Co do Uzkeho záhonů?

Co zasadit do záhonu

Osázení vyvýšeného záhonu zeleninou a bylinkami

Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek. Bylinky můžete vysadit i mezi zeleninu – například mezi rajčata. Intenzivní vůně této smíšené kultury odpuzují škůdce a vy získáte vydatnější úrodu.

Co zasadit na okraj záhonu

Skvělé na takové lemování okrajů záhonů jsou trvalky, které rostou kompaktně nebo v trsech, ale také sukulenty a zakrslé druhy jehličnanů. Jde totiž o to, že rostliny na okraji musí být vzrůstem nižší. A nemusí to být jen dekorativní květiny, ale také sem můžeme vysadit třeba bylinky.

Jaké trvalky na záhon

Trvalky na zahradu – 10 nenáročných trvalek pro každou zahraduŠalvěj hajní (Salvia nemorosa)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Kakost krvavý (Geranium sanguineum)Hosta – bohyška.Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)Denivky (Hemerocallis)Rozchodník (Sedum)Šanta (Nepeta x faassenii)

Čím Olemovat záhony

A jaké existují alternativy tradičních řešení Lemy záhonů se používaly odjakživa, vysokým lemováním můžeme dokonce vytvořit záhony vyvýšené. Tradičními materiály lemů je dřevo, beton, kámen, ale i cihla. Dříve se používaly například ploché kameny, které se pokládaly na plocho, ale také usazovaly do země na stojato.

Které rostliny pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co nesmí chybět na zahradě

5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení

Jak kombinovat rostliny

Ideální je tedy kombinovat druhy s rozdílnou hloubkou kořenění, nároky na živiny a s odlišně rychlým růstem. Pak můžeme zeleninu pěstovat v poměrně hustých výsadbách a lépe využít místo na záhonech. Například mrkev koření hluboko, cibule mělce a navíc si navzájem odpuzují škůdce (cibuli lze nahradit pažitkou či pórem).

Jak osadit trvalkový záhon

Základním principem při rozmisťování rostlin je umístění nejvyšších rostliny do zadní části záhonu (pokud je záhon umístěný u plotu nebo zdi domu), případně doprostřed záhonu (pokud je na záhon pohled ze všech stran). Před ty umisťujeme středně vysoké rostliny, nízké a plazivé rostliny umisťujeme na okra záhonuj.

Jak oddělit záhon od trávy

Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Kromě své vizuální přitažlivosti nabízí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník. Sekání trávy je tak na okrajích snadnější.

Jak udělat obrubu záhonů

Budujeme skrytý obrubník

Odstraníme zeminu na výšku skrytého obrubníku a následně vyplníme oddělený prostor kačírkem nebo mulčem. Pro alternativní a rychlejší instalaci si rýčem připravíme v zemi drážku. Do drážky pak obrubník zatlačíme nebo zatlučeme, a to nejlépe gumovou palicí. Obrubník usadíme na úroveň terénu.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co dát vedle rajcat

Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.

Jaké květiny na zahradu

Top 10 trvalek a vodních rostlin pro zahradní jezírkoŠípatka střelolistáPuškvorec.Řezan pilolistýOrobinec úzkolistýPlavín.Leknín.Blatouch bahenníPrustka.

Jak vytvořit ovocný sad

Rozestupy při výsadbě

štíhlá vřetena: vysazujeme do řad vzdálených od sebe cca 3-4 metry, rozestupy mezi jednotlivými stromy by měly být 0,8-1,8 metrů zákrsky: podle odrůdy a podnože vysazujeme do sponu 3-4 metry x 2,5-3 metry. Do řad s rozestupy 3,5-4,5 metru a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Jak daleko od sebe sázet rostliny

Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe. Po výsadbě by se měl svah pokrýt textilií (proti prorůstání plevelů), jutou na zpevnění svahu a pak zamulčovat mulčovací kůrou, která rostlinám drží vláhu.

Čím ukončit záhon

7 tipů na ohraničení záhonu anebo trávníkuTrávníkový lem a trávníkové obruby. Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby.Palisády.Mulčovací kůra.Lávový mulčKameny.Dekorativní štěrk a drťGabiony.

Jak zabránit prorůstání trávy

Nejjednodušší, ale také nejméně trvanlivé, jsou nízké dřevěné plůtky z nařezané kulatiny, kterou jednoduše zatlučete kolem záhonu. Další variantou jsou betonové obrubníky, které ale potřebují pevný základ a s jejich instalací vám musí pomoci odborník. Velmi výhodným řešením jsou proto plastové neviditelné obrubníky.

Jak osadit zahradní obrubník

Obrubníky a palisády ukládáme do betonového lože. Jedná se o zavlhlou betonovou směs na pevném a hutném základě. Lože se připravuje ve tvaru klínu nebo opěrky. Upravíme a osadíme obrubníky do betonové opěrky (ta dosahuje do 1/3 výšky zahradních obrubníků).

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.