Co dělá těžnice?

Jaký je rozdíl mezi těžnici a výškou

Výška i těžnice spojují vrchol trojúhelníku s bodem na protější straně. Výška je kolmá ⇒ bod na protější straně je bod, který k vrcholu nejblíž ⇒ těžnice musí být delší nebo stejně dlouhá jako výška.

Jak se dělá těžiště

Buď to odhadněte, nebo narýsujte kružnici o poloměru délky strany AB. Tyto dvě kružnice se protnou ve dvou bodech. Tyto body spojte úsečkou a kde tato úsečka protne stranu AB, tam se nachází střed strany AB. Zeleně je na obrázku zvýrazněno těžiště trojúhelníku, což je pomyslný střed trojúhelníku.
Archiv

Jak se hleda těžiště

Těžiště zavádíme jako působiště výslednice tíhových sil působících na jednotlivé části tělesa v tíhovém poli (nebo také můžeme říci, že je to bod, vůči němuž je výsledný moment působících tíhových sil nulový). Pojem těžiště tedy ztrácí význam v beztížném stavu.

Kde se protínají těžnice

Těžnice se protínají v jednom bodě T, tzv. těžišti. Těžnice označujeme obvykle malým písmenem t s indexem názvu strany, ke které příslušná těžnice patří. Slovem těžnice označujeme v trojúhelníku jak úsečku, tak její délku.

Co to je těžiště

Těžiště je bod, kterým můžeme těleso nahradit, a účinky tíhové síly na tento bod jsou stejné jako účinky tíhové síly na celé těleso. Těžištěm homogenních geometricky symetrických těles je jejich geometrický střed.

Co je to pátá těžnice

Těžnice je úsečka spojující vrchol trojúhelníku se středem jeho protější stany. Příkladem v ABC je težnice ta, která je úsečkou ASa. Obdobně tak existují těžnice ke stranám b, c. Každý trojúhelník má tedy tři těžnice.

Co je to pátá výšky

Průsečík výšky s příslušnou stranou se nazývá pata výšky. Každý trojúhelník má tři výšky. Menší straně odpovídá větší výška. Přímky, na nichž leží výšky, se protínají v jednom bodě, který se nazývá ortocentrum nebo také výšiště.

Jak funguje těžiště

Těžiště je bod v tělese, ve kterém působí tíhová síla. Má zajímavé vlastnosti, například pokud těleso podložíme pod těžištěm, tak se nepřevrhne. U pravidelných těles se těžiště nachází středu daného tělesa. Stejně to funguje i u těles nepravidelného tvaru, s tím že logicky se těžiště posune k objemnější části.

Co je to tuhé těleso

Tuhé těleso (dokonale tuhé těleso, absolutně tuhé těleso, nedeformovatelné těleso) je pro danou úlohu těleso, jehož tvar ani objem se v této úloze účinkem působících sil nemění. Stačí též, když případné deformační účinky jsou v dané úloze zanedbatelné. Síly, které na těleso působí, mají tedy jen pohybové účinky.

Co to je úsečka

Úsečka – je část přímky, ohraničená dvěma krajními body. Úsečku označujeme krajními body, takže můžeme mluvit o úsečce AB, pokud má krajní body A a B.

Na čem závisí těžiště

Poloha těžiště tedy závisí na rozložení látky (hmotnosti) v dané soustavě těles, přičemž těžiště leží blíže k místu, kde je soustředěna větší hmotnost.

Jak se dělá výška

Výšky se rýsuje celkem snadno, vezmete si pravítko a vedete kolmici ze strany c tak, aby tato kolmice protla právě bod C. To je vše. Červeně jsou vyznačeny všechny tři výšky trojúhelníku. Všimněte si, že každá výška je kolmá ke své straně.

Co je to trojúhelník

TROJÚHELNÍK – ČÁST ROVINY VYMEZEN TŘEMI BODY, KTERÉ LEŽÍ V JEDNÉ PŘÍMCE. Součet velikostí vnitřních úhlů v libovolném trojúhelníku je 180°.

Jak udělat průsečík

Všechny body na ose x mají y-ovou souřadnici 0, všechny body na ose y mají x-ovou souřadnici 0. Proto pokud chci spočítat průsečík grafu funkce s osou x, tak do rovnice funkce dosadím za y nulu a dopočítám příslušnou souřadnici x.

Jaké pohyby může vykonávat tuhé těleso

Tuhé těleso může vykonávat pohyb posuvný nebo otáčivý. Při posuvném pohybu je celková kinetická energie tělesa rovna součtu kinetických energií jednotlivých bodů tělesa. Při posuvném pohybu se pohybují všechny body tělesa stejnou rychlostí, tedy .

Jaké účinky má silové působení na tuhé těleso

Pokud na těleso působí více sil, jejich výsledný moment sil je určen vektorovým součtem momentů jednotlivých sil. Otáčivé účinky sil působících na tuhé těleso otáčivé kolem nehybné osy se navzájem ruší, je-li vektorový součet momentů všech sil vzhledem k ose otáčení nulový.

Co je to spojnice

Čára, která spojuje 2 body, se jmenuje spojnice. Je-li spojnicí 2 bodů přímá čára, je to ÚSEČKA. Každá úsečka má 2 krajní body.

Co to je bod

Bod je bezrozměrný základní geometrický útvar. Dle Euklidových Základů je bod něco, co nemá části, tedy to co již nelze dále dělit. Bod časoprostoru se nazývá událost.

Jaká je průměrná výška žen

Průměrná mužská výška vypočtená z průměrů všech 6 kategorií činila 177,4 cm, s relativní délkou trupu 52,41 % a relativním rozpětím paží 101,60 %. Stejné hodnoty u žen byly 165,1 cm, 53,15 % a 99,90 %.

Co je to ostrý úhel

Ostré úhly měří méně než 90 stupňů. Pravé úhly měří 90 stupňů. Tupé úhly měří více než 90 stupňů.

Jak se počítá s úhly

Stejně jako při počítání hodin nepoužíváme desítkovou, ale šedesátkovou soustavu. Jeden úhlový stupeň (1°) má tedy šedesát minut (60´). I jednu minutu můžeme stále rozdělit a to na šedesát sekund – zapisujeme 60´´. 1° = 60´ 1´ = 60´´ 1° = 60´ = 3600´´ Při běžném rýsování se s minutami ani sekundami nesetkáme.

Co je to průsečík

Průsečík je geometrický pojem používaný ve dvou významech: v užším smyslu pro bod, který je průnikem dvou křivek nebo křivky a plochy. v širším smyslu pro množinu bodů, která je průnikem libovolných dvou geometrických útvarů

Co to je přímka

Přímka je jednorozměrný základní geometrický útvar. Lze ji popsat jako nekonečně tenkou, dvoustranně nekonečně dlouhou, dokonale rovnou křivku (pojem křivka v matematice zahrnuje i „rovné křivky“), tedy křivku s nekonečně velkým poloměrem zakřivení.

Co muze zpusobit síla

Síla se projevuje statickými účinky – je příčinou deformace těles – a dynamickými účinky – je příčinou změny pohybového stavu tělesa (hmotného bodu), např. uvedení tělesa z klidu do pohybu nebo naopak, či změny velikosti nebo směru rychlosti tělesa.

Jaké síly působí na těleso

Vzájemné působení těles se projevuje silami, které mají pohybové čili dynamické účinky (jsou příčinou přechodu tělesa z relativního klidu do pohybu, a naopak) nebo klidové čili statické účinky (způsobují např. změnu tvaru čili deformaci těles). Věda, která toto zkoumá, se nazývá dynamika (z řeckého dynamis – síla).