Co do bylinkové zahrádky?

Co na bylinkovou zahrádku

Bylinkovou zahrádku je velmi výhodné umístit blízko zeleninové, protože mnohé aromatické byliny odpuzují mšice a další škůdce. Bylinky mohou záhonky se zeleninou také přímo lemovat. Zrovna tak chrání okrasné rostliny. Osvědčená je například kombinace růží a levandulí, jež se skvěle doplňují i vzhledem a vůní.

Co zasadit k Bylinkam

Kopru, fenyklu, koriandru a kmínu se výborně daří vedle okurek, mrkve a cibule, listové petrželi se daří v blízkosti rajčat a celeru, kmín, lichořeřišnice a křen dovedou zlepšit chuť brambor, mátu, šalvěj a tymián vysazujte mezi zelí, odpuzují bělásky zelné, saturejku je výhodné vysazovat poblíž fazolí, od kterých …
Archiv

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Jak udělat Zahon na bylinky

Pro zásobení čtyřčlenné rodiny postačí záhon o velikosti 4×3 m. Při zakládání nového záhonu pak musíme brát na zřetel výšku rostlin a jejich nároky na prostor. Pokud hraničí bylinkový záhon se zídkou nebo s plotem, pak umístíme víceleté, vysokorostoucí druhy dozadu (meduňka,levandule, máta, yzop, pelyněk, třapatka).
Archiv

Kdy stříhat bylinky na jaře

Sklizeň bylinek

Už v průběhu jara mají bylinky nové výhonky, které zvou ke sklizni. Třeba právě u máty se mladé listy a špičky výhonků uštipují už od března až do září – vhodné jsou pro okamžitou spotřebu.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku

Na pěstování bylinek ve městě bohatě stačí okenní parapet a pokud máte málo místa, dají se v truhlíku nakombinovat bylinky navzájem nebo i se zeleninou. Některé druhy se dokonce obohacují a prospívají si. Nejuniverzálnějším pomocníkem je pak opomíjený afrikán.

Které bylinky se spolu nesnesou

Které bylinky se nesnesou

Naštěstí to nefunguje tak složitě jako u zeleniny, kde si musíte dávat pozor, co po které sazenici zasadit a kterou zeleninu k sobě nesázet. I tady ovšem platí až na výjimku: Bazalka a majoránka spolu nekamarádí

Jak pěstovat bylinky v květináči

Do květináčů a truhlíků pro bylinky umístíme na dno drenáž, například z hrubého písku a na ní vhodnou zeminu. Bylinky obvykle nejsou náročné na substrát, a tak můžete použít i zahradnický substrát s rašelinou. Naklíčená semena bylinek zasadíme, přidáme hnojivo pro bylinky a přidáme dostatečnou zálivku.

Co se stříhá na jaře

Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.

Co vysít na jaře

V druhé polovině března můžete bez obav začít vysévat na venkovní záhony ředkvičky, špenát, raný salát, hrách, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a červenou řepu. Přímo na záhon je možné vysévat také pór i červené a bílé zelí – před jeho vysetím je nutné záhon důkladně pohnojit a vyvápnit.

Kdy zasadit bylinky do truhlíku

Pokud budeme bylinky pěstovat venku, na balkóně či terase (na sluníčku a čerstvém vzduchu se jim daří), umístíme je tam až v květnu, kdy pominou mrazíky. I otužilým druhům půjde klíčení a počáteční růst lépe v teple za oknem nebo ve skleníku.

Které bylinky ředí krev

Čaj na ředění krve – složení čajeKopřiva list (Folium urticae)Jitrocel list (Folium plantaginis)Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)Andělika kořen (Radix angelicae)Ořešák list (Folium juglandis)Pampeliška kořen (Radix taraxaci)Lopuch kořen (Radix bardanae)

Jak správně kombinovat bylinky

Směs důkladně promícháme. Není pravidlem, že hlavní byliny musíme do směsi dát největší množství. Právě v případě pelyňku by směs asi nebyla k pití, proto použijeme raději menší množství. Do jedné směsi nedáváme bylinky, které se musí například vařit (kořeny), spolu s bylinkami, ze kterých se připravuje nálev.

Jaký květináč na bylinky

Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat. Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci.

Co je potřeba udělat na jaře na zahradě

Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Jaké trvalky sázet na jaře

Mezi trvalkami najdete hodně druhů, které se hodí i do vázy

Můžete tak na jaře bez obav dělit astry, floxy, chryzantémy, kokardy, kopretiny, rudbekie i některé okrasné trávy. Rostliny k dělení se vyjmou ze země, očistí od přebytečné zeminy a rozdělí nožem tak, aby na trsu zůstal dostatek kořenů a vegetační vrchol.

Jak na bylinky v Samozavlazovacim Truhliku

Bylinky jsou světlomilné, a tak ideální je umístění k oknu na jih, popřípadě na západ. Zasetá semínka potřebují dostatek vláhy. Tu jim dodávejte nejprve rozprašovačem a mírnou zálivkou shora. Jakmile rostlinky povyrostou, vláhu jim zajistí samozavlažovací truhlík nebo květináč.

Co se nesmí při ředění krve

Nevhodné potravinylistová zelenina – zelí, špenát, kapusta, salát, …maso – kuřecí, krůtíjátra.olivový, sojový olej.kopřivový, zelený čaj.některé druhy ovoce – maliny, ostružiny, mango, kiwi.

Jak ředit krev bez léků

Česnek. Je lidovým přírodním lékem na ředění krve. Pomáhá snižovat hladinu triglyceridů a zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Organicky vypěstovaný česnek (tj. bez syntetických hnojiv a bez genetických úprav) obvykle obsahuje vyšší množství sirných sloučenin, a proto má i silnější léčivé účinky.

Co zasadit na jaře zelenina

Na záhon můžeme stále vysévat ředkvičky a ředkve, vodnice, saláty, špenát, mangold i mrkev. V první polovině měsíce ještě můžeme zasadit semínka fazole. Přímo ideální je doba na výsev pekingského a čínského zelí nebo další asijské listové zeleniny.

Jak velký strom lze kácet bez povolení

Bez povolení můžeme kácet pouze stromy, které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod menší jak 80 cm.

Jaké stromy se mohou kácet bez povolení

Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.

Co se sazi na jaře

V druhé polovině března můžete bez obav začít vysévat na venkovní záhony ředkvičky, špenát, raný salát, hrách, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a červenou řepu. Přímo na záhon je možné vysévat také pór i červené a bílé zelí – před jeho vysetím je nutné záhon důkladně pohnojit a vyvápnit.