Co dělat s jehličím?

Co se dá dělat s jehličím

Jehličnatý mulč se tradičně používá ke sterilizaci půdy, kolem nemocných stromů. Tam vyživuje substrát, a přitom vytváří kysele nehostinné prostředí pro patogeny. Vytváří tedy podmínky pro regeneraci dřevin.

Co dělat se spadaným listím

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.

Co nepatří do kompostu

Bohužel ne všechno listí je na kompostování nejvhodnější. (A na pálení už vůbec ne!) Pozor si dejte na břečťan a listí z ořešáků. Nemá sice negativní vliv na výsledný efekt kompostu, ale celý proces se minimálně značně zpomalí.

Jak kompostovat listí

Výrazně proces kompostování urychlíte rozdrcením listů (mulčovačem, pomocí travní sekačky, nebo rovnou sekačky s mulčovačem), přidat můžete urychlovače kompostu na bakteriální bázi, nebo prostě hotový kompost ze dna kompostéru, nebo živou půdu přímo ze záhonu.

Co to je hrabanka

Jehličnatka nebo také hrabanka je zemina používaná v zahradnictví. Vzniká rozkladem jehličí a zbytku rostlin z podrostu v jehličnatém lese. Je vysoce nakypřující, kyselá zemina, chudá na živiny. Kyselost zeminy se pohybuje v rozmezí pH (3,5-5,5).

Jak vyrobit Hrabanku

Výroba vlastní hrabanky není nic složitého, zvládnete to levou zadní, jen za použití jehličí a malého množství hlinité zeminy. Nejlepší volbou je jehličí z borovice nebo tůjí, neméně vhodný je naopak smrk – hrabanka z něj by nebyla tak kyprá a smrkové jehličí se také mnohem rychleji rozkládá.

Kam odvézt listí

Pokud byste kompostovali listí napadené houbami a chorobami, zamořili byste si kompost a choroby byste si s ním roznesli po zahradě. Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout.

Kam s listím z ořešáku

Listy ořešáku pak přidávejte do kompostu postupně, třeba až do prosince, namíchané s ostatním materiálem zetlí za obvyklou dobu. Tlení listů podpoříte také přidáním urychlovače kompostu nebo prolitím močůvkou.

Čím zakrýt kompost

Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně. Na trhu objevíte nejrůznější přípravky, které umějí urychlit zrání kompostu.

Jak urychlit kompost

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Jak si vyrobit Listovku

Výroba listovky je snadná. Stačí k tomu velké igelitové pytle černé barvy. Ty napěchujte listy, pokropte je vodou a pytle zavažte. Hřebíkem nebo nožem do pytlů udělejte díry, aby k tlejícím listům měl přístup i vzduch.

Jak dlouho se rozkládá listí

Jak dlouho trvá rozklad Rozklad trvá většinou dva roky, ale už po prvním roce jsou listy téměř rozpadlé a můžete je použít například jako mulč. Po druhém roce můžete použít k výsevu nebo s kompostem do květináčů.

Jak dlouho se rozkládá jehličí

Nejprve shrabte jehličí a následně ho uložte na stinné, vlhké místo a ideálně do ohrádky. Také ho můžete proložit hlinitou zeminou s nízkým pH, ale nezapomeňte na to, že hrabanka by měla být tvořena ze tří čtvrtin pouze jehličím. Pak už jen čekáte, a to přibližně 2 roky.

Co to je rašelina

Rašelina je nahromaděný, částečně rozložený rostlinný materiál. Obsahuje převážně organické látky (celulózu) a organické kyseliny, pH 2–6. Rašelina vzniká v rašeliništích, která se často lidově nazývají močály, bažiny, nebo slatě.

Co to je Listovka

Listovka je zemina používaná v zahradnictví. Listovka vzniká rozkladem listí listnatých stromů na hromadě bez dalších příměsí.

Kam se starou peřinou

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Kam se starou pánví

HOUBIČKY A ŽÍNKY Směsný odpad. HRNCE, KASTROLY A PÁNVE Sběrný dvůr. Popřípadě směsný odpad. CHROMOVANÉ A POCHROMOVANÉ PŘEDMĚTY Sběrný dvůr.

Na co se používá ořešák

Léčivé účinky ořešáku

Pomáhají při nachlazení, horečkách, průjmech, žaludečních nevolnostech, chudokrevnosti. Posilují cévní systém a vlastně celý organismus. Zevně je s úspěchem můžeme používat při léčbě kožních nemocí, zánětech dutiny ústní, spojivek, při hemoroidech či na posílení růstu vlasů.

Na co je dobré ořechové listí

K léčebným účinkům jsou nejlepší mladé lístečky. Čaj z ořešákových listů silně čistí krev, proto jeho prvořadé použití je při kožních onemocněních. Pomáhá odstranit akné, svědivé ekzémy, vyrážky a doléčit omrzliny.

Jak urychlit zrání kompostu

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Kdo žije v kompostu

Co se děje v kompostu

Při dostatečné vlhkosti a teplotě jsou organické složky kompostu rozkládány živými organismy, které se živí organickými zbytky. Jsou to především houby, aktinomycety, řasy, kvasinky, bakterie, roztoči, červi, chvostoskoci a mnoho dalších drobných živočichů.

Kdy se má přehazovat kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Co je to Drnovka

drnovka – vzniká kompostováním drnů, neutrální pH (7,5), těžká zemina, vysoký obsah hlinitých částic, nahrazuje méně vhodnou ornici. Připravuje se kompostováním vrstev drnů s chlévským hnojem, do směsi je přidáno pálené vápno a močůvka.

Proč se hrabe listí

Důvody, proč nehrabat

Na spadaném listí jsou závislí i ptáci a hmyz, například motýli a můry. V listí se během zimy usídluje lýkožrout, takže jeho shrabání znamená, že se nebudete moci těšit z motýlů, kteří přiletí později. Ptáci také prohrabávají listí, aby našli potravu pro svá mláďata.