Co dělá obecní samospráva?

Co dělá samospráva

Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.

Co je to samospráva obce

Samosprávné postavení obcí, včetně jejich fungování, je založeno na osobním, územním a ekonomickém základu. Za občany obce, tedy osoby, které se mohou zapojovat do samosprávy obce, se považují všechny osoby, které mají státní občanství České republiky a jsou v obci hlášeny k trvalému pobytu.
Archiv

Jakou funkci plní územní samospráva

Funkcí samosprávy je spravování záležitostí určitého společenství, jeho reprezentace a vyjadřování zájmů tohoto společenství. Stát zasahuje do činnosti samosprávy především s cílem zajistit dodržování zákonů.

Co spadá do samosprávy

Do samostatné působnosti obce patří záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů, které nejsou svěřeny krajům. Také záležitosti, kdy nejde o přenesenou působnost na orgány obce či o působnost, kterou zvláštní zákon svěřuje správním úřadům jako výkon státní správy.

Jak se dělí samospráva

Samospráva se obvykle rozděluje na územní, zájmovou či profesní.

Co je profesní samospráva

Jedná se o způsob vedení, řízení či rozhodování určitého společenství, které je kompetentní o svých záležitostech rozhodovat sám neboli autonomním způsobem.

Co tvoří územní samosprávu

Je uvedena v Ústavě České republiky v Hlavě VII. Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky. Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, která mají právo na samosprávu.

Co je to státní správa a samospráva

Politický pojem samosprávy znamená pouhý organizační princip státní správy (státní správu obstarávají nejen úředníci, ale i zástupci občanů), přičemž subjektem státní správy je sám stát. Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz.

Kdo samostatně spravuje obec

Zastupitelstvo obce je základní orgán obce, který ji samostatně spravuje. Všechny ostatní orgány obce jsou od zastupitelstva odvozeny (např. volí starostu obce a další členy obecní rady). Zastupitelstvo obce především odpovídá za dodržování plánu rozvoje obce a za hospodaření s obecním majetkem.

Kdo spravuje obec

Nejdůležitějším je zastupitelstvo obce, jediný obecní orgán, o němž se Ústava ČR přímo zmiňuje. Dále je to rada obce (pokud je volena), starosta a obecní úřad. Orgánem obce je též komise, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Co je profesní skupina

Profesní sdružení je typem zájmové skupiny, která funguje jako advokační skupina či lobby, anebo vznikla ze zákona. U svobodných povolání může být členství v určeném sdružení povinné – danou činnost (například funkci lékaře, farmaceuta, advokáta, exekutora apod.)

Jak se dělí státní správa

Státní správu členíme na ústřední, vykonávanou státními orgány s celostátní působností jakými jsou ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy a územní vykonávanou státními orgány s omezenou místní působností, mezi které patří například úřady práce, finanční úřady, úřady obcí a krajů vykonávající státní správu v …

Kdo má na starosti státní správu

Stát má na starosti státní správu, kraj a obec mají na starosti územní samosprávu.

Jak funguje obecní úřad

Obecní úřad vykonává úkoly samostatné působnosti obce, které mu uloží zastupitelstvo obce nebo rada obce, a pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. Dále vykonává přenesenou působnost obce. V Česku se pro obecní úřady používá zkratka OÚ.

Co musí mít městys

Nové znění § 3 zákona č.

Obec, která má alespoň 3000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Obec je městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.

Co obnáší práce zastupitele obce

Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.

Jak dlouho plati profesní prukaz

Profesní průkaz získáte na základě vstupního školení. Platnost je 5 let a každý rok máte zákonnou povinnost pravidelného školení v rozsahu 7 hod. Při splnění těchto podmínek je vám po 5-ti letech profesní průkaz prodloužen na dalších 5 let.

Kdy nemusí být profesní průkaz

Dosud se tato povinnost vztahovala na řidiče vozidel s největší přípustnou hmotností nad 7,5 tuny. Podle nového zákona se povinnost vztahuje na držitele řidičského oprávnění C1, tedy už pro vozidla nad 3,5 tuny. Když to zjednodušíme, tak řidič vozidel od 3,5 tuny do 7,5 tuny nemusel mít dosud průkaz způsobilosti.

Jaký je rozdíl mezi samosprávou a státní správou

Politický pojem samosprávy znamená pouhý organizační princip státní správy (státní správu obstarávají nejen úředníci, ale i zástupci občanů), přičemž subjektem státní správy je sám stát. Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz.

Kdo jedna za obecní úřad

Průcha rovněž zdůrazňuje, že obecní úřad plní úkoly jak v samostatné, tak i přenesené působnosti. Každá obec má obecní úřad, i když nemá žádné zaměstnance – v tom případě jej tvoří jen starosta (případně místostarosta).

Kdy se stane obec městem

V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.

Jaký je rozdíl mezi městem a městysem

Nové znění § 3 zákona č. 128/2000 Sb. Obec, která má alespoň 3000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Obec je městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.

Kdo může být zastupitelem obce

491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "volební zákon"). Podle tohoto ustanovení může být členem zastupitelstva zvolen každý volič, u kterého není překážka ve výkonu volebního práva podle § 4 odst. 2 písm. a) a b) volebního zákona.

Co obnáší být v zastupitelstvu obce

Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.

Co když neudělám profesní průkaz

Přibližně třináct stovek si už profesní průkazy vyměnilo. "Řidič musí přijít na úřad osobně, protože tu podepisuje žádost, kterou úřednice před ním vyjíždí z počítače. Řidič přijde k okénku, nadiktuje svá osobní data, předloží původní osvědčení o profesní způsobilosti, k tomu ještě řidičský a občanský průkaz.