Jak dlouho vydrzi eukalyptus bez vody
Dávejte ale pozor, na suchu vydrží eukalyptus sotva 4 – 8 dní, pak už se nevzpamatuje. Se zálivkou je potřeba hodně balancovat, eukalyptus nemůže stát ve vodě, též ale nevydrží v úplně suchém substrátu.
Archiv
Proč žloutne eukalyptus
Při nedostatku denního světla vytváří dlouhé, slabé, řídce olistěné výhonky. Zálivka by přes léto měla být vydatná, rostlina nesmí vyschnout, ale škodí jí i trvalé přelití. Rosení není nezbytné. V zimě je na místě zálivka velice mírná.
Archiv
Proč schne eukalyptus
Půda nesmí od jara do podzimu vyschnout, zvláště v létě, nově nasazené listy jinak usychají. Substrát by ale neměl být ani dlouhodobě přemokřený. V zimě je však nutné vláhu omezit podle teploty – čím vyšší teplota, tím častější zálivka. Půda může mimo sezonu i mírně vyschnout, ale ne přeschnout.
Archiv
Jak Zalevat eukalyptus
Zálivka – eukalyptus zaléváme teprve tehdy, kdy substrát v květináči úplně vyschne. Důležité je tuto dobu zbytečně neprodlužovat. Rostlina v květináči vydrží bez vody maximálně týden a pak už se nemusí vzpamatovat. Sledujte tedy stav půdy a po vyschnutí keřík hned zalijte.
Archiv
Jak zachránit uschly eukalyptus
Opadávají-li eukalyptu listy, je to známka toho, že stojí na tmavém místě a je málo zaléván. Rostlinu tedy postavte na světlé místo a častěji a pravidelně zalévejte.
Jak dlouho vydrží eukalyptus
Eukalyptus, méně známý ruskus ale i šater jsou ideální volbou nejen kvůli minimalistickému vzhledu. Všechny rostliny vydrží ve váze skutečně dlouho, i několik týdnů. A pokud se rozhodnete pro jejich výměnu, prostě je nechte vysušit a svou službu udělají podruhé.
Jak zachranit Suchy eukalyptus
Opadávají-li eukalyptu listy, je to známka toho, že stojí na tmavém místě a je málo zaléván. Rostlinu tedy postavte na světlé místo a častěji a pravidelně zalévejte.
Kdy schovat eukalyptus
Aby se tak nestalo, měly by být uloženy do chladné a světlé místnosti s teplotou maximálně 10 až 13 °C, přičemž pod 8 °C by rozhodně nikdy neměla klesnout. Sem přemístěte eukalypty už na začátku října. V zimě se zálivka omezuje a rostlině nastává vegetační klid.
Jak zachránit suchý strom
V tu chvíli lze použít kombinaci několika opatření: rostliny postříkejte proti škůdcům (v tomto případě proti sviluškám), zastiňte pomocí stínovky celou plochu a dodržujte pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku. Měli byste docílit toho, že smrček začne znovu obrážet, a poškození se do 2 až 3 let zcela ztratí.
Proč rezaví smrk
„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.
Jak oživit strom
Dřeviny lze „oživit“ několika způsoby:Pokud si všimnete zvadlých listů, zalijte je, ale s ohledem na teplotu vzduchu. Nikdy ne ve vedru ledovou vodou!Pokud máte automatickou závlahu, nastavte ji na noční či brzce ranní hodiny.Jestliže je stav dřeviny horší, tzn.Jehličnany redukci snáší mnohem hůře nebo taky vůbec.
Kdy zkrátit smrk
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.
Jak stříhat smrk
Na smrk se víc hodí nůžky
Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení. Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými.
Jak zachranit usychající strom
Jak postupovat při záchraně stromku
Suchou středovou kosterní větev uřežte a místo rány ošetřete přípravkem na rány – pokud tedy zasahuje do živého dřeva. Z ostatních výhonů vyberte jeden – ten nejvyšší a nejsilnější, který vyvážete k opoře a budete jej považovat za novou středovou kosterní větev.
Jak se zbavit smrku
Smrky, borovice nebo modříny nezakracujeme, odstraňujeme maximálně suché a poškozené větve. Spodní větve bychom neměli odstraňovat příliš vysoko, sníží se tím stabilita dřeviny a hrozí vývrat.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Proč rezaví jehličnany
Reznutí může mít na svědomí i nadbytek vlhkosti
Ovšem, je-li problém dlouhodobý, pak je nutné jehličnany přemístit na lepší místo anebo jim alespoň vytvořit dobrou drenáž – dlouhodobé přemokření totiž povede časem vždy k jejich úhynu.
Proč uschne smrk
Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného. Podle odborníků se nákaza šíří po celé republice, napadené stromy jsou i na Českobudějovicku.
Co pod jehličnany
Rostliny pod jehličnany
Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.
Co dát pod smrk
Zahrady s handicapem – V jehličnatém podrostu
český název | latinský název | poznámka |
---|---|---|
borůvka chocholičnatá | Vaccinium corymbosum | opadavý keř |
brusnice brusinka | Vaccinium vitis-idaea | stálezelený keř |
pieris japonská | Pieris japonica | listnatý keř |
vřes obecný | Calluna vulgaris | stálezelený polokeř |
Jaká půda pro jehličnany
Půda. Většina jehličnanů dává přednost neutrálním, případně mírně kyselým půdám. V půdách se zásaditou reakcí se bude dařit například jen tisu, borovici černé nebo smrku omorice (Picea omorika). Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené.
Co škodí Jehličnanům
Největší nebezpečí je, že jehlice stromu ožere nějaký hmyz. Tomu se stromy brání produkcí pryskyřice, která hmyzu nechutná. Co však jehličnanům nejvíce škodí, jsou emise, tedy škodlivé látky vypouštěné do vzduchu továrnami a výfuky aut. Škodliviny smíšené s vodou tvoří ve vzduchu kyselý déšť.
Kam s jehličím
Pamatujte: vánoční stromek nepatří (celý ani rozřezaný) do nádob na směsný odpad. Využití v zahradě – osekané větve stromku, na kterém ještě drží jehličí, můžete použít jako ochranu choulostivějších rostlin. Slabší části větví nastříhejte nebo nasekajte na menší části a přidejte do kompostu.
Proč žloutne jehličí
Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.
Jak dlouho se rozkládá jehličí
Nejprve shrabte jehličí a následně ho uložte na stinné, vlhké místo a ideálně do ohrádky. Také ho můžete proložit hlinitou zeminou s nízkým pH, ale nezapomeňte na to, že hrabanka by měla být tvořena ze tří čtvrtin pouze jehličím. Pak už jen čekáte, a to přibližně 2 roky.