Co dělá erytropoetin?

Co je to EPO

Aplikace EPO – „Elektronická podání pro finanční správu“ je elektronickou podatelnou pro orgány Finanční správy ČR pro podání v daňových věcech, popř. ostatních podání vůči Finanční správě ČR. Kde najdu aplikaci EPO Aplikace EPO je přístupná na stránkách Daňového portálu: www.daneelektronicky.cz.

Jak podat EPO

Aplikace EPO je přístupná na stránkách Daňového portálu: www.daneelektronicky.cz kliknutím na odkaz „Elektronická podání pro Finanční správu“. Vyplnění EPO formuláře, uložení opisu podání, podepsání pomocí ověřené identity podatele, odeslání nepodepsaného podání apod.

Co znamená elektronické podání

Jedná se o způsob podepsání podání pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky. Tato nová možnost je určena pro všechny oprávněné a ověřené osoby, které mají v datové schránce právo odesílat písemnosti.

Jak zjistím svůj daňový základ

Daňový základ je rozdíl mezi příjmy a výdaji, který ideálně opíšete z vašeho daňového přiznání. Příklad: Pokud byl daňový základ pana Nováka 200 000 korun a podnikal celý rok (činnost hlavní), vyplní tuto částku do políčka 20 tiskopisu a následně do políčka 25 poloviční částku (tedy 100 tisíc).

Jak zjistím že mám přeplatek na dani

Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením se do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u svého místně příslušného správce daně. Pokud vám takový přeplatek vznikl, doporučujeme požádat o jeho převedení na jinou daň, nebo o jeho vrácení.

Kdo musí podat daňové přiznání elektronický

Poté, co bude OSVČ aktivována datová schránka (DS), musejí podávat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob pouze elektronicky. Jinak jim hrozí pokuty. Ministerstvo vnitra zřizuje od ledna datovou schránku (DS) povinně všem podnikajícím fyzickým osobám (do loňského roku byly povinné jen pro firmy).

Kdo musí podat daňové přiznání

Podle zákona o daních z příjmů, § 38g, musíte přiznání podat, pokud vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok (tj. 2022) přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Jak zjistit svého správce daně

Od roku 2021 zpřístupnila Finanční správa ČR (dále též „FS“ nebo „správce daně“) na stránkách portálu MOJE daně aplikaci modernizované Daňové informační schránky (dále jen „DIS+“), a to na základě § 69 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“).

Kdy se vyplácí daňový bonus

zaměstnanci bonus dostávají vyplacený každý měsíc v čisté mzdě, eventuálně při ročním zúčtování / podání daňového přiznání, OSVČ peníze za daňový bonus obdrží jednou ročně při podání daňového přiznání daně z příjmů fyzických osob.

Kdy přijdou peníze z dani

Vracení přeplatku na dani z příjmů

Přeplatky se začínají zpracovávat a vyplácet až po lhůtě pro podání přiznání (do 30 dnů, tj. po 3. dubnu 2023), a to platí i pro poplatníky, kteří podali daňové přiznání v předstihu.

Co když jsem nepodal daňové přiznání

Co se stane, když přiznání nepodáte

Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.

Kdy nejpozdeji podat daně

Povinnost podat daňové přiznání můžete odložit, pokud k tomu máte pádné důvody. Žádost o odklad však musíte podat na finanční úřad do konce prvního řádného termínu pro podání daňového přiznání, tedy do 3. dubna.

Jaké příjmy se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Kdo nemá nárok na daňový bonus

Daňoví poplatníci s vysokými příjmy ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti nemohou obdržet daňový bonus, neboť i při uplatnění daňového zvýhodnění jim vzniká povinnost platit daň z příjmu fyzických osob. Daňové zvýhodnění jim snižuje vypočtenou daň z příjmu, ale nárok na daňový bonus nevzniká.

Kdo vyplácí přeplatek na dani

Finanční úřad má na vrácení přeplatku 30 dní.

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně

Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Co nepatří do příjmů

Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …

Co se stane když člověk nepodá daňové přiznání

pokutu za nepodání daňového přiznání – minimálně 500 Kč, pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, pokutu za opožděné zaplacení daně – z repo sazby ČNB zvýšené o 14 % je vypočítáván úrok z prodlení za každý den, pokutu za nižší přiznání daně – v tomto ohledu na vás čeká platba ve výši 20 % z doměřené daně finančním úřadem.

Co lze odečíst z dani 2023

Kompletní přehled nezdanitelných položek

Druh odpočtu Maximální odpočet ze základu daně
Penzijní připojištění 24 000 Kč
Soukromé životní pojištění 24 000 Kč
Dary 30 % ze základu daně
Odborové příspěvky 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč

Co vše lze odečíst z dani

Přehled daňových odpočtů:

Daňový odpočet Výše za rok
Úroky z úvěru na bydlení (hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření) max. 300 000 Kč za rok u úvěru uzavřeného před 1. 1. 2021 max. 150 000 Kč za rok u úvěru uzavřeného 1. 1. 2021 a později
Dary a bezúplatná plnění max. 15 % ze základu daně
Darování krve 3 000 Kč za 1 odběr

Kdy se vrací přeplatky na daních

Vracení přeplatku na dani z příjmů

Přeplatky se začínají zpracovávat a vyplácet až po lhůtě pro podání přiznání (do 30 dnů, tj. po 3. dubnu 2023), a to platí i pro poplatníky, kteří podali daňové přiznání v předstihu.

Co podléhá dani z příjmů

Podle zákona o daních z příjmů fyzických osob, podléhají zdanění tyto příjmy: Příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání – mzda nebo plat) Příjmy ze samostatné činnosti (podnikání) Příjmy z kapitálového majetku (finanční majetek – peníze, cenné papíry a jiné)

Co patří do dani fyzických osob

Daň z příjmů fyzických osob se odvádí z:příjmů ze závislé činnosti (zaměstnání),příjmů ze samostatné činnosti (podnikání),příjmů z kapitálového majetku,příjmů z nájmu,ostatních příjmů (např. dary, příjmy z prodeje movité či nemovité věci, výhry v loteriích nebo příjmy z prodeje cenných papírů.

Co kdyz nestihnu podat daňové přiznání 2023

Pokud zaměstnanec nemá povinnost podat daňové přiznání, může zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně. Když to neudělá a ani si dobrovolně nepodá daňové přiznání sám, jeho daňová povinnost je splněna sraženými měsíčními zálohami na dani.