Co do kyselé půdy?

Co na kyselou půdu

Nejlepší je štěpkovaná borová kůra, neboť je kyselá, pórovitá a pomalu se rozkládá. Prakticky to provedeme tak, že na místo zamýšlené výsadby nasypeme vrstvu 7 až 10 cm borových pilin, štěpky nebo hrabanky z lesa a zapravíme ji do půdy například rotavátorem. K okyselení půdy můžeme použít práškovou síru.
Archiv

Co zasadit do kyselé půdy

Kyselá půda v zahradě

Existuje spousta rostlin, které je možné pěstovat. Patří sem pivoňky, vřesy, kalmie, azalky, okrasné trávy, hřebíček, hortenzie, koniklec, magnólie, jilmy, rododendrony, angrešt, lesní jahody, brusinky a borůvky. Kyselá půda je velmi dobrá pro všechny rostliny z čeledi vřesovcovitých.

Co zvyšuje kyselost půdy

Nejsnazším způsobem je vápnění, zásobní hnojení fosforem, draslíkem a pěstování meziplodin. Vápněním zvýšíme přijatelnost živin, výnos a snížíme náchylnost rostlin ke stresům. Zvýšení obsahu vápníku v půdě je totiž zásadní pro správný růst a vývoj rostliny a pro dobrý zdravotní stav půdy.
Archiv

Čím hnojit Kyselomilné rostliny

Kyselomilné rostliny, jako jsou například kanadské borůvky, azalky, brusinky, rododendrony nebo hortenzie, nesnášejí vápno. To znamená, že je nutné se vyvarovat všech hnojiv, která jsou plněna na sádrovci. Pro tyto rostliny jsou spíše vhodná tekutá hnojiva nebo hnojiva v podobě krystalků, která neobsahují vápno.

Jak se zmírňuje kyselost půdy

Do lehkých půd musíme dávat hnůj i jiná organická hnojiva častěji, protože se v nich rychleji rozkládají. Je-li třeba zmírnit kyselost půdy, raději používáme mletý vápenec, neboť vápenný prach by zvyšoval výhřevnost lehkých půd ke škodě růží. Zamokřené pozemky lze někdy uspokojivě odvodnit příkopy nebo drenáží.

Jak Přikyselit půdu

Zvýšení zásadité reakce dosáhneme vápněním, naopak pokud potřebujete půdu přikyselit, dosáhnete toho přidáváním rašeliny a kompostu obsahujícího hodně látek z rozloženého jehličí. Kyselost lze zvýšit i hnojením síranem amonným.

Jaké jsou Kyselomilne rostliny

Co jsou kyselomilné rostlinyborůvky.brusinky.rododendron.magnólie.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Kdy se Vápní zahrada

Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.

Jak zjistit kyselost půdy

Zalijte je půl šálkem octa a půl šálkem jedlé sody. Pokud půda začala „syčet“ a klokotat v nádobě s octem, její reakce je zásaditá. Máte pH vyšší než 7. Pokud však došlo k reakci ve směsi jedlé sody (objeví se bubliny), vaše půda je zásaditá.

Jak vytvořit kyselou půdu

Ocet. Ocet je chemickým názvem kyselina octová, která, jak název napovídá, je mírně kyselá. Polovina lžíce octa, která je smíchána se 2 litry vody, vytváří mírně kyselou hnojivou vodu, užitečnou pro zvýšení kyselosti půdy u rostlin, které preferují extra kyselinu.

Čím hnojit půdu

Na podzim hnojíme především organickými pomalu působícími hnojivy (např. chlévský hnůj a zelené hnojení, případně i kompost). Chlévský (hovězí) hnůj (mrva) je ideální pro všechny typy půd. Do půdy však vpravujeme jen hnůj vyzrálý, ten nevyzrálý zapravíme do kompostu, nebo prostě necháme dál zrát.

Co zasadit do hnoje

Kompostovaným prasečím hnojem prokážeme dobrou službu především celeru, pórku a maliníkům. Ovčí, kozí a králičí hnůj se řadí k rychle se rozkládajícím hnojivům. Proto by s nimi měl každý zahrádkář zacházet obezřetně. Příliš mnoho dusíku může způsobit nepřiměřeně bujný růst.

Jak doplnit vápník do půdy

Postřikem proti nedostatku vápníku

Preventivně se proti nedostatku vápníku jabloní, rajčat, a papriky doporučuje postřik na list (u zeleniny i hnojivá zálivka) chloridem vápenatým nebo také ledkem vápenatým.

Čím se Vápní půda

K vápnění půdy se nejčastěji používá pálené vápno nebo mletý vápenec.

Jak přírodně Okyselit půdu

Nejvýhodnější je použití kávové sedliny, ale spíše jako hnojiva podporujícího růst acidofilních rostlin než jako typické okyselovač půdy. Z přírodních způsobů okyselení zahradní půdy mohu doporučit smíchání půdy s kyselou zahradní rašelinou, jehličí a pilinami z jehličnanů, jakož i mulčování půdy kyselou borovou kůrou.

Proč se Vápní zahrada

Vápnění půdy je důležitým krokem při vyživování půdy a plodin ve vaší zahradě. Vápnění zmírňuje kyselou půdní reakci, optimalizuje pH půdy, má asanační účinek a snižuje nemocnost rostlin díky tomu, že ničí choroboplodné zárodky v půdě. Řekneme vám, proč na něj nezapomínat a jak na to.

Které rostliny potřebuji vápno

Nejúčinnější je vápnění košťálovin (zelí, květák, kapusta, kedlubny, ředkvička aj.), kořenové zeleniny a luskovin (půdu pro kořenovou zeleninu vápníme na podzim či v zimě předchozího roku). V případě kyselejších půd vápníme půdu i okurkám, paprice, cibuli a česneku, celeru a špenátu.

Kdy hnojit vápencem

Vápník jednou za čtyři roky

Hnojení vápníkem by se mělo provádět jednou za čtyři roky, to je přesně doba, po kterou dochází k rozpadu a uvolnění vápníku z mletého dolomitického vápence. Toto hnojivo je vlastně nerost namletý na jemný prášek a vápník se z něho uvolňuje postupně po dobu čtyř let.

Jak určit kyselost půdy

Ze vzorku půdy vyschlé na vzduchu se připraví suspenze a v ní se měří pH. Nejpřesnější je měření elektronické. U stejně připraveného vzorku půdy si můžete pH stanovit i sami, pomocí indikátorových papírků. Ty lze zakoupit ve specializovaných prodejnách se zahrádkářskými potřebami.

Jak dodat vápník do půdy

Na těžkých půdách je ideální rychle působící pálené vápno (CaO), na běžných a lehčích půdách je vhodnější použít pomaleji působící mletý vápenec. A pozor, množství vápníku v půdě můžeme zvýšit také přidáním popela ze dřeva, což se dříve dělalo velmi často.

Jak se pozná kyselá půda

Zalijte ji destilovanou vodou – jen malým množstvím, abyste získali tekuté bláto. Poté přidejte půl šálku sody na pečení. Pokus soda začne syčet, máte kyselou půdu, jejíž hodnota pH bude někde mezi 5 a 6. Pokud vaše půda vůbec nereaguje, je neutrální s pH 7 a máte velké štěstí!

Co čím hnojit

Pro jarní hnojení jsou z organických hnojiv ideální hnůj koňský, ovčí, králičí, ale i drůbeží a především pak kompost. Kompost je navíc vhodné smísit s hnojem prasečím, ovčím a nebo drůbežím trusem (záleží na tom, jaký hnůj máme k dispozici).

Čím Vápnit pole

K vápnění půdy se nejčastěji používá pálené vápno nebo mletý vápenec. Pálené vápno rychleji přijímá vlhkost a je vhodnější do těžké půdy, mletý vápenec uvolňuje vápník pomaleji a je vhodný pro vápnění lehkých a středně těžkých půd. Vyzkoušet můžete například dusíkaté vápno Perlka nebo dusíkaté vápno Forestina.

Jak doplnit dusík do půdy

Přihnojování dusíkem se provádí rychle rozpustnými formami dusíku (ledek, močovina), základní hnojení pak pevnými a pomalu rozpustnými formami, které zapravujeme do půdy. Nejnáročnější na dusík jsou košťáloviny a plodová zelenina, navíc tyto rostliny zůstávají na záhonech dlouho a proto z půdy živiny odčerpají.