Co dělá vláknina v těle?

Na co je dobrá vláknina

Vláknina nám může pomoci hned několika způsoby, pomáhá našemu trávení. To oceníme především při zácpě nebo průjmu. Navíc je nestravitelná a dobře váže vodu, takže nás zasytí. To znamená, že s ní můžeme zahnat pocit hladu, aniž bychom přibrali na váze.
Archiv

Jak se projevuje nedostatek vlákniny

Nedostatek vlákniny ve stravě se pojí se zácpou, hemeroidy, nadýmáním a plynatostí, a dokonce i zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva.

Kdy jíst vlákninu

Psyllium užíváme nejlépe nalačno ráno, popřípadě i večer. Asi 20-30 minut před jídlem. Účinek této vlákniny se dostavuje po 8-12 hodinách. Psyllium zvětšuje svůj objem, přičemž absorbuje vodu.

Co dělá vláknina ve střevech

Vláknina, především nerozpustná vláknina funguje jako kartáč, který čistí střeva od nánosů škodlivin. Ve střevech na sebe váže toxiny, také odpadní látky metabolismu nebo cholesterol, aby došlo k jejich vyloučení ven z těla. Vláknina podporuje střevní peristaltiku, urychluje průchod tráveniny zažívacím ústrojím.
Archiv

Co se stane když jím hodně vlákniny

Dostatečný příjem vlákniny podporuje peristaltiku střev a má pozitivní vliv na trávení. Zajímavá je také schopnost vlákniny vázat na sebe nežádoucí látky z potravy a toxické látky vznikající při trávení. Chrání tak trávicí soustavu a má protirakovinný účinek.

Co když sním moc vlákniny

Moc vlákniny škodí Na druhou stranu ani zvýšené množství vlákniny není pro naše tělo to pravé. Nadměrná konzumace vlákniny, a to ve větším množství, než je doporučený denní příjem (30–35 g/dospělého člověka/den), může způsobit v lidském organismu žaludeční potíže. Zejména plynatost, nadýmání, křeče a také průjem.

V čem je nejvíce vlákniny

Nejvíce vlákniny se získává z ovoce a zeleniny, dobrým zdrojem jsou i obiloviny (zejména celozrnná mouka), brambory a luštěniny. Velmi vysoký obsah vlákniny má lněné semínko nebo pšeničné klíčky. Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a některé druhy (kupř. beta-glukany) i hladinu krevního cholesterolu.

Proč potřebujeme vlákninu

Vláknina je zodpovědná za zdravá střeva.

Vláknina je důležitá pro správnou funkci střev. Dostatečný příjem vlákniny je prevencí nebo úlevou při zácpě. Podporuje také zdravý střevní mikrobiom (střevní mikroflóra). Ovlivňuje i pravidelný pohyb střev a urychluje průchod stolice střevem.

Co se stane kdyz budu jíst hodně vlákniny

Jak jídlo proletí tělem, může nadbytek vlákniny způsobovat právě průjem. Ale na druhou stranu, pokud vlákniny konzumujeme hodně najednou, může způsobit i zácpu. Takové velké množtví totiž "ucpe" žaludek a nemůže ani být rychle natráveno. Kvůli tomu také může dojít k nadýmání nebo bolestem břicha.

Které ovoce má hodně vlákniny

Které ovoce má nejvíce vlákniny

Ovoce Velikost porce Vláknina celkem (v gramech)
Maliny 1 hrnek 8,0
Hruška 1 5,5
Jablko se slupkou 1 4,5
Banán 1 3,0

Která zelenina obsahuje hodně vlákniny

Luštěniny – hrách, čočka, fazole a cizrna jsou zdrojem vlákniny i bílkovin, který se vyplatí zařadit nejen do veganského jídelníčku.

Co má v sobě hodně vlákniny

Celozrnné obiloviny, ale také luštěniny, ořechy, semínka či zelenina – to všechno jsou zdroje vlákniny, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět.

Jaká zelenina má nejvíce vlákniny

Vláknina v ovocí

Zelenina Velikost porce Množství vlákniny v g
Pečené fazole 1 šálek 14,0
Brokolice, vařená ½ šálku 2,3
Růžičková kapusta, vařená ½ šálku 2,0
Mrkev 1 střední 2,0

Jaké ovoce má hodně vlákniny

Hruška. Jako většina ovoce s poživatelnou slupkou jsou i hrušky nejvýživnější a nejbohatší na vlákninu, když se konzumují neoloupané. Hrušky jsou na vlákninu stejně bohaté jako jablka, jedna středně velká neoloupaná hruška obsahuje asi 3,5 gramů vlákniny.

Jak jíst dostatek vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninu

Hlavním zdrojem vlákniny jsou výrobky z nízkogramážních obilovin, jako jsou vysokogramážní mouky (např. grahamové typu 1850), pečivo z nich vyrobené a vícezrnné vločky (12 g/100 g), třeba přírodní žitné vločky (11,6 g/100 g) a také celozrnný žitný chléb (6,1 g/100 g).

Jak mít dostatek vlákniny

Zjistili jste, že vlákniny máte v jídelníčku máloVyměňte bílé (ale i vícezrnné, cereální a další) pečivo za celozrnnéVyzkoušejte knäckebrot.Zaměřte se na celozrnné přílohy nebo ty na vlákninu přirozeně bohatéLuštěniny minimálně dvakrát týdněKe každé porci přidejte zeleninu.

Jak nabrat vlákninu

Potraviny bohaté na vlákninuvýrobky z celozrnných obilnin. celozrnné pečivo (7 g) knäckebrot (15-20 g) celozrnná mouka (12 g) otruby (15 g) obilné vločky, sypané müsli (10 g) müsli tyčinky (6 g)luštěniny v suchém stavu průměr (15 g)ořechy průměr (10 g)ovoce průměr (3 g)zelenina průměr (2 g)

Které potraviny obsahují hodně vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninuvýrobky z celozrnných obilnin. celozrnné pečivo (7 g) knäckebrot (15-20 g) celozrnná mouka (12 g) otruby (15 g) obilné vločky, sypané müsli (10 g) müsli tyčinky (6 g)luštěniny v suchém stavu průměr (15 g)ořechy průměr (10 g)ovoce průměr (3 g)zelenina průměr (2 g)