Co dělat s nalezenou věci?

Kde odevzdat nalez

Dle § 68 tohoto zákona má nálezce povinnost nález odevzdat policii nebo orgánu místní samosprávy, který jej předá nejbližšímu útvaru policie, případně má nálezce povinnost tento nález výše uvedeným subjektům neprodleně oznámit.

Kam odevzdat nalezenou věc

Pokud doklad ztratíte, nahlaste to úřadu, který vám dokument vydal. Podobně se zachovejte také pokud jste nálezcem dokumentů. V takovém případě můžete doklady odevzdat na jakémkoliv obvodním oddělení policie České republiky.
Archiv

Kdy mám nárok na nálezné

Osoba, která věc našla, má nárok na nálezné ve výši 10 % z ceny nálezu. Je tomu tak i v případě, kdy lze jasně rozpoznat vlastníka předmětu. Pokud by však věc měla pro majitele pouze citovou hodnotu, nálezné nálezci náleží na základě slušného uvážení.
Archiv

Co delat kdyz najdu kabelku

Nalezenou věc (batoh, peněženka, kabelka, hotovost, osobní doklady,…) odevzdejte na obecní úřad, na jehož území jste ji našli. Pracovníci úřadu vám vystaví potvrzení, že jste věc předali. Jako nálezce máte právo na odměnu, která činí 10 procent z nalezené věci.
Archiv

Kdo platí nálezné

5. Stran nároku nálezce na nálezné platí, že nabytím vlastnického práva k nalezené věci vzniká obci v souladu s ustanovením § 1060 ObčZ povinnost zaplatit nálezci nálezné.

Kdo najde ztracenou věc je povinen jí vydat vlastníkovi

89/2012 Sb., občanský zákoník (účinný od 1. 1. 2014) je ten, kdo najde ztracenou věc, povinen vydat ji vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo, pokud se nejedná o nálezy, pro které platí zvláštní právní předpisy.

Co dělat při nálezu dokladů

Každý, kdo nalezne zbraň, střelivo, munici anebo výbušninu, je povinen neprodleně oznámit jejich nález nejbližšímu příslušníkovi policie nebo útvaru policie, anebo orgánu místní samosprávy, který toto oznámení předá nejbližšímu útvaru policie.

Jak najít ztracenou peněženku

Pokud je ve ztracené peněžence vizitka majitele, můžete ji vrátit přímo jemu, když ne, tak na obecní úřad. Možná pak získáte i odměnu za nález ve výši 10 procent. Je zde také možnost obrátit se s nalezenými penězi na policii.

Co dělat když najdete mobil

Znáte-li majitele, vraťte nalezenou věc jemu. Nebo ji můžete odevzdat na obecním úřadě v místě nálezu. Povinnost odevzdat nalezenou věc řeší i Občanský zákoník, který v paragrafu 135 výslovně uvádí: "Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi.

Kdo najde cizí věc

Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji (§ 1051 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Dle občanského zákoníku je nálezce povinen vrátit nalezenou věc tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného (§ 1052 odst.

Kam vrátit nalezenou peněženku

Jak již bylo zmíněno, nalezenou věc musíte odevzdat majiteli a pokud není jeho totožnost zřejmá, pak ji musíte odevzdat obecnímu úřadu. V občanském zákoníku ale není ustanovena varianta, která vás možná napadne, totiž odevzdání věci na policii. Když ji zvolíte, policisté by vás měli odkázat na příslušný obecní úřad.

Kam volat při ztrate dokladu

kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v hl.

Kdy si nechat udělat občanský průkaz

Doporučujeme požádat 30 dnů před skončením platnosti dosavadního občanského průkazu. Pokud bude občanský průkaz při podání žádosti již neplatný, nelze jím prokazovat zapsané údaje a bude vyžadován rodný list, popř. další doklady.

Co delat při ztrátě peněženky

Prvním opatřením, které bude třeba udělat, je nahlášení krádeže na policii ČR, aby mohl být doklad zaveden do evidence. Údaje z občanky totiž lze velice snadno zneužít, a to např. k získání úvěru, při koupi zboží na splátky atd. Následně budete muset zajít na obecní úřad s rozšířenou působností.

Co dělat když najdu peníze na ulici

Nález vraťte majiteli nebo na obecní úřad

Jestliže ho neznáte, odevzdejte věc na obecním úřadě v místě nálezu, a to bez zbytečného odkladu, zpravidla do tří dnů. Pokud však cennost najdete ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdejte nález provozovateli těchto zařízení.

Jak odblokovat nalezený mobil

Zablokované telefony s Androidem

V takovém případě se zkuste na počítači přihlásit pod svůj Google účet a použít nástroj „Najdi moje zařízení“. Dokáže odblokovat či zablokovat telefon nebo jej v případě nouze uvede do továrního nastavení.

Co dělat když vám ukradnou mobil

Co dělat při odcizení mobiluKontaktujte infolinku operátora a nechte zablokovat svoji SIM kartu.Doma najděte doklady od odcizeného přístroje.Co nejdříve zajděte na nejbližší policejní služebnu, kde krádež ohlaste.S policejním protokolem navštivte prodejnu svého operátora a požádejte o vydání nové karty SIM.

Co se stane kdyz nemám obcanku

Zapomeňte na mýtus, že musíte mít občanský průkaz stále u sebe, není tomu tak – kontrolujícímu totiž nemáme povinnost ukázat OP, ale prokázat totožnost, to je třeba si pamatovat. Pokud OP nemáte a máte jiný průkaz totožnosti, pak je vše v pořádku. Zákon nezakazuje prokázat totožnost i kombinací více dokladů.

Jak postupovat při zneužití osobních údajů

– V případě osobních dokladů co nejrychleji kontaktujte městský nebo obecní úřad s rozšířenou působností, kde tuto skutečnost oznamte. V neodkladných případech se případně můžete obrátit na Policii České republiky.

Co se stane když mám propadlý občanský průkaz

"Jak to sleduji, dnes už mají novou občanku tři čtvrtiny lidí, kterým končila platnost té starší," dodala Holičková. Pokud budete mít propadlý občanský průkaz (vydaný do konce roku 1996), hrozí vám při policejní kontrole až desetitisícová pokuta.

Jak dlouho dopředu požádat o občanský průkaz

Doporučujeme požádat 30 dnů před skončením platnosti dosavadního občanského průkazu. Pokud bude občanský průkaz při podání žádosti již neplatný, nelze jím prokazovat zapsané údaje a bude vyžadován rodný list, popř. další doklady.

Kam volat při ztrátě dokladů

kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v hl.

Co dělat když vám někdo ukradne peněženku

Prvním opatřením, které bude třeba udělat, je nahlášení krádeže na policii ČR, aby mohl být doklad zaveden do evidence. Údaje z občanky totiž lze velice snadno zneužít, a to např. k získání úvěru, při koupi zboží na splátky atd. Následně budete muset zajít na obecní úřad s rozšířenou působností.

Co mám dělat když najdu peněženku

Když nalezená peněženka obsahuje doklady svého majitele, můžete ho sami vyhledat a ztracenou peněženku mu předat. Pokud není možné majitele identifikovat, musíte ji odevzdat obci, na jejímž území jste ji našli.

Kam odevzdat nalezený mobil

Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo." Obecní úřady se většinou řídí vlastními předpisy s postupy, jak s nalezenými věcmi nakládat. Vše s vámi sepíší a předají vám potvrzení o převzetí nálezu.