Co dělat při nevyplacení mzdy?

Jak řešit nevyplacenou mzdu

Jakmile dojde k nevyplacení mzdy zaměstnavatelem, můžete jako zaměstnanec svůj nárok uplatnit žalobou u soudu. Kromě samotné nevyplacené mzdy můžete požadovat také úroky z prodlení. Když dojde k prodlení v délce alespoň 15 dní, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr.
ArchivPodobné

Jak dlouho může zaměstnavatel Zadrzovat výplatu

Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď.
Archiv

Co dělat když vám zaměstnavatel nevyplácí mzdu

Pokud vám zaměstnavatel nezaplatí dlužnou mzdu ani do 15 dnů po uplynutí nejzazší doby její splatnosti (např. výplatu za leden do 15. března), můžete podat okamžitou výpověď z pracovního poměru. Tím zároveň získáte nárok na odstupné, tedy náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku po dobu výpovědní doby.
Archiv

Co dělat když mi zaměstnavatel nevyplatil odstupné

Jak postupovat v případě, když zaměstnavatel nevyplatí odstupné, ačkoli zaměstnanci na ně vznikl nárok Zaměstnanec má možnost podat podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů k místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce (viz příloha).
Archiv

Jak vymahat vyplatu

Pokud jste sám/sama, komu nebyla vyplacena mzda, můžete postupovat cestou soudního vymáhání pohledávky (tj. mzdy) podle občanského soudního řádu. V tomto případě budete muset podat žalobu proti Vašemu zaměstnavateli (v obecné promlčecí době, tedy do tří let ode dne, kdy se mzda stala splatnou).

Co si může zaměstnavatel dovolit

Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Co dělat když mi zaměstnavatel nechce podepsat výpověď ve zkušební době

Zákon je na vaší straně. Šéf musí výpověď přijmout, ať se mu to líbí, nebo ne. Když ji nechce podepsat, zajděte na poštu a pošlete výpověď do práce doporučeně s dodejkou.

Kdy máte nárok na odstupné

Kdy není nárok na odstupné Podle základního pravidla nemá zaměstnanec nárok na odstupné, pokud sám podá výpověď nebo podá výpověď ve zkušební době. Nárok na odstupné nevzniká ani v případě, kdy zaměstnanec pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.

Kdy je zaměstnavatel povinen vyplatit odstupné

Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru, případně na pozdějším termínu výplaty.

Kdy vám chodí výplata

V korporacích se většinou mzda vyplácí do 20. dne v měsíci. Může to být stanoveno v pracovní smlouvě. Ale záleží samozřejmě na více faktorech jako jsou víkendy, svátky, vaše banka nebo taky na tom, jak se vyspala účetní.

Kdy nemusím přijít do práce

Promítne se to do posudku

Pokud přestanete chodit do práce, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr. To je sice vaším cílem, ale problém je, že se to může odrazit v pracovním posudku. Zmínku pak uvidí nejen nový zaměstnavatel, ale může vám to i zkomplikovat jednání na úřadu práce, pokud žádáte o podporu.

Na co se nesmí ptát zaměstnavatel

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.

Co dělat když váš zaměstnavatel nechce pustit

Pokud vás firma nechce pustit dohodou, z legálních cest zbývá jen výpověď. Pracovní poměr můžete ukončit z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu, výpověď však musí být písemná a pracovní poměr na jejím základě skončí až po uplynutí dvouměsíční výpovědní doby.

Co delat kdyz mi sef nechce podepsat výpověď

Když ji nechce podepsat, zajděte na poštu a pošlete výpověď do práce doporučeně s dodejkou.

Kdy zaměstnavatel neplatí odstupné

Odstupné nebude zaměstnanci náležet ani v případě, kdy zaměstnavatel rozváže pracovní poměr zrušením ve zkušební době. Odstupné nenáleží rovněž v případě, kdy pracovní poměr končí v důsledku objektivní skutečnosti, tedy aniž by zaměstnavatel či zaměstnanec pracovní poměr rozvazoval.

Jak se zbavit zaměstnance bez odstupného

Pokud nejsou výsledky práce zaměstnance uspokojivé, nemůže ho zaměstnavatel vyhodit hned, musí ho v průběhu posledních 12 měsíců písemně vyzvat k jejich odstranění. Pokud tak zaměstnanec v přiměřené době neučiní, může mu dát výpověď bez nároku na odstupné.

Jak vymahat odstupné

Výše odstupného se liší dle délky trvání pracovního poměru. Když pracovní poměr trvá méně než rok, tak odstupné činí jednonásobek průměrného výdělku. Pokud trvá pracovní poměr alespoň jeden rok a méně než dva roky, tak je odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku.

Co když je výplatní den o víkendu

Výplatní termín a splatnost mzdy

Jedná se o stejný den v kalendářním měsíci, bez ohledu na to, zda je mzda vyplácena hotovostním nebo bezhotovostním způsobem. Ovšem jestliže na tento den připadne sobota, neděle nebo svátek, musí být mzda vyplacena den předcházející.

Jak odejít z práce hned

Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.

Na co má zaměstnavatel právo

K právům zaměstnavatele patří mimo jiné určení množství práce a pracovní tempo, vyžadování náhrady škody po zaměstnanci, který nějakým způsobem porušil pracovní kázeň, a způsobil tak nadřízenému újmu. Mezi další právo zaměstnavatele patří také výpověď podřízenému ve zkušební době bez udání důvodů.

Co je lepší dohoda nebo výpověď

Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.

Jak odejít ze dne na den z práce

Zaměstnavateli je možné kdykoliv navrhnout uzavření dohody a předložit mu i text, v němž bude uvedeno datum, které zaměstnanec navrhuje jako den rozvázání pracovního poměru. Může být stejné jako datum předložení návrhu dohody či žádosti o rozvázání pracovního poměru tímto způsobem.

Jaký je nárok na odstupné

Výše odstupného záleží na tom, jak dlouho trval váš pracovní poměr: Méně než 1 rok: dostanete 1 průměrný měsíční plat. 1 – 2 roky: dostanete 2 průměrné měsíční platy. 2 a více let: dostanete 3 průměrné měsíční platy.

Kdy nejpozdeji muze zaměstnavatel poslat vyplatu

Pokud není určeno jinak, tak je dle zákoníku práce mzda splatná nejpozději do konce následujícího měsíce. Například za odpracovaný měsíc leden vám zaměstnavatel může poslat výplatu až 28. února. Pokud máte zrovna to štěstí (nebo tu smůlu), že je přestupný rok, tak si můžete počkat ještě o den déle.