Co dělat při vysoké horečce u dětí?

Jak srazit teplotu 40

Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.
Archiv

Co delat pri teplotě nad 39

S lékařem konzultujte i horečku trvající déle než 3 dny a vysokou neklesající horečku (39-40 °C). Pokud teplota překročí 40 °C a při výskytu febrilních křečí urychleně kontaktujeme lékaře či záchrannou službu.
Archiv

Kdy jet do nemocnice s horečkou

Kdy okamžitě k lékaři

Vystoupí-li nad 39,5 stupně a neklesá ani po podání léků proti teplotě a chladných tekutin, případně zábalů.
Archiv

Jak vysoká horečka je nebezpečná

Nebezpečná je teplota přesahující 40 °C a vyšší, kdy může následně i dojít k selhání organismu. Takto vysoké horečky lze účinně snížit studenými zábaly, studenou sprchou či vanou. Při déle trvající, nebo se opakující horečce doporučujeme konzultaci s lékařem.

Jak obléct dítě s horečkou

Dítě zabalíme do osušky namočené ve vlažné vodě cca 18 °C teplé a ponecháme je v zábalu 10-15 minut, balíme pouze hrudník a břicho, končetiny ponecháme volné, ničím nepřikrýváme.

Co na teplotu babské rady

Pijeme hodně tekutin (minimálně 2 litry za den a klidně i víc), hlavně vodu nebo minerálku (můžeme přidat nakrájený citron, limetku nebo pomeranč) pokojové teploty, černý čaj s medem a citronem, zelený nebo mátový čaj, ředěné šťávy z černého rybízu, bezinek, květů černého bezu nebo rakytníku či citrusové džusy.

Jak snížit teplotu u dětí babské rady

Asi nejznámější babská rada na teploty – zchladit pomocí zábalu. Používá se především u těch nejmenších. Dítě zabalte do osušky namočené ve vlažné vodě (zhruba 25 °C teplé) a ponechte je v zábalu 10 – 15 minut. Balí se pouze hrudník a břicho, končetiny zůstávají volné, ničím nepřikryté.

Kdy jet s horečkou na pohotovost dětí

U dětí pak vyhledejte lékařskou pomoc zejména tehdy, pokud horečka u miminka do půl roku věku trvá déle než 24 hodin a drží se nad 39 °C, teplota těla rychle stoupá, pokud dítě nereaguje adekvátně, má ztuhlou šíji, zhoršené dýchání, objevují se krvavé skvrny na kůži nebo se objeví křeče,“ doporučuje MUDr.

Co dělat s horečkou

Při zvýšené teplotě i horečce je nezbytné hodně pít a odpočívat. V případě propocení se ihned převlečte do suchého oblečení. Vybírejte si lehce stravitelná jídla bohatá na vitaminy a jezte raději častěji po menších porcích. Vhodné je také větrat, čistit a zvlhčovat vzduch v místnostech.

Jak dlouho může trvat horečka u dětí

Vznik horečky

Horečka je odpovědí těla na množící se patogeny. Vysokou teplotou se snaží omezit jejich množení a postupně je za pomoci imunitního systému zneškodnit. Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.

Jak rychle srazit horečku u dětí

Horečku u dětí lze srážet léky či ochlazováním organismu, tedy zábaly či sprchováním vlažnou vodou. „U dětí se doporučuje paracetamol, u těch starších tří měsíců i ibuprofen.

Jak srazit teplotu sprchou

Léčba horečky

Teplotu do 38°C neovlivňujeme. Při vzestupu nad 38°C je možno snižovat těmito způsoby: Fyzikální metody: sprchování – ne u dětí mladších 1 roku – vlažná voda okolo 25° C po dobu 2 minut, pak dítě utřeme, po 20 minutách teplotu zkontrolujeme a v případě potřeby opakujeme.

Jak často kontrolovat dítě s horečkou

Důležité je zvýšenou teplotu alespoň dvakrát denně kontrolovat, neboť většinou se teplota během dne mění a může se ze zvýšené teploty změnit na horečku, která je vyšší než 38 stupňů Celsia (měřeno v podpaží) a proti které by se již mělo zasáhnout léky proti teplotě, eventuálně dalšími fyzikálními opatřeními.

Kdy jít s dítětem k lékaři s horečkou

Horečku je třeba srážet až od momentu, kdy teplota překročí 38 °C! V případě, že tělesná teplota dítěte překročí hranici 40 °C, tedy hranici vysoké horečky, kontaktujte lékaře nebo záchrannou službu.

Jak dlouho muze mít dítě vysoké horečky

Dětem může škodit teplota vyšší než 38, tedy horečka a ěchto případech je třeba podávat léky ke snížení teploty. Jestliže do 48 hodin, maximálně do třetího dne horečka trvá, je dobré kontaktovat lékaře. Ten případně doporučí další vyšetření, která by vyloučila nějaká závažnější onemocnění.