Co dělat s přebytkem švestek?

Co s přebytkem švestek

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Co s Přezrálými švestkami

Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.

Co všechno se dá udělat ze švestek

Třeba rychlý koláč, kynuté taštičky, hřejivý sirup či švestkový džem s čokoládou. Modré až fialové švestky patří do tradiční české, moravské a slezské kuchyně. Švestkové knedlíky a koláče, sušené švestky nebo dobrá slivovice jsou toho důkazem. Mají jedinečnou mírně nasládlou chuť a taky zajímavé léčivé benefity.

Jak zpracovat švestky v troubě

Omyté švestky se nejdříve suší 3 hodiny na nejnižší teplotu při otevřených dvířkách. Pak se plody nechají zcela vychladnout a znovu se dají sušit do trouby při teplotě 60° Celsia na 3,5 hodiny. Pak se opět nechají vychladnout a dosuší se při teplotě 80° Celsia.

Co že slívy

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak nejlepe oloupat švestky

Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.

Co se sušenými švestkami

Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Jak nejlépe uchovat švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.

Jak dlouho sterilizovat švestky

Ovoce ve sklenicích zalijeme horkým nálevem tak, aby byly švestky potopeny, a sterilujeme je po uzavření při 85 °C 15 – 20 minut dle tuhosti plodů.

Jak konzervovat švestky

Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.

Co s úrodou švestek

Sušené švestky je možné zapékat se slaninou nebo je napichovat k masovým špízům. Rozvařené poslouží jako netradiční omáčka k masu nebo dezertům. Pokud švestky kupujete, vybírejte pevné plody s celistvou barvou.

Jak se Zamrazují švestky

Já švestky mrazím po půlkách rovnou, ale můžete použít celkem vychytaný způsob, kdy je očištěné a vypeckované rozložíte na tácek, ten celý vložíte do mrazáku, a teprve až promrznou a ztuhnou, sesypete je do sáčku a uložíte natrvalo.

Proč jíst sušené švestky

Rozpustná vláknina ze sušených švestek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce. Studie také potvrdily schopnost sušených švestek podporovat vstřebávání železa či obdobně jako u ovoce s vysokým obsahem antioxidantů preventivní účinky proti riziku degenerace makuly.

Jak usušit doma švestky

Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin. Následně opět na pět hodin sušení přerušte.

Jak zavařit švestky bez vody

Zavařuji buď klasicky v zavařovacím hrnci po dobu 20 minut při teplotě 80o C. Nebo jsem v poslední době začala používat sterilaci v mikrovlnné troubě. Vždy tři láhve se švestkami vložím do mikrovlnné trouby, kterou nastavím na maximální výkon. Pro tři láhve o objemu 0,7 l navolím čas 12 minut (4 minuty na 1 sklenici).

Jak sterilizovat švestky

V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.

Jak dlouho se Zavařují švestky

Ovoce ve sklenicích zalijeme horkým nálevem tak, aby byly švestky potopeny, a sterilujeme je po uzavření při 85 °C 15 – 20 minut dle tuhosti plodů. NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ: Rychlokvašky – dva návody na výrobu.

Jak se Zavařují švestky

V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.

Jak dlouho vydrží švestky

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak jsou zdravé švestky

Švestku tvoří až z 85% voda, ale zbylých 15% však obsahuje velmi důležité látky, jako vitamíny, minerály, antioxidanty, pektiny, vlákninu či polysacharidy. Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích.

Jak dlouho se suší švestky

Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin.

Jak se Zavaruji švestky

Švestky omyjete, rozpůlíte, vypeckujete a rozmixujete, smícháte je s octem a cukrem a necháte přes noc uležet. Pak je necháte vařit přibližně 4 hodiny na mírném ohřevu – nemíchejte je! Po uvaření hrnec odstavte ze sporáku, švestky důkladně rozmíchejte a přendejte do sklenic.

Jak zavařit švestky na sucho

Zralé švestky opláchněte, rozpůlte, pecky vyndejte a skládejte do sklenice. Upevněte víčky a sterilujte 25 minut při 85°C. Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.

Proč jíst švestky

Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek.

Jak správně usušit švestky

Švestky se nejčastěji suší dvěma způsoby – v troubě, nebo v elektrické sušičce. V obou případech k sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) plody, bez známek poškození či hniloby. Většinou se švestky suší celé a neloupané, přičemž je na plech i do sušičky skládejte omyté, ale osušené.