Co delat s uschlou levanduli?

Co dělat s Odkvetlou levanduli

Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Žádný řez však nesmí být veden hluboko do dřevnatých částí rostliny, to levandule nesnáší a jen velmi těžko pak obrůstá. Někteří pěstitelé přistupují ještě k podzimnímu řezu. Ten je však vhodnější pouze pro teplejší oblasti.

Jak zachránit suchou levanduli

Vyhloubíte rýhu nebo menší jamku a větvičku (stále zůstává pevně spojená s matečnou rostlinou) v tomto místě zasypete kvalitním kumpostem nebo substrátem. Proti pohybu nebo vytažení je vhodné výhon zafixovat v zemi třeba kolíkem. Výhon po nějaké době pustí kořeny. Stav kořenění kontrolujte opatrným odhrnutím země.

Jak oživit levanduli

Zastřihování by mělo probíhat na jaře, krátce před tím, než začne kvést. Odstraňujte zvadlé květy, aby se levandule mohla lépe rozvětvit. Pokud máte druh levandule, který kvete dvakrát za sezónu, můžete ji po prvním kvetení také zastřihnout, aby lépe dorostla druhá vlna květů.
Archiv

Jak zalévat levanduli doma

Zálivka. Levandule nepotřebuje vydatnou zálivku, ale nezapomeňte, že rostliny v nádobě rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být větší a rovnoměrnější než u rostlin ve volné půdě. Nejrizikovějším obdobím je zima.
Archiv

Proč uschla levandule

Obecně platí, že čím více slunce do sebe levandule vstřebá, tím silněji a nádherněji bude vonět. Levandule si také libuje na sušších místech. Na vodu je totiž velmi citlivá. Díky tomu se nemusíte bát, že pokud ji nebudete zalévat, tak uschne.

Co s Natrhanou levanduli

Najděte si suché a dobře větrané místo, stonky rozložte na papír, usuší se za několik dní. Stonky pravidelně otáčejte. Stonky svažte do svazku, pověste květy dolů a sušte. Použijte klasickou sušičku na ovoce, je to nejrychlejší způsob.

Proč mi usychá levandule

A:Levandule může usychat z několika různých důvodů, včetně nedostatečného zavlažování, nadměrného slunečního svitu, špatné půdy nebo infekce chorobami a škůdci.

Jak dlouho vydrží levandule

Na péči i údržbu je levandule nenáročná, daří se jí na plném slunci. Spokojí se se sušší, kamenitou a málo výživnou půdou. Ve stínu poroste také, ale bude jen málo aromatická a slabě pokvete. Na jednom stanovišti vydrží dlouho, i více než deset let.

Jak se starat o levandule

Pravidelné stříhání – levanduli stříhejte už od vysazení, aby krásně houstla. První rok levanduli zastřihněte těsně před květem – bude košatější a energii z kvetení vloží do kořenů. Slunné místo – levandule potřebuje celodenní slunce, sucho a teplo. Ideální místo je s více jak 6 hodinami slunečního svitu.

Jak stříhat levanduli v létě

Letní řez levandule se nesmí přehnat

Stačí, když nejprve ostříháte všechny odkvetlé květy. Odstraňte je hned na začátku stonků. Následně se pusťte do péče o samotný keřík. Stříhejte nad úrovní nových lístečků, které vyrašily na jaře.

Co s Odkvetlými květy levandule

Co dělat s odkvetlou levandulí Odkvetlé levanduli odstraníme stonky s květy a zároveň zlehka zastřihneme špičky zelených výhonů. Podpoříme tak další, podzimní kvetení.

Jak zkratit levanduli

Jak stříhat levanduliIdeálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.

Kdy zastřihovat levandule

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Kdy stříhat levanduli na sirup

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.