Co dělat když kouše svetr?

Co dělat když oblečení kouše

Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit. Pokud i potom bude svetr kousat, vyzkoušejte druhou variantu s vlasovým kondicionérem.
Archiv

Na co prát svetr

Teplota: Svetry lze prát při teplotách vyšších než 40°C – každopádně nedoporučujeme více než 60°C – a před volbou teploty si vždy pozorně přečtete pokyny na visačce oděvu. Cyklus: Pokud vám vaše pračka umožňuje speciální cyklus pro bavlnu použijte jej – hodí se pro všechny oděvy z bavlny.

Jak se starat o svetr

Místo běžného pracího prostředku použijte raději speciální prostředek určený speciálně na praní vlny. Nejlepší by bylo prát svetry a další vlněné oblečení ve studené vodě, ale pozor vlněné svetry, šály ani čepice neždímejte, jinak by ztratily tvar. Zbylou vodu z nich opatrně vymačkejte froté ručníkem.

Jak vyčistit vlněný svetr

Jak prát vlněný svetr

Vlněné svetry perte ideálně v ruce, v teplé vodě maximálně dosahující 30 °C. Do kýblu, lavoru nebo pračky napusťte vodu, přidejte trošku šetrného pracího prášku bez bělidel a v ruce jemně properte. Snažte se svetr příliš nemačkat, abyste jej neponičili.

Jak obarvit vlněný svetr

Vlna sice jde dobře barvit, ale je vhodné používat speciální barvy, živočišná vlákna se barví jinými barvami než vlákna rostlinná. Starší nebo sekáčové kousky bych zkusila obarvit doma, ale dražší svetr raději svěřte odborníkům.

Jak odstranit kousání merino vlny

Stačí, když si svůj oděv z merino vlny vyperete společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny, která mohou jedince s citlivější pokožkou „kousat“, vytahají a obrousí,“ radí outdoorový specialista Vít Hruška z 4camping.cz.

Jak zmenšit svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Jak vytahnout svetr

Prozradíme vám, jak mu vrátíte původní rozměry. Naplňte umyvadlo teplou vodou, kápněte do ní trochu dětského šamponu a roztok pořádně promíchejte. Svetr pak položte na hladinu a počkejte, dokud se vlastní vahou úplně neponoří. Nechte ho namočený asi půl hodiny, následně ho opatrně vyndejte, ale neždímejte!

Jak srazit svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Jak se pere mikina

Svetry a mikiny nedávejte na ramínka, zbytečně tak budete mít vytlačené důlky na ramenou a materiál se bude ničit. 2. Skládejte trika, svetry či mikiny na sebe jen do počtu maximálně pěti kusů. Tak docílíte toho, že se navršená pyramida nezhroutí, prádlo se zbytečně nezatěžuje a pohodlně vyndáte i spodní kus.

Jak vyprat svetr aby se srazil

1) Svetr vložte do kbelíku/dřezu a ten napusťte vlažnou vodou. Přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, který je vhodný k praní vlny. 2) S citem vymáchejte. Dávejte si pozor, abyste svetr nevytahovali a neždímali, zabráníte tak jeho deformování.

Jak prát kašmírový svetr

Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce. Nikdy neždímejte v ruce, použijte odstřeďování automatické pračky na maximálně 1000 otáček/min.

Jak se barví oblečení

Chemické barvení

V tomto případě se ustalovač přidává už přímo do barvicí lázně. Podle návodu na obalu odměříte množství vody, ustalovače i barvy a pořádně promícháte. Oblečení vložíte do vody tak, aby bylo celé ponořené, a přivedete směs k varu. Potom stáhnete plamen a vaříte pozvolna další půl hodinu bez pokličky.

Jak obarvit Merino

3) Do misky ponořte oblečení z merino vlny, které chcete obarvit, a pečlivě ho namočte. Zároveň si v hrnci rozmíchejte barvu. TIP: Kolik barvy použijete záleží na velikosti merino oblečení a na tom, jak chcete mít výsledek sytý. To odhadnete postupným mícháním a případným přidáváním většího množství barvy do vody.

Proč merino

Merino vlna má skutečně působivé termoregulační vlastnosti. Díky své struktuře vláken dokáže velmi dobře zadržovat vzduch a tím pádem izolovat. V praxi to doopravdy znamená, že v létě dokáže tričko mírně ochlazovat a v zimě naopak udržovat vámi vyprodukované teplo.

Jak poznat merino

A tady právě narážíme na jednoduchý trik jak zjistit, zda výrobek uváděný jako MERINO je skutečně kvalitní MERINO. Kvalitní MERINO s označením WOOLLMARK totiž musí splňovat minimální délku a maximální tloušťku vlákna (22 micronů).

Jak Seprat džíny

Pokud však chcete džíny srazit, vyperte je ve standardním pracím cyklu s nastavením nejvyšší teploty. Poté džíny sušte na nejvyšší stupeň sušení. Chcete-li dosáhnout, co nejvyššího možného sražení, ponechte oblečení v sušičce ještě dalších 10 minut po vysušení.

Kdy se srazí prádlo

Vlnu perte na 30°C. Ložní prádlo se pere maximálně na 60°C. Nezapomeňte! Než vložíte jakékoli textilie do pračky, podívejte se na cedulku připevněnou na prádlo – štítek údržby.

Jak ozivit svetr

Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.

Co se Srazenym trickem

Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.

Jak se perou trička

Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.

Jak nejlepe prát

U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.

Co delat když se srazí oblečení

Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.

Na jaký program prát svetry

Pokud je přece jen chcete dát do pračky, nezapomeňte nastavit šetrný program pro speciální materiály, jako je například vlna, nebo ruční praní s nízkou teplotou do 30 °C. Ždímejte při nejnižších otáčkách.

Co dělat když se srazí kašmírový svetr

Sražený kašmírový svetr zachrání mléko

Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny. Po uplynutí této doby je vše připraveno k opětovnému natažení. Nejdříve tedy látku důkladně opláchněte, abyste ji zbavili nepříjemného zápachu. Poté ji jemně natahujte v prstech a pokuste se svetru dodat ztracený tvar.