Co dělat když je výpadek elektřiny?

Co dělat při výpadku elektřiny

Zavolejte na infolinku poskytovatele připojení elektrické energie (ČEZ: 840 840 840). Sousedé svítí a jistič je vypnutý – zkuste tento zapnout, pokud opět vypadne patrně se jedná o poruchu elektroinstalace.
Archiv

Co delat kdyz v panelaku vypadne proud

V případě, že je jste potmě pouze vy, musíte "nahodit" zpátky hlavní jistič. Ten najdete v elektroinstalaci vedle elektroměru – hodin, které měří vaší spotřeby elektřiny. Přesuňte páčky hlavního jističe do původní polohy a problém by měl být vyřešen.
Archiv

Jak dlouho může trvat výpadek elektřiny

Náhlé výpadky v případě nízkého napětí kvůli nějaké poruše mohou trvat až 18 hodin, při opravdu mimořádných událostech, jako bylo například letošní červnové tornádo, i déle. Dodavatel energií má však povinnost obnovit dodávku co nejrychleji.
Archiv

Kam volat v pripade vypadku elektřiny

V případě, že se jedná o poruchu (např. spadlý strom, nepřepíná na nízký tarif apod.), pak tuto skutečnost prosím oznamte prostřednictvím mobilního webu www.bezstavy.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.

Co je výpadek elektřiny

Výpadek dodávky elektřiny (blackout) je přerušení dodávky elektrické energie, ať už z důvodu poruchy elektrárny, nebo kvůli selhání přenosové soustavy. Opětovné obnovení dodávky elektřiny (blackstart) vyžaduje koordinování.

Co dělat když nejde jedna fáze

Pokud vypadla jen jedna fáze, tak pozor na motory ( vodárnu, čerpadlo atd. ). Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přestože daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory ( vodárnu, čerpadlo atd. ).

Co dělat když nejdou zásuvky

Určitě si zavolejte elektrikáře. Jestli je instalace provedena jako rozvaděč, pak bude mít asi dost práce. Může jít opravdu o absenci jedné fáze, může být i špatně napojený hřeben pod jističem, může toho být opravdu více.

Jak vypada zapnuty jistič

V případě nebezpečí musíte zmáčknout ovládač, který musí být označený červeně. Proto je zapnutá poloha označená červeně. Naopak signalizace nebezpečí (poruchy), musí být signalizována červenou barvou. Chránič chrání – jistič jistí.

Co mít doma na blackout

Dobré je mít i záložní počítačový zdroj UPS, který zabezpečí nepřerušené napájení alespoň po určitou dobu. Mějte doma čelovku, s LED diodami nebo alespoň přenosnou či ruční svítilnu, hodit se může i petrolejová lampa po babičce. Svíčky se moc nedoporučují kvůli požárům.

Co mít doma v případě BLACKOUTu

Mezi další důležité vybavení, které je vhodné mít připraveno rozhodně patří:přenosné svítilny (nejlépe čelovky s LED diodami nebo „třepací“ svítilny) a zásobu baterií, popř.spací pytle, teplé zimní oblečení, deky,radiopřijímač s bateriemi (lze využít krátkodobě i rádio v automobilu nebo mobilním telefonu),

Jak dlouho by trval blackout

Ztížen bude přístup k informacím, fungovat bude jen rádio na baterie nebo autorádio, informace budou k dispozici na vývěskách obcí a měst. Lidé musí počítat s tím, že v případě „blackoutu“ může výpadek elektřiny trvat i dva dny, ale samozřejmě i déle.

Proč padá hlavní jistič

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.

Jak se chovat při BLACKOUTu

Co dělat, když nastane BLACKOUT Vždy je velmi důležité odpojit všechna elektrická zařízení od sítě, aby při obnovení dodávek el. energie nedošlo k opětovnému výpadku z důvodu přetížení sítě. Popřípadě nechte zapnuto jedno svítidlo nebo radiopřijímač, pomocí kterého si můžete ověřit, zda již byla dodávka el.

Co by se stalo kdyby nastal blackout

Kdyby však nastal blackout po celém světě, situace by se stala velmi vážnou. V takovém případě totiž není možné dočasně odebírat elektrický proud ze sousední oblasti, která normálně funguje. V takovém případě není elektřina nikde. Zkuste se na chvíli zamyslet, co vše máte doma zapojené do zásuvky.

Co se stane při blackoutu

Při BLACKOUTU dojde pravděpodobně i k výpadku telekomunikačních a datových sítí. Z tohoto důvodu je vhodné si vytvořit „Plán rodinné komunikace“, tzn. domluvit se svými blízkými kde se sejdeme, když BLACKOUT nastane, případně jakým způsobem si dáme vědět, že jsme v pořádku.

Jak se chovat při blackoutu

Co dělat, když nastane BLACKOUT Vždy je velmi důležité odpojit všechna elektrická zařízení od sítě, aby při obnovení dodávek el. energie nedošlo k opětovnému výpadku z důvodu přetížení sítě. Popřípadě nechte zapnuto jedno svítidlo nebo radiopřijímač, pomocí kterého si můžete ověřit, zda již byla dodávka el.

Co způsobuje blackout

Příčin vzniku BLACKOUTu může být celá řada:porucha způsobena přírodními vlivy (např. vichřice, námraza, silné sněžení),významný přetok energie ze zahraničních rozvodných soustav,technické poruchy (např. požár transformátoru),lidský faktor (např. chyba operátora dispečinku),teroristický útok.

Jak přežít bez elektřiny

TIP: Další jednoduché tipy, jak přežít bez elektřinyU pečení využijete stejně dobře ruční šlehač jako ten elektrický.Televizním maniakům vyřeší problém malá kapesní televize, která funguje na autobaterii.Snadno topit lze i krbovými kamny. Zahřejí a zpříjemní zážitek z chladnějšího víkendu na chalupě.