Co dělá v zimě veverka?

Co dělá veverka přes zimu

V zimě nespí, ale zdržuje se často uvnitř, a pokud je opravdu špatné počasí, nevystrčí ven nos po několik dní. Pokud veverka najde vhodnou dutinu, osídlí ji a pouze vystele. Jako úkryt před zimou i poledním horkem je takové bydlení velmi komfortní, ale starých stromů s dutinami je dnes poskrovnu.

Co jí veverka v zimě

Kromě oblíbených vlašských a lískových ořechů si schovávají i bukvice, žaludy a dokonce i houby. Podle toho, co místo poskytuje. Zásoby ukrývají do stromových dutin, nebo je zahrabávají pod zem. Protože v zimě nespí, potřebuje během období sněhu a mrazu dostatek potravy.
Archiv

Kdy spí veverka

Veverka nespí zimním spánkem, je tedy aktivní v průběhu celého roku. Maximálně pár dní, kdy je opravdu ošklivé počasí, zůstává v hnízdě a nevylézá. Jinak ji ale můžeme v přírodě vídat od jara až do zimy.

Kde si delaji veverky hnizdo

Veverka obecná je přizpůsobená životu na stromech, kde si staví i hnízda či obývá opuštěná hnízda dravců, dutiny stromů, případně prázdné ptačí budky. Hnízdo je kulovité, spletené z větviček, vystlané mechem, trávou, listím, lýkem, peřím, zvířecí srstí a podobným materiálem.
Archiv

Která zvířata v zimě nespí

Do pravého zimního spánku upadají kromě ježků a syslů dále například také svišti a plchové. Zimním spánkem spí rovněž i netopýři. Zatímco syslové zahajují zimní spánek mnohem dříve než jiná zvířata, u netopýrů je tomu naopak. Ti jsou totiž tak malí, že si velké tukové zásoby vytvořit nemohou.

Co dát veverce

V přírodě jedí veverky nejčastěji rozličné oříšky, semínka plodů, jehnědy, pupeny, květy, mladé pučící lístky, houby, bukvice a občas žaludy, loupou šišky jehličnanů plátek po plátku a vybírají z nich drobná semínka.

Kdo loví veverky

Mezi predátory patří především kuna lesní, kočka divoká, liška obecná, lasice kolčava, která loví především mláďata, dále také větší draví ptáci, například káně lesní nebo sovy.

Kde krmit veverky

Velkou radost jim uděláme krmítkem vyrobeným přímo pro ně. „Speciální krmítko pro veverky lze umístit kdekoliv, kde veverky žijí – na strom v zahradě u domu, v parku či v lese. Nepotřebujete k tomu ani žebřík, protože krmítko se kvůli snadnému doplňování potravy připevňuje asi 170 cm od země.

Jak daleko skočí veverka

Cílovou čáru vyznačte 4 m od startovní čáry. To je vzdálenost, kterou dokáže doskočit veverka, když skáče ze stromu na strom.

Jak se jmenuje mladé od veverky

Častá je derivace j.m. u zvířecích jmen majících pro oba rody pouze jednu podobu: had – hádě, veverka – veverče.

Jaké zvíře nikdy nespí

Vodní savci úplně nespí vlastně nikdy. Třeba, delfíni, vorvani, sviňuchy nebo tuleni spí jen jednou polovinou mozku, zatímco druhá je bdělá. Delfíni mají navíc tu zvláštnost, že často spí v páru, a to tak, že plavou bok po boku.

Co dělá ježek v zimě

Zimu ježek přečkává ve stavu hibernace, pravém zimním spánku, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5°C a tělesné funkce se zcela zpomalí. Aby úspěšně přezimoval, musí v říjnu vážit nejméně 400g. V listopadu by měl by vážit nejméně 600 g.

Jak přilákat veverky

Jak se zbavit veverek:Veverky odchytávejte do malých klecových pastí o rozměrech 15 x 15 x 45 cm.Veverky můžete z půdy vypudit také pomocí ultrazvukových odpuzovačů.Další možností jsou ultrazvukové odpuzovače živočichů kombinující zvuky o nízké frekvenci se světelnými signály.

Co pije veverka

Veverka ráda olizuje sůl a vyžaduje dostatek pitné vody. Pije z pozemních zdrojů, ale také slízává dešťovou vodu a rosu na listech a ve skulinách stromů. Nejčastěji pije před žrádlem a po něm. Zásoby si na podzim veverka v průběhu dne začne dělat teprve tehdy, když se cítí dostatečně zasycena.

Jak dlouho se dožije veverka

Samice je však kojí až do 8 až 10 týdnů po narození. Nejvíce, 75–85 % mláďat, přitom umírá během svého prvního zimního období. Samice dosahuje pohlavní dospělosti zhruba v druhém roce života, samec o něco později. Veverka obecná se v přírodě dožívá průměrně tří let, v zajetí se může tato hranice vyšplhat až na 10 let.

Jak zachranit veverků

Veverka obecná je u nás chráněný živočich, pro chov nelze použít zvíře chycené v přírodě, což platí i pro poraněné veverky, které najdeme v lese a chtěli bychom je zachránit; musíme je dopravit do autorizované záchranné stanice pro živočichy.

Jak se jmenuje mládě od veverky

Častá je derivace j.m. u zvířecích jmen majících pro oba rody pouze jednu podobu: had – hádě, veverka – veverče.

Jak dlouho se dožívá veverka obecná

Samice je však kojí až do 8 až 10 týdnů po narození. Nejvíce, 75–85 % mláďat, přitom umírá během svého prvního zimního období. Samice dosahuje pohlavní dospělosti zhruba v druhém roce života, samec o něco později. Veverka obecná se v přírodě dožívá průměrně tří let, v zajetí se může tato hranice vyšplhat až na 10 let.

Jak se anglicky řekne veverka

veverka

Hlavní překlady
Čeština Angličtina
veverka squirrel

Které zvíře spí nejvíc

Rekordman spí 20 hodin

Bezkonkurenčně největším spáčem je netopýr, který spí téměř 20 hodin denně.

Jak spí lenochod

Mnoho času prospí, uvádí se doba od 10 do 20 hodin denně (v průměru zhruba 10 hodin denně). Spí převážně zaháknutí za drápy na větvích hlavou a hřbetem dolů. Stejnou polohu zaujímají, i když nespí; v klidovém nehybném stavu jsou 90 % času.

Kdo sežere ježka

Uslyší-li predátora (lišku, psa), stočí se do klubíčka; bodlinatá koule většinu živočichů odradí. Predátorem ježka je výr velký a tchoř.

Jak zachranit ježka v zime

Malí ježci se chovají a dokrmují i při pokojové teplotě, ale pro ježka probuzeného ze zimního spánku tak velké změny příjemné nejsou). Ježkovi nabídněte výběh alespoň 1 m2 velký, dále domek na spaní vyplněný senem, suchým listím nebo slámou – nebo velkou hromadu samotného materiálu, pokud máte dostatek místa.

Co odpuzuje veverky

Jako velmi okrajová metoda k odpuzení veverek ze stromů se používá roztok chilli, který se aplikuje na kůru. Podobně lze sušené chilli nasypat do směsi zrní pro ptáčky. Hlodavce to odradí od konzumace a ptákům to zároveň neublíží.

Co mají rádi veverky

Nejčastěji se živí ořechy a semeny stromů. Svůj jídelníček však zpestřuje také houbami, poupaty či mladými výhonky stromů a v létě i různými ovocnými plody. Přestože veverky vypadají tak neškodně a roztomile, někdy vyplení i ptačí hnízda, kde požírají vejce a občas také ptačí mláďata.