Co do truhliku na konci léta?

Co v létě do truhliku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co dát do truhliku na přímé slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co dát do truhlíku na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody. Další tipy, které se hodí k tématu podzimní a zimní osázení.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co Osazet do truhliku

Obvykle to tedy vypadá tak, že dominantní rostliny vysadíme do pozadí, doplňkové (výplňové) před ně do popředí a převislé vyloženě k přednímu okraji, z něhož budou stékat dolů. Dosáhneme tak dokonalého aranžmá nad i pod úrovní truhlíku a ten díky převislým rostlinám z větší části dokonce i zmizí z očí.

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak kombinovat Truhliky

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.

Co do truhliku na celý rok

Kvetoucí balkón po celý rok

V nádobě vynikne ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), vousatec (Pennisetum), imperata (Imperata), přísavník (Parthenocissus), javory (Acer), brslen (Euonymus), chryzantémy (Chrysanthemum), starček (Senecio).

Co pouzit jako Drenaz

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jak osadit truhlík

Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.

Jak na zahradu bez vody

Bez vody zahrada nedokáže existovat. Na pozemku, kde panuje sucho, můžeme vybudovat automatickou závlahu, vyhloubit studnu (na častější zavlažování) nebo na něj vysadit rostliny, kterým sucho a teplo neublíží. V takovémto případě zahrada nebude vyžadovat naši každodenní přítomnost a pracné zavlažování.

Co teď do truhliku

Ideální rostliny do jarních truhlíkůPomněnky kvetou modře, bíle i růžově. Zdroj: Shutterstock.com / Mariola Anna S tulipán (Tulipa)modřenec (Muscari)ladoňka (Scilla)snědek (Ornithogalum balansae)sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis)primule (Primula)hyacint (Hyacinthus)krokus (Crocus)

Co zasadit do truhlíku

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Jak udělat díru do truhlíku

Výroba zavlažovacího truhlíku vám zebere maximálně deset minut. Menší truhlík otočte dnem vzhůru a opatrně do něho vrtačkou vyvrtejte otvory. Pokud nemáte vrtačku, je možné díry prohloubit například šroubovákem.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Jak na suchou zahradu

Hodně zjednodušeně lze rady pro zahrady v období sucha charakterizovat následujícím souvětím: Mulčujte, kde můžete, zadržujte vodu na svém pozemku, vytvářejte co nejvíce stínu, volte rostliny nenáročné na zálivku, sbírejte ze střech dešťovou vodu a sekačku nechte po většinu sezóny uskladněnou.

Kdy dát květiny do truhliku

Pokud chcete doplnit cibuloviny i dalšími jarními rostlinami, nechte výrobu truhlíku až na přelom března a dubna. Důležité je pěkné počasí – teploty kolem nuly zahubí například petrklíče. Pro bezcibulové rostliny platí totéž co pro cibuloviny: můžete je mít i doma na stole.

Co se dává do truhliku

Základem je správná nádoba, substrát, hnojení, vysazení i volba květin. Většina rostlinek, které se vysazují do truhlíku, vyžaduje přímé sluneční paprsky. Ty nejvíce potřebují petúnie, surfínie, gazánie nebo pelargonie. Kromě nich i spousta dalších balkónových rostlinek.

Co se dává do truhlíku

Základem je správná nádoba, substrát, hnojení, vysazení i volba květin. Většina rostlinek, které se vysazují do truhlíku, vyžaduje přímé sluneční paprsky. Ty nejvíce potřebují petúnie, surfínie, gazánie nebo pelargonie. Kromě nich i spousta dalších balkónových rostlinek.

Co dát teď do truhliku

Zeleň, která v truhlíku nezklame

Břečťan popínavý (Hedera helix) nebo nízký zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) jsou pro možnost celoročního využití mezi stálezelenými rostlinami vhodnými do truhlíků skutečné stálice. U břečťanu můžete volit různé kultivary podle tvaru, velikosti a zbarvení listů.

Co do truhliku v kvetnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.

Jaké bylinky k sobě do truhlíku

Mezi nenáročné druhy, které vám budou prospívat i v truhlíku, patří listová petržel, pažitka, bazalka, kopr, koriandr, majoránka, šalvěj, tymián, estragon, ale třeba i meduňka a máta, které oceníte především při přípravě osvěžujících nápojů. Vertikální záhony umožní pěstovat rostliny i bez vlastní zahrady.

Jak na bylinky v Samozavlazovacim Truhliku

Bylinky jsou světlomilné, a tak ideální je umístění k oknu na jih, popřípadě na západ. Zasetá semínka potřebují dostatek vláhy. Tu jim dodávejte nejprve rozprašovačem a mírnou zálivkou shora. Jakmile rostlinky povyrostou, vláhu jim zajistí samozavlažovací truhlík nebo květináč.