Co dělat když najdu kamínek?

Co se píše na kamínky

Na zadní stranu kamínku je potřeba napsat vaše PSČ, podle kterého kamínek nálezce zaloguje. Nemělo by chybět logo Facebooku a název skupiny, ke které se hlásíte vždy s hashtagem (př. #kaminky).
Archiv

Čím se malují kameny

Pro malování na kameny potřebujeme:

akrylové barvy – používají se pro samotné malování (klasické, s perleťovým leskem, černá tuš) fixační prostředky – akrylový lak v matném provedení (je bezbarvý hedvábný)

Jak obarvit kameny

Kvalitní lak všechno jistí

Můžete malovat i temperami nebo anilinovými barvami, ale obecně nejvíce doporučujeme právě akrylové barvy vzhledem k trvanlivosti. Motiv potom opravdu drží. Pokud malovánky po dokonalém zaschnutí přestříkáte ještě navíc akrylovým lakem, výsledek bude dokonalý.

Jak fungují kamínky

Stačí se připojit ke skupině Kamínky na Facebooku a nějaký putovní kamínek namalovat. Pak ho položit na viditelné místo, aby ho někdo jiný mohl najít. Každý kamínek musí být zespodu podepsán – názvem skupiny Kamínky, logem Facebooku a PSČ místa, odkud tvůrce pochází.

Jaké fixy na kameny

Na dokreslení kamínků budete potřebovat fixy, které zvládnou malovat na kámen, který má nepravidelný povrch. Zvolte fixy na keramiku například Decor Pen nebo na všechny povrchy například POSCA.

Jakou barvou malovat na kameny

Na malování kamenů jsou ideální akrylové barvy. (Doporučujeme kamínky natřít jednou podkladovou barvou, budou pak viditelnější). Na malování větších ploch použijte střední plochý štětec. Malované kameny nechte důkladně zaschnout.

Jak se kreslí na kameny

Ubrousková technika se opravdu dá použít i na kamínky. Stačí vybrat vhodně velký motiv na ubrousku. Výhodou ubrouskové techniky je, že nemusíte nic kreslit, obrázek přenesete rovnou z ubrousku. Aby obrázek na kameni pěkně vyniknul, natřeme nejdřív kamínek světlou akrylovou barvou a necháme pořádně zaschnout.

Kde sehnat kamínky na malování

Ideální kamínky na malování bývají k dostání v hobby marketech. Při nákupu ale dejte pozor, aby šlo o přírodní valounky bez povrchové úpravy – lesklé, dekorační kameny nebudou pro tvoření vhodné.

Kde sehnat kameny na malování

Nepodaří-li se vám vůbec nalézt vhodné kamínky v okolí, můžete si je také koupit ve stavebninách či hobby marketech. Dejte si ovšem pozor, abyste koupili pouze přírodní kamínky bez povrchové úpravy.

Čím natřít kameny

Na malování kamenů jsou ideální akrylové barvy. (Doporučujeme kamínky natřít jednou podkladovou barvou, budou pak viditelnější). Na malování větších ploch použijte střední plochý štětec. Malované kameny nechte důkladně zaschnout.

Čím natřít kámen

Olej na kámen je přírodní napouštěcí olej vhodný na impregnaci všech druhů přírodního a umělého kamene. Impregnovaný povrch si zachovává pórovitost, zvýrazňuje přírodní strukturu kamene a zároveň odpuzuje vodu. Slouží k snadnější údržbě kamenných ploch. Olej na kámen se aplikuje štětcem, houbičkou nebo textilií.

Jak ošetřit kameny

Základním a nejjednodušším způsobem čištění přírodního kamene je zametání a vysávání suchých nečistot, stejně jako stírání mokrých nečistot vlhkým hadrem, což je díky impregnaci kamene snadné. Použít též lze houbičku, vodu a trochu mýdla či obyčejného saponátu.

Jak ošetřit kamennou zeď

Jinou možností ošetření povrchu kamene jsou vosky. Hodí se spíše na hladké kamenné obklady či podlahy, ale lze je použít i na klasické kamenné stěny. Vyzkoušet můžete například vosk Cera Per Cotto nebo siloxanovou pryskyřici Hydromur z nabídky firmy Paulín.

Jak spárovat přírodní kámen

Drenážní spárovací malta se vysype na navlhčenou dlažbu. Pomocí koštěte s dlouhými, tvrdými štětinami se drenážní spárovací malta rovnoměrně rozhrne do spár. Je třeba dbát na to, aby spáry byly zcela vyplněné spárovací maltou. Plocha s vyplněnými spárami se jemně navlhčí.

Jak vyčistit přírodní kámen

I přírodní kámen v zahradě můžete vyčistit, když víte jak na toHrubé nečistoty ometeme rýžovým koštětem (Zdroj: Depositphotos)Na omytí kamenů hloubkově použijeme wapku (Zdroj: Depositphotos)Kamennou dlažbu můžeme omýt pomocí rotačního kartáče (Zdroj: Depositphotos)

Čím spárovat kamennou zídku

Co použít ke spárování Obvykle jemnou cementovou maltu (mazaninu). Mezi radami zkušených zedníků se objevuje i tip na maltu na klinkery.

Jak oživit kameny

Prostředky Owatrol zajistí oživení zašlého vzhledu kamene a impregnaci jeho povrchu. Doporučuje použít penetrační olej Owatrol POLYTROL, který jednoduchým a rychlým způsobem obnoví původní barevný odstín kamene a jeho ztracený lesk.

Čím ošetřit kameny

Z obyčejných přípravků stačí voda a obyčejné mýdlo, případně prostředky, které jsou přímo určené k čištění přírodního kamene. V exteriéru si pak vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakým proudem vody, tzv. vapkou), běžně též zametáme.

Jak vyplnit spáry mezi kameny

Pomocí koštěte s dlouhými, tvrdými štětinami se drenážní spárovací malta rovnoměrně rozhrne do spár. Je třeba dbát na to, aby spáry byly zcela vyplněné spárovací maltou. Plocha s vyplněnými spárami se jemně navlhčí. Voda se však nesmí stříkat přímo na spáry.

Čím čistit kámen

Z obyčejných přípravků stačí voda a obyčejné mýdlo, případně prostředky, které jsou přímo určené k čištění přírodního kamene. V exteriéru si pak vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakým proudem vody, tzv. vapkou), běžně též zametáme.

Jak osekat kámen

Pro stabilitu kamene, rozložení síly úderu a přesnost práce je vhodné osekávat kameny na vrstvě písku. Na potřebný rozměr se kameny rovněž řežou flexou s diamantovým kotoučem, která je kvůli nutnosti souběžného chlazení vodou zabezpečena oddělovacím transformátorem.

Čím spojit kameny

Základem pod zdivo je mrazuvzdorný beton. Kameny různé velikosti a tvaru jsou vyzděny betonovou směsí a spárování je provedeno speciální spárovací maltou odolnou proti výkvětům a klimatickým vlivům. Vodoodpudivost systému lze zlepšit speciálním nátěrem Cemsill S.

Které kameny nesmí do vody

Mezi kameny, které byste pro harmonizaci vody neměli používat jsou: malachit, fluorit, lepidolit, celestín, rodonit, hematit, azurit, selenit nebo kalcit.

Jak spárovat kamennou zeď

Co použít ke spárování Obvykle jemnou cementovou maltu (mazaninu). Mezi radami zkušených zedníků se objevuje i tip na maltu na klinkery.

Jak často čistit kameny

Kameny nabíjejte tak často, jak sami cítíte, může být denně, týdně, měsíčně. Jednou měsíčně za úplňku doporučuji stále. Tedy umýt, vložit záměr, dát na svit Luny a ráno k sobě.