic.

Co dát do Popeliště pro slepice

Dobře poslouží dřevěný popel. Popel z uhlí nepoužívejte, ten je plný škodlivých látek jako síry a různých kyselin. Obsah popeliště můžete doplnit jemným suchým pískem a suchou hlínou. Jak vypadá popelení slepice se můžete podívat na následujícím videu.

Jak vysoko létají slepice

I když pěkných pár desítek metrů zvládne bez problémů. Podstatnou roli hraje i fakt, jak vysoko slípka doletí. Dobré letkyně zvládnou překonat i dvoumetrový plot. Pokud vám tato skutečnost úplně nevyhovuje, stavte vysoké ploty, nebo ploty se zábranami.

Jak zakrýt výběh pro slepice

Osvědčil se způsob umístění sítě, kdy ke každému plotnímu sloupku vztyčíte kovovou nebo dřevěnou tyč a mezi tuto část pak natáhnete samotnou síť. Čím hustěji bude síť nad výběh umístěna – malá oka, tím lépe budou slepice před zobákyn i drápy dravců chráněny.

Jak zabít a zpracovat slepici

Kuře, slepici, krocana, perličku apod. Zabíjíme obvykle tak, že peří pod krkem u hlavy oškubáme a krční tepnu ostrým nožem přeřízneme. Potom drůbež podržíme hlavou dolů, aby krev dobře vytekla. Aby drůbež vykrvácela dokonale, pověsíme ji zabitou ještě na krátkou dobu za nohy.