Co je to uhlíková ocel
Uhlíková ocel bývá často zaměňována s pojmem nerezová ocel. Jedná se ale o dva druhy oceli s různým procentuálním zastoupením chromu, uhlíku a dalších prvků. Spojuje je ovšem vysoká odolnost vůči korozi, proto je uhlíková ocel stejně jako nerez velmi často užívána v průmyslu.
Čím se zlepšuje kvalita oceli
Ocel lze také zlepšit ovlivněním její struktury a úpravou jejího povrchu. Jednou z více používaných metod pro změnu vlastností oceli je tepelné zlepšení. V důsledku toho se vlivem vysoké teploty dochází ke zlepšení cech užitečnosti oceli, mimo jiné tvrdost, odolnost proti únavě, napínání nebo kroucení nebo praskání.
V čem se vyrábí ocel
Výroba oceli (zkujňování železa) spočívá především ve snižování obsahu uhlíku vzdušným kyslíkem v kyslíkových konvertorech nebo přidáním oxidů železa (rudy nebo železného šrotu) v nístějových pecích (proces Siemensův-Martinův). Speciální oceli se vyrábějí v elektrických pecích.
Jakou ocel na nůž
Ocel O1 – velice populární ocel mezi nožíři. Mezi její vlastnosti patří excelentní držení ostří a dobrá tuhost, snadno však koroduje. Ocel 1095 – je nejznámější a nejoblíbenější z řady 10xx. Pro nože je ocel 1095 jakýmsi standardem, není drahá a má dobré vlastnosti.
Co je pevnější než ocel
Čeští vědci odahlují tajemství nejpevnějšího známého materiálu na světě. Představte si třeba desku o síle jednoho milimetr, která je ale přitom 200krát pevnější než ocel. Takové vlastnosti má grafen.
Jaký je rozdíl mezi surovým železem a oceli
Surové železo se získává z oxidické železné rudy tavením. Naproti tomu ocel je umělou slitinou železa a uhlíku (a dalších prvků), jakož i litiny a surového železa.
Kdy je ocel Kalitelná
Jako kalitelné jsou označovány oceli s obsahem uhlíku nad 0,2 %, kdy lze již zaručit vznik zákalné struktury. Oceli nad 0,35% C se považují za dobře kalitelné.
Jaký je rozdíl mezi litinou a oceli
Litina je slitina železa s uhlíkem. Uhlíku obsahuje více než 2,14 % podle binárního diagramu železo-uhlík. Při obsazích uhlíku nižších než 2,14 % se hovoří o ocelích.
Odkud je železo
Železo vzniká hvězdnou nukleosyntézou, termonukleární fúzí křemíku v jádrech velkých hvězd na konci jejich vývoje. Železo je nejtěžším prvkem, který se v posloupnosti od hélia v jádře hvězd syntetizuje za současného uvolnění energie. Železo se v jádře hvězdy hromadí, protože fúze jeho jader neuvolňuje energii.
Z jaké oceli je pilník
Na výrobu pilníků se používá tvrdá nástrojová ocel třídy 19, nebo nástrojová chromová ocel rovněž třídy 19. Pracovní část pilníku se též nazývá tělo pilníku, čepel nebo činná část pilníku.
Co je to Elmax
ELMAX – je třetí generace ocelí získaných technologií pseudopráškové metalurgie. Jedná se o nerezový materiál s mimořádně jemným zrnem, které se odvíjí od velmi jemného ocelového prášku, který je výchozí surovinou před tvářecím slinováním.
Jak rozeznat litinu od železa
V porovnání s kovaným železem nebo ocelí je litina křehká, tvrdá a netvářitelná. Nelze ji ohýbat, natahovat ani kovat. Kvůli její malé pevnosti v tahu dochází před ohnutím nebo deformací k prasknutí. Má však dobrou pevnost v tlaku a před rozmachem ocelářství počátkem 20.
Jaký olej na kalení
Jako kalicí olej se obecně používá hydraulický olej.
Jak kalit ocel doma
Po dosažení teploty 350 až 400 °C se musí nadále teplota zvyšovat pozvolna na 550 až 600 °C. Teprve pak je možno pokračovat v ohřevu větší rychlostí, nejvíce však rychlostí 200 °C za hodinu. Po dosažení požadované teploty se ocel ponořením zchladí buď ve vodě, nebo v oleji.
Jak dělíme oceli
Nejběžnější – austenitické – jsou nemagnetické a používají se i pro výrobu nádobí, tzv. ocel 18–10. Nástrojové oceli – jsou uhlíkové, středně legované a vysocelegované ocele nebo oceli rychlořezné (jsou samokalitelné) typicky s vyšším až vysokým obsahem uhlíku a používají se na výrobu různých nástrojů a forem.
Kdo vymyslel ocel
Doba ocelová V roce 1855 si Henry Bessemer nechal patentovat své metalurgické zařízení a s ním i proces výroby oceli ze surového železa (dnes nazývaný „bessemerizace"). Tzv. Bessemerův konvertor tvořila asi šest metrů vysoká hruškovitá nádoba, kam se lilo roztavené surové železo, jímž probublával vzduch.
V čem je nejvíce železa
K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.
Jak správně pilovat kov
Předně je třeba mít pilový list správně upnutý v rámu. Nesmí „plandat,“ prohýbat se a zuby musí směřovat od rukojeti. Pila řeže pouze při tahu směrem vpřed, takže při zpětném tahu zbytečně netlačte. Jestliže se pila na počátku řezu zakousne a pak už projíždí hladce, je třeba zvolit na obráběný materiál hrubší ozubení.
Jaký kov zelená
Rezavě hnědá vrstva korozních produktů obvykle naznačuje, že se jedná o slitinu železa (uhlíková ocel nebol litina), zelená barva povrchu jasně ukazuje na měď a její slitiny. Bílé korozní produkty můžeme nalézt na zinku, hořčíku, hliníku, cínu, olova slitinách těchto kovů.
Proč se kalí v oleji
Cílem kalení je zvýšit tvrdost oceli a tím její užitné vlastnosti. Teplota oleje v praxi pro kalení bývá přibližně 60 až 80°C. Pokud se olej řádně používá a je pravidelně čištěn, má prakticky neomezenou životnost.
Kde se vyrábí železo v ČR
V Česku se ročně vyrobí asi pět milionů tun surové oceli, a to hlavně v Třineckých železárnách a ArcelorMittal Ostrava, kde se ocel vyrábí tradiční cestou ze železné rudy, šrotu a koksu ve vysokých pecích a kyslíkových konvertorech.
Co je to Legovani
Legování (z lat. ligare „spojovat“, „svazovat“ a odvozeného něm. legieren) je metalurgický postup zlepšování vlastností kovu či slitiny kovů příměsí dalších látek, tzv. legovacích prvků čili legur.
Co blokuje vstřebávání železa
celozrnný chléb a obilniny obsahující fytáty, vejce, psyllium) a nápoje (mléko, káva, alkalické minerálky, černý a zelený čaj) degradují absorpci železa.
Co snižuje železo v krvi
Vyhnout se potravinám, které ztěžují absorpci železa: Kofein, mléčné výrobky, celozrnné obiloviny a některé minerály (jako vápník a zinek) mohou snižovat absorpci železa. Omezte jejich příjem, zejména při jídle bohatém na železo. Doplňky stravy: V některých případech může být nutné užívat doplňky stravy.
Jak vypadá pilka na železo
Snad každý někdy v životě viděl ruční rámovou pilku, známou také jako "pilka na železo". Skládá se z rámu (1), rukojeti (3) a nějakého upínacího mechanismu(4,5,6; zde pevná hlava, pohyblivá hlava a kolíky), ve kterém je uchycen pilový list.