Co dělat při přehřátí organismu?

Jak dlouho trvá přehřátí organismu

Díky včasné první pomoci při úpalu a úžehu trvají akutní příznaky obvykle jen několik hodin. Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.
Archiv

Jak poznat přehřátí organismu

Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zvýšeným krevním tlakem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech horečka překročí i 40 °C, hrozí mdloby a rozvoj šoku a otoku mozku!
Archiv

Co dělat když má člověk úpal

Přikládejte chladné obklady na hlavu a zátylek, můžete i na tělo, např. na třísla a podpaží. Pomůže také vlažná sprcha nebo omývání houbou. Doplňte tekutiny – nápoje podávejte vlažné, nikoliv ledové, po doušcích. Vhodnější než voda jsou iontové nápoje, minerální voda nebo lehce oslazený studený čaj.
Archiv

Co delat kdyz se dite Prehreje

Je třeba co nejrychleji ochladit teplotu těla (a hlavy) a doplnit tekutiny, které pomohou organismu vzpamatovat se z šoku. Dítě s úpalem či úžehem položte na stinné a chladné místo, vyvarujte se však velkého teplotního výkyvu, aby nedošlo k rozvoji šokového stavu.

Jak probíhá úžeh

Na rozdíl od úpalu se příznaky mohou začít projevovat až s odstupem několika hodin po pobytu na sluníčku. Také se jedná o bolest hlavy, horečku, nevolnost a zvracení. Vzhledem k tomu, že viníkem je sluneční záření, má úžeh příznaky, které souvisí s kůží. Pokožka je suchá a horká, může být spálená a bolestivá na dotek.

Co dělat když má člověk zimnici

Při zimnici se zakryjte, pokud je vám pod dekou naopak vedro k nevydržení, odložte ji. Nepobývejte v přetopených místnostech, vynechte fyzickou námahu a po odeznění teplot se do běžného tempa vracejte postupně.

Jak dostat úžeh

Úžeh vzniká účinkem přímého slunečního záření bez dostatečné ochrany, např. pokrývky hlavy. Příznaky většinou nastupují až s odstupem několika hodin, nejčastěji v noci. Při těžké formě může dojít k překrvení mozkových plen a otoku mozku.

Jak se léčí úžeh

Léčba úpalu a úžehu. První pomoc při úpalu spočívá v ochlazení organismu a změně prostředí z horkého do chladnějšího. Zároveň je nutné tělo hydratovat, ale po malých množstvích, aby se stav nezhoršil a nedocházelo ke zvracení.

Jak se rychle zbavit úpalu

První pomoc. Jak v případě úpalu, tak v případě úžehu je nejdůležitější postiženého ochladit. V případě úžehu je nutné postiženého dostat ze slunce, ochlazovat hlavu studenými obklady a podávat dostatečné množství tekutin. V případě vážného stavu pacienta je třeba přivolat lékařskou pomoc.

Kdy se projeví úpal

Úpal si nemusíte nutně uhnat na slunci. K úpalu často dochází vlivem nedostatečného pitného režimu v málo větraných prostorách s vysokou teplotou a vlhkostí. Typickým příkladem je sauna nebo nevětraná posilovna v letních měsících. Úpal se obvykle projeví okamžitě.

Jak poznat úpal nebo UZEH

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem je takový, že úpal je způsobený vysokou teplotou, zatímco úžeh vznikne z pobytu na sluníčku. V některých případech snadno rozlišíte, o kterou z těchto variant se jedná. Pokud jste celý den nebyli na sluníčku, ale byli ve vysokých teplotách v práci, bude to úpal.

Kdy se muze projevit úpal

Vlhkost brání odpařování potu, teplota těla stoupá a dosáhne-li 40 °C, začnou se projevovat příznaky úpalu. Zejména nebezpečný je úpal u dětí a starších osob, kteří mají nedostatečnou termoregulaci a dále pak u osob s onemocněním srdce nebo trpících obezitou.

Jak poznat úpal nebo úžeh

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem je takový, že úpal je způsobený vysokou teplotou, zatímco úžeh vznikne z pobytu na sluníčku. V některých případech snadno rozlišíte, o kterou z těchto variant se jedná. Pokud jste celý den nebyli na sluníčku, ale byli ve vysokých teplotách v práci, bude to úpal.

Jak dlouho se potit

Většinou se potíme několik desítek minut. Důležité ale je, potit se pouze dokud to je příjemné a pocení snesitelné. Jakmile je extrémní vedro nebo se cítíte nepohodlně, je nejvyšší čas pocení ukončit.

Jak snížit teplotu babské rady

Pokud se rozhodnete nebojovat s chřipkou jen pomocí léků, můžete zkusit babské rady na zastavení horečky.Tradiční zábaly. Asi nejznámější babská rada na teploty – zchladit pomocí zábalu.Vlažná sprcha.Různé odvary.Octové ponožky.Natřete se tvarohem.Nohy a ruce do těsta.Lipový či bezový čaj.

Jak vzniká úpal

Zatímco za úžeh může přehřátí mozku v důsledku dlouhého pobytu na sluníčku, úpal vzniká celkovým přehřátím organismu. K úpalu nejčastěji dochází v prostorách, kde je velké teplo, jsou málo větrané a ve vzduchu je příliš vlhkosti.

Jak probíhá úpal

V případě zvýšení teploty se roztáhnou cévy, začne jimi protékat více krve, kterou vedou k povrchu kůže, aby se mohla ochladit a "předat" přebytečné teplo do okolního prostředí. Kromě toho se aktivují potní žlázy. Pot, který vylučují, se odpařuje z povrchu kůže, a tím ji ochlazuje.

Jak vypadá úžeh

Úžeh je zvláštní forma přehřátí, které vzniká v důsledku nadměrného pobytu na přímém slunci. Častěji postiženi bývají lidé světlovlasí, s malým množstvím kožního pigmentu. Onemocnění se obvykle projevuje zčervenáním pokožky, solárním erytémem (vyrážkou), někdy i popáleninami II. stupně.

Co způsobuje úžeh

Na rozdíl od úpalu, který způsobuje dlouhodobý pobyt v prostředí s vysokou teplotou a jehož následkem je přehřátí organismu, úžeh přímo souvisí se slunečním zářením. Když je pokožka příliš dlouho vystavena slunečním paprskům, spálí se, ještě ve větším ohrožení je ale naše hlava.

Co se děje při úpalu

Vše začíná zvýšeným pocením, bolestí hlavy, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem," říká lékař. U úžehu je patrné zarudnutí či spálení kůže vlivem působení slunečních paprsků. Postupně se zvyšuje tělesná teplota až nad 40 stupňů a dojít může ke ztrátě vědomí, křečím a celkovému šoku.

Jak řešit úžeh

První pomoc. Jak v případě úpalu, tak v případě úžehu je nejdůležitější postiženého ochladit. V případě úžehu je nutné postiženého dostat ze slunce, ochlazovat hlavu studenými obklady a podávat dostatečné množství tekutin. V případě vážného stavu pacienta je třeba přivolat lékařskou pomoc.

Jak se chranit před úžehem

Před úžehem se ochráníme v horkých slunných dnech pokrývkou hlavy, dostatečným zásobováním tekutinami, ochlazováním těla sprchováním či koupáním. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu, navíc může tuhnout šíje či se projevovat jako zánět mozkových blan.

Co na úpal nebo úžeh

Příčiny, příznaky a první pomoc

Úpal Úžeh
Težší příznaky zmatenost šokový stav zrychlené dýchání křeče ztráta vědomí ztuhnutí šíje
První pomoc Ochlazení v podobě obkladů Studená sprcha Chladné místo ve stínu Čerstvý vzduch Dostatečné množství tekutin Poloha vleže s nohama nahoru Dostatečné množství tekutin

Proč se tělo nepotí

Zabraňuje infekcím – pot obsahuje antimikrobiální peptid dermcidin, který pomáhá tělu bojovat proti bakteriím a infekcím. Pocení může být prospěšné například v prevenci nachlazení nebo v případě poškrábání, případně při poštípání komárem. Z toho vyplývá, že pocení dokáže podpořit náš imunitní systém.

Kdy je dobře se vypotit

Teplotu do 38 °C (podle některých odborníků do 38,5 °C) není třeba srážet. Namístě je klid, dostatek tekutin a spánek. Léky na snížení teploty (antipyretika) přicházejí na řadu, až když naměříte přes 38,5 °C a cítíte se pod psa. Při 40 °C už s podáním antipyretik neotálejte, protože při 42 °C tělo kolabuje a umírá.